Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Galmet Gt-kwr 17 Regulator Luksus Pro Pomoc W Ustawieniu Parametrów Kotła


dukan54

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Kupiłem tydzien temu kociol Galmet GT-KWR 17 ze sterownikiem. Po rozpaleniu kotala i zasypaniu weglem kociol trzyma max 7-8 h. Dom pow. 100 m2 + garaz ok 60 m2 przy domu , z tym ze w garazu pracuje 1 grzejnik Fivera w celu dodatniej temp. W domu intalacja starego typu z kaloryferami zeberkowymi.Dom ocieplony. Na piecu temp ustawilem 53-55 stopni. Moc mam ustawiona na 5, temp zal pompy 37 ,czas przedmuchu 5 s , przerwa co 3min. Bardzo prosze o pomoc w ustawieniu tego kociolka. W/g tego co mowi producent to stalopalnosc tego kotla to 10 -15 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Mój kwr 11 wytrztmał raz nawet 11h na zasypie ale był mróz duży i jakoś lepiej się paliło. Mam pytanie do was wszystkich czy macie w tych piecach tak że chodzą chodzą a tu nagle coś im odbija i się wyłącza dmuchawa i piec się wygasza?? Ja mam tak dość często. Nie jestem pewny ale może to chodzi o te wybuchy właśnie?? Co zrobić zeby tego uniknąć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy sezon z GT KWR 17 kw (sterownik luksus). Na razie można powiedzieć jestem na etapie eksperymentowania z tym kotłem lecz już mam pewne spostrzeżenia. Jako paliwa używam mieszanki groszku z miałem. Przedmuchy ustawione na 10 sec co 7 min. Moc dmuchawy podczas pracy 40%. Temp. zadana 55 st.C. Wcześniej, jako że nie było aż tak chłodno miałem ustawione na 45st.C, czego wręcz zabrania producent i myślę, że słusznie. Otóż stwierdzam, że wcale nie oszczędziłem w ten sposób na opale ani nie wydłużyłem czasu spalania, bo pełną sprawność kotła uzyskuje się właśnie przy wyższych nastawach. 8h pracy przy pełnym zasypie spokojnie można uzyskać. Producent nie podaje tych parametrów. Uwagę trzeba zwrócić na "lewe" powietrze co może spowodować niekontrolowany wzrost temp. Miałem przypadek kiedy kocioł sobie "kichnął" poprzez klapkę popielnika i wypadający przy tym okruch węgla utkwił i lekko ją uchylił. Warto też dobrze wyregulować klapkę zamykania wentylatora. Przy silnym ciągu potrafi się uchylić bez jego pracy. Ogólnie jestem zadowolony jego bezobsługową pracą (to mój pierwszy kocioł ze sterowaniem), lecz niestety nie da się go oszukać (czytaj zaoszczędzić). Miłe ciepełko i stała temperaturka przekłada się na znikający z piwnicy opał. W sumie liczyłem się z tym. Cudów nie ma, a energia nie bierze się z niczego.

Podsumowanie zrobię na koniec sezonu grzewczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem eksperymenty z moim piecem i zmniejszyłem temp na 55st i moc na 20% (sterownik luksus pro), kilka szczapek drewna pali mi się do 2 godzin utrzymując tem zadaną na sterowniku. Nie wiem jak będzie z węglem ale dziś jest za ciepło na węgiel. Jak przyjdą mrozy większe to pooeksperymentuję z węglem. Wcześniej jakoś nawet nie pomyślałem że można kombinować z ustawieniami sterownika i jak były te duże mrozy po -17st to ja miałem ustawione 90st na piecu i 90% mocy co mi dawało tyle że 20kg węgla szło mi w 10h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Ostatnio wymienilem na dole grzejniki stare zeliwne na aluminiowe i wyciolem 3 grzejniki typu Fiver w garazu z tym ze tylko jeden grzal i wstawilem purmo o dlugosci 180 cm wys.60 ( chodzi mi tylko o utrzymanie dodatniej temperatury ). Myslalem ze oszczedze na opale i zwieksze czas stalopalnosci ale niestety nie. Piec tylko szybcjej sie rozpala i dochodzi do zadanej temp. W sumie mam dom bardzo cieply , mozna powiedziec ze jest ja w termosie. Na gorze az nadto za cieplo. Garaz niestety jest w bryle z domem i duzo ciepla pewnie ucieka przez stare wrota garazowe zrobione jeszcze domowym sposobem.Moze ktos z urzytkowników tego kotla Gt-kwr ja mam 17 ze sterownikiem lusus pro doradzi mi jakie parametry ustawic optymalne na piecu co zrobic zeby zwiekszyc czas stalopalnosci no i zeby tego wegla tyle nie szlo , bo znika w oczach. W tej chwili mam ustawienia takie ze moc kotla na 5 , moc dmuchawy ja mam akurat ustawiona na 14 ( max 35) a wiec jest jakies 40 pare procent, czas przedmuchu co 1 min n 30 s. Nadmienie jeszcze ze teraz dmuchawa mozna powiedziec pracuje prawie caly czas z tym ze jak dojdzie do zadanej temp. a mam ustawiona na 55 st. to bardzo zwalnia. Nie wiem czy to prawidlowy objaw. Tak mam po tej przerobce instalacji. W tej chwili piec trzyma mi max 7-8 h ja go zasypuje troche ponad drzwiczki. Za wszelkie spostrzezenia i rady serdecznie dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

