Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Multikomfort Lazar Problem Z Ustawieniem


dexus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś tygodnia użytkuję ww kociołek.

Proszę o pomoc w jego ustawieniu.

Moje nastawy to:

przerwa podawania praca - 255sek

przerwa podawania nadzór - 105min

moc nadmuchu 42%

paliwo - miał 23

Wszystko niby oki ale z tego co widzę to z popielnika wyjmuję zbyt dużo niedopalonego miału, a jak zwiększyłem moc dmuchawy to robiło mi się dużo spieków.

Z racji iż jest to mój pierwszy sezon z tym piecem (i w ogóle palenia) proszę o pomoc bardziej doświadczonych forumowiczów z tłokowcami.

Pozdrawiam

P.S. Przez weekend test na eko groszku 26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam multikomforta ze starym sterownikiem więc trudno mi się odnieść do twoich nastawień(przesłona dmuchawy) :) .Każde paliwo powoduje modyfikacje ustawień :) .Ja np. teraz testuje groszek z ziemowita i mam ustawienia: przerwa 65 sekund a nadzór 40 minut.Najlepiej zaczynać od prostszych paliw czyli jakiś groszków.Miał jest dosyć trudnym paliwem. :) W zeszłym sezonie próbowałem trochę palić miałem- przerwe miałem około 180 sekund ale masakrycznie dużo popiołu.W tym roku w najbliższych składach nie mieli miału więc na razie nie kupiłem ale chciałem go mieszać z groszkiem. Ile litrowy teraz jest popielnik w kotle bo mieli go podobno powiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podziwiam Cię że dajesz sobie radę z mniejszym popielnikiem (ja mam 5l). Mi przy miale ledwo na 18h palenia wystarcza (popielnik). Wiem że mam troszkę inny sterownik ale czy nie ma takiej opcji żeby ustawić jakiś przedmuch jeszcze pomiędzy podawaniem tłoka przy opcji czuwanie, albo np. przy pracy najpierw 20sek wentylator a następnie dopiero podanie paliwa?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Mam ten sam problem (miał 21 z Chwałowic) , kocioł w długim nadzorze przygasa i później jest zasypywany w trybie praca, natomiast w krótkim nadzorze też go zasypuje mi miałem ( dmuchawa jest ustawiona na 3sec) .

Czas w trybie PRACA na maxa 255 i niska dmuchawa 40 tak aby się spieki nie robiły.

 

Możliwe że Lazar ma na to jakieś rozwiązanie, możliwe że wydłużenie czasu dmuchawy pomoże.

 

pozdr

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że do suchego sypkiego miału przydał by sie jakiś patent na ograniczenie jednorazowej dawki paliwa. Można by przykręcić do przedniej części tłoka np płyte stalową gr 1cm, albo miedzy zasobnikiem a tłokiem umieścić blachę ograniczającą z boków długość szczeliny po otwarciu tłoka.

A te spieki po większym nadmuchu to masz czarne koksowe czy żużlowe ze stopienia popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem niczym kobieta, trochę takie a trochę takie :) (oczywiście spieki). Zastanawiam się nad skróceniem czasu przy pracy właśnie ze względu na te spieki które to właśnie blokują podajnik i powodują wydłużenie czasu pracy. Jak mam miału na grubość około 1cm to i żarzy się porządnie i szybko łapie właściwą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli te niedopałki są spowodowane przez blokowanie sie miału w palniku(przykleja sie do ceramiki) a nie niedopaleniem przy normalnej warstwie na płycie palnika.

To by oznaczało za duży nadmuch i zbyt wysoką temperaturę no i oczywiście niską temp topnienia popiołu. Skracanie przerwy moim zdaniem tylko pogorszy sytuacje, ja bym trochę ograniczył nadmuch, może jest jakaś granica miedzy spiekami żużlowymi a dymieniem.

