Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jakie pexy do c.o.


vini

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Za kilka miesięcy rozpoczynam prace związane z instalacją c.o w swoim domu. Od rozdzielaczy do grzejników będą rury typu pex/al/pex, ale cały czas zastanawiam się nad producentem. W sklepach hydraulicznych polecają Henco i Wavin a mój hydraulik namawia mnie na Uponora. Czy ktoś mógłby coś doradzić???

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Hepworth (teraz wchodzi w skład Wavin-a). System Hep2O. Porządne rury łączone na szybkozłaczki metodą "na wcisk". Bez klejenia, grzania ani skręcania. Sam zrobiłem sobie CO i całą wodę w domu w tym systemie. Jest to tak proste, że nie brałem zadnego fachowca. Wszytko gra bez żadnych podcieków a biorąc pod uwagę, że byle fachman bierze ok. 100 pln za tzw. punkt to oszczędnośc jest duża. Mam 15 grzejników i 2 łazienki + kuchnia+woda w garażu czyli lekko licząc 25x100=2500pln w kiieszeni! Poczytaj sobie: http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLD...amp;bmLocale=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te rury są dedykowane do tego (są 2 rodzaje rur, do CO i do wody). Dla mnie rewelacja bo nawet jak zimą zamarznie to nie ma żadnych uszkodzeń. Rura jest elastyczna. Nic nie wysadza ani nie pęka. Z ręką na sercu polecam każdemu kto ma choć minimalne pojęcie, zresztą w sklepie gdzie handlują tym sprzętem dają instrukcję jak to łączyc więc nawet laik da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przyłączam się do powyższych postów. PEX PEX PEX i jeszcze raz PEX. Mam całe CO na PEX-ie na dobrą sprawę większa cześć to chyba KOREA. Wszystko robiłem sam i to po raz pierwszy skręcając jakiekolwiek śrubunki hydrauliczne. Wszystko działa bez zarzutu zaoszczędziłem masę pieniędzy na robociźnie jestem bardzo zadowolony. Zaoszczędzone pieniędzy zainwestowałem w proste sterowanie mające zabezpieczyć instalacje przed przegrzaniem. W podłogi ma iść wavin ( jestem w trakcie remontu domu i mam w planach dołożyć dwie pętle po 40m do dwóch pomieszczeń.) U mnie wszystkie rury są pod zabudową z KG wiec jeśli nawet miało by się zdarzyć jakieś nieszczęście to zawsze można wymienić kawałek instalacji bez ingerencji w mieszkanie. Cała instalacje jest zrobiona na 20 fi ze względu na to iż po zaniku napięcia w sieci układ pompowy przełącza się jako grawitacyjny ( wątpię czy obróciło by na 16 fi ). Ponadto 20 ma to do siebie że ma mniejsze opory hydrauliczne przez co nie słychać zupełnie CO w domu. Fotografie są gdzieś na forum jeśli kogoś interesują. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zamarzania to nie był bym takim optymistom. Każdą rurę ci rozsadzi jak zamarznie, czy to miedź, stal czy pex.

Przerabiam ten temat od 3 lat a właściwie 3 zim. Co roku zamarza mi rura z wodą w garażu i żadnego podcieku nie ma. Wszystkie połączenia trzymają :D ! (system Hep2O Hepwort'a).

 

ile kosztuje metr rury do wody?

Poczytaj sobie: http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLD...amp;bmLocale=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego roku, kiedy tak ładnie przymroziło kolesia nie było w domu i nikt mu nie zapalił w piecu. W jednym pokoju rure renomowanej firmy rozwaliło mu w trzech miejscach. Sam pierwszy raz sie z takim czyms spotkałem i teraz juz wiem ze jest to możliwe. Kucie w wylewce az do rur- nie życze nikomu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o Hepworth to wszystko dobrze tylko cena złączek jest kosmiczna, oszczędności wiec mogą być pozorne. Kolano z PP kosztuje 80 groszy, a tutaj 4 zł, podejscie do armatury około 100 a przy PP około 30 zł. Wiec oszczednośći wcale nie są duże, jeżeli w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zamarzania to nie był bym takim optymistom. Każdą rurę ci rozsadzi jak zamarznie, czy to miedź, stal czy pex.

Może inne tworzywa padną,ale rura Hepworth wytrzyma mróz bez problemów.Złączka nie koniecznie.

Robię duży budynek w Pexach i trafia mnie,że nie mogę sprawdzić instalacji z taką swobodą jak w Hepworcie.Muszę mieć wszystkie rury zakończone złączkami końcowymi z gwintem,by móc dokonać próby szczelności.Mam wykonany tylko parter i 5 rur wyprowadzonych na piętro.Mam już dość Pexa!Oczywiście mogę założyć na odpowiednio dłuższe rurki złączki skręcane z korkiem i potem je zdemontować (i tak zrobię),ale ile przy tym roboty...

W Hep2o mogę do każdej złączki włożyć i wyjąc w kilkanaście sekund korek.Mogę założyć na jakkolwiek zakończonej rurze dowolną pasującą średnicowo złączkę z korkiem i napełniać instalację.

W Pexe takie manewry są nie możliwe.

Gdybym jednak robił instal.C.O. do kotła węglowego i miała by to być instalacja z tworzywa,to oczywiście wybrał bym Pex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 lata później...
  • 5 lat później...

Ja mam u mnie w domu zrobioną podłogówkę z rury alu pex 16 z najtańszego alupexa już nie pamiętam jakiej firmy bo było to robione jakóś z 12 lat temu i do dzisiaj hula aż miło.Nie było żadnej awari a chociaż sie nie raz piec zagotował ale mam dodatkowe zawory które nie puszczą więcej jak maximum 50 stopni na zasilanie do rozdzielacza a tam jest wyregulowana że grzeje na temperaturze około 29 stopni a w domu mam 22 stopnie . Także nie ma co się rozczulać jakiej firmy rurki alupex bo jak ma rurka mieć wade to wykaże podczas próby ciśnieniowej. Nawet najlepsze i wychwalane alupexy nie mają 100% bezawaryjności. Przecież nikt nie prześwietla grubośći ścianek i szczelności ścianek na każdym minimetrze rurki. Zdarzają sie nawet wady technologiczne o których zwykły człowiek nie ma pojęcia bo działa wszystko i jest zadowolony a jak ma pierdnąć to pierdnie na vawinie czy copraxie czy innym. Cene głownie podbija reklama. Im więcej schodzi towaru to cena szybuje w górę ale co do jakości bym tego nie potwierdził że też idzie w góre. Wybór należy oczywiście do każdego z osobna czy wierzy w bajki i opowieści z reklam czy w własny rozsądek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, marcin100782 napisał:

czy wierzy w bajki i opowieści z reklam czy w własny rozsądek.

Rozsądek mówi by na podłogówkę nie dawać byle czego bo te firmy z reklam w razie awarii ich systemu (pełnego) pokryją koszty naprawy a z firmą krzak zostaniesz sam.

Poza tym jest różnica między chińczykami a takim wavinem-musiałbyś sam porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.