Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym Ogrzać 80mkw W Kamienicy


stasiu1971

Rekomendowane odpowiedzi

tak kominiarz powiedział że komin jest przystosowany do palenia węglem jezeli bym chciał zrobić kominek to musiał bym dać wkład w komin tak samo jak przy instalacji kotła C.O na węgiel ,obdzwoniłem kilku kominiarzy nikt nie jest zainteresowany przyjściem i wydaniem innej opini (mówią że to nie ich rejon) i nie podejmują się prywatnych zleceń w tym rejonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i był kominiarz i mnie "pocieszył" przewiduje dla mojego mieszkania tylko i wyłącznie piece na węgiel i na inne zgody nie wyrazi!!! powiedział że sobie mam najlepiej postawić piece kaflowe (koszt jednego to jakieś 3 tyś ).Co do ogrzewania prądem wszyscy mówią wszem i wobedz że to jest najdroższe rozwiązanie 1KWH to około 40 groszy byłem dzisiaj u fachowca - sprzedawcy urządzeń elektrycznych wyliczył że koszt ogrzania mojego mieszkania 10KW x 10 h x cena energii czyli około 40 zł dziennie to daje 1200 zł miesięcznie powiedział że to jest uśrednione zużycie prądu na mój metraż

 

Witam. Najważniejsze to dobry humor zaraz z rana. Naprawdę rozbawiłeś mnie tym fachowcem. Jak go jeszcze raz spotkasz, poradź mu, aby się przerzucił na handel grzybami.

 

Choć w zasadzie przy takim podejściu do ogrzewania elektrycznego – ma rację. Ale po kolei. Zawodowo jestem związany z górnictwem. Z urządzeniami grzewczymi, żadnego typu nie jestem związany zawodowo. Nie jestem też ani producentem, dystrybutorem czy handlowcem jakichkolwiek urządzeń grzewczych. Jakie urządzenia grzewcze wypróbowałem osobiście, opisałem we wcześniejszym poście. Zapewniam, że za ogrzanie mieszkania 120 m.kw. nie zapłaciłem jeszcze więcej niż 10 zł. na dobę a miesięczne rachunki za prąd nie przekroczyły nigdy 600zł. na miesiąc, przy rachunkach ponad 200zł poza sezonem grzewczym. Co jest tego przyczyną? Zasada działania. Wszystkie dostępne ogrzewania, są ogrzewaniami NISKOTEMPERATUROWYMI !!!! Dlaczego? Tylko w jednym celu. Aby zużywały jak najwięcej energii. Ogrzewanie niskotemperaturowe wystarcza w zupełności do utrzymania komfortowej temperatury w mieszkaniu, nawet w największe mrozy. Ma tylko jedną wadę o której się nie mówi. Musi pracować, wprawdzie cyklicznie, ale 24 godziny na dobę. Jeżeli ktoś nie wierzy, to proszę spróbować np. wyłączyć ogrzewanie na noc a rano załączyć ponownie. Założę się że nie tylko, mieszkanie długo będzie się nagrzewało, ale co najważniejsze: ZUŻYCIE ENERGII WZROŚNIE!!! Niestety wszystkie promienniki podczerwieni, dostępne w naszym kraju, też są promiennikami niskotemperaturowymi i pracują cyklicznie 24 godziny na dobę. Gdybym takie zastosował u mnie, rachunki za samo ogrzewanie przekroczyłyby 1 200zł. miesięcznie. Na czym więc polega ta rewelacja? Niestety, żadna rewelacja, cud czy czary. Elementarne prawa fizyki. Najlepiej widać to na przykładzie saun. Proszę poszukać strony z saunami i samemu sprawdzić. W saunie trzyosobowej trzeba zainstalować tradycyjny piec elektryczny o mocy 6 kW . Tej samej wielkości sauna z promiennikami, ma tylko 1,6 kW. Co ciekawe czas nagrzania sauny tradycyjnej od 1 do 4 godzin (wg instrukcji; sauny nie posiadam). Promiennikowa działa natychmiast. Co jeszcze ciekawsze, w tradycyjnej pocimy się w temperaturze ponad 90 stopni a w promiennikowej przy 60. Na tej właśnie zasadzie działają promienniki podczerwieni. Ogrzewają, w pierwszej kolejności przedmioty a nie powietrze, dlatego temperatura odczuwalna jest prawie natychmiast. Nie są to żadne cuda. Zjawisko to można zaobserwować w upalne dni. W słońcu pocimy się a w cieniu jest przyjemnie chłodno, choć temperatura powietrza jest identyczna. Czym więc różnią się moje promienniki, od tych dostępnych na ryku. Tylko kilkoma szczegółami. Najważniejsze to temperatura pracy. Wprawdzie nie mierzyłem i nie jest podana, ale dotkniecie promiennika grozi poparzeniem a lakier, którym jest pomalowany wytrzymuje 500 stopni Celsjusza. Wada: mogą być montowane tylko i wyłącznie na suficie. Co zyskujemy? Tylko jedno – gorąco jest po najwyżej 1-2 minutach i trzeba zmniejszyć moc o ponad 2/3. W praktyce z 3,5 kW do poniżej 1 kW. Dane dla pokoju 6x6m otwartego na przedpokój. Co w związku z tym zyskujemy? Tylko jedno. Nie trzeba grzać 24 godziny na dobę a tylko wtedy kiedy potrzeba. Moje promienniki nie posiadają czujnika temperatury – niepotrzebny bajer. Posiadają natomiast płynną regulację mocy i wyłączniki czasowe. Jak używanie ogrzewania wygląda w praktyce? Salon: włączam ok. 16-tej. Po 2 minutach ok. 800 W i tak do 22-23. Rano włącza czasówka 15 minut przed wyjściem z łóżka. Po wyjściu do pracy koniec grzania. Sypialnia: rano czasówka jak wyżej, po wyjściu z łóżka koniec. Wieczorem 15 minut przed pójściem spać. Śpimy przy wyłączonym ogrzewaniu, nawet w największe mrozy. Jeżeli ktoś musi koniecznie spać w cieple, trzeba liczyć ok. 500W na godzinę. Łazienka: rano czasówka, w ciągu dnia praktycznie tylko przed i w czasie kąpieli. Pokój córki ma dwa promienniki. Mały nad biurkiem komputerowym, duży nad kompletem wypoczynkowym. W praktyce mały używany kilka godzin dziennie, duży jak są goście. W kuchni, nad aneksem jadalnym, praktycznie nie używany a żona chodzi w krótkich rękawach. W weekendy, jak jesteśmy w domu, wg potrzeb lub kominek.

