Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić Od Góry Czy Od Dołu


kombinatorek

Rekomendowane odpowiedzi

post-19574-1288178841_thumb.jpgWitam,piec BIES-PLUS z Biesala,ten temat już był ale go wznawiam,koledzy z naszego forum skierowali mnie na forum Muratordom,i słusznie dużo tam informacji na temat ewektywnego palenia węglem,dużo przemawia za tym że paląc od góry jest lepiej,ale czy w moim kotle się da ! producent mojego kotła pisze że jest on w przypadku- dolnego spalania lub dolno-górnego,i rzeczywiście jest taka wajcha z boku która niby jest od tych nastawów,przesyłam schemat kotła i prosze o podpowiedzi :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolega ja jestem w szoku szukałem pieca 3 lata i wybrałem cichewicza badz kostrzewe a tu cos robionego na wzór (ba nawet producent twierdzi ze to cichewicz od niego sciagnal wiec jestem w szoku<lol>)

 

Jest to naprawde super piec bo mozesz palic od dołu wrzucasz papier karton drewno i troche wegla jak sie zapali dorzucach reszte i to jest od dołu albo na pusty piec ładujesz na max miału i na górze robisz ognisko.

Tylko jedna rzecz mnie martwi sposób dystrybucji powietrza w komorze by dobrze sie spalał miał.

 

Piec w wersji 29 kW kosztuje UWAGA! 2610 bez nadmuchu i 3333zł z nadmuchem wiec bardzo tanio w porównaniu z ww. markami.

 

Zachecam do dyskusji na temat tego pieca bo naprawde moim zdaniem warto:)

 

Kolego mam ogromna prosbe wrzuc zdjecia (ile mozesz) tego pieca na forum chetnie bym i inni zobaczyli co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ten piec 20kw za 2100 z miarkownikiem. Jeszcze nie podłączony:( Myśle że jest to, jężeli chodzi o cena i jakość jeden z lepszych pieców. Ale też ma mankamenty, np cieżko bedzie z niego wybierać popiół bo ruszta są niżej od drzwiczek jakieś 3cm. i drzywiczki zasypowe powinny być bardziej pionowo żeby dłuższe kawałki drzewa wchodziły. Jakby te warunki zostały spełnione byłby to piec idealny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinatorek.

 

Możesz palić na trzy sposoby.

 

1. Klapa górnego spalania otwarta - kocioł górny.

a. Palisz od dołu.

b. Palisz od góry.

 

2. Klapa górnego spalania zamknięta - kocioł dolny.

a. Palisz od dołu.

 

Wybór należy do Ciebie.

 

Ja polecam robić tak. Zaczynasz palić jak w 1a. Jak Ci się rozpali, dosypujesz węgiel na maksymalną pojemność komory i palisz jak w 2a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaproponuj inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolegów ponownie :) nawet niewiedziałem że tak rozkręci sie temat o tym kotle,dziś porobie zdjęcia tego kotła,kolega ma racje ten kocioł jest dobry ale ma tez niedociągnięcia,np.nieszczelne dolne drzwiczki,dlatego wcześniej był na forum mój temat że niemiałem kontroli nad tym piecem,wode zagotowałem 4 razy,zamykałem wszystkie klapki czopuch też a kocioł dalej palił :) wkońcu sam uszczelniłem dolne dzwiczki,klapke dolotu powietrza głównego potraktowałem pare razy młotkiem ;) i opanowałem sytuacje a od wczoraj kocioł dostał ELEKTRONICZNY MIARKOWNIK CIĄGU UNISTER ! i jestem mega zadowolony super urządzenie polecam wszystkim,wreszcie mam czas na pisanie postów i picie kawki z żonka ,narazie pale nim od dołu,ale spróbuje rozpalic kturegoś razu od góry,jak niewyjdzie to to będe palił od dołu,jesli chodzi o tą regulacje dół-góra,to jak rozpalam to ustawiam właśnie na dolno-górne spalanie,i zaleta taka ze moment osiągam na kotle 70 stopni :) dla mnie to super sprawa,bo jak wracam z żonka z pracy chałupa wychłodzona,to w moment mamy ciepełko.pozdrawiam i zachęcam do ciągnęcia tego ciekawego tematu,acha za kociół zapłaciłem 1300 zł.wydaje mi się ze za tak śmieszną kase niema co narzekać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.żeby palić w nim od góry będziesz musiał zaślepić kanał między pierwszym a drugim wymiennikiem ,licząc od drzwi załadunkowych, gdy tego nie zrobisz powietrze z pod rusztu pójdzie pomiedzy te wymienniki i efekt palenia do bani spadnie równiez moc kotła przez wychłdzanie tych wymienników.a i powietrze wtórne nad palenisko a u ciebie w drzwiach załadunkowych go brak.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracam z żonka z pracy chałupa wychłodzona

Pal od dołu (kocioł dolny), pilnuj aby nie brakło paliwa, systematycznie odpopielaj aby ruszt nie był zasypany popiołem i zapomnisz co to jest wychłodzona chałupa. Kupuj węgiel typu 31.2.

