Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Bardzo Przymykacie Szyber?


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego dorecho może mógł byś mi jakos pomoc w tym jak najlepiej i ekonomicznie spalić węgiel w moim piecu.

Wiem że na to ma milion czynników wpływ show może są jakieś podstawy ogólny zarys co robić.

Ją zawsze rozpadem pięć w taki sposób że nsa dno rzuciłem gazety potem karton na to drewno i troche węgla.

Jak się trochę rozpaliło to wtedy wracałem resztę węgla (cały piec) temp doszła do 55stopni zależała się pompą zamykam dolną klapę i szło na mianownik ustawionym na 60stopni przymykają czopuch do polowy i tak szło 8 godz da się to poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godz. 22 na dworze + 2 st

na kotle 39 st; system pobrał 12,3 kWh ciepła.

ognia nie widać; cos furczy u góry; nad rusztem nadal ciemno, tez słychac jakieś furkotanie gazów?;

widac nadal dymek z komina; na czopuchu 26 st.

kol. Sarzyk ... w kotle nic nie ubyło .wysokośc opału tak jak w chwili rozpalenia.

Kocioł odpalony o 16 !!! minęło 6 godzin pracy.

System przeszedł o 22 na temp. 'nocną" o 1,25 st. mniej

W domu nadal 20,75 /na sterowniku/.

Byłby problem , gdybym nadal potrzebował większą temperature.

Idę zapalić ogień jeszcze raz u góry, może chwyci lepszy cug i zapalą sie spaliny? Ktoś pisał, że ma małe niebieskie płomyki ognia. spróbuję.

 

Kol. SARZYK. Na pierwszy "ogień" trzebaby założyć regulator ciągu , bo przy 50x50 chądzą chyba osiedlowe kotłownie, a nie małe domki.

Przydałaby się redukcja na szczycie komina moze 15x15 cm otworu.

Ale tak naprawdę lepiej popytać fachowców. Ja jestem tylko muzykanciarzem. /ale zapalonym/.

 

 

godz. 23 na dworze + 1,5 st.

na kotle 43 system pobrał 14 kWh ciepła /od godz. 16/

0 22 30" zobaczyłem przez drzwczki nad rusztem pierwsze błyski żaru. o 23 już jest ich dość sporo zeszło ze 2 cm w dół.

do rusztu jeszcze z 10 cm. W międzyczasie

rozpaliłem na wierzchu ponownie garść drewienek. huczało przez 20 minut dość ostro. temp. kotła poszła na 48 , czopuch na 54.

płomyków gazu teraz bardzo mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godz. 24 na dworze + 1 st

na kotle 34 st; system pobrał 15,5 kWh ciepła.

ognia nie widać;

jest nadal dymek z komina; na czopuchu 24 st.

kol. Sarzyk ... w kotle nic nie ubyło .wysokośc opału tak jak w chwili rozpalenia.

Kocioł odpalony o 16 !!! minęło 8 godzin pracy. U Ciebie byłby już pusty ??

W domu teraz 20,5 st. /na sterowniku pokojowym/

Kociołek śpi...oby nie za mocno ,bo robi się chłodno na dworze...

Dom wychładza się; pobiera b. mało ciepła. Mam tak zaprogramowane,że na powrocie grzejników mam 23 stopnie. pompa włącza się aby utrzymać taką temp. w instalacji.

Grzejniki są zawsze ciepławe, ale grzeja b.mało, nawet temp.spada w pomieszczeniach.

Mój kociołek grzeje po to , aby utrzymać istniejaca/ zadaną/ temperaturę.

 

godz 1 na dworze +1 st.

na kotle 42 st. system pobrał 17,2 kWh. na sterowniku 20,25 st.

A wiec obudził się. Mam nadzieję żę do rana będzie ze 70 st. na kotle, aby od godz. 5 nagrzał dom znowu do 20,5 stopnia.

Nieśpiącym dobrej nocki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tez pytanie szukałem informacji na temat za duzego komina i jego ciagu i chyba cos w tym jest bo zakładajac ze mam ciag wiekszy niz 25Pa a na pewno mam ze wzgledu na duzy komin to ciepło ucieka mi w komin wychładzajac piec i dlatego tak duze spalanie.

Pytanie tylko czy taki regulator ciagu kominowego firmy darco http://allegro.pl/e-kominy-regulator-ciagu...1258240457.html ma sznase mi w jakis sposób pomóc.

moze dzieki temu bede mniej spalał.

Pytanie tylko czy takie cos moze byc i czy ma sens jak jest dmuchawa?? Choc i tak staram sie dawac mały nadmuch by nie wydmuchiwac ciepła do komina.

