Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Propozycja Zmiany Układu Forum


heso

Rekomendowane odpowiedzi

Łatwo się tu pogubić. Tytuły tematów w zasadzie dublują się (Kotły; Konkretne kotły; Opał; Opał w praktyce) Ludziska zakładają często temat w zupełnie nieodpowiednim dziale, gdzie trudno ich znaleźć. Proponuję utworzyć jeden wspólny dział dla zagadnień technicznych i eksploatacyjnych

pod nazwą np. "Wymiana doświadczeń" lub. "Technika i eksploatacja".

Wbrew pozorom nie stworzy to zamieszania, tematy będą sobie wisiały w kolejności ich utworzenia i odpowiedzi, szybko dostępne dla wszystkich. Oczywiście można pozostawić działy "nietypowe" jak "Rozmowy na dowolny temat" "Ogłoszenia" czy "Kosz".

 

Zapraszam do dyskusji. Jestem przekonany, że będzie łatwiej i forum nabierze więcej życia- będziemy razem w jednym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - obecnych podziałów nie za bardzo da się używać.

Ja wogóle z tego nie korzystam - wyświetlam tematy zgodnie z ich czasem utworzenia/modyfikacji poprzez funkcję "zobacz nowe posty". W ten sposób wszystko mam, tak jak piszesz, w jednym dziale.

Tak że ja bym nic nie zmieniał, bo to już jest.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal, ja także korzystam z tej załadki "Zobacz nowe posty". Ale przecież od czasu do czasu po przeczytaniu tych nowych "zeruje" sie je kliknieciem. Bardzo trudno potem odnaleźć konkretny temat, jeżeli nie był przez nikogo wznawiany. Od rana szukam np. tego o dymieniu z kotła, chodzę po wszystkich działach i zwyczajnie wk.... m się. A tak- byłoby zawsze "podane na tacy". Wygoda dla zakładających temat i odpowiadających.

ZAWSZE wszystkie najnowsze i trochę starsze posty jednym kliknięciem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal, ja także korzystam z tej załadki "Zobacz nowe posty". Ale przecież od czasu do czasu po przeczytaniu tych nowych "zeruje" sie je kliknieciem. Bardzo trudno potem odnaleźć konkretny temat, jeżeli nie był przez nikogo wznawiany. Od rana szukam np. tego o dymieniu z kotła, chodzę po wszystkich działach i zwyczajnie wk.... m się. A tak- byłoby zawsze "podane na tacy". Wygoda dla zakładających temat i odpowiadających.

ZAWSZE wszystkie najnowsze i trochę starsze posty jednym kliknięciem. Pozdrawiam.

Witam,

 

Napisałem tu wczoraj posta, ale nie mogę go znaleźć! :)

A więc jeszcze raz.

Heso - też miałem taki problem. Wtedy zobaczyłem na dole funkcję:

"Wyświetl aktywne tematy z..." Wybierasz przedział czasowy i... jedziesz z koksem.

Czy nie o to Ci chodziło?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ forum zostanie w najbliższym czasie zmieniony. Wcześniej postaram się podać tutaj propozycje do dyskusji.

 

Już kiedyś były przymiarki (https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=565), ale jakoś nie doszło to wtedy do skutku. Zgadzam się jednak w 100% że obecny układ nie jest dobry. Powstał on jeszcze gdy na forum nie było postów i do końca nie było wiadomo w jaką stronę forum się rozwinie - teraz już widzimy, że dyskusji teoretycznych jest generalnie malutko a dominują tematy praktyczne i tak też zostanie stworzony nowy podział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyświetl aktywne tematy z..." Wybierasz przedział czasowy i... jedziesz z koksem.

Czy nie o to Ci chodziło?

 

Pozdrawiam.

Popieram wniosek Kol.Heso !

Bez wyszukiwarki i tak nie daje się znaleźć konkretnych tematów. Dla nowo-przychodzących podział tematyczny jest zbyt skomplikowany i pakują się do cudzych tematów na wcisk!

A może tylko tak syntetycznie: instalacje, paliwa, kotły, solary, bojlery. Nie oszukujmy się - teoretyczne tematy termodynamiczne spotyka się na uczelniach i w instytutach, no i niech tam sobie leżą :)

My wchodzimy w same aplikacje, a teoria sama pojawia się 'po drodze'.

Doktoratów nie będziemy tu chyba pisać...

 

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...)

Heso - też miałem taki problem. Wtedy zobaczyłem na dole funkcję:

"Wyświetl aktywne tematy z..." Wybierasz przedział czasowy i... jedziesz z koksem.

Czy nie o to Ci chodziło?

 

Pozdrawiam.

 

Jasne: "aktywne"... Gorzej, jak są nieaktywne...

 

Aaa... odnalazł się temat o dymieniu z drzwiczek kotła !

W "Instalacjach CO... "

Pozdrawiam wszystkich cierpliwie poszukujących.