 

Na koniec prośba. Jeżeli ktoś uważa, że pisze nieprawdę niech wypróbuje to co opisałem w jednym z wcześniejszych postów. Pomieszczenie ok. 10 m. kw. Wychłodzić maksymalnie. Promiennik 1800W skierować na środek pomieszczenia. Opisać po ilu minutach można zmniejszyć temperaturę i moc grzejnika i rozebrać się do stroju kąpielowego. Doświadczenie nic nie kosztuje a bez niego dyskusja będzie bezcelowa. Pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawda.

Z takim wyjątkiem, że nie ogrzewasz mieszkania, a tylko siebie. Stąd małe zuzycie energii.

Jaką temperaturę mają ściany zewnętrzne?

Jak szybko ta temperatura spada po wyłączeniu promiennika?.

Użyłem zwrotu o świeceniu promienników IR, bo one świecą (choć nie w potocznym tego słowa rozumieniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Ogrzewam siebie i wszystkie sprzęty w mieszkaniu ze ścianami włącznie. Od sprzetów ścian i mnie dopiero ogrzewa się powietrze, Temperatury ścian nie mierzyłem, ale musi być wyższa, bo grzyb na fugach w łazience zniknął a przy grzaniu kaloryferami był. Temperatura spada wg mnie w zależnosci od izolacyjności mieszkania. Moje jest dość ciepłe. Dlaczego miałaby mnie interesować temperatura mieszkanie w którym nikogo nie ma? Promienniki, które mam zainstalowame nie świecą!!! Sa białe jak sufit i dają tyle samo światła 0 ZERO!!! Nie są to te same promienniki co do lakierowania i te które są na alegro. Po wyłaczeniu światła jest tak samo ciemno czy promiennik jest włączony czy nie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Moje jest dość ciepłe" i to jest zasadnicza róznica pomiedzy Tobą, a autorem wątku. Ty po prostu potrzebujesz znacznie mniej energii, więc koszty nie są wielkie.

 

"Dlaczego miałaby mnie interesować temperatura mieszkanie w którym nikogo nie ma?" - bo zimne i zawilgocone ściany kamienic ulegają degradacji w zawrotnym tempie. I pleśnieją - najszybciej wtedy, gdy nikogo nie ma w domu, niecnoty jedne:-)

 

Nie muszę sobie wyobrażać promiennika IR, bo jak wcześniej wspomniałem robiłem rozpoznanie rynku.

