Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Zaworu 3d I Pompy


mar999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pomóżcie proszę i wskażcie jak ustawić zawór trójdrożny ESBE VRG 131 w mojej instalacji (post-19954-1286216572_thumb.png). Niestety producent tego zaworu w instrukcji montażu przedstawił różne schematy ale nie przewidział takiej możliwości, że pompa jest zamontowana na „powrocie” wody z grzejników. Można z tego wnosić, że nie można go montować w innych konfiguracjach. Niemniej jak czytam różne opisy instalacji CO to pojawiają się informacje, że zalecane jest montowanie pompy właśnie na powrocie wody, a nie na zasilaniu. Ponadto do wstawienia pompy w tym miejscu przekonuje mnie fakt, że hydraulik również zmontował wszystko w sposób pokazany na rysunku czyli pompa na „powrocie” wody. Ustawił również ten zawór (na pozycji 7a z instrukcji) ale nie jestem pewien czy jest dobrze. Nie zakładam z góry, że się myli ale chcę się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od konfiguracji tj. czy zastosujesz układ I (przedstawiony przeze mnie) czy układ drugi

tu rysunek poprawiony działania zaworu z zakresem regulacjipost-4692-1286351067_thumb.jpg

zawór działa w zakresie zaznaczonym strzałką. Od całkowitego zamknięcia jednej z dróg do całkowitego otwarcia poprzez stany pośrednie stanami pośrednimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

nie wiem co o tym myśleć, gdyż jeśli tak działałby ten zawór to przykładowe układy instalicji podane w instrukcji zaworu nie miałyby sensu

przykład z instrukcji

post-19954-1286357392_thumb.png

przekręcenie na min zaworu - zgodnie z Twoim wyjaśnieniem chyba spowodowałoby całkowicie odcięcie pompy i w konsekwencji jej uszkodzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.

czyli (jeszcze raz skorzystam z Twojej cierpliwości:) )

1. dobrym rozwiązaniem byłoby przesunięcie pompy obiegowej tak jak w Twoim projekcie (układ drugi od góry na rysunku) i ustawienie zaworu tak aby przesłaniał prawą lub dolną drogę plus stany pośrednie - pokrętło i skala zaworu ustawiona w dolnej lewej ćwiartce

2. ponieważ instalację mam właśnie zrobioną wolałbym już jej nie zmieniać (jeśli jest to dopuszczalne rozwiązanie) więc ustawię zawór tak aby (i tu proszę o pomoc w wyborze):

wariant 2 a ) przesłaniał tylko lewą drogę - w różnych zakresie - pokrętło i skala zaworu ustawiona w górnej lewej ćwiartce

wariant 2 b ) przesłaniał lewą lub dolną drogę plus stany pośrednie - pokrętło i skala zaworu ustawiona w dolnej lewej ćwiartce (i to rozwiązanie wydaje mi się, dzięki Twoim podpowiedziom, najlepsze)

tak jak na tym rysunku

post-19954-1286373024_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jezeli zawor mieszajacy masz polaczony tak jak w pierwszym Twoim posice, to zawor 3d podnosi tylko temperature wody powracajacej do kotla. Czyli zawor przekazuje czesc ciepla z zasialania instalacji do powrotu do kotla. Na grzejniki idzie tyle co ustawisz na kotle.

 

 

Zawor 3d nie ma raczej podzialki z temp, tylko skale.

Najlepiej zaopatrz sie w termometr przylgowy i zamocuj go na rurze powrotnej, tuz przed samym kotlem. Nastepnie rozpal kociol do 70 stopni i krec zaworem, az termometr bedzie pokazywal 55stopni (55, bo tyle zaleca producent, nie dojdzie do korozji niskotemperaturowej).

 

Oczywiscie jak bedziesz chcial aby na kotle bylo 60 stopni, to bedziesz musial skorygowac ustawienie 3d, aby pokazywal te 55 stopni. - ale raczej nie wiem, czy to osiagniesz, przy tych 60 na zasilaniu inst.

 

 

Raz jeszcze: W Twoim przypadku zawor chroni tylko kociol, nic poza tym. Jak chcesz aby zawor zmniejszal temp wody na grzejniki, to musisz bypass wpiac z drugiej strony pompy, ale wowczas do kotla bedzie wplywala zimniejsza woda, co spowoduje szybsza smierc kotla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po waszych podpowiedziach oraz drobiazgowym przejrzeniu forum doszedłem do wniosku, że warto zmienić układ. Dodatkowo po dokładnym obejrzeniu instalacji okazało się, że instalator przyłączając nowy piec do istniejącej instalacji (grawitacyjnej) podpiął wyście z pieca poprzez zawór 3d do trójnika łączącego zasilanie grzejników i rurę biegnącą do naczynia zbiorczego.

Chyba nie można do połączenia z naczyniem zbiorczym wpinać zaworów. Prawda?

Wobec tego właśnie planuję nowy układ, w którym przeniosę pompę obiegową itd., ale najpierw muszę wybrać rozwiązanie tego problemu. Podpowiedzcie mi czy mogę w ten sposób poprawić układ (po za innymi zmianami), czy obydwa rozwiązania są dopuszczalne:

opcja 1 - przeniesienie zaworu na rurę powrotu (rys) wtedy połączenie kotła z naczyniem nie będzie dławione przez żadne zawory,

opcja 2 - przeniesienie połączenia naczynia zbiorczego bezpośrednio do pieca (rys) - ale z uwagi na trudność w dostępie do w/w trójnika może nie będę mógł tego zrobić.

post-19954-1286612199_thumb.jpg

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

temat odgrzany ale potrzebuje pomocy,

jak ustawić pokrętło na zaworze, aby zamknąć grzejniki i grzać wodę w bojlerze lub popuścić zawór aby delikatnie szło na dom ...

 

post-26933-0-62372900-1505244907_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.