Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Nowa Optima Komfort Plus 25kw Pomocy !


Lumidi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od 2 tygodni mam piec Defro Nowa Optima Komfort Plus 25kW. Do tej pory NIGDY nie paliłam w piecu, szczerze mówiąc mam wielki problem bo nie mogę poradzić sobie z tym piecem.

Bardzo proszę o kontakt z osobą która ma taki piec i zna się na nim. Z góry bardzo dziękuję i czekam na Wasz odzew.

Niestety nie znam nikogo kto mógłby mi pomóc, nikt z moich znajomych nie ma tego pieca a firma instalująca piec ustawiła wszystkie sterowniki i kazali mi w nim palić bez obaw, jednak kiedy jest napalone to na wyświetlaczu pieca pokazują się różne informację z którymi nie mogę sobie poradzić... :)

PROSZĘ O POMOC !!!!!!!!!!!

W domu mieszkają 3 kobiety które nie znają sie na piecach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec osiąga zadaną temperaturę, a nawet większą o 4 stopnie ale nigdy jeszcze nie załadowałam go pełnego, rozpalam w nim codziennie wsypując ok 2 wiadra węgla, boję się zasypać go więcej i zostawić np na noc.

Np wczoraj przy wygaszaniu przy temp 34 włączyła się pompka, nie wiem dlaczego...

Nie radze sobie również z wentylatorem, nie wiem kiedy powinien chodzić szybciej a kiedy wolniej, czasami przestaje wogóle chodzić i w piecu zaczyna wygasać. Nie wiem czy wentylator ustawić za 17 % czy na 20%

Czy przy takiej temp na dworze jaka jest teraz, piec powinien być załadowany cały czy rozpalany codziennie od nowa popołudniami??

I takie tam różne babskie problemy związane z paleniem w piecu... nie jest to proste a ten nowy piec mnie po prostu przerasta:(

Bardzo proszę, jeśli ma Pan czas i ochotę, napisać mi, na babski rozum, jak powinno wyglądać użytkowanie tego cholernego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki w nowej linii DEFRO są z czujnikiem temp. spalin PID

Obsługa ich jest bardzo prosta i ogranicza się tylko do ustawienia temp i jakim paliwem palimy (drewno, węgiel, miał) no i ilości załączanych pomp (pompa CO, Pompa CWU)

Sterownik sam dobiera nastawy procentowe dmuchawy (czyli przy ustawieniu na miał mamy największy dmuch)

A opcja ustawiania dmuchawy w procentach jest tylko przy sterowaniu ręcznym i raczej nie jest potrzeba przy normalnym paleniu

Także co do problematyki ustawiania trafiła pani na najprostszy sterownik, starsze sterowniki są bardziej skomplikowane (jest więcej parametrów do ustawiania)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zacznij od przeczytania instrukcji obsługi:

 

Instrukcja obsługi

 

Zwłaszcza od strony 13 pkt. "Rozpalanie od góry". Tylko zamiast miału lepiej użyć grubszego węgla, groszku, orzecha itp.

 

Nie powinno się dokładać do pieca podczas palenia, lepiej czekać do zupełnego wypalenia, zasypać i rozpalić piec od nowa. W wyjątkowych sytuacjach można dosypać opału , ale w jak najmniejszych porcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudno jest komuś doradzić na odległość jeśli nie rozumie instrukcji (bez urazy). Na pewno masz w swojej okolicy hydraulika, może jakiś sklep z armaturą czy coś w tym stylu, ktoś musi się znać. Czyżby nie było w Twojej okolicy porządnych facetów nie znających się na kotłach?

Rozumiem, że nie chcesz wzywać panów instalatorów ale na pewno któryś z forumowiczów by pomógł trzem paniom tylko musi wiedzieć gdzie to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem kilka instrukcji w życiu i muszę powiedzieć ze ta jest dość jasno napisana, przynajmniej instrukcja kotła bo nie ma tutaj instrukcji do sterownika.

 

Nie wiem czy to cos pomoże ale moge podać własny sposób rozpalania w tego typu kotłach:

 

1. Sypiemy opał do pełna, czyli do dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych lub trochę poniżej otworów kanałów dostarczających powietrze do komory zasypowej.

2. Na to trochę papieru, dużą garść porąbanego drobno drewna i znów trochę drobnego węgla.

3. Podpalamy papier i czekamy z otwartymi drzwiczkami zasypowymi i wyłączonym sterownikiem aż rozpali się drewno i węgiel na nim.

4. Po pewnym rozpaleniu zamykamy drzwi i włączamy sterownik.

5. Jeżeli sterownik został prawidłowo ustawiony przy montażu kotła, wystarczy ustawić żądaną temperaturę kotła i gotowe.

 

Najlepiej nic nie robić aż do momentu całkowitego wypalenia opału. Gdy w kotle zrobi się ciemno wybieramy popiół, zasypujemy węglem i rozpoczynamy procedurę rozpalania od nowa. I tak codziennie.

 

Jeżeli koniecznie chcemy palić non stop (bez wygaszania) to:

1. Wyłączamy sterownik

2. Otwieramy drzwi zasypowe i wrzucamy mała ilość opału na jeden z krótszych boków rusztu (jeżeli ruszt jest prostokątny) lub na jeden z boków (gdy ruszt jest kwadratowy). Rzucamy przy samej ściance. Dosypujemy tyle by opał zakrył nie więcej niż połowę powierzchni rusztu lub zasypał trochę żar (jeżeli żar jest po przeciwnej stronie niż sypiemy opał).

3. Zamykamy drzwiczki.

4. Przerusztowujemy kilka razy dźwignią z boku kotła. Najlepiej w tym czasie otworzyć drzwi popielnikowe i rusztować aż zar zacznie sie osypywać do popielnika.

5 Zamykamy popielnik i włączamy sterownik.

 

Przy kolejnym dokładaniu opału wrzucały go na przeciwny bok rusztu i wszystkie czynności powtarzamy. I tak w koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Instrukcję kotła rozumiem doskonale, gorzej z instrukcją sterownika. I to sterownik właśnie stwarza mi największy problem. W razie jakiegokolwiek problemu pozwolę sobie do Pana napisać. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam:)

Rozpalanie w piecu wychodzi mi już coraz lepiej, robię wg Pana instrukcji i jest OK ;)

Mam problem za sterownikiem, podejrzewam, że jest uszkodzony...

Na piecu mam zadaną temperaturę 60. Prawie za każdym razem na wygaszaniu, przy temp. 57 pokazuje mi się na sterowniku informacja:" wejdz do menu, źle dobrany wentylator, załącz/wyłącz wentylator". Kompletnie nie wiem jak powinien ustawiony być wentylator, raz lata jak szalony a innym razem nie kręci sie wogóle...

Proszę o pomoc jeśli wiecie Państwo o co chodzi:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.