Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co, Cwu + Bufor Problem


boberu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Jako że mam na chwilę obecną mocno przewymiarowany piec - 17kW bez podajnika na ok.70m2 (docelowo ok. 180m2), więc muszę palić z wyczuciem (czyt. złazić często do piwnicy).

Postanowiłem zrobić sobie bufor 300l (ze starego hydrofora) żeby na te parę godzin po wygaszeniu pieca wystarczyło. Na necie znalazłem kilka schematów gdzie bufor jest podpięty jednym króćcem do zasilania a jednym do powrotu; tak też przygotowałem instalację.

Wpiąłem bufor i ... nie grzeje się wcale.

Na obrazku kilka rozwiązań które chodzą mi po głowie

A - najprostszy zamienić zasilanie z powrotem, jako że zbiornik jest przed pompą więc na zasilaniu jest podciśnienie a nadciśnienie na powrocie

B - zrobić bajpas żeby oba obiegi przelatywały przez zbiornik

C - bajpas z zamianą "Z" i "P"

b52a64b4d2ba25e8m.jpg

 

Druga rzecz:

w buforze zamontowałem grzałkę (taką z bojlera) żeby choć trochę grzało instalację gdy nie ma nikogo w domu (np wyjazd na weekend)

Jak zrobić by ta grzałka współpracowała z pompą?

sterownik pompy bierze temp z kotła więc może być problem by odczytywał tą ze zbiornika.

Czy jak zrobię osobne sterowanie dla bufora i podepnę dwa zasilania do jednej pompy to będą się ze sobą zgadzały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z tych schematów się nie sprawdzić. Kocioł ma za zadanie ładować bufor, a w twoim rozwiązaniu bufor powiększa tylko ilość wody w kotle - jest montowany równolegle do kotła. Poza tym pompy umieszczone tak jak na schemacie nie pozwolą na załadowanie bufora.

 

Moja rada. Zamontuj bufor tak jak pokazuje wiele gotowych schematów zamieszczonych w sieci.

 

Albo... połącz bufor z bojlerem w całość i wykorzystaj jak jeden bufor z wężownicą cwu. Jeżeli bojler ma grzałkę to będziesz miał dodatkowo rozwiązany problem podgrzewania co po wygaszeniu kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozwiążesz problemu przewymiarowania pieca zbiornikiem 300l. Dla 17 KW to jakieś 60 min i zbiornik zagotowany jak będzie coś nie tak. Musisz mieć tego świadomość. Moją większa wątpliwość to wykorzystanie zbiornika hydroforowego do gorącej wody. Nie jestem pewien czy on jest to tego przystosowany.

Ja miałem 1000 l. do pieca 25 KW i taki układ gwarantował mi w miarę stałą temp w domu. W nocy piec się wygasza i do rana grzeje bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z tych schematów się nie sprawdzić. Kocioł ma za zadanie ładować bufor, a w twoim rozwiązaniu bufor powiększa tylko ilość wody w kotle - jest montowany równolegle do kotła. Poza tym pompy umieszczone tak jak na schemacie nie pozwolą na załadowanie bufora.

No właśnie - doprecyzuję.

Kolego zobacz, w którą stronę pompy ciągną wodę. Narysuj sobie strzałki to sam stwierdzisz, że woda nie ma żadnej szansy wpaść do bufora czerwonymi rurkami...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj ładowanie bufora odbywa się z pomocą Laddomatu można też wykorzystać pompę i zawór 3-D termostatyczny ( http://allegro.pl/zawor-term-mieszajacy-tr...1293188537.html ) lub "ochrony kotła"( http://allegro.pl/zawor-termostatyczny-1-k...1294599632.html. )Tworzy to mały obieg kocioł-bufor a odbiór ciepła odbywa się z bufora. Zespół ładujący bufor ma za zadanie włączenie kotła w układ gdy jego temp. będzie odpowiednio wysoka co zapewni optymalne ładowanie bufora oraz zapobiegnie rozładowaniu go przez wygasający kocioł ( http://www.cichewicz.com/data/foto.php?f=4...3.JPG&w=350 ) . W załączniku masz schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.