 

Ps. Podając pomysł zmiany, nie chodziło mi o tylko o trudności z szukaniem. Bardziej o "zjednoczenie" wszystkich w jednym dziale. W kupie jakoś raźniej...

Ale po poście admina zaświtała nadzieja na zmiany. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety bardzo często jest tak (obserwuje to na kilku forach które prowadzę) że bez względu na logiczność i jasność podziału część tematów/osób zawsze pisze w pierwszym możliwym forum (a niestety nie zawsze wyłapię i przeniosę każdy temat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wstępna propozycja podziału:

 

Kotły

---Kotły zasypowe

---Kotły z podajnikiem

---Kotły gazowe

---Nasze konstrukcje/pomysły

Instalacje

---Instalacje CO

---Instalacje CWU

---Instalacje kominowe

---Instalacje solarne

Paliwa

Kwestie finansowe (wg mnie przydatne gdy ktoś szuka informacji o kosztach ogrzewania abstrahując od technicznych aspektów)

Inne

---Sprawy organizacyjne (tutaj bym utworzył jeden temat z powitaniami zamiast obecnego forum)

---Rozmowy na dowolny temat

---Kosz

 

Inna opcja Kotłów (ale chyba zbyt "drzewiasta"):

 

Kotły

---Kotły na paliwa stałę

------Kotły zasypowe

------Kotły z podajnikiem

....

 

Być może dział "Nasze konstrukcje/pomysły" powinien być kategorią główną a nie być w dziale kotły (chociaż dyskusje te dotyczą w 99% właśnie kotłów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety bardzo często jest tak (obserwuje to na kilku forach które prowadzę) że bez względu na logiczność i jasność podziału część tematów/osób zawsze pisze w pierwszym możliwym forum (a niestety nie zawsze wyłapię i przeniosę każdy temat).

Co potwierdza tylko moją propozycję. Po co działy, w których i tak panuje dowolność tematów? Zresztą wcale mnie to nie dziwi- życie przynosi taką mnogość zagmatwanych problemów, że czasem trudno wcisnąć daną sprawę w określony dział tematyczny.

 

Wracając jeszcze na chwilę do tego dymienia z kotła: kocioł stanowi część instalacji CO, więc na upartego logiczne jest takie umiejscowienie sprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jednak (właśnie z mojego doświadczenia) myślę, że należy utrzymać w miarę szczegółowy podział (ten poprzedni był niejasny wg mnie ze względu na podział na "teorię" i "praktykę"). Idąc za pomysłem Heso dojdziemy do wniosku, że można w ogóle dać tylko jedną kategorię "Dyskusje o ogrzewaniu" - jednak wtedy znalezienie tematów o konkretnym zagadnieniu byłoby już zupełnie niemożliwe (a przynajmniej wyświetlenie ich grupy dotyczącej danego zagadnienia - wg statystyk wyszukiwarka to jednak czarna magia dla większości użytkowników).

 

Akurat generalnie najczęściej użytkownicy nie mają problemu z umieszczeniem tematu w dziale instalacje/kotły co - najczęściej czynią to wg moich założeń - niestety umieszczają tematy o konkretnych kotłACH w dziale z założenia teoretycznym - co właśnie chciałbym zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja nowego podziału forum ("Kotły, Instalacje, Paliwa") podoba mi się, pod warunkiem, że temat "Kotły" będzie dość pojemny. W kotłach automatycznych sterowanie kotłem, to faktycznie sterowanie instalacją. Także komin jest w pewnym sensie częścią kotła. W końcu cały proces palenia ma takie trzy aspekty: paliwo, spalanie i krążenie wody. Tematy więc będą się wplatać w różne miejsca, co jest nieuniknione. Jednak na pewno będzie mniej nieporozumień. Reszta jest kwestią bardziej praktyki i zwyczaju, niż definicji. Dla mnie intuicyjnie instalacja jest związana jakoś z przepływem wody, choć trzymając się litery sensu kocioł jest także częścią instalacji. W każdym razie proponowany podział jest o wiele lepszy od tego, co jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jednoznaczny podział jest praktycznie niemożliwy i zawsze tematy będą się przeplatać. Zwykle jednak da się wyodrębnić główny temat i na jego podstawie umieścić wątek w odpowiednim forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne: "aktywne"... Gorzej, jak są nieaktywne...

 

Aaa... odnalazł się temat o dymieniu z drzwiczek kotła !

W "Instalacjach CO... "

Pozdrawiam wszystkich cierpliwie poszukujących.

 

Ps. Podając pomysł zmiany, nie chodziło mi o tylko o trudności z szukaniem. Bardziej o "zjednoczenie" wszystkich w jednym dziale. W kupie jakoś raźniej...

Ale po poście admina zaświtała nadzieja na zmiany. Pozdr.

 

Ta funkcja (nieważne jak się nazywa) wyświetla wszystkie tematy. Z zadanego okresu.

Dokładnie tak, jakby były w jednej kategorii.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja... Dodatkowa, z której mało kto korzysta. A może korzysta 99% użytkowników ?

