Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek, Bufor, Ukł. Zamknięty


piokor1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

Podłączenie solarów to nie powinna być opcja to konieczność. Bez solaru układ jest bez sensu. Chociaż nawet gdy podłączysz solary wątpię w ekonomię tego rozwiazania.Czym chcesz grzać ten bufor kotłem gazowym czy okresowo kominkiem? Bufor jest o pojemności1000l czyli taka minimalna moc płaszcza wodnego komina powinna wynosić pomiędzy 20 a 25kW przyjmując 40-50l/1kW, to to musi być naprawdę duży kominek, a grzania bufora przez kocioł gazowy wogóle nie kupuje. Bufor ma sens gdy wystepuje nadmiar energii ktora mozna zmagazynowac a tego nadmiaru nie widac

Poza tym kominek może wymagać ochrony powrotu (patrz dokumentacja kominka). Jaki rodzaj kotła gazowego chcesz zastosować? Do wiszącego nie trzeba dodatkowej pompy ma ją wbudowaną w kotle, grzanie bufora musi być funkcja sterownika, jak nie to termostat do pompy jest zbędny. Trzeba zastosować sterownik nadrzędny do sterowania podłogówką i grzejnikami, chociaż zawsze jest opcja sterowania ręczenego.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj swój układ z układami proponowanymi przez czołowych producentów - tu masz schematy z Wolfa.

Naczynie wzbiorcze 80l wydaje się trochę za małe , ja mam w układzie zamkniętym ok1250l wody - naczynie dobierane wg programu producenta wychodziło 140-200l.

Co do naczyń wzbiorczych na w/w schematach nie ma zaznaczonych i dobranych naczyń do bufora.

Zwróć uwagę na rozbudowaną automatykę o czym wspominał @mak

post-18578-0-28363000-1349252672_thumb.jpg

post-18578-0-86075400-1349252698_thumb.jpg

post-18578-0-63574200-1349252722_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na porównywanie już za poźno uklad mam już zmontowany (zostalo jeszcze wpięcie kotła gazowego). Od dwóch tygodni testuje. Całość pracuje w ukł. zamkniętym -1bar. zabezpieczenia ciśnieniowe 2bar, naczynie przeponowe buforowe-140l, solarne -80l, wody użytkowej -15l. Kominek 24kW. Miłe zaskoczenie kominek chodzi na grawitacji. Jeśli chodzi o solar to dwa pół-słoneczne dni temperatura w dolnej części bufora osiągneła 56 stopni od zera. Nie wiem ile było w górnej częsci gdyż nie wszystkie czyjniki mam podpięte. Automatyka w miarę prosta gdyż podłogówka (zawór mieszający termostatyczny)chodzi bez sterowania non-stop, kocioł gazowy ma swój sterownik i pilnować będzie tylko temp. w górnej części zbiornika, podobnie solar. Za tydzień wpinam kocioł gazowy kond. jednofunkcyjny immergas.

pozdrawiam P.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.