Kiedys jak miałem termometr którym mierzyłem temp. spalin to bardzoo czesto temp było powyzej 300stopni a to za duzo wiec moze taki regulator by pomógł.

Zastanawiałem sie tez nad miejscem gdzie mozna by było zamontowac taka klapke, regulator w rysunku załącze pogladowy rysunek jak u mnie jest podłączony piec do komina.

Wyczystka jest po przecinej stronie w innym pomieszczeniu i zastanawiałem sie czy w tym pomieszczeniu po przeciwnej stronie czopucha ponad wyczystka moge zainstalowac taki regulator

post-606-1288081439_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w nowym dniu!

godz. 9

na kotle 38 st; system pobrał 30,0 kWh ciepła. w domu 20,25 stopnia

ognia nie widać;

jest nadal dymek z komina; na czopuchu 30 st.

chyba powinienem mieć miarkownik ciągu...

troszke za mało podawałem powietrza z dołu.

dodaję...niestety dmuchawą....

 

Stwierdzam, że kociolek powinien troszkę lepiej się grzać. Czyli podawałem za mało dolnego powietrza w nocy.

Górne powietrze to rura /łuk/ z drzwiczek w głąb kotła /tak ze 20cm/ oraz 1 cm szpara na samym dole/podniesione na zawiasie/.

Te brakujące 0,5 stopnia w domu mnie osobiście jednak nie przeszkadza.

 

godz. 10 na dworze +5,5 stopnia

na kotle 47 system pobrał 33,2 kWh w domu spadło do 20 stopni

podaję od dołu powietrze "główne' dmuchawa.

musze o 0,5 stopnia nagrzać dom.

 

godz. 11 na dworze +7 st.

na kotle 49 st. system pobrał 37,4 kWh

w domu nadal 20 , ale instalacja się nagrzewa...wolno...

dzięki dmuchawie na rusztach widac mocny żar, jednak dym nadal widać;

poziom zasypanego węgla nadal jak na początku...czyżby sie zawiesil??

 

 

 

Mój kociołek to miałowiec- palę jednak orzechem II, w miale za dużo piachu! i popiołu.

nie smoli to fakt, czemu : nie wiem. Podobno jak się rozpala od góry to tak jest...

dymek niestety leci cały czas , mało ale leci.

Aha! Kocioł pracuje "sam dla siebie" to znaczy jest w obiegu z by-pasem

a w instalację ciepło idzie z zamontowanej wężownicy /co kiedyś była do cwu/

Stąd moze brak smolenia ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z tym regulatorem to naprawdę nie wiem........ z teorii wynikałoby,że moze pomóc, z praktyki nie mialem z tym do czynienia.

mój kociołek pracował z kanałem 15x15 był jednak za mały; przeniosłem kocioł do komina 15x27 ; jest o wiele lepiej /nie cofa się dym/ ale ten z kolei może być za duży

dla mojego /13 kW/ . Może ktoś z kolegów fachowców zainteresuje się Twoim problemem.

Może już tu coś jest.poszukaj wyszukiwarką.Gdzieś czytałem ,że taka "czapka" na górze komina np.15x15 zdałaby egzamin u Ciebie?Pozdro

 

 

 

godz. 12 za oknem +6,5 st /chwilę świeciło słoneczko/

kocioł ma 44 system pobrał 40,9 kWh

 

 

Jak długo jeszcze będzie się palić te 18 kg węgla?? już jest 20 godzin a nic nie ubyło... zwiesil się???czy co jest grane??

Rozumiem że w nocy trochę za mało................ile można palić na jednym zasypie???

Tak a propos... bawie się tym doświadczeniem, ale ile jeszcze postów muszę napisac???/

Wyjaśniam jeszcze że tylko grzeję c.o.

Woda użytkowa idzie z pompy powietrznej w kotłowni /ma ciepłe powietrze zasilające/

Na tak niskiej temp.kotła żona powiesiłaby mnie żywcem, gdyby miała wodę w kranie rzędu 40 stopni.

Cały czas mam do opanowania spaliny , które widac z komina.........ileż to energii wychodzi ??

Dom ma piwnicę, parter i piętro. z tego kociołkiem ogrzewam jednak 380 m2 /jako całość/ wg projektu po zewnętrznych wymiarach.

Grzejników jest mniej włączonych: bez pomieszczeńia kotłowni, obok magazyn /na węgiel?/ i garaż .razem ok.55 m2 /ale wewnątrz/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz czytajac temat zdałem sobie sprawy ze ta zwezka w kominie moze miec znaczenie bo kiedys ja miałem i chyba na serio mniej sie spalało.

