Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nawiew Do Kotłowni - Alternatywa Dla Zetki


FalconPL

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że zasadniczo nawiew powinien mieć postać zetki z wlotem 2 metry nad ziemią, ale mam bardzo grube, zbrojone ściany. Jak pomyślę, że jacyś kiepscy fachowcy mieliby mi kuć otwór 15x15 w ścianie nośnej, to dziękuję, postoję.

 

Szukam alternatywy. 2 metry od komina spalinowego mam drugi komin, z 5 kanałami, z których 2 są obecnie wykorzystywane jako wyciągi grawitacyjne z łazienki i z kuchni, a 3 są wolne. Przy podłodze dla każdego z nich mam otwór 10x20 cm czy coś koło tego, z drzwiczkami, służący zasadniczo za wyczystkę.

 

Ale wykombinowałem sobie tak, że jakby otworzyć takie drzwiczki na dole, to powinno nawiewać tamtędy powietrze. Kominy są oddalone od siebie te 2 m, więc chyba nie ma ryzyka zaciągania jakichś niebezpiecznych ilości spalin? A może można to ryzyko jakoś ograniczyć, montując na kominie jakąś rurę kierunkową, czy coś takiego?

 

W każdym razie pomysł się sprawdzał przez pierwszych klika dni - zapalona zapałka przystawiona do wyczystki pokazywała, że powietrze wlatuje nią do pomieszczenia. Ale dziś wyczystka robi za wyciąg - płomień odgina się w jej kierunku. Nie wiem, co się stało.

 

Jak najtaniej, najprościej, zrobić skuteczną i bezpieczną (!) wentylację nawiewową kotłowni, niekoniecznie w 100% zgodną z wymogami formalnymi?

 

Oczywiście nie chcę zostawiać na noc uchylonego okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie pomysł się sprawdzał przez pierwszych klika dni - zapalona zapałka przystawiona do wyczystki pokazywała, że powietrze wlatuje nią do pomieszczenia. Ale dziś wyczystka robi za wyciąg - płomień odgina się w jej kierunku. Nie wiem, co się stało.

 

No właśnie, może otworzyłeś okno, albo drzwi...

 

Kupcia przez ścianę to bym się tak nie bał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja się też bałem no i nie zrobiłem jednej dziury 15x15cm ale powierciłem widią 70xfi20 na powierzchni ok 50x50cm, po czym pokryłem ten prostokąt gęstą siatką przeciw robalom&muchom :( ograniczając ramką dociskową.

Czyli i przepis syt i ściana cała (no prawie)...

Ale ważne jest też takie dobranie tej ściany, aby uchronić się od ew. powiewów wiatru w kotłowni (rozbujanie się kotła :lol: ).

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę tak. Żeby za dużej demolki nie robić. Z jednej strony przepisy mówią, że 200 cm2. Z drugiej wiem, że na każdy 1kW pieca musi być 1,6m3/h. Więc wystarczyłby nawiewnik do okien plastikowych 50m3/h za 35 zł. Tyle, że zamierzam montować go nie u góry, tylko u dołu okna. Myślę, że zapewni to taki nawiew do pomieszczenia, że będzie OK. Tyle, że to pomieszczenie przyległe do kotłowni, bo kotłownia nie ma okna. Będzie wiecznie otwarte przejście, tyle że w pokoju z oknem jest wyciąg. W kotłowni obok też. Więc chyba będę musiał zakryć ten wyciąg, znaczy się kratkę wentylacyjną, w pomieszczeniu z oknem, żeby nie było tak, że co wpadnie przez nawiewnik, to zostanie od razu wyciągnięte, zanim dotrze do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba będę musiał zakryć ten wyciąg, znaczy się kratkę wentylacyjną, w pomieszczeniu z oknem, żeby nie było tak, że co wpadnie przez nawiewnik, to zostanie od razu wyciągnięte, zanim dotrze do kotłowni.

Po prostu 'Use your head :lol: ' jak mówią Amerykanie - musi być ruch powietrza dołem do a górą z kotłowni !

No i zabezpieczenie przed zasysaniem dymu z komina - w tej chwili mi to wpadło, że przy otworze nawiewnym po zawietrznej może pojawić się podciśnienie i wyciągać dym z paleniska, ale to tak sobie gdybam...