Pierwszy producent z brzegu:

http://www.elcer.com.pl/index.php?lng=pol&...dzaj=ogrzewacze

Ponawiam pytanie, czy Twoje promienniki są w jakiś sposób lepsze? (poza wyglądem)

 

"Promienniki, które mam zainstalowame nie świecą!!!" - tu się mylisz, ale będąc starym złośliwcem pozostawiam to do Twoich dalszych dociekań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje jest dość ciepłe" i to jest zasadnicza róznica pomiedzy Tobą, a autorem wątku. Ty po prostu potrzebujesz znacznie mniej energii, więc koszty nie są wielkie.

Zakończmy najpierw ostatni wątek. Zgoda, pod jednym warunkiem. Świecą, światłem niewidocznym dla ludzkiego oka.

Co do wilgoci. Są tylko dwie przyczyny wilgotnych ścian. Zniszczony dach - woda ściekająca z dachu, lub uszkodzona izolacja pozioma - podciąganie kapilarne. U mnie jest prawdopodobnie uszkodzona izolacja pozioma na północnej ścianie, stąd wilgoć w łazience, choc nie do końca. Na tej samej północnej scianie w pokoju córki i kuchni nie wystepuje. Jednak po zainstalowaniu promienników, wilgoć zniknęła a przy kaloryferach była.

Co do wyjątkowości moich promienników. Nie rozbierałem ich, ale przypuszczam, że działają na tej samej zasadzie co wszystkie grzejniki elektryczne. Prąd przepływajacy przez drut oporowy rozgrzewa go do odpowiedniej temperatury. Nie ma przy tym znaczenia, czy drut jest w porcelanie, koralikach, szamocie, rurce kwarcowej, czy innym izolartorze. Wyjatkowość, o ile można to tak nazwać, polega na tym, że mają ponad trzykrotnie wiekszą moc na jednostke powierzchni w porównaniu z innymi promiennikami, dostepnymi na rynku. Skutkuje to tym, że po kilku minutach od włączenia promienników można zmniejszyć moc o 2/3, siąść w fotelu i rozebrać sie do koszulki z krótkimi rekawami. Wypróbowane przy temperaturze 11 stopni Celsjusza - najnizsza temperatura po powrocie z weekendu. Na dworze było poniżej minus 20. Cecha ta pozwala na używanie promienników w taki sposób w jaki opisałem to we wcześniejszym wątku. Pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kamienicach nie wolno instalować kominków, kóz itp. i to bez względu na konfigurację z kominami.

Można za to instalować piece, maksymalnie 4 do jednego komina, oraz tzw. trzon kuchenny pod warunkiem, że się ma komin indywidualny i wyłącznie w kuchni.

Każda inna konfiguracja jest nielegalna.

Trochę nie chce mi się wierzyć, że kamienica ma tak mało kominów. Tradycją w kamienicach było tak, że w kuchni każde mieszkanie miało własny komin. Jeśli jest tak jak piszesz to w zasadzie chyba tylko ogrzewanie elektryczne jeśli nie lubisz pieców. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest tak: temperatura w pokoju 6,14 m x 4,7 m x 2,7 m była 8*C zostawiłem wczoraj włączone 2 grzejniki 2000W o godz 20.00 dzisiaj o godz 20.00 miałem 25*C i zużyte 96 KWH :) nikt nic nie robił i nie przebywał w mieszkaniu pokój był zamknięty więc ciepło nigdzie nie uciekło zobaczę jutro o 20.00 ile bedzie zużyte prądu

 

Tak w tej kamienicy są tylko te dwa kominy z tego co powiedział kominiarz to są kominy tak zawne "sztygarki" i do nich moze być podpiętych kilka urządzeń grzewczych węglowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Niestety muszę Cię zmartwić. Nie piszesz wprawdzie jaka była temperatura na zewnatrz budynku, ale przypuszczam, że było kilka stopni powyże 0. Mając w tych warunkach w pokoju 8 stopni, masz zimne mieszkanie. Przyczyn może być kilka: nieszczelne okna i drzwi, cieńkie i wilgotne sciany, zimny lokal pod i zimny strych nad mieszkaniem. Jak temu zaradzić? Okma i drzwi można wymienić lub uszczelnić. Na podłogę pod panele położyć styropian. Na stropie, na strychu położyc styropian lub, jak komuś odpowiada taka estetyka, w pokoju na stropie położyc kasetony styropianowe - wybrać jak najgrubsze. Na wilgotne sciany nic niestety nie poradzisz. Musiałbyć przeprowadzić remont budynku. Co do ogrzewania. Nie napisałeś jakie włączyłeś grzejniki, ale przypuszczam, że konwekcyjne. Sam widzisz, że aby utrzymać temperaturę 25 stopni, muszą pracować 24 godziny na dobę. Za ogrzewanie tylko tego pokoju zapłacisz ok. 3 tys. zł. miesiecznie. Każde inne centrale, też będzie zużywało dużo paliwa. Najtańsze będzie węglowe. Kozy węglowe zdadzą egzamin, niestety ich obsługa jest dość uciążliwa. Najlepiej w tych warunkach spisywałyby się piece kaflowe.