 

Teraz chciał bym ja zrobic ponownie i pytanie mam jak ja dobrze zrobic.

Załączam rysunek ja miałem zrobiona tak zwezke poprzez wmurowanie rury kamionkowej chyba fi 180 badz 200 w sposób jak jest na przykładzie B ale nie dało sie tego demontowac do czyszczenia wiec to odpada.

Łatwiej by było dac zdobic taka blache jak w przykładzie A tylko czy tak moze byc czy nie lepiej pod katem.

 

Teraz jeszcze dylemat jaka srednica rury i jaka długa chciał bym zachowac taki standard by mozna było dodac jeszcze daszek, parasol by nie wpadał deszcz do komina.

 

Pozdrawiam

 

Licze na Wasza pomoc;)

Pozdrawiam

 

kolego derycho jaki masz piec??

Kostrzewe??

Jesli tak to jak sie sprawuje?? jestes zadowolony??

post-606-1288089648_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B zdecydowanie lepszy.

Ale bez daszka. Stożek wylotowy (konfuzor) przyspiesza spaliny. Strumień spalin rozbijałby się niepotrzebnie o przeszkodę. Wylot o wymiarach np. 15x15 cm nie zbierałby dużo deszczu.

 

Ja myślałem o takim rozwiązaniu:

W kominie zwężka (stożek), wystająca kilkanaście cm ponad jego krawędź. Na wierzchu nałożony drugi stożek (wspólny wylot) ale obejmujący całą szerokość czapy kominowej. Deszczówka spływałaby na boki (nie moczyłaby czapy), a wiatr "omywałby" łagodnie komin zmniejszając turbulencje (które potrafią cofnąć spaliny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godz. 13 odczyt nieobecny !

 

godz. 14 za oknem +7 st

kociol ma 55 st. system pożarł 50,3 kWh

na sterowniku niestety 19,5 st , bo żona pootwierała okna...wietrzy się-odczyt nieprawidłowy.

dymu nie ma,

węgiel wzruszyłem od góry był zawieszony. spadło ponad 1/2 wysokości.

chyba dlatego,że "komora ma u góry 12x23 cm/ na dole 18X23/

w kotle palą się nareszcie gazy /pewnie przez zawieszenie nie mogły się przebić z ogniem.

Gazy na 1/2 metra wysokie... gdzi są te małe niebieskie płomyki???

jak do nich doprowadzić w sposóbie palenie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam widze ze twój system jest super ekonomiczny jak i dla mnie nie zrozumiały ale najwazniejsze ze działa<lol>

 

Powracając do mojego komina i jej nasady chyba zrobie tak jak na rys A bo po 1 taniej po 2 łatwiej i najwazniejsze ja musze obnizyc cisnienie w kominie a nie je zwiekszac wiec chyba takie przydławienie komina który ma 8m na jego górze nie powinno miec złego czynnika dla pieca a i przykryzowało by nieco ten komin.

Co Wy na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie.

Myslę,że nasada B byłaby jednak lepsza. nie chodzi o zwiększenie ciągu, ale A może za mocno dławić przepływ spalin / trochę logiczne/

W tej "CZapce" też nie chodzi o zmniejszenie ciągu tylko o zlikwidowanie wpadania zimnego powietrza do komina od góry/ a wpada tam na pewno/

przy przekroju 15x15 wpadnie go zdecydowanie mniej niż przy 50x50 i przez to komin będzie sprawniejszy dla Twojego kotla.

 

godz. 15 na dworze +7

na kotle 57 pobrane 55,9 kWh

super płomień; zielono-niebieski wysoki na cały kanał 1/2 metra, w kociołku pięknie syczy spalany koks.

będzie jeszcze godzina może 2 palenia, aż za długo......

jeszcze troche to zrobię wyliczenia.

 

godz. 16 K........ jeszcze się pali za oknem +7

na kotle 56 pobrane 60,5 KWh

palą się gazy? na czopuchu 51 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godz. 17 na dworze +5

na kotle 60 pobrane 65,3 kWh

 

 

godz. 17 45" za oknem + 4,5 st.

na kotle 65 pobrane 69,1 kWh

resztki opału ...

...Szyber cały czas nie ruszany!!! otwarty na max. /to do tematu kolegi/

Tak więc wsadziłem do kotła ok 18 kg węgla ; mam mieć 8,33 Kwh z kilograma /wynika z instrukcji/

razem do kotła poszło 150 kWh możliwej do wytworzenia energii.

z tego system pobrał 69,1 + pomieszczenia poza miernikiem myślę że 5%; + ok 1,5 kWh zawarte w kotle : razem uzyskałem 74 kWh

Sprawność rzeczywista kotla to 49,3 % /całkiem więc mało/; ale bardzo długo....

