Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Piec C.o. I Sterownik Z Dmuchawą


psierzant

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem kompletnym laikiem w temacie, a planuję montaż sterownika z dmuchawą do swojego pieca.

Piec jest starą konstrukcją, jeszcze z ubiegłego wieku, wykonany na zamówienie. Nie mam bladego pojęcia o jego "osiągach" , służy do ogrzewania domku jednorodzinnego za pomocą węgla.

 

post-19654-1285519413_thumb.jpg

 

Instalacja CO jest stara, w obiegu grawitacyjnym, kaloryfery to standardowe "harmonie", w obiegu jest około 300 l. wody, różnica wysokości pomiędzy najwyższym a najniższym punktem to około 7m.

Znajomy polecił mi zakup sterownika z dmuchawą (np: http://allegro.pl/zestaw-do-pieca-kotla-st...1237152957.html )

Otóż według niego sterownik zapewni mi komfortowe i powolne spalanie węgla, wizyty w kotłowni ograniczą się do minimum - czyli do uzupełnienia węgla raz lub maksymalnie dwa razy na dzień.

Mam jednak wątpliwości. Inwestycja nie jest mała, więc wypadałoby się dowiedzieć czy będzie ona trafiona.

 

  • Czy na podstawie w/w informacji, ktoś podpowie mi czy to rozwiązanie się u nas sprawdzi?
  • Jak wygląda montaż takiego urządzenia?
  • Jakie są rzeczywiste korzyści w użytkowaniu takiego urządzenia?
  • Są jakieś wady, ograniczenia, bądź zagrożenia wynikające z eksploatacji pieca z tym usprawnieniem?

 

Liczę na życzliwą pomoc i pozdrawiam:

Psierzant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!daj sobie spokoj z ta dmuchawa.ja mam podobny piec i kupilem dmuchawe i sterownik!I zaluje!piec byl caly osmolony i energia szla w kosmos!teraz chce zamontowac miarkownik!i to tobie polecam!powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności konieczne jest uszczelnienie wszystkich drzwiczek.

Potrzebny jest rysunek (odręczny szkic) z przekrojem tego kotła, wtedy można zaproponować umiejscowienie klapek sterujących dopływem powietrza. Prawdopodobnie trzeba będzie przerabiać drzwiczki (trochę ślusarskiej roboty).

Proponowałbym docieplenie kotła z zewnątrz. Teraz traci sporo ciepła.

Na podstawie szkicu wewnętrznej budowy kotła będzie można zaproponować odpowiednią technikę palenia - tak, żeby obsługiwać kocioł raz lub dwa razy na dobę (i oszczędzić trochę paliwa).

 

Dmuchawy wogóle nie brałbym pod uwagę. Stałopalności raczej nie wydłuży (możliwe ale trudne). Stworzy za to śmiertelne zagrożenie ze względu na nieszczelności kotła (o czym koledzy juz pisali).

 

P.S. Wiele osób chciałoby taką instalację jak Twoja - własnie taką "starą", grubą i na grawitacji. Ja Ci zazdroszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.