Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Wentylatora


Michalcc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Na forum są setki postów odnoście czasu podawania, czasu wstrzymania, podczas pracy, jak i w podtrzymianiu...

 

Mało dyskutujemy o niezbędnym do spalania powietrzu, a jak już coś się pojawia to dominują nie do końca przemyślane wypowiedzi "daj jak najmniej powietrza"... idąc tym tropem można całkowicie wyłaczyć wentylator... ;)

 

Napiszcie prosze swoje ustawienia wentylatorów... Co uzyskaliście poprzez domykanie i otwieranie przepustnicy, a co przez procentowe zmniejszanie, lub zwiększanie obrotów poprzez sterownik kotła...???? Jak wygląda wasz płomień i jaką osiąga wysokość????

 

GORACO ZAPRASZAM DO DYSKUSJI!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Rzeczywiście mało jest informacji na ten temat. A oto moje spostrzeżenia w tym temacie (kocioł Bawaria Seko 25kW obrotowy ruszt, sterownik ST-37):

- regulacja przysłoną powoduje (przymykanie), że płomień jest bardzo poszarpany i nierównomierny a wentylator wydaje odgłos jakby "mielił" w miejscu, u mnie mam prawie całkowicie otwarty - regulację powietrza lepiej realizować za pomocą obrotów wentylatora,

- wydaje mi się, że przysłona wentylatora służy do ograniczenia naturalnego (zbyt silnego) ciągu komina szczególnie ważne w stanie podtczymania w przypadku braku klapki na czopuchu,

- na grzanie samego CWU wentylator mama ustawiony na 4 biegu (z 10 możliwych ustawień), czas podawania/przerwy na 5/50 i w lato spalanie wyszło mi poniżej 4 kg na dobę co myślę, że jest dobrym wynikiem,

- są to moje początki z piecem na groszek to jak to będzie w zimę to się okaże :) , przez kilka dni jak było zimno i puściłem grzanie na kaloryfery zmieniłem czasy podawania/przerwy na 5/25 a wentylator na 5 bieg - jak próbowałem z większymi obrotami to owszem temperatura rosła szybciej ale rura do komina stawała się bardzo gorąca co oznacza że dużo ciepła idzie w komin ale całe eksperymentowanie z tym wszystkim mam dopiero przed sobą :)

Mam jeszcze pytanie do forumowiczów trochę omijając temat: czy lepiej jest częściej podawać paliwo z mniejszymi przerwami czy więcej i większe przerwy?

Pozdrawiam ;) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerwa - podawanie wyznacza moc palinka i do tego trzeba dobrać optymalną dawkę powietrza. Każda zmiana proporcji przerwa/podawanie zmienia ilość powietrza. Ilością powietrza najlepiej sterować obrotami, jak się nie da to przysłoną. A te optymalną ilość dobierać analizatorem spalin:D

 

w domowych warunkach np. termometrem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia

Do spalenia 1 kg węgla potrzeba około 9 m3 powietrza.

 

Wada nr 1 dmuchawy: Najmniejsza dmuchawa jaka zobaczyłem w internecie i kupiłem ma wydajność 155 m3 na godzinę. Przy takiej wydajności dmuchawy trzeba by spalać około 16 kg węgla na godzinę.

Wniosek : należy dostosować wydajność dmuchawy do swoich potrzeb spalania węgla.

 

Przykład: jeżeli mamy kocioł który spala od 0,25 kg do 1,5 kg węgla na godzinę to potrzebujemy maksymalnie około 14 m3 powietrza na godzinę. Dmuchawie trzeba zostawić około 30 % ssania [155*(0,3)^2]=13,95. Dla 0,25 kg/h węgla przepływ powietrza uzyskujemy "przy zasłoniętym ssaniu dmuchawy" zmniejszając odpowiednio obroty dmuchawy przy pomocy sterownika.

Ja ma zostawione około 30% ssania dmuchawy, a sterownik zmienia mi płynnie obroty dmuchawy w zakresie od 0 do 100%, czyli wydajność mojej dmuchawy zmienia się od 0 - 14 m3.

 

Wada nr 2 dmuchawy: dmuchawy mają duży spręż rzędu kilkuset Pa. Przy "małym" kominie dmuchawa może wyrzucać gazy na zewnątrz kotła.

 

Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie wentylatorów które w porównaniu z dmuchawami mogą mieć mniejsze wydajności i spręż kilka Pa.

 

Dlaczego producenci kotłów montują dmuchawy zamiast wentylatorów tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.