Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Mieszający Firmy Esbe Vrg131


dabi

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam taki problem. Nie wiem czy kolegom uda się mi podpowiedzieć ale myślę że znajdzie się fachowiec który to rozgryzie a mianowicie .

Wymyśliłem że wstawię sobie taki zawór w instalacje esbe vrg131 i ma mieć za zadanie żeby pod mieszać trochę wodę na powrocie . Wiem że zaraz będziecie pisali powinien być czterodrożny ale chyba ten też wystarczy.

 

Problem jest w tym że nie było mnie w domu jak to przerabiali i teraz nie wiem w jakiej pozycji dopuszcza więcej wody a w jakiej wcale . Jeżeli ktoś jest w stanie odczytać ze zdjęcia i mi opisać będę wdzięczny

pozdrawiam i czekam na odpowiedz

z góry dzięki

darek

przedstawiam zdęcie

post-4218-1286736381_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Mam taki sam zawór :angry: Tą czerwoną skalę to można obracać co 90 stopni w zależności w jakiej pozycji i jaką rolę ma spełniać zawór. Jeśli jest ona u Ciebie prawidłowo zamocowana to w pozycji gdzie czerwona kreseczka na gałce będzie z lewej strony a więc wskazywać będzie na podziałce maksymalną wartość - czyli najgrubsze miejsce - powrót będzie odcięty a woda z pieca będzie bezpośrednio lecieć na kaloryfery. Jednak lepiej to sprawdzić doświadczalnie - kręcić i patrzeć co się dzieje - najlepiej mierzyć temp na rurze do kaloryferów - jeśli w skrajnym położeniu gałki będzie taka sama jak na kotle to znaczy że skala jest OK!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kombinowałem ale do końca nie jestem pewien czy dobrze wyciągam wnioski. a pytanie mam jeszcze jedno czy ten pomysł z zaworem będzie spełniał moje oczekiwania czyli chodziło mi o to żeby woda z powrotu nie była taka zimna i nie spadała temperatura na piecu a piec mam na eko groszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest dobrze wyskalowane - jak dajesz na minimum to odcinasz obieg na kaloryfery i woda krąży w krótkim obiegu na kotle. A jak masz wpięty bojler przed zaworem na jednej pompie to większość wody wali przez bojler i jak jest jeszcze niecałkiem odpowietrzony to może być słyszalne takie bulgotanie i przelewanie się wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn masz w obwodzie kotłowym , czyli pompa gania wode do kotła i podnosi temp. powrotu co widac na termo ze jest ok 60 st ale ten teromometr bardziej przydatny by był na rurze powrotnej przy kotle w takiej sytuacji zawór bedzie musiał byc blisko pozycji otwartej ( pełny przepływ na wprost ) bo grzejniki nie beda grzac a min czesc ma wracac do kotła

moim zdaniem lepiej jak pompa jest w obodzie grzejników , wieksza skala regulacji na grzejniki a przy rozległej inst tym bardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem wątek: Ustawienie Zaworu 3d I Pompy

Dzięki powiedziom na tym forum domysliłem się (bo nikt tego wprost nie napisał) że tam gdzie jest czerwona kreska (i jednocześnie ścięcie na trzpieniu zaworu) to w tej samej pozycji w zaworze jest coś w rodzaju przesłony (nie wiem jak to fachowo się nazywa). Czyli moim zdaniem w twoim przypadku skalę masz w dobrym położeniu ale odwrotnie (min trzeba zamienić z max). Jeżeli przekręcisz maksymalnie w lewo to całkowicie zamykarz dopływ do grzejników itd. rys...

post-19954-1286832480.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.