przy zadanej temp. jak zwalnia to dobrze, ja to ze swoim sprzetem a mam taki mam inny problem i poprostu nie używam dmuchawy tylko reguluje mi doplyw powietrza miarkownik powietrza. Juz nie mialem sily z tymi parametrami juz nawet dzwonili do mnie z elstera i niestety nie bylem zadowolony z ustawien zbyt szybkie spalanie paliwa a teraz jak zaladuje go do pelna drzewem --buk-- to przez 8h mam spokój z dokładaniem a przy weglu to 4 łopaty wystarcz mi od 21 do7 rano i jest ok i nigdy jeszcze nie zaladowalem weglem do pelna. Jak dla mnie to ten sterownik LUKSUS EKO PRO to lipa ale to jest moje zdanie, nie jestem specem w tej dziedzinie. Poprostu wylacz dmuchawe i reguluj doplywem powietrza klapką w dzwiczkach ja mam ustawione pompa c.o na 45 st , miarkownik 55st a w domu mam 24st jak osiagniesz temp ok 60 st dolna klapke daj tak aby byla mala szczelinka ok0,5cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę ukrywał, że mnie tez cały czas korci wyłączyć dmuchawę i spróbować na samym naturalnym ciągu. Jakoś nie mogę się przekonać do tego "sztucznego" podsycania ognia. Uważam, że oprócz walorów czysto technicznych (bezobsługowy proces spalania), żadna poza tym korzyść z tego nie płynie. Moim zdaniem dążenie przez elektronikę za wszelką cenę (sterując dmuchawą) do uzyskania zadanej temperatury okupowane jest zwiększonym zużyciem paliwa. Owszem, ciepło pojawia się szybko, lecz nijak to się ma do ekonomii. "Stary" kocioł choć już spawany praktycznie mógł mi jeszcze służyć, ale pokusiłem się na wymianę bo po pierwsze bałem się awarii w zimie, a po drugie chciałem mieć nowoczesny kocioł ze sterownikiem i dmuchawą. Teraz przyznam, że wspominam go z sentymentem. Owszem, rzadziej zaglądam do kotłowni, ale oszczędności w opale nie widzę żadnych, a wręcz przeciwnie. Dlatego też stare rozwiązanie z miarkownikiem ciągu nie daje mi spokoju, a jedyne co stoi na przeszkodzie to, że nie zamontowałem go zaraz niezależnie od elektroniki. Miarkownik całkiem sprawny ze starego kotła leży sobie i czeka. Teraz już pewnie do końca sezonu dam sobie spokój ale w przyszłym go zamontuję muszę to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Ja również kupiłem jakiś tydzień temu ten piec (galmet KWR 27kW).

Po tym czasie dalej nie znalazłem optymalnych ustawień.

Na zasypie jakiś 4 łopat węgla orzecha pali się jakieś 4-5 godzin, ale rano po wygaśnięciu zostaje sporo skoksowanego węgla.

Ustawione mam w tej chwili 50 st na piecu, przedmuchy co 1 min na 10 sek. Ilość powietrza pracy 40% i rozpalania 50%.

Myślę o dorobieniu klapy dolnego spalania i o dokupieniu trochę miału i mieszania go z węglem.

W weekend spróbuję też palenia od góry, może będą lepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł Galmet KWR 11.Temp. zewn.+8C,komora zasypana 3/4.trzyma temp.60st 10 godz.W mieszkaniu 22 st.dom nieocieplony,ściany 50cm.

Nastawy pow pracy 70proc,przerwa 4min,czas pracy dmuchawy15sek. moc dmuchawy 75 proc.Zobaczymy przy temp. ujemnych.Na razie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend trochę poekserymentowałem z paleniem od góry.

