Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyzacja I Optymalizacja Ogrzewania Gazowego?


ianiq

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Szukam możliwości optymalizacji i automatyzacji ogrzewania gazem. dom kilkuletni, instalacje jak nowe, piec viessmann vitopend100 ze sterownikiem vitrotol 100. temp dzień 21 C noc 19 C

 

Sterownik który mam ma ograniczone mozliwości regulacji temperatury (programy z możliwością określenia tylko 2 przedziałów w ciągu doby) Dodatkowo termostat jest na dole i steruje w nocy temperatura na górze - jak pale w kominku wieczorem to na dole jest ciepło a na górze przy zamknietych drzwiach sypialni robi się ziąb....

 

wymyslilem sobie wiec sterownik kotła współpracujący radiowo z 2 termostatami (przełączającymi sie miedzy sobą w zaleznosci od pory dnia parter i pietro) i jednocześnie współpracującego z siłownikami na grzejnikach. jedyne co znalazłem to system honeywell w którym sama glowica HR80 kosztuje ponad 400 zł wiec cały system kosztowałby ponad 5000 zł..... może sa jakies inne rozwiązania?

 

Efekt jaki chcę osiągnąć to:

1) brak (lub ograniczenie) ogrzewania parteru w nocy i brak ogrzewania sypialni w dzień bez krecenia głowicami!

2) 2 termostaty automatycznie przełączające się miedzy sobą żeby w nocy ogrzewanie było sterowane względem temperatury w sypialniach a nie względem jednego sterownika który jest na parterze

 

prosba o pomysły i sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik kotła vitopend nie ma możliwości współpracy z dwoma termostatami pomieszczenia. Jeżeli palisz w kominku to vitotrola powinieneś zamontować w innym pomieszczeniu (może być i sypialnia gdzie jest najchłodniej) a tam gdzie palisz kominkiem zastosować na grzejnikach głowice termostatyczne. Nie kupuj tych drogich urządzeń bo jest duże prawdopodobieństwo że nie będą współpracować z kotłem. Zdecydowanie tańsze jest przeniesienie termostatu ewentualnie można spróbować wypinać termostat ze sterownika na czas palenia kominkiem trochę to jednak jest mało automatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik kotła vitopend nie ma możliwości współpracy z dwoma termostatami pomieszczenia.

dlatego chce go wymienić

 

Jeżeli palisz w kominku to vitotrola powinieneś zamontować w innym pomieszczeniu (może być i sypialnia gdzie jest najchłodniej) a tam gdzie palisz kominkiem zastosować na grzejnikach głowice termostatyczne.

no ale wtedy bede musiał grzać sypialnie w dzień do 21 stopn bo inaczej nie nagrzeje na dole...

 

Nie kupuj tych drogich urządzeń bo jest duże prawdopodobieństwo że nie będą współpracować z kotłem.

pytanie czy kazdy producent stosuje inny system załaczania kotła? wydaje mi sie ze są na rynku urządzenia uniwerslane (np euroster?) który mozna dać do pieca różnych producentów? tak na logike to przeciez prosty sygnał włącz wyłącz piec ze sterownika...? oczywiscie sprawdze to zanim kupie sterownik...

 

zaczyna mi sie krystalizowac pomysł: kupić sterownik honeywella z 2 głowicami termostatycznymi - sterownik steruje indywidualnie każdą z nich - jedna głowica na dół, druga na górę co pozwala mi na sterowanie piecem w nocy wzgledem temperatury w sypialni a w dzien względem temp na dole. Na reszcie grzejników założę zwykłe zawory programowalne z siłownikami i dostosuję ich pracę do programu na sterowniku. koszt całości ok 2000 zł wiec zakładając że system pozwoli mi zaoszczedzić 15% gazu inwestycja zwróci sie w 3-4 lata, co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja jest twoja i twoje pieniądze. W pierwszym poście napisałeś o kosztach rzędu 5000 zł to wydaje się ceną absurdalną. Jeżeli skłonny jesteś wydać taką kasę to przebuduj instalację tak aby podzielić na obiegi grzewcze, zastosować zewnętrzny sterownik (optymalnie pogodowy) i możliwością sterowania tymi obiegami ze współpracą z termostatami pomieszczeń. Ale musi to być sterownik o trochę większych możliwościach niż euroster( to przeważnie regulatory pomp obiegowych dobry dla jednego obiegu i taką funkcję spełnia vitotrol).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im prostrze rozwiązania tym lepsze. Lenistwo (kręcenie termostatami) doprowadza do schorzeń układu kostnego. Można napakować w instalację czujników, termostatów, sterowników i dodatkowych pomp. Tylko po co? Tylko czekać aż coś padnie (a zawsze pada w Wigilię :-) i zanim dojdziesz co padło i naprawisz - karp Ci wystygnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.