Promienniki podczerwieni które proponowałem, będą w tym wypadku najleprze. Przy tej kubaturze wystarcza 2 sztuki po 80 zł. Działają na zasadzie jaką opisałem wcześniej. Prądu zyżyjesz nie więcej jak 1000W.godzinę razy ilość godzin pracy, plus kilka minut 3,6 kW na szybkie rozgrzanie. Jak nie ma Cię w mieszkaniu, są wiłaczone. Z tego mozna wyliczyć, że używając ich np 8 godzin na dobę zapłacisz ok. 100 zł miesięcznie za ogrzewanie tego pokoju. Nie wiem dlaczego nie chcesz tego nawet wypróbować. Dzisiaj o dwudziestej zużyjesz prądu za 80 zł. czyli zamiast kupić jeden grzejnik, zafundowałeś go lokalnemu dostawcy energii. Pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wruciłem z mieszkania no i...... wybite korki z tego co mi mówił sąsiad wywaliło w całej kamienicy ,pewno zasługa moich grzejników :) z tego co mi mówili sąsiedzi w budynku nie mozna załanczać więcej jak jeden grzejnik bo wywala bezpieczniki (sąsiat miał piec akmulacyjny , i z niego zrezygnował bo były takie same efekty , że wywalało prąd , z tego co pisał to piec miał moc 4,5 KW)

co do ocieplenia stropu i podłóg na chwile obecną nie wykonalne (brak gotówki jak i zrobione sufity w kartongipsach a na podłodze są połozone panele)zakupie chyba jednak ten wkład kominkowy obuduje szarmotem i wentylatorek do nadmuchu i rozprowadzę to rurami po mieszkaniu , chyba jest jeszcze jedna ewentualność ale ....... czy sie tak da i ile będzie to kosztować .Piecyg gazowy z zamknietą komorą spalania wyżut spalin przez ścianę i podłączyć go do 2 butli 11 kg z reduktorem od samochodu podłączonym do instalacji gazowej, tylko czy to wydoli i czy ja wydolę z kosztami :)

 

Co do promienników ciepła rozumiem że musiał bym sobie pociągnąć całą nową instalację elektryczną jak i w mieszkaniu taki i do licznika i z licznika do mojego mieszkania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając że taki ''piecyk'' potrafi łyknąć i 8 m3 ziemnego ( nie wiem jakie to przeliczenie na propan) ta trochę będzie latania z butlami a worek 20 kg brykietu do kominka ok 15-20 zł starcza na 4-5 porządnych ''przyjarań'', no i koszt zakupu zamkniętego gazowca + grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na chwilę obecną butle propan-butan mogę mieć po 33 zł , czyli wychodzi gdzieś 1 litr po 1,5 zł lub jak kto woli 1 kg za 3 zł

co do zakupu gazowca to taki: http://pl.immergas.com/products1/kotly_tra...star_24_3_e.htm mozna kupić za 2 tyś a grzejniki w castoramie po 140 zł szt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na chwilę obecną butle propan-butan mogę mieć po 33 zł , czyli wychodzi gdzieś 1 litr po 1,5 zł

 

Z kilograma LPG masz 43[MJ] energii. Lub jak kto woli 12[kWh]. Skoro zapłacisz za niego 3zł to płacisz 25 [gr/kWh]. To cena zbieżna z nocną taryfą prądu. Jeśli masz miejsce na baterię butli to przy tej cenie nie jest to zły pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyczyłem dwie kozy od kumpla z działki paliłem 3 dni z rzędu efekt kończyłem palić około 20.00 na termometrze przeciętnie 28*C na drugi dzień o 15.00 17*C a na dworze mamy dosyć ciepło a co bedzie w zimie jak bedzie po - 15 - 20*C aż strach pomysleć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.