Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Weryfikacja Schematu Instalacji Co Cwu


kk84

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie pragnę przywitać się. Nazywam się Krzysztof, na codzień zajmuję się energoelektroniką przemysłową z przyjemnością a ogrzewaniem ostatnio z przymusu - zakupiłem dom w który trzeba w ów element wyposażyć.

 

Prosiłbym Kolegów o weryfikację schematu instalacji, sugestie czego i gdzie brakuję, co przerobić. Słowem wskazówki i krytyka mile widziana.

 

Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.

schemat_instalacji_CO_CWU.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest ok. Co prawda schemat trochę mało czytelny ale myślę , że wszystkie połączenia właściwie odczytałem. uwaga tylko do zaworów grawitacyjnych. przy sterowaniu pompa c.w.u. (ograniczenie temperatury) grawitacja może działać cały czas. Natomiast przy c.o. grawitacja pojawi się tylko przy prawie całkowicie lub całkowicie otwartym zaworze czterodrożnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Coś mi tu nie gra z bojlerem - woda z wodociągu jest wprowadzona na powrót kotła w celu napełnienia instalacji - OK ale dlaczego wprowadzona jest na powrót bojlera i połączona z zimną wodą do kranów? Jak w takim razie woda powrotna z bojlera wraca do kotła? Chyba że zamknięty będzie zawór główny z wodociągu i zawór na nitce zimna CWU, ale podejrzewam że ta nitka miała zasilać wodę w kranach...To tak na moje oko... <_<

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie pragnę przywitać się. Nazywam się Krzysztof, na codzień zajmuję się energoelektroniką przemysłową z przyjemnością a ogrzewaniem ostatnio z przymusu - zakupiłem dom w który trzeba w ów element wyposażyć.

 

Prosiłbym Kolegów o weryfikację schematu instalacji, sugestie czego i gdzie brakuję, co przerobić. Słowem wskazówki i krytyka mile widziana.

 

Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.

Sprawdź jeszcze podłączenie zimnej wody do zasobnika cwu. Podpiołeś je pod powrót na kocioł, a na zasobniku jest oddzielna mufka na zimną wodę. W układzie zasobnika brak jest zaworu bezpieczeństwa, naczynka przeponowego i zaworu zwrotnego (wszystkie wymienione elementy na zasilaniu zimną wodą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Instalacja jeszcze na papierze. Dziękuję za liczne pouczające odpowiedzi.

 

Sprawdź jeszcze podłączenie zimnej wody do zasobnika cwu. Podpiołeś je pod powrót na kocioł, a na zasobniku jest oddzielna mufka na zimną wodę. W układzie zasobnika brak jest zaworu bezpieczeństwa, naczynka przeponowego i zaworu zwrotnego (wszystkie wymienione elementy na zasilaniu zimną wodą)

 

Podłączenie faktycznie odbywa się odrębną złączką. Mój błąd jako rysującego. Wieczorem popracuję nad zmianami schematu instalacji i zamieszczę.

 

Pozdrawiam życząc Kolegom miłego popołudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Natomiast przy c.o. grawitacja pojawi się tylko przy prawie całkowicie lub całkowicie otwartym zaworze czterodrożnym.

Rozumiem, ze zawor 4d nie bedzie działał prawidłowo bez dodatkowej pompy w obiegu kotłowym w tym przypadku, czy to bez znaczenia?

 

Czy moze zle zrozumiałem i chodzi o to, ze roznicowy nie zadziała prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami naniosłem poprawki na schemat który poddaję ocenie i krytyce.

schemat prprzejrzyscie namalowany jak na elektryka przystało

ale cos kol roztargniony , bo woda podobnie jak prad w obwodzie otwartym nie powróci do kotła

powrót z rozdzielacza idzie donikąd

ale to szczgół juz poprawiony ponizej

nic nie wiadomo o kociłoku , jaki to bedzie czy warto komplikowac inst zaworem 4-d ?

stosowanie zaworów roznicowych przy rozdzielaczach to nie porozumienie , ma sen tylko gdy instalacja moze pracowac w obiegu grawitacyjnym , przekroje spadki itd.

jaki filter ma byc przy kotle ? to raczej przed pompami nalezy stosowac filtry

małe drobiazg rura przlewowa z naczynia , przy spełnieniu kilku warunków mały 120 l bojler moze działac na grawitacji bez pompy co przyczyniłoby sie do uproszczenia instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Cieszy bardzo aktywność w watku <_<. Uczę się dopiero tej "materii" i z góry dziękuję Kolegom za wyrozumiałość. Faktycznie jestem elektrykiem jak zauważył Kolega Marek. Obieg grawitacyjny na bojlerze faktycznie uproscił by instalację jednak nie przewiduję sytuacji kiedy kocioł pracował by w stanie "beznapięciowym" gdyż przewidziany jest do niego mały UPS z dość znacznym czasem podtrzymania - 9h.

Dziękuję Koledze Kadafi`emu za poprawki - pomyliłem powrót z bojlera z zasilaniem zimną wodą.

Filtr na powrocie przed piecem ..hhm.. tam bym go widział jednak nic nie stoi na przeszkodzie by filtry przenieść przed pompy.

Apropos zawrów różnicowych, Defro sugeruję im implementację w układ z kołtem z aut. paleniskiem i zaworem 4D (str. 10 instrukcji kotła Defro Eko).