 

Ze względu na małe palenisko i b.wolne spalanie średnia moc kotla to ok. 3 kW;

Myślę ,że dlatego nie mozna opanować spalin- w zasadzie z komina był ciągle dym.

W domu temp. min. 20 stopni /nie wiem w nocy - była zadana 19,5/

Jak na ten metraż do ogrzewania to zużyłem dość mało opału./oczywiście porównując z kol. SARZYK/

a więc da się malo spalić.

 

Nie jestem jednak przekonany czy było to w miarę efektywne.- mała sprawność kotla

ale czy mozna było wycisnać wiecej??? KTO PORADZI JAKBY MOŻŃĄ???

 

Koledzy !! do dzieła !!! jestem gotowy na eksperymenty.

 

Wiem że w niewłaściwym temacie ale moze ktos to czyta???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam widze ze twój system jest super ekonomiczny jak i dla mnie nie zrozumiały ale najwazniejsze ze działa<lol>

 

Powracając do mojego komina i jej nasady chyba zrobie tak jak na rys A bo po 1 taniej po 2 łatwiej i najwazniejsze ja musze obnizyc cisnienie w kominie a nie je zwiekszac wiec chyba takie przydławienie komina który ma 8m na jego górze nie powinno miec złego czynnika dla pieca a i przykryzowało by nieco ten komin.

Co Wy na to??

 

 

Ja do kotła 23 kW mam komin 8-9 m wysoki fi 15 cm - wkład ze stali, ciag i tak jest super , przymykam na czopuchu nawet czasami do połowy, przy pełnym otwarciu spala się szybciej - różnica ok 20% , mimo że kociołek w miarę nowy i raczej szczelny , masz jakiś schemat swojego kociołka? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracając do mojego komina i jej nasady chyba zrobie tak jak na rys A bo po 1 taniej po 2 łatwiej

Zrób B jak radzi HP79.

Średnica 200 - 230 mm.

Na próbę daj kawałek rury bez zakończenia "czapką". Po próbach pewnie już ta rura zostanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być krótki odcinek rury (max. 500 mm), czyli izolacja est niepotrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje myślenie było takie:

- wełnę łatwo umieścić pomiędzy stożkami, zaprawę trudniej,

- kiedyś być może okaże się, że cały komin trzeba ocieplić i "ciepła końcówka" to byłoby takie eleganckie rowiązanie. Ale faktycznie może to być "kwiatek do kożucha":-)

 

Szukałem w sieci informacji o optymalnej geometrii stożków wylotowych - niestety prawie nic nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie coezko cos takiego zdobyc.

ale tak serio to i kosz był by nawet wysoki bo chyba ze ktos ma materiał i spawarke ale tak to tzreba komus dac i teraz pytanie czy takie cos jest warte kasy bo kepskiej jakosci byc nie moze wiec kosztowac bedzie na moj gust pewnie fachmany zaspiewaja z 500zł a za 700-800 mamy nasade kominowa regulujaca ciag kominowy...czy ja wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sarzyk idź do skupu złomu.

Poszukaj kawałka rury i blachy około 60 cm na 60 cm. Wypalenie dziury w blasze, wspawanie do niej rury, wywiercenie czterech otworów do zamocowania na kominie to chyba nie będzie drogie. Jak to zda egzamin to w lecie pomalujesz.

 

Jeżeli rura będzie najwyższym punktem na dachu to pamiętaj o instalacji odgromowej, czyli dodatkowy otwór w blasze na podłączenie do istniejącej instalacji odgromowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacji odgromowej nie ma <lol> kolego emus masz jak najbardziej słuszna racje ze to nie jest takie trudne ale jak bym zrobił z płaskiej blachy a do tego wspawał rure ao innego w formie stozka do tego potzrebny ktos kto serio potrafi spawac a do tego kosz materiału bedzie kilkukrotnie wyzszy.

 

Teraz jestem w pracy i tak patrze na sasiadujace bloki i widze ze oni maja zakonczenia jak na moim rys wersja A wiec albo maja wkłady i tak je zakonczone (w co watpie) albo maja po prostu tak to zabudowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj tez spróbuje zmniejszyc ilosc powietrza podawanego pod ruszt poprze wyciagniecie kliku zebrek (rusztów) i włożenie do popielnika 2 cegieł o szerokosci 6 cm pionwo.

Czyli zmniejsze wielkosc paleniska (rusztów) nie zmiejszajac przy tym komory zasypowej co Wy na to?? moze to jakos wydłuzy stałopalnosc<lol>??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.