Na zasypie 3/4 kotła, zapaleniu od góry i po lekkiej modyfikacji parametrów paliło się jakieś 13-14 godzin. Temp na zew. ok 10 st. w domu pod wieczór było już za ciepło (ok 24 st.). Tym razem cały zasyp się ładnie wypalił. Co ciekawe po wypaleniu części zasypu (jakieś 1/4) żar przeszedł sobie na dół i paliło się ładnie za tylną opłomką nie zapalając całego wsadu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie eksperymentowałem z paleniem od góry, sądzę jednak, że to typowy kocioł (opłomka) do palenia od dołu. Poza tym kotły do zapalania od góry mają dodatkowe dysze powietrzne umieszczone pionowo na bocznych ścianach. Co do dokładnego wypalania to jednak sądzę, że w dużej mierze jest to zależne od jakości zastosowanego paliwa. W tym roku zastosowałem mieszankę groszku z miałem wysokokalorycznym i jak na razie ładnie wszystko się wypala. Piszę "jak na razie", bo do tej pory po rozpaleniu ograniczam się do jednego pełnego zasypu kotła. Oczywiście gwarantuje to co najwyżej 12 h ciepła (na zewnątrz ok + 10). Uważam, że gorsze wypalanie się wsadu ma miejsce po ponownym dosypie czego nie da się uniknąć w okresie mrozów. Tak przynajmniej wynikało z mojej obserwacji w poprzednim roku. Sam jestem ciekaw jak będzie w tym po zastosowanie tego (niby) lepszego miału.

Edytowane przez Sikora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od góry da się palić węglem orzechem.

Przedmuchuje wtedy powietrze od dołu przez ruszta i ładnie się pali.

Oczywiście piec jest przeznaczony do palenia od dołu jednak narazie póki jest ciepło lepiej sprawdza się palenie od góry. Piec nie osiąga wtedy dużej mocy i nie trzeba go hamować przez ograniczenie ilości powietrza.

Prognozy mówią o ochłodzeniu, więc niedługo przerzucę się na palenie od dołu. Myślę też o dorobieniu tej klapy nad komorą zasypową (jest widoczna w mojej instr. obsługi od pieca na rys. z przekrojem pieca). Myślę że ograniczyła by dodatkowo ciąg przez komorę zasypową i opóźniła by jeszcze zapalenie się całości paliwa.

Tak przy okazji, czy ktoś nie wie ile kg węgla mieści się na jednej dużej szypie węgla orzecha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno te kotły nie charakteryzują się jakąś szokującą stałopalnością, ale 2 h to moim zdaniem zdecydowanie za krótko. Może po prostu masz za mały kocioł w stosunku do powierzchni mieszkaniowej. Zazwyczaj przy doborze bierze się małą poprawkę na to co podają producenci w opisach.

Edytowane przez Sikora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. A wiec tak Na początku napisze,że muszę Przeprosić sterownik teraz już wszystko wiem i jestem zadowolony .Wcześniej pisałem że to lipa no ale...Zasypuje cały piec do ,,progu drzwiczek'' węglem rozpalam od góry i 22h mam spokój nie zaglądam, moje parametry to :

wg STEROWNIKA LUKSUS EKO PRO

1-66%

2-100%

3-40 STOPNI C

8-10MIN

9-15SEKUND

10-100%

11-30%

13-10MIN

TEMPERATURA ZADANA 50 STOPNI C wydaje mi się że węgla wchodzi ok 15kg ale nie jestem pewien

AHA KOLEGA MA INNEJ FIRMY PIEC I STEROWNIK USTAWIŁEM WG JEGO I JEST OK AAAA KOMIN OTWARTY NA MAX JA OSOBISCIE MAM NA 4 SZCZELINCE ALE MÓWIĄ ŻEBY LEPIEJ NIE PRZYMYKAĆ CHYBA ŻE MOCNO WIEJE WIATR P O L E C A M

Edytowane przez krzaku33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam.

posiadam piec galmet 17 kwr ze sterownikiem firmy elster.. Wypróbowałem Twoich nastaw. Niestety piec trzymał ok. 11 godzin, co i tak jest sukcesem. Temperatury zewnętrzne wahały się w granicach 5-10 stopni powyżej zera. Mam nowy dom, ocieplony od spodu, z zewnątrz oraz od góry.Możesz napisać jaki model pieca posiadasz oraz ile kg i jakiego rodzaju paliwa wsypujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam piec Galmet Gt-kwr 17kW z regulatorem ciągłym luksus eko i dmuchawą. ( choć zamawiałem model z dolnym spalaniem gt-kwrd dostałem gt-kwr ).

Różnica między nimi jest mała, mianowicie ten z dolnym spalaniem powinien posiadać przysłonę dymową. Jest to bardzo dobrze pokazane w instrukcji obsługi na str. 11. :)

Jest to mój pierwszy piec. :)

Nie licząc pieców które obsługuje w pracy.

 

Ja staram się powietrza podawać jak najmniej dlatego moje parametry wyglądają mniej więcej tak:

Powietrze do rozpalania ok 50%

Powietrze pracy 40% lub mniej

Dodatkowo zakryłem otwór wentylatora tak na 3/4.

