Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Ogrzewania Podłogowego Co Z Piecem Defro 25 Kw Optima Komfort Plus - Problem Z Cw


ana

Rekomendowane odpowiedzi

"Nowy" fachowiec dzisiaj nie dojedzie i do końca też nie. Trzeba się rozejrzeć za następnym.

 

 

 

A gdzieś wyczytałam, że nowa instalacja ogrzewania podłogowego nagrzewać się może ponad 10 dni...?!

 

A i sekcje można odpowietrzać w nieskończoność... Same złe wieści dzisiaj;(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zamiast nowego fachowca przybył instalator od naszej kotłowni. Stwierdził, że mógł się pomylić jednak przy podłączeniu wymiennika (to o co pytał tomekb), gdyż wymiennik oddaje bardzo mało ciepła na instalację.

 

Teraz sprawdziłam na stronie Danfoss-a opis wymiennika. Jeśli zasilanie strony wtórnej (na rysunku Danfossa oznaczone jako T21 http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/VDKAE849_XB.pdf ) to to samo co u nas w kotłowni powrót z instalacji to jest dobrze podłączony.

 

Jeśli z podłączeniem wymiennika jest dobrze, to instalator zgodził się wreszcie, że trzeba będzie "przepiąć" zasobnik bezpośrednio za kocioł.

 

Ponadto powiedział, że jeśli układ mieszający nie wydoła na tak dużej powierzchni grzewczej to zamiast drugiego (jest to dość droga sprawa) dołączy jeszcze jedną pompkę z zaworem 3-D i podzieli układ grzewczy podłogówki na 2 części.

 

Zatem znów zaczynamy współpracować co mnie bardzo cieszy gdyż zima sroga za pasem...

 

Pozdrawiam Wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Okazało się po różnych próbach, że po zakręceniu zaworów na jedną część budynku podłogówka i grzejniki grzeją idealnie w drugiej części! Czyli układ mieszający nie da rady na całą powierzchnię...

 

Jednak po różnych kombinacjach podpięcia wymiennika - nadal "wychodzi" z niego dużo chłodniejsza woda niż na wlocie z pieca. I dalej na zasobniku jest 38 C...

 

Pozdrawiam

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ana dzielisz sie swoimi obserwacjami czy nadal szukasz pomocy na forum

bo dozujesz istotne informacje małymi porcjami

aby miec poglad na całosc trzeba duuzo wiecej wiedziec -(widziec )o instalacji

brak jest połaczen, schematu załaczone zdjecia fragmentu nie daja całosci obrazu

 

układ mieszający nie da rady na całą powierzchnię...

czyzby to opinia tego "fachowca "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachowiec ma pewnie niewielkie pojecie o takich rzeczach jak wymienniki zawory 4d i zespoły mieszające do podłogówki. Jemu się wydaje, że jak jest pompa na tym bloku to ona jest od zapewnienia przepływu i w podłogówce i w wymienniku. Tak jest ale tylko przy otwartym zaworze na bloku, ale wtedy zimna woda z podłogi wszystko wychładza, jak zawór zamknięty ustaje przepływ przez wymiennik, a pompa zapewnia przepływ tylko w podłodze.

trzeba tam zrobić trzy rzeczy: dołożyć pompę za wymiennikiem, dołożyć zawory zwrotne za pompami albo przenieść cwu przed wymiennik ale tam też koniecznie z zaworami zwrotnymi i zamienić zawór 4d na 3d do ochrony powrotu.

Marek ma racje, ze informacje są szczątkowe i brak schematu. Te moje dywagacje są na podstawie zdjęć wiec mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, Vlad24 - pomocy nadal szukam. Macie rację, trudno coś powiedzieć na podstawie 2 zdjęć instalacji, które i tak nie przedstawiają całości. Poproszę fachowca o schemat instalacji (zapewniał wcześniej, że go dostarczy).

 

układ mieszający nie da rady na całą powierzchnię...