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę tak. Żeby za dużej demolki nie robić. Z jednej strony przepisy mówią, że 200 cm2. Z drugiej wiem, że na każdy 1kW pieca musi być 1,6m3/h. Więc wystarczyłby nawiewnik do okien plastikowych 50m3/h za 35 zł. Tyle, że zamierzam montować go nie u góry, tylko u dołu okna. Myślę, że zapewni to taki nawiew do pomieszczenia, że będzie OK. Tyle, że to pomieszczenie przyległe do kotłowni, bo kotłownia nie ma okna. Będzie wiecznie otwarte przejście, tyle że w pokoju z oknem jest wyciąg. W kotłowni obok też. Więc chyba będę musiał zakryć ten wyciąg, znaczy się kratkę wentylacyjną, w pomieszczeniu z oknem, żeby nie było tak, że co wpadnie przez nawiewnik, to zostanie od razu wyciągnięte, zanim dotrze do kotłowni.

 

Spokojnie...

Uchyl delikatnie to okienko, zapal w piecu i sam sprawdź, którędy ucieka najwiecej powietrza.

Stawiam na to, ze będzie ok.

Oczywicie wentylacja będzie szło więcej niż przy zamkniętym, ale kocioł pociągnie jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moi Drodzy. Zatem przymierzam się do kucia otworu nawiewnego do kotłowni.

Chciałbym się jeszcze upewnić.

 

Przepisy mówią, że ma być 200 cm2 i że minimum 2 metry nad podłogą.

Czy te przepisy nie obowiązują przypadkiem dopiero od jakiegoś czasu, dla nowych budynków?

Tym samym, czy ja muszę to w ogóle robić z punktu widzenia prawa?

 

No w każdym razie chodzi o bezpieczeństwo, więc i tak chcę.

Teraz pytanie, czym jest podyktowany zapis, że minimum 2 metry.

 

Ja chcę to robić na ścianie z oknem. Nie znam się na tym, ale zakładam, że nad oknem jest ściana nośna. I że potem nad samym oknem jest nadproże przenoszące obciążenia na ściany boczne przyległe do okna.

 

Więc chyba na pewno (?) ścianka, która jest pod oknem, nie jest nośna. Tak podejrzewam na logikę - czy zawsze się tak robiło? No i ona jest wyraźnie cieńsza od tych bocznych i tej nad oknem.

 

Więc jeśli ona nie jest nośna, to jak wykuwać otwór, to tam. Będzie np. pół metra nad ziemią, a nie 2. Czy za to grozi jakaś kara?

 

Rozumiem, że teraz nikogo to nie zainteresuje, ale z czasem chcę zmienić kocioł na taki pelet+groszek+ruszt awaryjny na wszystko. Pewnie w tej sytuacji trzeba to gdzieś zgłosić? zrobić jakiś odbiór? Czy może można się wykpić, że to była modernizacja, bo stary się zepsuł?

 

No ale jakbym chciał zmienić na gazowy, to pewnie bez odbiory by się nie obyło. No i wtedy mogą się przyczepić, że 0,5m a nie 2m. Co wtedy? Nie chciałbym się narobić 2x.

 

Czyli myślicie, żeby robić na 0,5 m i się nie przejmować? Skąd ten przepis i co grozi?

Gdzieś znalazłem, że spaliny po wyjściu z komina mogą przy niskim ciśnieniu opadać na dół. To może nie tak, jak robi każdy, że otwór na górze i zetka w środku, tylko otwór na dole przy podłodze, a zetka na zewnątrz? :P

 

No i teraz samo kucie. Mam młotowiertarkę z udarem pneumatyczym.

Czy ja mam ponawiercać otwory na obwodzie tego kwadratu, a potem walić młotkiem, aż nie wypadnie? Czy może ponawiercać, a potem potraktować środek młotem z dłutem? A może od razu zacząć od kucia młotem? Ściana jest dość gruba, ze 30-40 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy. Zatem przymierzam się do kucia otworu nawiewnego do kotłowni.

Chciałbym się jeszcze upewnić.

 

Przepisy mówią, że ma być 200 cm2 i że minimum 2 metry nad podłogą.

Czy te przepisy nie obowiązują przypadkiem dopiero od jakiegoś czasu, dla nowych budynków?

Tym samym, czy ja muszę to w ogóle robić z punktu widzenia prawa?

 

No w każdym razie chodzi o bezpieczeństwo, więc i tak chcę.

Teraz pytanie, czym jest podyktowany zapis, że minimum 2 metry.

Pomyłka, WYWIEW to 200cm kw. i max.30cm nad podłogą :P To pewna informacja - niedawno sam kułem to wiem. I to kułem w ścianie, a nie na zala studenckiego...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie mam zetki, ale za to mam otwarte okno w kotłowni na wysokości ok 2m nad ziemią i do tego komin wentylacyjny w kotłowni. Dodatkowo zastanawiam się nad zamontowaniem kratki wentylacyjnej na dole drzwi do kotłowni, żeby wyła wymiana powietrza z piwnicami. Czy wystarczy to co mam teraz? Czy jest sens robić tę kratkę w drzwiach? Ciąg w kominie jest bardzo dobry, koniny wentylacyjne drożne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka, WYWIEW to 200cm kw. i max.30cm nad podłogą :P To pewna informacja - niedawno sam kułem to wiem. I to kułem w ścianie, a nie na zala studenckiego...

