Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co I Cwu Do Oceny


CooleR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do modernizacji mojej instalacji, która delikatnie rzecz biorąc została wyposażona we wszystko co instalator znalazł w hurtowni ;) , ale nie o tym chciałem napisać.

Przez 1 sezon w kotłowni był kocioł w układzie otwartym z zaworem czterodrogowym z siłownikiem, wymiennik płytowy, a następnie układ zamknięty na grzejniki i podłogówkę. Jak wiadomo (teraz nawet dla mnie) taki układ jest wadliwy, a ciepła tyle ile kot napłakał nie wspominając o znikającym opale.

Po lekturze forum i rozmowie z producentem kotła podjąłem decyzję, że wymiennik płytowy wraz z pompą lądują u dotychczasowego instalatora i zamontowany będzie zawór termiczny DBV 1 Regulus, a cała instalacja będzie w układzie zamkniętym.

W związku ze zmianami zwracam się do Was szanowni forumowicze o ocenę schematu i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

 

 

post-12676-1284387980_thumb.jpg

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z gróbsza rzecz biorac układ klasyczny ,wielu tak robi

ale sa tez wady , popatrz jak połaczony jest obwód bojlera i obwód kotłowy

połaczenie równoległe

kazdy elektryk wie ze rozkład pradów ( przepływ wody ) rokłada sie w zaleznosci od oporów

i w tej sytuacji pompa cwu bedzie zaciagac wode z powrotu bojlera przez zawór 4-D

taki urok tego układu co skutkuje wydłuzonym czsem nagrzewania cwu

druga sprawa to nie rozumiem co daja odpowietrzniki za pompami na rurze pionowej

brakuje zawru zzna obwodzie podłogówki , powinien byc przed pompa aby wyeliminowa mozliwosc zaciagania wody z powrotu OP przez pompe CO

 

zdecydowałes ze chcesz zlikwidowac wymiennik to twoja sprawa

ale ja wyelimnował bym tylko zawór 4-d w tym co jest i to zdecydowanie poprawi działanie układu

powrót kotioła bedzie dogrzany , pompa cwu (priorytet cwu)w ukła otwartym bedzie szybko nagrzewac bojler

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja też dołacze sie do powyższego postu.

 

Też nosze się z zamiarem modernizacji ogrzewania.

Obecnie jest to stara stalowa "pajęczyna" bez pompy tylko grawitacja. Sześć pionów calowych rur z grzejnikami stalowymi. Bojler zasilany z ogrzewania i podkowy (bojler i podkowa ciekną)

 

Chciałbym przerobić to na miedź w pionach fi28, parter podłogówka, pietro grzejniki.

Podłogówka z rozdzielacza firmy TECE (system pompowo-mieszający)

CWU z zasobnika CW 400litrów z możliwością podłączenia do systemu solarnego.

 

Interesuje mnie czy taki sytem jak na schemacie zadziała lub jakie trzeba wprowadzić zmiany?

post-17589-1284533833_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za zainteresowanie i oceną. Faktyczne CWU do zmiany, powrót zamierzam podłączyć jak najbliżej kotła, tzn na trójniku powrót CWU i powrót CO i od razu do kotła.

Natomiast jeśli chodzi o CO to według instalatora odpowietrzniki miały służyć odpowietrzeniu pomp na grzejniki i podłogówkę.

 

Czy posiadacie jeszcze jakieś uwagi dotyczące CO, za wszelkie opinie z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Interesuje mnie czy taki sytem jak na schemacie zadziała lub jakie trzeba wprowadzić zmiany?

schemat nie poprawny , gwarantuje ze nie bedzie grzac CO ani OP

gdy tylko zawór 4-D nie bedzie zamkniety

a jak ma byc zamkniety to po co on tam jest ?

zawry róznicowe to dla upiekszenia całosci maja byc ?, a moze tak moda nastała teraz ze bez niego ani rusz

kolejny kwiatek do kozucha , zawór termostatyczny przy cwu

czytaj i ucz sie , bo było juz tyle na ten temat ze powtarzac nie ma potrzeby

jak chcesz korzystac z solarów to zamontuj zasobnik nie 400 tylko 2x200

zakup nieco drozszy ale w explatacji zdecydowanie lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.