Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Instalacją Co Piec Miałowy Układ Otwarty


xaime

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój pierwszy post na tym forum i od razu zwracam sie o pomoc ;) . W domu mam instalację CO na piec miałowy w układzie otwartym z wymuszonym obiegiem pompą. Problem polega na na bardzo częstym zawieszaniu/ zapowietrzaniu się układu a konkretniej pompy (tak mi się wydaje). W czasie grzania w sposób niekontrolowany wzrasta temperatura i przestaje działać obieg. Pompa buczy i jak się ją dotknie to czuć ja "pulsuje" - nie mogę znaleźć lepszego określenia. Pompa zamontowana jest w pionie na wyjściu ciepłej wody, działa dopiero 3 sezon ale już ma około 7 lat zastanawiam się czy po prostu nie skończyła się. Zastanawiam się jeszcze czy pompa się zawiesza bo bardzo rośnie temperatura ponad 80 stopni czy rośnie temperatura bo pompa się zawiesza. Tak wygląda miej więcej problem z moim CO, proszę o jakieś rady bo mam w domy miesięczne dziecko i nie chciałbym mu fundować od razu zimnego wychowu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze czy pompa się zawiesza bo bardzo rośnie temperatura ponad 80 stopni czy rośnie temperatura bo pompa się zawiesza.

 

Jeszcze się nad tym dodatkowo zastanawiasz...

 

Od odpowiedzi na to (słusznie zadane) pytanie trzeba wogóle zacząć.

Dopiero potem naprawianie, przenoszenie, zakładanie, dokładanie itp. itd.

 

Działaj. [np. siadaj koło pompy rzopalaj i macaj rurki po obu stronach pompy]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc skończyła się ta pompa, czy rozprowadza ciepło? To się troche wyklucza!

Jeśli jednak ciepło rozprowadza, to problem po stronie instalacji.

Najlepiej jakieś zdjęcie okolic kotła, a na początek odpowiedz na pare pytań:

1. Czy kocioł posiada sterowanie? Jeśli tak, to na ile ustawiona jest temperatura?

2. Czy pompa ma obejście grawitacyjne zaworem różnicowym?

3. Jakie masz grzejniki i jakie posiadają zawory?

4. Czy zawory grzejnikowe są tego samego typu na każdym grzejniku?

5. Czy problem pojawił się nagle?

6. Czy zmieniałeś cokolwiek w instalacji.

7. Naczynie otwarte, czy zamknięte?

8. Jak jest odpowietrzana instalacja?

No to tyle na początek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło rozprowadza ale tylko w połowie domu tylko prawa strona domu parter i piętro. Moje przypuszczenie o wykończonej pompie wzięło się stąd , że nawet na 3 biegu nie daje rady a wcześnie spokojnie sobie radziła na dwójce.

1. Kocioł sterowany (Tajfun) ustawiony na 58 zwykle jest ponad 63 stopnie.

2. Z tego co widzę nie ma obejścia ani dodatkowego zaworu pompa Leszno Typ 25PO

3. Grzejniki są aluminiowe i zawory proste pokrętła.

4. Zawory wszędzie identyczne.

5. Problem nasilił się tamtej zimny wcześniej był bardzo sporadyczny.

6. Dołożyłem tamtej zimny odpowietrzniki do grzejników-zwykłe nie automaty.

7. Naczynie zamknięte.

8. Instalacja ma odpowietrzniki na dwóch pionach nie automaty przynajmniej raz w miesiącu kontroluję czy są otwarte.

 

Dziękuje za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet na 3 biegu nie daje rady a wcześnie spokojnie sobie radziła na dwójce

Zanim zaczne dalej męczyć cię pytaniami, upewnię się co do jeszcze jednej kwestii.

Pompa wyposażona jest zapewne w odpowiedni filtr siatkowy. Jak często go kontrolujesz i jaka jest ilość osadu zbierającego się na siatce?

Objawy jakie wymieniłeś prawie zawsze generowane są niedrożnością filtra pompy. Brak swobodnego przepływu przez jego siatkę w połączeniu z ssaniem pompy daje słyszalny efekt szumu i wrażenie zapowietrzenia. Fachowo nazywane to jest efektem kawitacji pompy, która radykalnie obniżając ciśnienie na wejściu (podciśnienie) "wysysa" z wody całe zawarte w niej powietrze, nawet to w postaci mikropęcherzy! (im niższe ciśnienie i wyższa temperatura tym mniej powietrza może rozpuścić woda)

Jakby tego było mało, z doświadczenia mogę zapewnić, że filtry pomp zainstalowanych na wyjściu kotła, zachodzą brudem kotłowym w tempie geometrycznym, dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie. Brudny filtr to brak odbioru wytworzonego ciepła a to sprawia, że kocioł szybko się rozgrzewa i ma dużo większą bezwładność. To z kolei prowadzi do miejscowego podgotowywania wody na ściankach kotła lub jego rusztach wodnych.

Tak więc wszystko to pasuje do twojego opisu i w połączeniu z twoją informacją o wcześniejszym prawidłowym funkcjonowaniu instalacji, to będzie albo ten filtr, albo pompa.

Na marginesie - kocioł w układzie zamkniętym! Mam nadzieje, że jest wymiennik pośredni! Jakie masz zabezpieczenia instalacji? Do niedawna było to prawnie niedopuszczalne. Od niedawna możliwe tylko dla kotłów z wężownicą schładzającą!

Kolejne pytanie, to na jakie ciśnienie jest atestowany kocioł? Sprawdzić koniecznie!

Wracając do tematu, to spróbuj też uruchomić układ bez siatki filtra. Po prostu wyjmij ją i poobserwuj jak się będzie zachowywała instalacja.

Daj znać o efektach.

Pozdrawiam, kiminero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.