 

czyzby to opinia tego "fachowca "

. Hydraulik przed instalacją dowiadywał się, czy ten układ podoła na 240 m2 i 2000 mb rury. Producent zapewniał, że tak. Jednak po zamknięciu zaworów na "mniejszą" część budynku o pow. ok. 80 m2 (dom jest dwurodzinny) w "większej" części budynku (pow. ok.160m2) działały wszystkie sekcje i grzejniki. Mąż sprawdzał też temp. powrotu, na układzie mieszającym, która osiągała ponad 40C. Kiedy mąż odkręcił ponownie zawory w części mniejszej - w części większej niewielka część podłogówki grzała, grzejniki w łazienkach były ledwo ciepłe natomiast w mniejszej części wszystkie sekcje podłogówki i grzejniki grzały (tak jak na początku). Jednak temp. powrotu na mieszaczu nie osiągała 30C. Zatem tak nam się z mężem wydaje, że ten układ sobie nie radzi na cały dom.

 

Mąż po uwagach na forum, powiedział hydraulikowi, żeby przepiął wymiennik za zasobnik. Hydraulik powiedział, że to jest "jedna z opcji" - i jeśli inne opcje (nie wiemy jakie) nie poprawią temp. na zasobniku to to zrobi.

 

Jutro mąż przekaże hydraulikowi to co napisał vlad24 i poprosi go o schemat naszej instalacji.

 

Dziękuję Wam bardzo za uwagi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie,

 

 

Hydraulik przepiął bojler przed wymiennik (ale nadal jest za zaworem 4D), woda w bojlerze jest cieplutka (osiąga temp. z pieca) jednak nadal walczymy z CO, pomimo, że hydraulik założył dodatkowo pompę przy mieszaczu.

 

Teraz na mieszaczu są dwie pompy (z zaworami zwrotnymi) ale chyba razem nie współpracują. Bo znów jest sytuacja, że kiedy zakręcimy zawory na 1 część budynku w drugiej podłogówka idealnie grzeje, temp. powrotu szybko osiąga 30 C a przy otwartych zaworach na cały budynek podłogówka i grzejniki są ledwo ciepłe a temp. powrotu na mieszaczu nie przekracza 24C.

Druga sprawa: z wymiennika nadal wychodzi na CO nie więcej niż 40C (czyli na wymienniku jest duuuża strata). Kontaktowaliśmy się z serwisem od wymiennika, który twierdzi ze różnica temp. na wyjściu z pieca i wejściu na CO musi być ale czy aż taka? Z pieca wychodzi około 55-60C - z wymiennika około 40C. Na wejściu na podłogówkę mamy ustawione 45C, osiągane jest (tylko przy wzroście temp. na piecu - podczas pracy wentylatora) przez chwilę 40C a potem jak spada temp. na piecu do 48-50C- na mieszaczu, na wejściu spada do 28-30C! Takie wahania są notowane w ciągu kilku minut i są "zsynchronizowane" z pracą kotła. A temp. powrotu osiąga 22-24 C:-(.

 

Jutro zrobię zdjęcia instalacji po przeróbkach.

 

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ana , miło ze nie zapomniałas podzielić sie nowymi informacjami

jak napisałem na poczatku przy wymienniku nie powinno byc zaworu 4-D !! to podstawowy bład

stad taka stata temp po stronie wtórnej wymiennika , w normalnych warunkach róznica nie powinna przekraczac 5 st

jak zobacze zdjecia to napisze cos wiecej jak ja widze te problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ten zawór 4d tam nadal został, to musi być otwarty w 100% czyli przekręcony maksymalnie w prawo zgodnie ze wskazówkami zegara. Im bardziej będzie przymykany kręcony w lewo tym bardziej będzie ustawać przepływ w wymienniku a tym samym mniejsza ilość ciepła przekazana na obieg zamknięty. Można z tego skorzystać jak jest nadmiar ciepła z kotła i w miarę ciepło na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zawór został 4D bo serwis Defro upiera się, że przy tym piecu ma być zawór 4D. Zawór jest otwarty maksymalnie. Bo na zasobnik idzie teraz całe ciepło z pieca (a zasobnik jest wpięty za zaworem 4D a przed wymiennikiem)- zresztą na wymiennik też idzie zadana temp. z pieca ale z wymiennika już nie:-(

 

Pozdrawiam

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nowych zdjęć nie ma, zapytam: czy do cwu jest oddzielna pompa z zaworem zwrotnym czy wymiennik i cwu chodzi na jednej pompie? Jeżeli to drugie to trzeba tam założyć jakiś zawór by móc regulować(zdławić) przepływ. Opory wymiennika są dużo większe, niż wężownicy zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad, zrobię zdjęcia jak tylko będę w domu - a na forum wrzucę jutro wieczorem jak będę miała dostęp do netu.