 

Skoro jest to piec górnego spalania to palę w nim oczywiście od góry.

Staram się rozłożyć drewno na szczycie węgla tak by się zapalił w miarę równomiernie.

Kocioł zasypuję węglem sortymentu orzech, większe kawałki rozbijam na mniejsze a na samym szczycie wysypuję warstwe ekogroszku.

No niestety stałopalność która wynosi około 7 godzin mnie nie zadowala, poza tym wyjmuję sporo niedopalonych węgielków.

Wegiel to KWK Piast (przynajmniej tak twierdzi sprzedawca, choć nie ukrywał że nie ma warunków na przykrywanie węgla).

Zakupiłem termometr bimetal 500 oC zobaczymy co mi powie o spalinach. :)

Zakryłem częśc rusztu cegłą i zasypałem popiołem tak by powietrze nie leciało od razu na tył ścianki i do komina ale jeszcze muszę to dopracować bo jest teraz mała szczelinka miedzy cegła a opłonką.

Na razie efektów nie widać ale problemem jest też to że nie mieszkam w tym domu na co dzień więc wszystko poznaję powoli.

 

Perspektywa stałopalności 22 h wygląda obiecująco, napewno spróbuję chociaż ciekawe jaką powierzchnię ogrzewasz i czym palisz.

Ja 100 m2 na parterze, ściany 24cm gazobeton + 12 cm styr szary, poddasze w trakcie ocieplania + bojler.

 

Pozdrawiam palaczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem z tym samym kotłem tylko 15kW węgiel Orzech II trzyma max 3 godz prawie przy pełnym zasypie (do drzwiczek) dom ok 180 metrów Fakt, że to jego pierwsza zima i nie jest do końca ocieplony ale czy to ma aż taki wpływ na szybkie spalanie? temperatura zadana 55c zawór różnicowy otwarty na połowę ( na powrocie ok 45%) pompa na pół gwizdka. Obroty wentylatora ustawione na 30% Ciąg kominowy na połowę. Sterownik Luksus EKO.

Edytowane przez kr16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczę z piecem już ok. jednego miesiąca. Generalnie także narzekam na jego stałopalnośc. Rozmawiałem z serwisem Galmet. Okazało się, że jeżeli stałopalnośc wynosi 6 godzin przy zasypaniu ok. 5 cm poniżej drzwiczek zasypowych to jest ok.

 

Piszesz, ze masz 180 i piec 15kw. Nie wiem, czy to nie zbyt mały piecyk. Ja mam 130 m w kwadracie, ok. 350 m kubatury, w tym 50 m w kwadracie ogrzewanej podłogi i zasobik dwupłaszczowy 100 l. To wszystko ogrzewam kociołkiem 17 KWR ze sterownikiem LUKSUS EKO PRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za informacje wczoraj zrobiłem eksperyment i zasypałem do poziomu drzwiczek węglem Orzech II i rozpaliłem od góry i trzymał ok 6 godzin właśnie tylko wolniej nabierał temperatury niż przy standardowym paleniu. Teraz bym kupił 20kW ale ten kupiłem w bardzo dobrej cenie. Myślę, że jak dom będzie ocieplony to też będzie trochę lepiej tym bardziej że to pierwsza zima i mury nie wygrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj. model tak jak w temacie, mam ustawioną temp na 48 st powieszchnia jaką ogrzwam to 125 m2 z garażem i dziś rano rozpzlałem o 5:30 teraz zagladam spalone ok połowa całość piękny żar w mieszkaniu 22 st a na dworze -7. a wgiel to naprawde nie wiem. tylko tyle wysokokaloryczny i z niebieskiego worka cena za 30kg 27zł już w worku Pozdrawiam a i mysle że ok 15 kg wegla wchodzi może ciutke wiecej lub mniej. Wczoraj rano rozpalilem tradycyjnie od dolu i zasypalem do drzwiczek i wytrzymalo mi tylko 9h pozniej dokladalem tak ze przez dobe poszlo 30 kg wegla tyle mam w worku poszedl caly Dom mam nowy parterowka 5lat tu mieszkam ale do zeszlego roku poalilem kominkiem z nawiewami temp w domu salon 24 st ,,sypialnia 19 st. A żona namowila mnie na piec

 

 

 

 

 

witam.

posiadam piec galmet 17 kwr ze sterownikiem firmy elster.. Wypróbowałem Twoich nastaw. Niestety piec trzymał ok. 11 godzin, co i tak jest sukcesem. Temperatury zewnętrzne wahały się w granicach 5-10 stopni powyżej zera. Mam nowy dom, ocieplony od spodu, z zewnątrz oraz od góry.Możesz napisać jaki model pieca posiadasz oraz ile kg i jakiego rodzaju paliwa wsypujesz?

Edytowane przez krzaku33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.