Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Co I Cwu Dla Dwóch Pieców


witoldt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakończyłem wymianę centralnego ogrzewania i ogrzania ciepłej wody, podłączając dwa piece – jeden gazowy (jednofunkcyjny) firmy De Dietrich 24 II/T, zaś drugi węglowy Deffro, który posiada sterowanie termostatem tj. dopływu powietrza (w drzwiczkach).

Obecnie chciałbym wykonać automatyczne sterowanie obwodami uwzględniając temperaturę zewnętrzną, w mieszkaniu, oraz aby w pierwszej kolejności pracował piec węglowy, a drugi był w funkcji czuwania (np. spadek temperatury o 5 st C na buforze i zapotrzebowanie na ciepło w mieszkaniu powodowało włączenie kotła gazowego). Tak samo dla cwu oczywiście przy innych temperaturach, których możliwy będzie nastaw.

Chciałbym aby programator miał możliwości nastawu innych czasów pracy dla poszczególnych dni tygodnia, oraz aby sterował zaworami trójdrożnymi.

Dla jednego pieca wystarczy sterownik firmy Frisko Smart 910, zaś dla dwóch mam problem.

Dlatego też, proszę o pomoc jeśli takie sterowanie jest możliwe.

Wolę kupić sterownik/i z gotowym oprogramowaniem, niż testować dedykowane.

Z góry dziękuję za pomoc i propozycje. Jeśli konieczne są dodatkowe informacje poza załączonym schematem to proszę o pytania.

schemat_co_2_Model__1.pdf\

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało piszesz o samej instalacji a to jest bardzo ciekawa rzecz. Nie bardzo mogę zrozumieć filozofię jaka przyświecała projektantowi czy wykonawcy i mam wrażenie że znaczna część zastosowanych elementów jest zwyczajnie zbędna.

Zastosowanie bufora jest ciekawym rozwiązaniem, ale do takiej instalacji powinno się zastosować bufor z węzownicą (lub dwoma) a wtedy zupełnie zbedne jest stosowanie wymiennika ciepła i sprzęgła hydraulicznego, i zaworu mieszającego przy kotle. Stronę wtórną za buforem miał byś wtedy już w układzie zamkniętym. Kocioł gazowy można wtedy włączyć do bufora lub gdy zastosować bufor z dwoma wężownicami w górną węzownicę. Teraz w układzie masz 6 pomp (7 w kotle gazowym) i 3 zawory mieszające a wystarczył by 1 na podłogówkę i 4 pompy włącznie z pompą kotła gazowego. W instalacji którą posiadasz całkowicie zbedny jest zawór mieszający przy kotle (bufor pełni zarówno rolę akumulatora ciepła jak i sprzęgła i ochrona przed niską temperaturą powrotu jest zbędna). Całkowitym nieporozumieniem (naciąganiem na zbędne koszty?) jest sprzęgło hydrauliczne za wymiennikiem ciepła. Stosowanie sprzęgła ma sens ale w instalacjach średnich, dużych lub gdy instalacja jest o "bardzo dużej pojemności zładu". Podłogówki i kotła o mocy 21kW nie da się nazwać instalacją średniej wielkosci czy dużej pojemności. Jeżeli stosujesz na grzejnikach zawory termostatyczne z głowicami to zupełnie zbedne jest stosowanie na obiegu grzejnikowym zaworu 3D. Całkiem prosty układ stał się kompletnie zagmatwany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązań konstrukcyjnych może być wiele. Każde ma jakieś zalety i wady.

 

Zastosowanie zaworu mieszającego dla pieca węglowego ma na celu zapewnienie jak najszybciej właściwej jego temperatury pracy tj. 65-75 st C (lub innej wg nastawu). Nie można tego uzyskać przy prostym podłączeniu do bufora, chyba że funkcję tą przejmie pompa, która będzie ciągle się włączać i wyłączać (co jest inną wadą tego rozwiązania).

 

Zastosowanie bufora z wężownicą, zmniejszy ilość pomp w układzie, jednak piec gazowy będzie niepotrzebnie ogrzewał bufor w tym przypadku 300l.

Oczywiście bufor można wyeliminować, jednak mogą pojawić się problemy z pracą pieca węglowego ze względu na jego dużą bezwładność a tym samym trudności z jego sterowaniem.

 

Sprzęgło ma na celu równoważenie ciśnień w kładach, jeśli pracuje w obiegu kilka pomp oraz pozwala na ciągłą pracę pompy zasilającej. Wadą oczywiście jest strata ciepłą i m.in. koszt. Koszt jeśli wykonuje się we własnym zakresie to ok. 230 PLN plus pompa.

Dodatkową zaletą jest brak pracy pompy z zamkniętym wypływem.

 

Zawór mieszający na wyjściu do kaloryferów ma spełniać taką samą funkcję jak dla podłogówki, tylko przy innych temperaturach, które powinno się odpowiednio ustawić na programatorach.

 

Nie ma idealnego rozwiązania i wszystko zależy od założeń. Oczywiście należy wziąć zawsze pod uwagę, że w układzie nie psuje się ten element którego nie ma.

 

Cały układ można opisywać, ale większa znaczna część informacji zawarta jest w schemacie, który dołączyłem do pierwszego postu. Oczywiście służę dodatkowymi informacjami.

 

Proszę o pomoc w sterowaniu istniejącego układu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ ciekawy...

Jeżeli jest sterownik pogodowy to muszą być zawory 3D na obiegach grzejnikowym a tym bardziej na podłogówce... zawry termostatyczne nie głupieję i płynnie zmieniają temp i ciśnienia w instalacji

 

Co do sprzęgła... wyrzucić... wachania ciśnień w tak małej instalacji śą do opanowania wymuszoną armaturą/// naczyniem wzbiorczym

 

Wymiennik ciepła .. dla rozdzielenia zamknietego i otwartego układu musi być..

Za wymiennkiem pompa na powrocie zaw 3d nie potrzebny .. zastępuje go czujnik temp. załączenia drugiego kotła

Bufor wody 300 l Ciekawe rozwiązanie problemu przerywanego palenia...

 

Co do automatyki to czuje że musi byc dedykowana bo musi zarządząć jeszcze pompami do grzania CWU i przełącząć pompki aby nie wyziębić CWU w zbiorniku i odpowiednio załączyć sie gdy temp na zasilaniu gałazek Co bedzie wyzsz nić powiedzmy 45C

 

Niuanse ale ważne

 

Martwi mnie duża ilość wody w tak małej instalacji

Będzie to droga impreza by to wszystko wprawić w ruch

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat, bo sam od roku podobny watek tu prowadzę. Mam jednak jedno pytanie. bufor ciepła doa instalacji tej wielkości powinien być znacznie większy, by móc zakumulować nadwyżki ciepła, a potem skutecznie to ciepło oddawac przez dłuższy czas. Wydaje mi się, Choć moze się mylę, że 300 litrów podtrzyma ciepło przez 2 może 3 godziny, albo i nie. Druga sprawa, to skoro bufor jest przez wymiennikiem, to zanim ciepło pójdzie na kaloryfery to musisz nagrzać cały bufor, a koncepcja bufora jest odwrotna, najpierw powinno sie ogrzać dom, a dopiero nadwyżke ciepła wysłąć do bufora. Podobnie z ciepła dową, zanim zagrzejesz wode w boilerze to musisz nagrzać bufor. Niemniej bardzo jestem zaciekawiony rozwojem sytuacji, bo ja choc od roku ten temat magluje to dopiero za tydzień zacznę uzbrajać kotłownie.

 

A to mój watek poświęcony tematyce https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=4017

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.