A miał to ty masz suchy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał jest suchy (kupiłem po 2tyg suszy i leże sobie w kotłowni jakieś 2 miesiące). Zobaczymy, zmniejszyłem moc dmuchawy do 36%, czas podawania ustawiłem na 255s, a teraz czekam na efekty. (jak się przyjrzałem to rzeczywiście pojawiało się przyklejanie miału do ceramiki po bokach)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie trywialne pytanie, dźwignia od regulacji wypływu spalin do komina do w jakiej pozycji jest otwarta (bo ta wajcha u mnie chodzi tył-przód i jeszcze lewo prawo). Nigdzie w instrukcji nie mogę tego znaleźć (ustawiłem w razie W B) w połowie)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)

do nie jest do regulacji tylko pomoc w czyszczeniu, użytkownicy narzekali na boczne wyczystki i nie chciało im się tam kotłów czyścic, to producent wymyślił przegrodę z dźwignią. Jak się ja podnosi sadze i pyły z czopucha i płomieniówek opadają do komory palnikowej. Podczas palenia powinna być zamknięta bo spaliny leciały by prosto w komin. U mnie dźwignią w dół zamyka się przegrodę, właściwie ona sama się zamyka pod ciężarem dźwigni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( B) Dzięki za info (tak to jest jak człowiek w bloku wychowany i nigdy do pieca nie musiał latać). Tylko teraz pytanie, jak przymknąć czopuch aby ograniczyć wypływ spalin w komin? Teściu przy Defro ma oryginalnie założoną wajchę do przymykania cuga kominowego (swoją drogą gratulacje dla serwisu który mi nic nie powiedział)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest przysłona czopucha jak w innych kotłach, tylko swego rodzaju ruchoma przegroda miedzy dolnymi a górnymi płomieniówkami wymiennika. Najlepiej ja byś jednak dostał się do wyczystki bocznej i sam to obejrzał wyregulował tak by to się samo zamykało i po uszczelniał wałek na którym wszystko sie obraca, bo u mnie tam były kilku cm szczeliny. Z latarką świecąc do płomieniówek z przodu też powinieneś dojrzeć otwartą przegrodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniowych bojach nareszcie popielnik wystarczył na całą noc ;) . Obecne ustawienia to:

przerwa praca 255s

przerwa nadzór 100min - jednak parametr na chwilę obecną bez sensu bo piec i tak co jakieś 15min wchodzi w tryb praca

wentylator 37%

Piec 60st

Temp. na zaworze 4d (krzywa 0,5) zadana 40st (w domu nie mieszkam a tyle minimalnie daje na kaloryfery)

Dosypałem zasobnik do pełna i teraz czekam na ile wystarczy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jestem po teście długodystansowym :)

Cały zasobnik wystarczył mi na jakieś 80godzin (jednak nadal wnerwia mnie bieganie do popielnika, a w mojej okolicy miał jest dostępny od ręki a eko............. szkoda gadać).

Pytanie z innej beczki, testował może ktoś jak zachowa się piec i instalacja przy zaniku prądu? Ja niby mam zabezpieczoną UPS i akumulatorem ale więcej niż 1-1,5h raczej mi nie podtrzyma całego pieca ( a nie ma opcji podpięcia pod samą pompkę C.O bo przy takim poborze jam ma ona to i 15h wytrzyma). Pytam z ciekawości bo ostatnio już były krótkie przerwy w dostawie prądu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam problem z moim piecem a właściwie z tym że mam zimno w domu.

Temp zadana to 66stC a piec zagrzewa się do 71 st C

Tem na powrocie to ok 45-50 st C a na dom idzie mi ... max 30-33 st

Zawór 4D raczej cały czas daje ciepło na powrót a ja marznę i nie bardzo wiem co z tym zrobić

Dzwoniłam do serwisanta i powiedział że zmiana położenia czujnika tem powrotu powinna coś zmienić i zmieniła ale na 2 dni a dziś znów to samo

Czy ktoś z Was wie co może być powodem takiego działania pieca?

Zastanawiam sie gdzie jest to ciepło z pieca kurcze skoro piec ma 71 a ja o 40 st niższą temp na grzejnikach.

Chyba przerasta mnie obsługa tego pieca :(

Pomóżcie zanim wejdę pod koc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a jaką temperaturę pomieszczeń masz zaprogramowaną na sterowniku, bo jesli masz zaprogramowane np. 18, to instalacja będzie utrzymywać 18. Druga sprawa to gdzie jest usytuowany czujnik temperatury pomieszczeń, bo jeśli jest np. w najcieplejszym pomieszczeniu to w pozostałych może być znacznie chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest za niska krzywa grzewcza? Jak niska krzywa grzewcza, to niska temperatura na grzejniki. Zależy też od sterownika - w sterowniku A300D są one numerowane, w innych sterownikach może być inaczej. Podaj jaki sterownik ma piec, może ktoś coś podpowie.

Edytowane przez m77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.