Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Recalart Economic Premium Nie Steruje Mieszaczem


peppers

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Mateuszu,

 

a w temacie wątku, jaka jest przyczyna "zawieszania" się sterownika Recalart Economic Premium?

 

U mnie bywa tak, że nagle przestają pracować pompy albo wentylator - pomaga jedynie wyłączenie zasilania na chwilę. Po uruchomieniu wszystko pracuje ok. Do następnego razu. Przy sterowniku Economic 3000 tego nie było.

 

Tutaj na forum kilka osób pisze o podobnym zjawisku w tym konkretnym sterowniku - czy macie Państwo teorię co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec Lazara ze sterownikiem Recalarta ale do pieca tłokowego.Pierwszy raz był wymieniany wyświetlacz bo nie świecił od nowości.Teraz z kolei po włączeniu (rozpalaniu) piec przechodząc w tryb automatyczny cały czas podaje paliwo aż do zasypania paleniska i wygaszenia pieca.Dopiero wyłączenie kilkukrotne pomaga.

Wniosek: sterowniki Recalarta to buble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczeee, chyba trzeba go wreszcie reklamować. Może to wina softu? Mój poprzedni Economic 3000 był bez zarzutu, a ten Premium mimo fajnej idei nie sprawdza się chyba. Zbyt wiele głosów krytycznych by winić swój egzemplarz. Niestety - możesz mieć rację darsalam.

 

Najgorsze, że boję się własnego kotła :o bo co się stanie, jeśli pompy przestaną pracować, a w domu nie będzie nikogo żeby go zresetować? Wystartuje w kosmos, ani chybi... A jak stanie wentylator - to wygaśnie. I śmieszno i straszno. Jakby nie patrzeć... plecy z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zdjęcia postanowiłem się wypowiedzieć co wpływa negatywnie na sprawę pracy regulatora i może fałszywie sugerować jego wadliwość lub negatywnie wpływać na pracę instalacji.

 

Jeśli jest zgłoszenie reklamacyjne to są realizowane.

Dla ułatwienia podaje link gdzie można sprawę zgłosić.

 

http://www.klimosz.pl/zgloszenie-awarii.html

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wypinając kostkę z tymi czujnikami otrzymamy:

 

1) Kocioł nie nagrzewa zasobnika c.w.u. wiec całe ciepło zostaje przesyłane na grzejniki. Jeśli oczywiście czujnik powrotu jest wygrzany

Jaką Pan uzyskał temperaturę W zasobniku c.w.u.?

 

2) Regulator pomieszczeniowy nie blokuje ogrzewania. w pomieszczeniach może być dostatecznie ciepło ale automatyka będzie z całą mocą nadal przesyłać ciepło.

 

3) Czujnik zewnętrzny - Użytkownik sam zmienia temperaturę jaka kocioł i instalacja grzewcza osiąga. W przypadku podpiętego czujnika zewnętrznego automatyka sama zmienia temperaturę jaką kocioł uzyskuje dopasowując się do temperatury na zewnątrz.

 

Panie Vernal mówisz o zgłoszeniu do serwisu tylko aby serwis nie obciążył klienta najpierw kocioł musi być zamontowany zgodnie z przepisami. Na zdjęciu nie widzę żadnych zabezpieczeń.

 

Panie Peppers proszę na adres e-mail [email protected] o informację gdzie Panu sprzedali takie części oraz, który instalator wykonał instalację.

 

Pozdrawiam

Panie Mateuszu tą kostkę z panela wykonawczego wypinam dosłownie na 2 sekundy i wpinam ponownie i wszystko jest Ok do czasu, kiedy zabiorą prąd. Temperatura w zasobniku CWU 50 st. mi wystarcza. Pompa CWU załącza się prawidłowo. Zabezpieczenia są. Przy piecu i przy zbiorniku wyrównawczym na strychu, przy zasobniku CWU, a ten zbiornik co widać na zdjęciu to zbiornik wyrównawczy od solarów a nie od kotła. Układ jest otwarty. Dodam jeszcze, że temperatura powrotu jest wzorcowa zawsze mniejsza od zasilania o 8 do 10 stopni. np: zasilanie 61 powrót 52, zasilanie 55 powrót 45 i taką różnicę trzyma cały czas (siłownik). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje

Zmieniając nastawy w sterowniku Economik PREMIUM i położenie czujnika CO nie zauważyłem by sterownik w algorytmie pracy brał ten parametr pod uwagę. Sterownik wg. moich obserwacji reaguje na spadek lub wzrost temperatury czynnika grzewczego na powrocie. Spadek poniżej wartości zadanej zamykanie wzrost otwieranie. Nie zauważyłem by ustawienie zadanej temperatury na CO związane było z otwieraniem lub zamykaniem zaworu mieszającego po osiągnięciu temperatury powrotnej. U mnie sterownik tylko stara się jako priorytet utrzymać zadaną temperaturę ochroną na kotle.

