Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeliczanie ciągu kominowego m3/min - Pa


DarekN15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poszukuję wzoru lub tabeli do przeliczania ciągu kominowego z m3/min na Pa. Sciślej to interesuje mnie ilu m3/min odpowiada ciąg 23 Pa. Jeśli kształt komina jest istotny, to chodzi o komin 27/14 cm. Btw czy ciąg kominowy sprawdza się na "zimnym" czy ciepłym "kominie" przy jakich warunkach pogodowych?

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przeszkadza Ci ,że po angielsku, to tu coś jest :

 

http://www.engineeringtoolbox.com/natural-...tion-d_122.html

 

Jest tam kalkulator ciągu naturalnego (Natural Draft Pressure Calculator)

 

po lewej stronie masz przeliczniki.

 

Jest też mały plik Excel do ściągnięcia :

 

http://www.newdawnengineering.com/website/...tests/draft.xls

 

 

Ciag silnie zalezy od roznicy temperatur: w samym kominie i na zewnątrz, tak więc jego wartość nie jest

ciągle stała.

 

Po co Ci takie teoretyczne dane ? Praktyka i tak może wypaść zupełnie inaczej. Trochę szeroki masz ten

komin, moą być problemy z jego nagrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledze za to kompendium wiedzy (angielski oczywiście nie przeszkadza :-) ).

Dlaczego pytam o tą rzecz ? Jeżeli chodzi o wartość 23Pa - to taką wartość ciągu podaje producent (Atmos z dolnym spalaniem) dla kotła 25kW który uzytkuję.

Co do samego komina, to przy odbiorze kominiarskim był wykonany pomiar "wiatraczkiem" znaczy się chyba anemometrem. Było to blisko rok temu , ale przywołując z pamięci wartości wówczas zmierzone to było to coś około 1.3-1.5 m3/min ( hmnn głowy nie dam czy przytaczam właściwą jednostkę). W każdym razie podpytałem pana kominiarza jak się ma to co zmierzył do wartości wymaganej przez producenta (23Pa), ale stwierdził że ... "no trzeba by przeliczyć" i na tym się skończyło. Pomiar był wykonywany przy dość wysokiej temp zewnętrznej ponad 20C, więc raczej w niekorzystnych warunkach.

Użytkuję kociołek już 2 sezon i zastanawiam się czy jednak nie mam pewnego problemu z kominem (zbyt małym ciągiem). Dlaczego? Dlatego że po rozgrzaniu (kocioł osiąga 80-90C) kocioł nie jest w stanie pracować bez wspomagania wentylatorem wyciągowym, temperatura wody pomału spada, a w komorze górnej (z paliwem) odkłada się dużo "smoły". Oczywiście między kotłem a kominem jest jeszcze czopuch - w moim przypadku jest to kolano 90st o średnicy 15cm , wprowadzone w komin z "lekkim" wzniosem (5-7st). Chodzi mi po głowie żeby go podmienić na czopuch o większej średnicy np 18 cm i zwiększyć kąt wejścia do około 30 stopni. Ale za nim wpędzę się w pewne koszty chciałbym zweryfikować możliwości samego komina w oparciu o "stare" pomiary.

 

"Przegryzam się" przez dane podane natej stronie, ale troszkę tego dużo, no i niestety nie widzę bezpośredniego przelicznika o który pytałem. Trochę się dziwię że w paramtrach kalkulatora "Natural draft preassure" nie ma zapytania o przekrój komin. No nic może mnie oświeci jak sie dokładniej temu przyjżę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg kominowy oblicza się biorąc pod uwagę różnice temperatur.

 

Niezbędną wysokość komina zapewniającą uzyskanie odpowiedniego podciśnienia w

komorze paleniskowej w uproszczeniu obliczyć można ze wzoru:

hmin = 39 S / ((1/(273+tz) - (1/(273+ts)) Pb), m

S - wymagany ciąg kominowy dla kotła, Pa

tz – temperatura powietrza zewnętrznego (najniekorzystniejsze warunki tj. 12 lub 20), oC

tz – średnia temperatura spalin, oC

Pb- ciśnienie barometryczne, Pa (przy braku danych można przyjąć 101325 Pa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję również za ten głos, ale nadal pozostajemy w sferze rozważań teoretycznych. Podstawiłem dane do tegoż wzoru i przyjmując ts =180C tz=20C wynika że komin powinien mieć niecałe 7,5m wysokości. Sądzę że moj komin ma zbliżoną wysokość do tej teoretycznej, ale jak napisal kolega heso teoria nierzadko odbiega od praktyki z różnych przyczyn, dlatego próbuję ustalić coś w oparciu o rzeczywisty pomiar wykonany anemometrem.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin jest ostatnim ogniwem w spalaniu i uzyska taki ciąg, jaki mu niejako "dostarczymy" piecem.

Spaliny niestety muszą byc dość gorące, żeby ciąg był na przyzwoitym poziomie. Możemy oczywiście

w czasie palenia pozwolić sobie, w zależności od zapotrzebowania na ciepło, na dość szerokie

wahania temperatury spalin, szczególnie kiedy komin juz jest nagrzany. Szkodliwe dla trwałości

komina i samej wartości ciągu jest wypuszczanie spalin niezbyt gorących- poniżej 150 st. C.

 

Z własnych obserwacji wiem, że b. szkodliwie na temperaturę spalin wplywa każda ilość tzw.

lewego powietrza, tj./ takiego które nie bierze udzialu w spalaniu, a tylko przeplywa przez palenisko.

Uwaga: tak samo szkodliwie może wpływać działanie nadmuchu wentylatorem, bo chociaż pozornie

wydawać się może, że powietrze jest wdmuchiwane tam, gdzie trzeba, ale często jest podawane

w nadmiarze i wychladza piec ( no i komin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o temperaturę spalin, to nie wiem ile wynosi. Atmos posiada termostat spalinowy, ale nie jest on wyskalowany w Celsjuszach, raczej operuje sie ustawieniami typu "godzina 12 ,15 etc". Przy pracy z wentylatorem (ssącym) i pełnym załadunku kotła wygląda to tak że np. temperatura spalin odpowiada ustawieniu termostatu na godz 15, po jego wyłączeniu temp nieznacznie wzrasta (czyli może odpowiadać ustawieniom termostatu 15:30-16), ale już po kilkunastu minutach zaczyna spadać np do pozycji 14 - 14:30. Wg instrukcji producenta aby kocioł rozwinął pełną moc 25kW powinien pracować cały czas z wentylatorem wyciągowym, a bez wentylatora przy "dobrym" ciągu powinien osiągać 70% mocy nominalnej czyli 17kW,a u mnie raczej tak nie jest, tzn mam wrażenie że kociołek jest w stanie generować ciepło "ledwie" na pokrycie bierzącego zapotrzebowania c.o. tj5-7kWh na godzinę. Wnioskuję to z procesu ładowania bufora 1000l sprzęgniętego z kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.