Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Domu Starszej Osoby 60m2, Pellet


FaTuM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wstępie chciałem napisać, że jestem nowym użytkownikiem, który ostatniego czasu bardzo zainteresował się źródłami ciepła. Do rzeczy... Niestety mój tata opuścił ten świat (takie jest życie) i 75-letnia mama pozostała w domu 60 m2 sama. Cała kubatoru jednopoziomowego domu obejmuje 150m3, budownictwo nie nowe (ale też nie jakieś stare), całość docieplona. Do tej pory dom ogrzewany był za pomocą pieca na węgiel znajdującego się w kotłowni o wymiarach praktycznie sześciana 230x235x240 (długość x szerokość x wysokość). W związku z tym, że zbliża się zima, a nie zawsze będę mógł u mamy rozpalać i zajmować się obsługą pieca (dokładanie węgla, wybieranie popiołu itp.) zdecydowałem się na zmianę technologii ogrzewania. Niestety założenie gazu, który rozwiązywałby praktycznie bezobsługowe użytkowanie nie wchodzi w tej obecnej w grę. Na pozwolenie założenia trzeba trochę poczekać, w zimę ciężko przerabiać komin, a rzeczywisty termin założenia gazu to dopiero wiosna 2011...

 

W związku z całą sytuacją jedną z alternatyw jest zamontowanie w najbliższych tygodniach ogrzewania na pellety. Nigdy nie miałem doczynienia z tą technologią. Co prawda popatrzyłem u znajomych (piece pelletowe w firmie), poczytałem w internecie i w sumie jestem zdecydowany. Niestety jest tyle dodatków do samego kotła (pieca), że bez pomocy doradczej się nie obędzie.

 

Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego modelu kotła konkretnej firmy. Oczywiście zastąpi on stary węglowy w ww. kotłowni.

 

WYMAGANIA:

- nowa technologia kotła ukierunkowana stricte na jedno (!) paliwo - pellet (wielopaliwowe odpadają "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego")

- w miarę możliwości jak największa pojemność zbiornika na paliwo, chciałbym dokładać pellety minimum raz na 4 dni

- funkcje: automatyczne rozpalanie, wyłączanie, czyszczenie, podawanie paliwa

- być może regulator pogodowy

- znikoma obsługa kotła (w miarę możliwości), wysoki komfort i czystość

 

Nie owijając w bawełnę nie chciałbym robić starszej osobie (mamie) problemów z obsługą pieca. Gwoli ścisłości dodam, że przygotowanie ciepłej wody użytkowej (cwu) w domu odbywa się na dwa sposoby - poprzez obecny piec na węgiel albo elektryczny bojler. Z tego co poczytałem dla tego konkretnego przypadku (domu) wystarczający będzie kocioł na pellety o mocy 10 kW. Szukam konkretnego modelu z dodatkami. Z góry dziękuję forumowiczom za wszystkie porady i pomysły (a może ktoś zaproponuje inną technologię ogrzewania?). Na pewno każde zdanie będzie dla mnie cenne.

 

PARAMETRY BUDYNKU

powierzchnia: 60 m2

kubatura: 150 m3

 

KOTŁOWNIA

wymiary: 230x235x240

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.