Kocioł wygaszaj tylko do czyszczenia (raz na tydzień? raz na dwa tygodnie?) jak będzie potrzebował czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Zrob tak jak pisze kolega @emus.

 

Sam mam piec dolnospalajacy i robie własnie tak jak on pisze.

Tylko jest jedna zasada (sam sie ostatnio przekonałem) wegiel TYLKO typ 31 badz 32 nigdy 33 np. z Halemby bo jest to tragedia.

 

Wszyscy wiemy ze tak naprawde okres typowo zimowy gdy jest strasznie zimno staje sie co raz krótszy.

wydłuza sie okres przejsciowy (przedzimie - przedwiosnie) to taki okres ze niby ciepło a palic trzeba bbrr:/

 

dlatego wtedy super nadaje sie piec górno spalajacy gdzie mozna spokojnie spalac np. drewno ze wzgledy na mniejsze zapotrzebowanie na ciepełko;)

 

To tylko moja opinia i tak to widze

 

Pozdrawiam

 

P.S gdzie zdjecia;)?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,Sarzyk mam juz zdjęcia,ale wrzuce je jak po świetach wróce do pracy bo w domu mam bezprzewodowy internet i zdjęcia wrzucałbym pół dnia ;) ,zastosuje się do wskazówek kolegów będe palił nim od dołu,tak jak teraz to robie,pale teraz dużo drewnem sosną, mokra jak cholerka ale temu piecu to nieprzeszkadza,no pozatym że troche się osmolił,ale czyszcze go regularnie i jest git,a takiej stałopalności jak mi sugerujecie że tylko dożucać węgiel,to u mnie to raczej nie wypali to mały kocioł 0,8 ,komora załadunkowa mała,ale przyznam się że jeszcze ani razu nie ładowałem go do pełna węglem,dlatego niewiem jeszcze ile czasu by palił przy maks załadunku. Dziękuje za pomoc wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że też nie szkoda wam kasy na palenie mokrym drewnem

3/4 energii ze spalania idzie na odparowanie z niego wody

Raz paliłem takim drewnem to kocioł ledwo osiągał zadaną temperaturę

No chyba że to drewno nie jest aż takie mokre jak piszesz:)

Drewno powinno być przygotowane co najmniej dwa lata

a już na bide rok przed spaleniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,Sarzyk mam juz zdjęcia,ale wrzuce je jak po świetach wróce do pracy bo w domu mam bezprzewodowy internet i zdjęcia wrzucałbym pół dnia :)

 

Pomyśl o tych niektórych, którzy by je potem przez pół dnia otwierali. Nie wrzucaj takich "ciężkich" zdjęć po kilka MB pojemności na potrzeby forum (tylko "odchudzone"), bo to nie ma żadnego sensu ;)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinatorek.

1. Palenie od góry (kocioł górny) odpada ponieważ w drzwiczkach zasypowych nie ma otworów dla powietrza wtórnego. Nie warto otworów robić, czyli najlepiej palić w kotle tak jak w kotle dolnym.

2. Na zdjęciach wygląda tak, że przejście czopucha "kwadratowego" na "okrągły" zmniejsza pole przekroju, może pogarszać ciąg. Napisz jaki masz komin.

3. Czy z boków kotła masz otwory dla powietrza wtórnego? Na zdjęciach ich nie widzę. Może zdjęcia są zrobione z takiego ustawienia aparatu że ich nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie widzę uszczelnienia drzwiczek zaspyowych - przy zawiasach. Jesli nie ma, to trzeba poprawić.

Poza tym nie widzę odgniecionego śladu na sznurze - to może świadczyć o niedokładnym przyleganiu.

2. Uszczelnienie drzwiczek dolnych - na pewno są szczelne?

3. Klapka powietrza głównego - przymocowałbym jakieś ramię, bo w tej chwili wygląda jakkby unister ciągnął pionowo (a to źle - wymaga dużej siły). Jakie jest uchylenie klapki w pozycji otwartej?