W każdym razie to, co zaproponowałem, to właśnie podobnie, tyle że bez dodatkowego klikania. Bez zadanego okresu, będą w jednej kategorii.

Więcej użytkowników przeczyta, więcej weźmie udział w dyskusjach.

Co w tym złego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w takim razie jak ma się zachować np. ktoś szukający opinii o kotle?? Musi od razu skorzystać z wyszukiwarki. Tak kliknie w dział "Kotły takie i takie" i będzie miał listę wątków na ten temat. Myślę, że rozwiązanie, które proponuje Heso byłoby czytelne jedynie dla osób czytających forum "od deski do deski", ew. mających swoje ulubione tematy na które wchodzą (i mają np. linki w ulubionych) - wg mnie jednak takich osób jest zdecydowana mniejszość.

 

Generalnie powiem tak - jest dziennie po kilkanaście/dziesiąt tematów - wrzucenie ich do jednego worka spowoduje, że na bank (powtórzę się, ale wiem z doświadczenia :) ) pojawią się prośby o podzielenie forum na bardziej szczegółowe działy - przerabiałem to na forum kulinarnym, które prowadzę z żoną, wiem od kolegi, który prowadzi forum o szyciu, że tak jest. Generalnie ludzie są przyzwyczajeni do kategoryzacji forów. U nas całkiem słusznym zarzutem był błędny układ działów co właśnie staramy się poprawić.

 

Jeszcze inaczej mówiąc - na wszystkich praktycznie forach, które znam są szczegółowe działy - ludzie są przyzwyczajeni do tego - zrobienie jednego czy nawet dwóch działów z długą listą tematów byłoby wbrew tym przyzwyczajeniom. Tym bardziej, że są narzędzia do tego aby wyświetlić sobie forum w postaci takiej właśnie nieposortowanej listy (np. link "Najaktywniejsze dziś tematy" na dole strony głównej forum czy też link "Zobacz nowe posty". Podstawowym jednak kryterium są kategorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dodać dział "Osprzęt instalacyjny". W tym dziale byłyby tematy związane z pompami, grzejnikami, zaworami, regulatorami, dmuchawami, markownikami itp.

 

W celu szybkiego odnajdywania tematów dotyczących konkretnych kotłów proponuję zamieścić spis typów kotłów z podziałem na dolne, górne, dolno-górne, podajnik ślimakowy, podajnik tłokowy itd jakie występują na forum np KWKD, HEF, HEF Maximus, Dakon DOR, KWK itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dodać dział "Osprzęt instalacyjny". W tym dziale byłyby tematy związane z pompami, grzejnikami, zaworami, regulatorami, dmuchawami, markownikami itp.

Można zrobić taki dział w "Instalacjach" - nie jestem tylko pewien czy będzie on używany. Jednak np. pytania o pompy czy grzejniki czy zawory najczęściej wiążą się z pytaniami o samą instalację, więc pewno i tak ludzie będą takie tematy zamieszczać w Instalacjach.

W celu szybkiego odnajdywania tematów dotyczących konkretnych kotłów proponuję zamieścić spis typów kotłów z podziałem na dolne, górne, dolno-górne, podajnik ślimakowy, podajnik tłokowy itd jakie występują na forum np KWKD, HEF, HEF Maximus, Dakon DOR, KWK itp.

No takie spisy to faktycznie dobra rzecz (super to rozwiązano np. na forum elektroda). Coś już kiedyś w tym temacie robiliśmy i trzeba do tego wrócić.

 

Myślę, że w poniedziałek już ustalimy ostateczny kształt zmian i przystąpimy do przenoszenia tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat zmian zdechł, jak widzę.

 

Można by przynajmniej połączyć działy "kotły" i "konkretne kotły" oraz "opał" i "opał w praktyce"? Nic tak nie wnerwia jak bezsens przechodzenia pomiędzy tymi działami. Konia z rzędem, kto na tym forum odpowie, czym się różni "kocioł w ogóle" od "konkretnego kotła", albo na czym polegałyby teoretyczne rozważania na temat paliwa, którego nie spalałoby się w praktyce. Opał chyba służy przede wszystkim do tego, by go spalać. W tym kontekście zresztą wszyscy o nim piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zostanie "odkurzony" a zmiana uruchomiona w poniedziałek - teraz sporo innej pracy uniemożliwiło te działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy etap realizacji niecnego :( planu reorganizacji forum wykonany. Wszelkie uwagi mile widziane - obecnie trwa segregacja tematów (głównie w dziale kotły, którego podział na zasypowe, podajnikowe i gazowe uznałem jednak za konieczny).

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Moja propozycja dotyczy dodania podstron w dziale kotły z podajnikiem. oczywiście na kotły z podajnikiem ślimakowym i kotły z podajnikiem tłokowym. Mnie akurat interesują tematy związane z kotłami tłokowcami i nieraz muszę się sporo naszukać w tematach aby doszukać się wątków z tym związanych. Wiem od innych "tłokowców" że też mają nieraz z tym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.