Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Do Sprawdzenia


Henio8

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję małe zmiany np przeniesienie zaworu zwrotnego klapowego na wejście wężownicy do zbiornika CWU. Umożliwi to prace grawitacyjną oraz zapobiegnie wystudzaniu zbiornika w przypadku gdy temp zbiornika będzie wyższa niż kotła np w trybie podtrzymania. Oraz dodatkowa rura do zbiornika otwartego.

post-2387-1286830758_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego obecność przepisami prawa nie jest wymagana ale gdy będzie to poprawi warunki pracy układu ciepłej wody użytkowej. Skompensuje różnicę ciśnienia wynikła ze wzrostu temp. wody użytkowej co zapobiegnie otwieraniu się zaworu bezpieczeństwa. Jego podłączenie powinno być na odcinku między zaworem zwrotnym a zbiornikiem CWU na rurze doprowadzającą zimną wodę do zbiornika. Należy także pamiętać o minimalnych przekrojach rur do zbiornika otwartego oraz w obrębie małego obiegu do zaworu 4D i zbiornika CWU.

post-2387-1286862652_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ,serdeczne dzięki za opinie i wskazówki. Na ich bazie naniosłem poprawki na schemacie.

Z niewiedzy wszystkiego nasuwają mi się pytanka:

1.Dlaczego rura z powrotu z naczynia wyrównawczego do powrotu pieca i czy to jest konieczne (u mnie ze względu na część instalacji już wykonanej jest to "prawie" nie możliwe.

2.Zbiornik przeponowy -Rzeczywiście jak najbardziej logiczne,tylko to musi być ten biały?

3.W miejscu zaznaczonym - na zasilaniu drugiego obwodu grzewczego można zainstalować zestaw pompowy(taki sam jak dwa istniejące) z pompką małą np. cyrkulacyjną.

Dlatego o to pytam, gdyż w/w obwód jest troszkę oddalony od istniejącej instalacji-około 10m i mam obawy ,że mógłby troszkę gorzej grzać.

Do usłyszenia proszę o wskazówki -Dzięki.post-11650-1287007542_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W przypadku zagotowania wody w kotle para wodna wpada do naczynia od góry i powoduje nadciśnienie wymuszające wypływ chłodnej wody z naczynia do powrotu kotła wystudzając go w ten sposób. Oczywiście układ ze wspólna rura wzbiorczą i bezpieczeństwa jest poprawny ale nie posiada już tej funkcjonalności.

 

2. Kolor mało istotny ważne by zbiornik był do wody użytkowej a nie kotłowej. Ja np posiadam szary :)

 

3. Drugi zestaw pompowy jest zbędny. Wystarczy jedna pompa bardziej wydajna a ten odcinek 10 m rurą miedziana 22 nie jest problemem. Należy tylko poprawnie wyregulować instalację (nastawy wstępne na grzejnikach).

 

Rura miedziana 28 na małym obiegu to za mało, kiedyś posiadałem u siebie miedź 35 i nie pracowało to także poprawnie z kotłem 28 kW, dopiero połączenie rura stalową 1,25" z zaworem 4D zapewniło poprawną pracę (odpowiednią temperatura powrotu do kotła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No brakuje jeszcze lokalizacji manometrów i termometrów /automatyka może zawieść a oko ... jak cos będzie nie tak zawsze będzie to widać

Zanacz siłownik do zaworu 4d

Pamiętaj że gdy prąd się wyłączy zaw. 4D nalezy przestawić ręcznie do pełnego rzdzaiłu strumienia

grawitacja rzez taki zawór jest przy niskich budynkach i niewielkich temp. bardzo ograniczona

Co do wiekszego spokoju przewymiaruj rurki na wwężownicę zasobnika powinno dzaiłać

Dobrze dobierz zawór 4D ważny element instalacji no i pompka ... najlepiej elektronik lub z opcją Autoadapt.. np. Nowa Alha Grundfosa

na CWU wystarczy stałoobrotowa

Nie wiem jak wygląda rozdzaił mocy CWU do CO

jężeli bedzie to 50/50 i wiecej dla CWU to jest okiej ale jeżeli CO będzie duzo wiksze to wówczas powieksz zład Wody CWU tak żeby osiągnąć 50/50

przy odwrotnej sytuacji nie ma to znaczenia... będzie bezpiecznie w końcu to duzy kocioł 25kW

i nigdy nie wiesz kiedy będziesz miał dla niego troche czasu a zwlaszcza gdy odłączą zasilanie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i serdeczne dzięki za wszystkie wskazówki i uwagi.

Pytanko do "kriska" wymienione przez ciebie manometry i termometry dla celów bezpieczeństwa do dokładnie w którym miejscu?

Gdy chodzi o siłownik do 4D to na razie będzie ręczny, (sterownik jest z opcją sterowania zaworu)

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.