I pytanie do użytkowników sterownika Economik PREMIUM : czy zdarzyło się wam że wentylator nie pracował w trybie TEST a jego uruchomienie wymagało wyłączenia i włączenia zasilania lub że nie startował razem z podajnikiem ślimakowym( temperatura podajnika << wartości zadanej).

 

Posiadam ten sam sterownik w Ling Duo 25kW i mam również podobne obserwacje:

 

 

- tak sterownik potrafi się zawiesić i nie włączać wentylatora lub ślimaka. W serwisie powiedzieli mi, że „ten typ tak ma”. Raz mi się nawet tak zawiesił, że nie pomagało wyciągniecie wtyczki z gniazdka. Pomogło dopiero przywrócenie ustawień fabrycznych.

Nie zawsze też zapamiętuje wprowadzane ustawienia, zwłaszcza jak chcemy wprowadzić dużo ustawień na raz.

- fabryczna temperatura minimalna kotła to 55'C (Ust. Ser. P1) jak kocioł spadnie poniżej tej temperatury (nawet jak jest już włączony podajnik z dmuchawą) to siłownik zacznie się zamykać.

 

- fabryczna temperatura ochrony kotła (funkcja działa tylko z siłownikiem, Ust. Ser. P4) to 45’C. Jeśli spadnie poniżej tej temperatury to siłownik zacznie się zamykać i będzie czekał, aż mały obieg wygrzeje powrót. Tu jest mały problem, ponieważ nie zawsze mały obieg działa sprawnie iwygrzanie powrotu trwa strasznie długo. Co powoduje, że siłownik nie chce się zbyt często otwierać. Następstwem tego jest praktycznie nie możność wygrzania dużych instalacji C.O, bo sterownik dba tylko o interes pieca.

 

Ja sobie poradziłem w następujący sposób :

- obniżyłem temperaturę ochrony kotła do 30’C. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że wydałem wyrok na piec i zeżre mi go rdza. Otóż nie, bo jak pokazują moje obserwacje, kocioł który odpalamy z zimną instalacją. O wiele szybciej ją wygrzewa i przechodzi do normalnej pracy, w której siłownik sobie szuka optymalnego ustawienia zaworu 4D a powrót rzadko kiedy spada poniżej 40’C, ponieważ instalacja jest już wygrzana.

Oprócz tego mam również w domu termostat pokojowy, który zamyka mi siłownik jak osiągnie zadaną temperaturę (tak dokładnie to zmniejsza temperaturę C.O o 25% przymykając zawór. Ust. Ser. P16). Termostat jest fajny, bo wprowadza oszczędności, ale powoduje nadmierne wychładzanie się wody w obiegu C.O (zwłaszcza jak na dworze są dodatnie temperatury i siłownik cały się zamyka. Jak będzie zimniej to będzie tylko przymykał o te opisane wcześniej 25%). Rozwiązaniem na ten problem było zwiększenie temperatury minimalnej na obiegu C.O z fabrycznych 20’C do 33-35’C (Ust. Ser. P19 >>2).

Teraz kocioł pracuje sobie na pogodówce (Pg 7 Tc.o 21’C), która przy obecnych temperaturach na dworze ok. 10’C , ustawia kocił na np. 58’C, powrót mam max 50-54’C, a minimalna temperatura w obiegu C.O jest 33’C (spada do tej temperatury jak termostat pokojowy się załącza kiedy w pokoju zostanie osiągnięta zadana temperatura). Tak ustawiony układ ma mniejszą bezwładność, dzięki czemu kocił łatwiej wygrzewa instalację c.o, a zarazem nie ma zbyt niskich temperatur na powrocie. Oczywiście jak jest chłodniej to pogodówka podnosi temperaturę kotła i obiegu c.o, a termostat pokojowy obniża ją o 25% jak zostanie osiągnięta zadana temperatura w pokoju.

