Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Się Pozbyć Grawitacji?


sobon2000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem jak w tytule. Pod sterownik kotła podpiołem pokojówkę - wszystko ładnie chodzi oprócz jednego - w momencie gdy w pokoju jest ciepło i pokojówka się wyłącza - wyłącza się pompa i kaloryfery powinny przestać grzać - one jednak cały czas grzeją oczywiście w mniejszym stopniu. A dzieje się to - tak myślę za sprawą grawitacji - pompa ma obejście poprzez zawór różnicowy i woda sobie tędy płynie. Cóż na to poradzić? Grawitacji teoretycznie nie powinno być bo rurki miedziane cieniutkie w posadzkach, termostaty na kaloryferach a jednak... Dzisiaj skryzowałem lekko kaloryfery na zaworach - zobaczę czy to coś da - ale czy wtedy jak włączy się pompa to będą słabiej grzały?

Czekam na pomoc. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Dobre pytanie - zawór taki jest ponieważ we wszystkich przeglądanych przeze mnie schematach instalacji jest on równolegle z pompą. Jest tak także w przypadku zainstalowania np. zaworu 4D. Tak na prawdę jest on w takich przypadkach potrzebny? U mnie chyba ta grawitacja jest na tyle silna że działa. Z tego co wiem to w innych przypadkach bez pompy to nie ma szans a zawór różnicowy się montuje - dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Dławienie wszystkich grzejników to nie jest dobre rozwiązanie, okaże się przy niskich temperaturach? Zawór różnicowy musi być jak masz obejście, bo pompa będzie mieliła w koło. Napisz jaki masz piec i skąd jest tyle gorącej wody po rozłączeniu pompy.Wielu z nas by chciało mieć taką grawitacje. POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy jest w obejściu pompy - jakby go nie instalować to nie byłoby również tego obejścia...w momencie zadziałania pokojówki wyłącza się pompa co a piec nadal utrzymuje swoje parametry wody - u mnie ma temperaturę zadaną 58 stopni. W tej chwili jest chyba OK - kaloryfery lekko grzeją a temperatura między 8 a 16 godziną z 2324 stopni spada do ok. 22. zobaczę rzeczywiście jak to w mrozy będzie. Piec mam Bawaria Seko 25 kW do ogrzania 230mkw.:)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy jest w obejściu pompy - jakby go nie instalować to nie byłoby również tego obejścia...

 

Dokładnie.

 

Patrzyłeś na schematy zakładające obieg grawitacyjny, no i tak wyszło - masz grawitację.

Zamknij ten obieg to grawitacja zniknie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec jest retortowy ze sterownikiem to przy braku odbioru ciepła nie powinno się nic stać (Jeśli jest dobrze ustawione podczymanie). W moim przypadku ten zawór chyba jest konieczny, bo tak na przwdę nie wiem jak jest podłączony zbiornik wyrównawczy - podejrzewam że do jednego z pionów - zawór daje połączenie ze zbiornikiem wyrównawczym w razie czego. wiem że powinien być on podłączony bezpośrednio do pieca przed wszystkimi takimi bajerami jak zawory 3D, 4D itd. ale u mnie tak niestety nie jest. Mam jeszcze jedno pytanie odłącznie grawitacji - czy w układzie z zaworem 4D krótki obieg jest grawitacyjny? jak to się ma w stosunku do poziomu otwarcia zaworu? Zawór ten ma jedno z zadań podwyższenie temperatury powrotu - czy to działa przy wyłączonej pompie CO? bo coś mi się wierzyć nie chce żeby grawitacja działała na takim krótkim odcinku...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz naczynie podłączone za pompą to lepiej zostaw ten zawór grawitacyjny bo jeszcze sobie kłopotów narobisz jak się zagotuje woda (i tak nie jest to zgodne ze sztuką, ale lepsze to niż jeśli para miałaby przeciskać się przez pompę w razie zagotowania). Co do grawitacji to spokojnie działa na krótki obiegu przy 4D, dlaczego miałaby nie działać.

 

A jeszcze jedna uwaga - jak pozbyłbyś się zaworu grawitacyjnego i w ogóle obejścia pompy to nie zdziw się jak grawitacja przeciśnie Ci się przez zatrzymaną pompę, ona nie działa jak zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedna uwaga - jak pozbyłbyś się zaworu grawitacyjnego i w ogóle obejścia pompy to nie zdziw się jak grawitacja przeciśnie Ci się przez zatrzymaną pompę, ona nie działa jak zawór.

 

Przeciśnie się, ale w tym układzie będzie to niewielka ilość ciepła.

 

A swoją drogą to zbiornik trzeba podpiąć wcześniej, bo potem takie kombinacje alpejskie wychodzą, które nie dość, że niebezpieczne i niezgodne z przepisami to jeszcze psują zasadę sterowania całym układem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przepinanie zbiornika to już niestety za późno - musiałbym przekopać wszystkie pokoje w pionie :) Założę dodatkowo zawór bezpieczeństwa i chyba będzie OK :) Z tą grawitacją to zobaczę jeszcze jak będę przerabiał instalację z 3D na 4D. Na razie dziękuję wszystkim za pomoc!!!

Pozdrawiam gorąco!

PS. jakie macie spalanie na dobę w obecnych warunkach w swoich retorciakach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.