Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo S8wc-20 - Instalacja Bez Zaworu 4d - Czy Go Zamontować?


McVoy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam piec na ekogroszek Ogniwo S8WC-20 ze sterownikiem Electronics Sp-14. Do tego wymiennik Biawar z dwoma wężownicami.

Instalacja CO/CWU jest tak zrobiona, że mam jedną pompę wspólną dla CO/CWU, nie mam też zaworu 4-drożnego. Sterownik pracuje cały czas w trybie grzania CO (ale grzeje i CO i CWU ze względu na jeden obieg), pomimo, że ma osobne ustawienia dla CWU.

 

Pytanie mam następujące:

1. Czy jest sens przerobienia instalacji i zamontowania osobnej pompy dla CWU a następnie ewentualne wstawienia zaworu 4-drożnego? Czy to wpłynie jakoś na mniejsze spalanie ekogroszku? Obecne spalanie to ok 1 tony na miesiąc w zimie (dom 180m2, noby ocieplony ale ze stratami ciepła przez okna i jedno pomieszczenie). Obecnie ustanione mam na piecu 55ctC i tyle idzie na grzejniki (nie wiem jaka temp wraca, ale dość szybko się wychładza). Natomiast woda w wymienniku ma temp zawsze ok 7-10 st mniejsza niż ustawniona na piecu.

2. A może sam zawór 4d wystarczy, aby coś poprawić?

3. I jeszcze mały off-top: czy mogę zwiększyć ekomonikę spalania przez zamontowanie sterownika pokojowego? Czy dobrze myślę, że regulator pokojowy spowoduje, że piec będzie się załaczał wtedy gdy spadnie temperatura w domu a nie w obiegu CO (czyli jakby na piecu)? Chodzi o to, że piec dość szybko potrafi dojść do zadanej temperatury, ale też dość szybko się wychładza (przez powrót chłodniejszej wody z obiegu). Więc pomyślałem, że jakby sterować tylko temperaturą w pomieszczeniach to załączał by się rzadziej a przez to mniej brał węgla - nie wiem czy dobrze kombinuję...

 

Z góry dzięki za fachowe odpowiedzi...

pozdrawiam,

McVoy

 

P.S. A może i zmiana instalacji na dwie pompy i zawór 4d i sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.