Mam nadzieję że osoby którym udało się przeczytać ten przydługawy wywód, wyniosą coś z niego prócz straconego czasu. :o

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- tak sterownik potrafi się zawiesić i nie włączać wentylatora lub ślimaka. W serwisie powiedzieli mi, że „ten typ tak ma”. Raz mi się nawet tak zawiesił, że nie pomagało wyciągniecie wtyczki z gniazdka. Pomogło dopiero przywrócenie ustawień fabrycznych.

Nie zawsze też zapamiętuje wprowadzane ustawienia, zwłaszcza jak chcemy wprowadzić dużo ustawień na raz.

 

 

No to nic tylko pogratulować "serwisowi" (cudzysłów zamierzony), ciekawe czy chociaż producent sterownika pracuje nad nowym softem aby wyeliminować tego typu kłopoty. Jak na kocioł za blisko 10 tyś to nienormalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą spotkała mnie bardzo nie przyjemna niespodzianka z tym sterownikiem.

Wszedłem do ustawień P3 podajnik - przerwa, ustawiłem maksymalną wartość 60s (chciałem sprawdzić jaka jest maksymalna wartość), wyszedłem z ustawień bez zapisywania (czyli kliknąłem na NIE). W tym momencie, zamiast powrócić do głównego ekranu z namalowanym kotłem, moim oczom ukazał się widok wyboru języka. Po prostu zdębiałem, tak jakbym nacisnął ustawienia fabryczne P13. Wybrałem język i zacząłem sprawdzać ustawienia, które wyglądały faktycznie na fabryczne. Powtórzyłem jeszcze raz tą zmianę parametru P3 która przyczyniła się do tej sytuacji i oczywiście zjawisko się powtórzyło. Wyłączyłem, więc guzikiem sterownik oraz wyciągnąłem wtyczkę z gniazdka na chwilę. Wsadziłem wtyczkę z powrotem, sterownik sam się włączył, tylko tym razem z moimi ustawieniami, lecz nie ostatnimi, jakie miał zadane, ale jakimiś starymi, które kiedyś miałem zadane. Zmieniłem znów parametr P3 jak ostatnio, ale tym razem nie pokazywał mi wyboru języka , tylko wyszedł do głównego ekranu (tak jak powinien). Powtórzyłem tą czynność jeszcze z raz oraz uruchomiłem ponownie sterowniki (w raz z wyciągnięciem z gniazdka). Sterownik cały czas pamiętał te stare ustawienia. Ustawiłem, więc moje aktualne parametry pracy i zostawiłem tak jak jest.

 

Mam nadzieję, że ktoś zrozumie to, co teraz napisałem na szybko, póki pamiętałem mniej więcej po kolei, co się z tym sterownikiem działo i wytłumaczy mi, dlaczego się tak stało. Jestem przerażony jego zachowaniem i coraz bardziej skłaniam się do jego reklamacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że ktoś zrozumie to, co teraz napisałem na szybko, póki pamiętałem mniej więcej po kolei, co się z tym sterownikiem działo i wytłumaczy mi, dlaczego się tak stało. Jestem przerażony jego zachowaniem i coraz bardziej skłaniam się do jego reklamacji.

 

Zrozumieć zrozumiałam, choć nie pojmuję :(

 

Trzeba się pogodzić z faktem, że - parafrazując Kopernika- Greshama - zły sterownik wypiera dobry i reklamować.

 

Mnie ostatnio znowu zawiesił się wentylator. Nie ruszył ani w "teście regulatora" ani przy opcji "rozpalanie". Parę resetów i zaskoczył - ale cóż to za sterownik????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, aby odsiać część postów w tym temacie dotyczących wad sterownika Economic Premium, oraz przyczynić się do wypracowania wspólnego stanowiska wszystkich jego użytkowników. Założyłem osobny temat, w którym możemy opisywać jego jawne usterki, dziwne zachowania itp. Zapraszam do dyskusji KLICK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich zainteresowanych tym tematem. Pozdrawiam w Nowym Roku 2011, niech moc będzie z Waszym sterownikiem E..Premium. U mnie wszystko doszło do ładu. Bzdury jakie pisze Pan Mateusz to tylko hipotetyczne teoretyczne domniemania. Jestem ciekaw jaki kocioł Pan posiada ? Co ma wspólnego wieszająca się elektronika do średnicy rur itp... z punktu mechaniczno - fizycznego. Jak widzę jest Pan tylko teoretykiem, a praktyki ile ? Economic Premium to lipa, kolega posiada Economic 3000 i wszystko jest pod względem elektronicznym OK. Nic się nie wiesza i działa bez problemu. Pozdrawiam i życzę sukcesów w walce z tym sterownikiem. Jak ktoś mnie zaptya o kocioł z tem sterownikiem, to powiem głośni NIE KUPUJ to przereklamowany BADZIEW. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Peppers,

