Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Instalacja Jest Poprawna?


himil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

na zdjęciu widać rury od c.o (po lewej) i od podłogówki (po prawej), za wymiennikiem płytowym.

U dołu zdjęcia widać, że obie instalacje są ze sobą połączone na powrocie do wymiennika.

 

Pytanie brzmi: czy to jest poprawne?

 

Moje wątpliwości wzbudził fakt, że powrót podłogówki (na rozdzielaczu i poniżej mostka) jest zimny, natomiast na zaworze 3d od strony powrotu podłogówki (czyli powyżej mostka) jest ciepło, tak jakby woda była zasysana z powrotu c.o. poprzez widoczny na zdjęciu mostek.

 

post-20503-1287519914_thumb.jpg

 

 

Załączam też schemat mojej instalacji.

 

post-20503-1287519940_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to sytuacja prawidłowa. Jest jeszcze względnie ciepło tak więc wychłodzenie na podłogówce nie jest jeszcze zbyt duże przez co większość czynnika powracającego z podłogówki jest recyrkulowana przez zawór trójdrogowy, z drobnym tylko, dodatkiem wody dopływającej wymiennika.

 

p.s. To mój pierwszy post, witam, i chętnie usłyszę zdanie bardziej doświadczonych kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nie rozumiem istoty wymiennika płytowego?

wymiennik stosuje się przy łączeniu systemu otwartego z zamkniętym

a według mnie i tego schematu mogło być na otwartym

pod warunkiem odpowiedniej wys. naczynia wzbiorczego

lub całość na zamkniętym z zastosowaniem zaworu termostatyczno-schładzającego

post-17328-1288566979_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowanie wymiennika pozwala na oddzielenie obiegu grzewczego od kotłowego , a taki układ może być zastosowany np. w przypadku braku możliwości zainstalowania naczynia wzbiorczego na odp. wysokości ,po za tym oddzielenie obiegu kotłowego +zawór mieszający chroni instalację przed ''zamulaniem'' i w tym konkretnym przyp. chroni kocioł bez konieczności zastosowania zaworu 3d. system schładzający wciąż ma więcej przeciwników niż zwolenników ,a podział (jak wyżej) zyskuje coraz więcej zwolenników (zwłaszcza przy podłogówce)-pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam wszystkich.Podepnę się do tematu,choć może trochę z innej strony.Trochę faktów.W ubiegłym roku przerobiłem instalację c.o.Z konieczności przeniosłem kotłownię do budynku gospodarczego/ok. 10m wykopu/.Zamontowałem nowy MODERATOR,2 wymienniki cwu /w sumie 380l /oraz zbiornik buforowy 1500l.Jako naczynie wzbiorcze wykorzystałem izolowany zbiornik 80l po podgrzewaczu LIKE.Przy piecu mam zawór podnoszący temperaturę TEPLOMIX 55st,całość poprzez zawór czterodrożny połączona rurami 1" z budynkim mieszkalnym.CWU również.W sezonie grzewczym niema problemu z cwu,latem w zasadzie też.Wykorzystuję kolektor własnej roboty,który w tym roku zamontowałem na obrotnicy /sam podąża za słońcem /,jest efektywniejszy.Jeśli z dnia na dzień jest słońce jest ok,ale bywają dni pochmurne i trzeba palić.Dlatego podjąłem decyzję o montażu kotła gazowego do grzania cwu i sporadycznie do dogrzewania,jeżeli nie zechce się palić w piecu w okresach przejściowych.Zrobiłem schematy obecnej i przyszłej instalacji,proszę fachowców o przyjrzenie się,czy tak będzie działać.Chodzi mi o schemat 2,to co jest na 1 działa bez zarzutu.Nie jestem hydraulikiem ale to co zrobiłem do tej pory działa.Jeszcze raz proszę o sprawdzenie i ewentualne korekty,odpowiem również na pytania na forum albo [email protected].

post-22550-0-49382200-1319212832_thumb.png

post-22550-0-60659000-1319212841_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.