 

Wszystko chodzi na 1 pompie, tej niebieskiej przy piecu. A potem dopiero są dwie pompy przy mieszaczu. Wiem, pisałeś, żeby nie wycinać tej do zasobnika ale jak wiesz hydraulik się pospieszył i tę czerwoną przy zasobniku wyciął.

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ana , miło ze nie zapomniałas podzielić sie nowymi informacjami

jak napisałem na poczatku przy wymienniku nie powinno byc zaworu 4-D !! to podstawowy bład

stad taka stata temp po stronie wtórnej wymiennika , w normalnych warunkach róznica nie powinna przekraczac 5 st

jak zobacze zdjecia to napisze cos wiecej jak ja widze te problemy

Witam

 

Panie Marku jestem Panu bardzo wdzięczny za naprowadzenie mnie na prawidłowy tok myślenia.

W instalacji CO+CWU mam zamontowany zawór 3-D,(wszyscy piszą o 4-D)różnica temperatur na wyjściu i powrocie była nie 5*C, jak Pan pisze, ale od +- 10*C do +- 19*C. Zamontowany mam wymiennik, siłownik na zaworze i był problem, czy instalacja wadliwa? Otóż Pański komentarz naprowadził mnie na inny

trop doszukiwania się błędu. Po wielu testach "prób i błędów" odnalazłem przyczynę wadliwej pracy kotła. Czujnik od podajnika wyjąłem z tulejki i okazało się, że temperatura powrotu zmieniła się diametralnie. Jest dokładnie tak jak Pan to opisał, nie przekracza 5*C. Oczywiście przy tej okazji sprawdziłem styki innych czujników. Moje spostrzeżenia budziły wątpliwości także wyrównane temperatury powrotu jak i podajnika, były równe względem siebie. Ale cóż,

pisałem o swoim problemie do pana Mateusza z działu technicznego "Klimosz" i bez rezultatu.

Mój problem pozostał nadal, ponieważ piec bez czujnika podajnika jest niezabezpieczony przed skutkami wysokiej temperatury, ale z czujnikiem sterowanie kotłem jest wadliwe, (siłownik automatycznie nie otwiera zaworu 3-D) czujnik powoduje coś w rodzaju zwarcia, (przepięcia)wystarczy, że dotknę do obudowy pieca, obojętnie gdzie, a temperatury dostają "fiksum-dyrdum":)))

Obecnie piec pracuje wzorcowo, sterowanie temperatury pokojowej wysyła sygnał do regulatora i jest ok, ale bez podpiętego czujnika podajnika. Cóż, z tym problemem będę dalej "walczył", ponieważ

piec jest na gwarancji potwierdzonej przez uprawnionego serwisanta "Klimosz".

 

Wyrażam Panu wielką wdzięczność,dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

wklejam zdjęcia po przeróbkach.

 

Zmiany: zasobnik wpięty przed wymiennik, do bloku mieszającego dołożono pompę (zieloną) jednak (jak widać na zdjęciu) temp. wejścia osiąga średnio 30 (jak rośnie na piecu przez chwilę max. 40C) a powrotu 22-24C:-(

 

Aha, "świeże" oko nowego fachowca zauważyło brak filtrów przy wymienniku. Podobno nowy wymiennik przy kiepskiej wodzie (a takową posiadamy - z dużą ilością Fe) może bardzo szybko się zanieczyścić i nadaje się tylko niestety do wymiany:-( Czy może to być przyczyną tego traconego ciepła na wymienniku???

 

Pozdrawiam

post-19736-1290972759_thumb.jpg

post-19736-1290973558_thumb.jpg

post-19736-1290974200_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę żeby to miało działać przy tym układzie po stronie pierwotnej (od pieca)

Ten zawór czterodrogowy to zbędna rzecz lepszy byłby trójdrogowy (ale jak jest to ustaw go na 10)

Jaki sens wpinania tej dodatkowej pompy ?