 

potwierdzam, miałam sterownik Economic 3000 i był super w porównaniu z Premium.

 

A w temacie - mój steruje mieszaczem i to jak - zadana temp. 20st., w domu 22st. a on wciąż naparza w grzejniki pożerając hurtowo opał. Już nie wiem co gorsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

"Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała". Trzeba było nie "dogadzać" sterownikowi

podkładając mu zbyt duże ilości drewna w palenisku awaryjnym :huh: Wracając do przegrzewania

to rozumiem, że siłownik nie zamyka zaworu czy tak?

 

Pozdrowienia dla wszystkich posiadaczy Premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czyżby ju z wszystkim wszystko grało i buczało, że taka tu ciiiszaaaa?

 

Pobudka, wraca pani zima! :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety u mnie nic nowego.Mimo wysłania e-mali do producenta kotła i producenta sterownika żadnej odpowiedzi. Ponieważ po zanikach napięcia sterownik próbował jednocześnie otworzyć i zamknąć zawór 4d musiałem go odłączyć.Ot taka ciekawostka sterownika Premium. Jestem ciekawy czy to tylko mój przypadek czy może "standardowe rozwiązanie".

Edytowane przez misio50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przed chwilą spotkała mnie bardzo nie przyjemna niespodzianka z tym sterownikiem.Wszedłem do ustawień P3 podajnik - przerwa, ustawiłem maksymalną wartość 60s (chciałem sprawdzić jaka jest maksymalna wartość), wyszedłem z ustawień bez zapisywania (czyli kliknąłem na NIE). W tym momencie, zamiast powrócić do głównego ekranu z namalowanym kotłem, moim oczom ukazał się widok wyboru języka. Po prostu zdębiałem, tak jakbym nacisnął ustawienia fabryczne P13. Wybrałem język i zacząłem sprawdzać ustawienia, które wyglądały faktycznie na fabryczne. Powtórzyłem jeszcze raz tą zmianę parametru P3 która przyczyniła się do tej sytuacji i oczywiście zjawisko się powtórzyło. Wyłączyłem, więc guzikiem sterownik oraz wyciągnąłem wtyczkę z gniazdka na chwilę. Wsadziłem wtyczkę z powrotem, sterownik sam się włączył, tylko tym razem z moimi ustawieniami, lecz nie ostatnimi, jakie miał zadane, ale jakimiś starymi, które kiedyś miałem zadane. Zmieniłem znów parametr P3 jak ostatnio, ale tym razem nie pokazywał mi wyboru języka , tylko wyszedł do głównego ekranu (tak jak powinien). Powtórzyłem tą czynność jeszcze z raz oraz uruchomiłem ponownie sterowniki (w raz z wyciągnięciem z gniazdka). Sterownik cały czas pamiętał te stare ustawienia. Ustawiłem, więc moje aktualne parametry pracy i zostawiłem tak jak jest. Mam nadzieję, że ktoś zrozumie to, co teraz napisałem na szybko, póki pamiętałem mniej więcej po kolei, co się z tym sterownikiem działo i wytłumaczy mi, dlaczego się tak stało. Jestem przerażony jego zachowaniem i coraz bardziej skłaniam się do jego reklamacji.

 

w zaszłym sezonie grzewczym miałem to samo...pomogła wymiana sterownika przez serwis...choć jak panowie byli to działał prawidłowo ale w końcu go zmęczyli i zaczął robić to samo w ich obecności...od tego czasu odpukać i spokój...zatem jak najbardziej reklamować...choć słyszałem że zmieniła się teraz procedura reklamacji sterowników....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.