Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Instalacje


ladkar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Proszę o Weryfikacje schematu.. Otóż problem jest taki. Załączyłem dwa schematy, oczywiście rysunki te są poglądowe, pragnę się skupić na innej rzeczy, . Pierwotnie powstał schemat B , schemat A jest moim wymysłem, powstał, ponieważ pomyślałem że woda w układzie będzie bardziej dążyć do krążenia w zaznaczonym elipsą części, a góra może nie być zasilana tak jakbym sobie tego życzył ,dlatego pomyślałem ze może wymusić obieg(A). Dodam że budynek 160 m, góra 6 obiegów z rozdzielacza dół 4,w sumie 17 grzejników( góra 8 dół 9) o łacznej liczbie 210 żeberek. Zawory termostatyczne, rurka PEX 20, wymiennik 100 l. kocioł dworek 23 kw z dolnym spalaniem. Co o tym myślicie? Drugie moje pytanie, dotyczy wejścia do naczynia wyrównawczego, w wielu wypowiedziach spotkałem się że minimum jest to 1" czy połączanie 3/4 będzie błędem? Z góry dziękuje za każdą odpowiedź.

post-19021-1285498084_thumb.jpg

post-19021-1285498128_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Schemat a jest zły nie może być szeregowe połączenie rozdzielaczy.Średnica 1 cal wymuszona jest przepisami .Z zaworu różnicowego bym zrezygnował bo wątpię że instalacja ruszy grawitacyjnie.Dałbym drugą pompę do cwu (priorytet wody cwu).Sterownik chyba obsługuje ?Jeszcze filtr przed pompą.Jeszcze zauważyłem zasilanie rozdzielaczy pex 20 i grzejniki pex 20?Rozdzielacz ma przyłącze o określonym rozmiarze i taką rurą wypadałoby podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wdawałem się w szczegóły gdzie jaki zawór, ale dziękuje za odpowiedź, pomyślałem że jednak lepiej zapaytać fachowców z górnej półki. Tutaj poprawiłem nieco. W miejscu zielonym pomyślałem by zainstalować zawór kulowy i wyjść na wymiennik zaraz pompką C.O. (kolor czerwony)

post-19021-1285502694_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostanę przy pierwszym schemacie, myślę że grawitacja na wymiennik spiszę się dobrze.Zastanawia mnie jeszcze zawór 3 trój drogowy, oraz separator powietrza(ułatwienie życia). W załączniku zdjęcie rzeczywstego rzutu instalacji(mam tutaj na myśli poziomy ) Budynek nie jest podpiwniczony, stąd też kotłownia jest na tym samym poziomie co pozostała część instalacji, myślę jakby to wymusić grawitacyjnie i nie mam pomysłu ,stąd takie rozwiązanie pojawiło się w mojej głowie. Nie wiem czy za pompką nie dobrze byłoby podłączyć zawory zwrotne, taki pomysł również pojawił się, aby wspomóc przepływ w właściwym kierunku. Chociaż Głowice termostatyczne spełnią w tym kierunku również właściwą role. Pomysłów masa, zobaczymy jak to pójdzie. z wykonaniem

post-19021-1285505304_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy już schemat B, z małymi zmianami.

Grawitacja na rozdzielaczach jest nierealna, więc zaw. różnicowy jest niepotrzebny. Chyba, że są jakieś grzejniki podpięte poza nimi. Nawet jeśli, to zastosowanie zaworu 4D po drodze zakłóci grawitację na tyle mocno, że i te grzałyby kiepsko.

Z kolei pompa na obiegu boilera zdecydowanie tak i tu można zastosować zaw. różnicowy, który zapewni bezpieczną pracę kotła przy zaniku napięcia. Ważne, by zainstalować zawór zwrotny na obejściu pompy, tak aby po jej wyłączeniu przez sterownik (po nagrzaniu wody użytkowej do temp. zadanej), pompa grzejnikowa nie odwróciła obiegu w boilerze.

Jeśli uważasz, że bioler poradzi sobie na grawitacji, to rozumię, że już coś takiego robiłeś? Moim zdaniem przy tak małym zasobniku ilość wody podgrzanej na grawitacji będzie niewystarczająca.

Rozdzielacze lepiej przyłączać do kotła rurą miedzianą lub stalową bez redukowania średnic. Aby obsłużyć 6 obwodów, PEX 20 pracował będzie na wysokich przepływach, czytaj większe szumy na przewężeniach złączek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze do tej pory(tutaj doświadczenie mojego ojca) sprawdzał się model grawitacyjnego działania zasobnika, aczkolwiek tutaj myślę że zastosuje mniejszą pompke,ewentualnie przygotuję miejscę pod jej montaż , tak by nie w przyszłości była to tylko formalność. Co do rurki Pex 20 to niestety prośby groźby tłumaczenia nic nie dały, ja osobiscie chciałem wyjsc 16 i stosować na wszystkie grzejniki, niestety, pomysł mój padł, tak więc na chwile dzisiejszą wychodzimy 16 , trójnik z redukcjąna 16 i wchodzimy do grzejnika w ten sam sposób. Argumentacja jest tutaj taka że należy przyśpieszyć przepływ , komentować tego nie trzeba.(chociaż moim zdaniem jest tak- zostało 100 mb 20 pex i trzeba to "wykorzystać" ), ale....ja tu tylko montuje.....

 

Jutro startujemy, myślę że wyjdzie dużo w praniu.

dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.