PozdrA.

 

Nie rozumiem. No standardowo jest tak, że się robi otwór 2 m nad ziemią, do niego daje się zetkę, więc powietrze wpada na zewnątrz na wysokości 2m i idzie zetką w dół, wylatując w kotłowni nad podłogą, tak?

 

No a moja koncepcja jest taka, żeby zrobić otwór na przestrzał 30 cm nad podłogą, bez zetki, albo ewentualnie dołożyć zetkę, ale na zewnątrz budynku - wtedy też będzie zaciągać, powiedzmy, z 2m i kierować do budynku na wysokość 30 cm. Coś pokręciłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, o 2m podniesieniu ponad ziemię na zewnątrz nie mam zdania, chociaż logiczne jest, aby nie ciągnęło śmieci podczas wiatru, ale w środku wys. max.30cm na sicher! Czyli masz koncepcję ok, ale ja nie wyobraziłem sobie jakoś konkretnie tego 'nadziemnego wlotu'. Spróbuj to jakoś zakomponować możliwie non-industrialnie, bo inaczej Rodzina będzie wbrew :P

Ja mam niewielką węglarkę (ok.3m^3) przy kotłowni i do niej wybiłem od podłogi otwór 30x30cm, który na górze ma połączenie z przewodem blaszanym 30x7cm, a ten poprzez osiatkowane otwory fi30 w murze-z atmosferą, ale jest to osłonięta wnęka przy wjeździe do garażu...

W ten sposób i węgiel i powietrze pobieram sobie z jednego 'źródła' :P

To tyle, może ktoś ma ciekawsze rozwiązanie problemu?

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Gość Visitor1230

Odgrzeje stary temat. Ale mam pewnien dylemat z napowietrzaniem kotlowni. Cug w kominie mam nieziemski. Mam tez kanal wywiewny, ktory dziala tez prawidlowo. No a z nawiewem jest problem. Z powodu ze nie mam jak za bardzo wykonac tego prawidlowo, chcialbym podlaczyc sie do kanalu wywiewnego ( nie blokujac funkcji wywiewu)  i wstawic krotka rure z zamontowanym wentylatorem kanalowym o mocy kilkunastu Watow. Mysle, ze wystarczy. Chcialbym zeby ten wentylator kanalowy dzialal tylko w czasie pracy wentylatora w kotle i wyrzucal powietrze gdzies w okolicach zasysania powietrza do kotla. I tu jest pytanie. Jak to podlaczyc. No i generalnie czy to ma wogole sens. 

A przy okazji spytam jeszcze jak zablokowac przewietrzanie kotla. Mam wentylator nawiewu z klapka. Ale w czasie postoju kotla przy jednoczesnym silnym wietrze wyciaga mi przez piec powietrze. Tak jakby wentylator dzialal. Temp. na kotle rosnie ( w podtrzymaniu ) a kopczyk na retorcie mi sie zapada. Jezeli skroce czas podtrzymania to temperatura rosnie jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Wiec jak Panowie czy zamiast zetki można zrobić dziurę na przestrzał ?

Czy będzie w każdą porę roku dobrze doprowadzało powietrze? (gdzieś wyczytałem że latem i wiosną może to nie działać?)

A jeżeli by to działało to może  w drzwiach zew. kotłowni można było by wstawić kratkę ?Drzwi są to wejściowe do kotłowni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz na dole to istnieje możliwość zatkania śniegiem, liśćmi. Dodatkowo pobierasz najzimniejsze powietrze. Jeśli dasz na górze to zimne wprowadzasz też na górę kotłowni i wyziębiasz całą jej objętość w większym stopniu (mieszanie strug). Tak to zostało wymyślone; zetką  pobierasz trochę cieplejsze i wprowadzasz do najzimniejszej strefy kotłowni, dodatkowo z mechaniki gazów wynika iż ruch przy powierzchni rury jest mniejszy i powietrze przy ściankach jest dodatkową barierą izolacyjną. Strefa kotłowni jest w mniejszym stopniu wychłodzona. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest cięższe, to z góry chyba "spadnie" i wypchnie lżejsze cieplejsze :) Tu raczej pomyślałbym o izolacji kanału wewnątrz kotłowni, bo będzie się "pocić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.