W mojej kotłowni planuję zamontować kocioł z aut. paleniskiem produkcji Pleszewskiej firmy "Wożny" o mocy grzewczej 19kW.

 

Cóż, to tyle z mojej strony na tą chwilę. Życzę Kolegom miłego wieczora,

Krzysztof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno starczyć. Zamieszczam schemat po poprawkach. Jeszcze apropos naczynia wzbiorczego ; rurę odpowietrzającą do poziomu kotłowni doprowadzić średnicą identyczną co rurę wzbiorczą/bezpieczeństwa na odc. wylot z pieca - naczynie ?. Odpowietrzająca powinna mieć wg. normy min. 15mm ...

post-19493-1285447950_thumb.jpg

post-19493-1285447997_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 uwagi.

1. brak zaworu zwrotnego przy zasilaniu bojlera od strony kotła - po wystudzeniu instalacji c.o. ciepło z c.w.u. przechodzi do c.o.

2. podłączenie zbiornika przelewowego w ten sposób "napowietrza wodę" co zwiększa korozję układu

3. co do bojlera to nie ma znaczenia jeżeli porównywalne są powierzchnie grzewcze, cenowo zazwyczaj 2 płaszczowy jest droższy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Słuszna uwaga. Nie widzę problemu w dołożeniu zaworu zwrotnego na zasilaniu bojlera c.w.u.

Ad. 2. Może Kolega rozwinąć/wyjaśnić myśl ?.

Ad. 3. Faktycznie cenowo płaszczowe są droższe. Zastanawia mnie statystycznie jaki typ jest częściej wybierany.

 

Pozdrawiam,

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec przywieźli, wnieśli i "se" pojechali. Piec na czas transportu zabezpieczony niczym paleta jajek lecąca wahadłowcem na orbitę okołoziemską. Aparatu nie miałem dziś ze sobą ale nadrobię braki szybko. Pierwsze wrażenie ... hhmm ... niezły kawał stali, smukły i przede wszystkim to na czym mi zależało - wysoki i wąski. Lekko frustrujący jest brak drzwiczek rewizyjnych na wysokości palnika retortowego.

Ciekawostką (przynajmniej jak dla mnie) jest fakt, że mogę bez zmiany zespołu podajnika i przeróbek zmienić typ palnika w piecu np. z retortowego na miałowy, wielopaliwowy itd. Ogranicza się to do odkręcenia 4 śrub :angry: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

 

Grzejniki rozwieszone, orurowanie poprowadzone. Podzieliłem ogrzewanie na docelowo 3 obowdy : obwód #1 długość 23m, zasila 4 grzejniki w kolejności 2450W (sypialnia 16.5m2) , 800W + 2050W (salon), 800W (przedpokój) ; obwód#2 składa się z grzejnika o mocy 800W w łazience (7m2) i grzejnika 2050W (kuchnia 12m2) ; obwód #3 prowadzący na poddasze przy czym obwód ten na chwilę obecną został jedynie wyprowadzony na poddasze zakończony odpowietrznikami automatycznymi (ponad 30cm nad wysokość krućca zasilającego w grzejniku na poddaszu) oraz uzbrojony w ogólne zawory odcinające (grzejniki zamontuję na wiosnę dopiero).

Obwody zasilam z kolektora w którym obsadziłem zawory regulujące przepływy w poszczególnych obwodach. Moja wątpliwość polega na tym iż wszystkie obwody od kolektorów do grzejników wykonałem rurkami o średnicy zewnętrznej 15mm i obawiam się o wydajnośc pompy CO a konkretnie o to, że nie będzie ona w stanie "przepchnąć" wody przez obwód #1 (23m) w konsekwencji czego ostatni grzejnik będzie zimniejszy niż reszta. I teraz : albo zostawię sobie możliwość montażu pompy na powrocie (między kolektorem powrotnym a zaworem 4D) i tu sobie będę regulował poszczególne przepływy albo zamontować pompę na powrocie z obwodu #1 tuż przed kolektorem. Skłaniam się ku pierwszemu rozwiązaniu raczej gdyż w drugim bym musiał wywalić zawory regulacyjne przepływu przynajmniej na pierwszym obwodzie. Tak rozumuję.

Co Myślicie o tym ?. Być może moje obawy są bezpodstawne.

 

Pozdrawiam życząc spokojnej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuuugiej przerwie

.

Kotłownia skończona :lol: !. Zdjęcia zamieszczę "na dniach". Jak na drugi dzień palenia to jedynym problemem okazał się mokry ekogroszek z Castoramy (odradzam zakup) - niestety sterownik wariował na tym "mokruchu" owocem czego było przechodzenie w stan regulacji, spadek temperatury na kotle nawet o 8 stopni i powrót do nastawionej przez około kwadrans. Parametrów nie będę ruszał (na razie pracuję na nastawach fabrycznych) do momentu zasypania pieca odpowiednim opałem, ewentualnie wygrzebie pozostałe 30 z 50kg (mniej więcej 20kg przez 24h spalił ogrzewając dom 95m^2 plus CWU 140L) i wysuszę paląc drewnem chwilowo.

 

Miłego wieczora,

Krzysztof.

post-19493-1290635301_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.