Nie widzę pompy ładującej zbiornik cwu

A tak w ogóle proponuję szukać dalej innego fachowca co to złoży do "kupy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten hydrofachowiec co to popełnił, to chyba sobie jaja robi. Zamiast dać pompę za wymiennikiem by wymuszała obieg w wymienniku i dostarczała ciepła do grzejników i mieszacza podłogówki, wstawił ją w obieg podłogówki, czyli teraz dwie pompy pompują to samo w tej samej podłodze, masakra jakaś. Poza tym na tych zdjęciach nie widać gdzie są wpięte w obieg grzejniki i wcale by mnie nie zdziwiło gdyby były za mieszaczem podłogówki.

 

przykad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzech, dziękuję za odp.

 

Dodatkowa pompa miała "pomóc" tej pompie przy mieszaczu. Wcześniej, przed przeróbkami była osobna pompa do CWU ale hydraulik stwierdził, że już nie będzie potrzebna...

 

 

Vlad, dzięki za odp.

Kurczę nowy fachowiec, który oglądał tę instalację w sobotę nie zauważył tego o czym piszesz.

 

Czyli reasumując:

 

1. trzeba przepiąć pompę (tę zieloną) za wymiennik.

2. Dołożyć pompę do CWU.

3. I na wszelki wypadek dać te filtry przy wymienniku.

 

 

Grzejniki (które są tylko w łazienkach) są wpięte w 1 obieg do podłogówki a to dlatego, że my planowaliśmy pompę ciepła, która "ciągnęła" by wszystko (podłogówkę i grzejniki) na jednej temp. (40-45C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ktoś coś wielkiego tu wymyśli instalacja jest zrobiona źle i trzeba ją dość gruntownie przerabiać dostosowując do kotła na paliwa stałe. Wyrzucić trzeba zawór 4d i ten wita bloc, zamiast dać termostatyczne zawory 3d. Zapewni to w miarę stabilne temperatury na kotle i w podłogówce. grzejniki też o ile się da trzeba by wpiąć przez mieszaczem podłogówki. Jednym słowem dużo roboty, pieniędzy i nie na obecne temperatury za oknem. Jak na razie proponuje zdławić trochę przepływ przez wężownice zasobnika pootwierać te zawory 4d i mieszacza i czekać do wiosny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odp. Mąż przykręcił zasobnik, zawór 4 D otworzył na maksa a nowy instalator wziął się za czyszczenie wymiennika. Zobaczymy jak będzie, bo jak na razie dogrzewamy się grzejnikami olejowymy bo wejście na podłogówkę w te mroźne dni i noce osiągało zaledwie 30C przy paleniu w piecu bez przerw:-( Zatem w domu jest około 17-18C:-( Chyba nie doczekamy wiosny w takich warunkach...

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zabierałem wczesniej głosu bo jak zobaczyłem modyfikacje (zielona pompa ) w wykonaniu tego magika to tylko niecenzuralnymi słowami bym to skomentował

 

Vlad juz napisał co by nalezało zrobic

ale zaczac trzeba od przemyslenia i projektu bo na papierze mozna kreslic do woli az sie znajdzie optymalne rozwiazanie

na juz to mozna by załozyc zawór kulowy sterowany siłownikiem aby zamknac obwód bojlera

sterownik kotła pewnie ma funkcje sterowanie pompa ( zaworem ) cwu z priorytetem i to nalezy wykorzystac

nic nie wiadomo o wymienniku jakie sa jego parametry , dziwne aby w krótkim czasie sie przytkał

przy nowej instalacji

pisałas ze dom podzielony jest na dwie czesci ( jesli dobrze zrozumiałem )

wiec zasilanie podłogówki tez bym zrobił niezalezne , mniej problemów z wyregulowaniem obwodów

bo teraz to jest niezrobione stad te problemy ze jedna czesc grzeje druga nie

zielona pompa 80-tka nie bedzie miała zastosowania w tej instalacji wiec ten kto to wymyslił niech ja zabierze

mieszacz termostatyczny na pow ponad 100 m2 sie nie nadaje wiec pozostaje zawór 3-D z siłownikiem i sterowanie

 

z wiekszymi przróbkami pewnie trzba zaczekac do wiosny

słyszałem ze jakis polarnik przezył przy temp -60 st to wam przy +18 nic nie bedzie jedynie komfort zanizony :) ale to zasługa tego magika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.