4. Czopuch - tak jak emus napisał.

5. Też z mnie ciekawi, czy jest doprowadzenie powietrza wtórnego (tak, żeby spalać jak w kotle dolnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,tyle pytań koledzy zadajecie,a więc tak palić będe od dołu i ten temat zamykamy,jeśli chodzi o otwory powietrza wtórnego to ja też nic niewidze,ale jak patrzycie na zdjęcia kotła i kończy się idąc ku dołowi niebieska obudowa to pod spodem są spawy i po obydwu sronach są po dwie przerwy w spawach może to robi za otwory pow.wtórnego? jaki mam komin to wyżej już opisałem na ciąg nienażekam jest super,dzwiczki są szczelne i górne i dolne wiadomo na zdjęciach się wszystkiego niezobaczy. Teraz najciekawszy temat UNISTER ! to nie jest całkowicie w pionie,do montażu przygotowywałem się długo wypróbowałem wszystkich możliwych sposobów i ten obecny sprawdza się najlepiej, UNISTER otwiera klapke na pół jej możliwości i to nieżle działa,jak wcześniej tak jak kolega sugerował zamontowałem ramie do dzwiczek to promień otwarcia klapki skrucił się o długosć ramienia,takie prawa matematyki,a otwarcie miało 2 cm.to sami wiecie że troche za mało,ERROR na Unisterze niewyskakuje więc nie jest mu za cięzko,wiadomo że taki mały siłowniczek zamknięty w małym opakowaniu mocą niegrzeszy dlatego jak się sezon grzewczy skończy to dorobie inną lżejszą klapke. Wczoraj Unister troche zwarjował nadałem mu temp.pracy 65 stopni,a on zaczoł pracować jakbym mu zadał 80 sto.ale na kotle leżał ten przewód od czujnika dotykał śróby od włazu wyczystki i jak go zabrałem z tamtąd to wszystko wróciło do normy musiał się troche nagrzać i wysłać fałszywy odczyt co o tym sądzicie ?,ale ciekaw też jestem czy ktoś miał jakies jaja z Unisterem,bo ogólnie to każdy ma dobrą opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście o kominie pisałeś wcześniej. Ciąg masz dobry,wysokość dobra, ale przekrój komina mały dlatego ja bym minimum 2 razy w sezonie grzewczym wezwał kominiarza do czyszczenia komina.

 

Przewód czujnika temperatury jest w izolacji, dlatego jego dotykanie do śruby nie ma wpływu na pomiar temperatury. Może czujnik wysunął się z króćca i dlatego zaniżał temperaturę (Unister chciał grzać).

 

Jeżeli przez przerwy w spawach widać płomień to mogą to być otwory dla powietrza wtórnego. Jak dla mnie byłyby one za nisko. Tak "na oko" to one powinny być tak około 10 cm powyżej granicy między czarnym a niebieskim, pomiędzy króćcem do podłączenia dmuchawy a wyczystką (bliżej króćca dmuchawy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z unisterem masz racje dzwoniłem do producenta i też powiedział że kabel jest izolowany i niewpływa na elektronike,może się chwilowo elektronika zawiesiła,serwis powiedział ze jak się coś dalej zdaży to mam dzwonić i odesłać do nich Unistera 3 dni i załatwią sprawe,ale niepatrzmy na takie scenarjusze czarne,pewnie będzie wszystko dobrze,a kominiarza właśnie mam zamiar niedługo wołać i z tym też masz racje przekrój mały,trzeba cześciej czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"UNISTER otwiera klapke na pół jej możliwości i to nieżle działa,jak wcześniej tak jak kolega sugerował zamontowałem ramie do dzwiczek to promień otwarcia klapki skrucił się o długosć ramienia,takie prawa matematyki,a otwarcie miało 2 cm.to sami wiecie że troche za mało"

 

To nie jest oczywiste. Dlatego pytałem o uchylenie klapki.

U mnie kociol chodzi na zadanej temperaturze (jakieś 55 stopni, około 5-6 kW) na 3 mm szczelinie. To zależy oczywiście od wymiarów otworu, ciągu kominowego, oporów paliwa i mocy z jaką pracuje kocioł.

Zwracam uwagę na otwarcie klapki bo być może Twój kocioł w fazie "otwarte" dostaje zbyt dużo powietrza. To powoduje jego zbędne wychładzanie, ale i rozpalenie zbyt dużej ilości paliwa. Po osiągnieciu temp. zadanej klapka się zamyka, a węgiel dalej mocno gazuje (gaz ucieka w komin).

To oczywiście wymaga obserwacji dymu z komina - być może się czepiam niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.