Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Pokojowy A żywotność Pieca


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Przejrzałem już chyba wszystkie wątki dotyczące tzw. regulatora pokojowego :lol: Niestety tak jak u większości przypadków działa on u mnie w ten sposób, że po osiągnięciu temp. w pomieszczeniach (styk rozwarty) piec wpada w stan podczymania i jego temp. potrafi spaść do poziomu 30 stopni (trochę da się spowolnić ten proces dając częściej przepalania i priorytet bojlera ale to takie trochę bez sensu). Jeszcze nie wiem czy taka metoda będzie dawała jakieś oszczędności w opale ale jak to jest z żywotnością pieca? Czy będzie go zżerać rdza? W sumie zwykłe piece na węgiel codziennie wygaszały się, trzeba było wybrać popiół i rozpalać od nowa...

Pozdrawiam i czekam na jakąś radę w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej jaki kociołek, sterownik, regulator.

Dziwna sprawa, że kocioł zjeżdża do 30*C w podtrzymaniu - za mało!!!

Czy na sterowniku kotła nie masz minimalnej temperatury? - element który można ustawić samemu lub przez producenta. Kociołek zdecydowanie powinien mieć w okolicach 60 zawsze i taką temp utrzymywać.

Mam regulator taki o którym mówisz temp. min na kotle 66*C, po przejściu w stan czuwania kocioł utrzymuje sobie temp. minimalną. W trybie pracy temp. spada do 56 sterownik kotła wyłącza pompy ("olewa" regulator pokojowy), podgrzewa się do 64 włącza pompy ("słucha" regulatora), temp. zwykle już nie spada. Domek nagrzany regulator przekazuje do sterownika kotła, pompy staja, a kocioł utrzymuje sobie swoje 66*C.

Moim zdaniem zainteresuj się temperaturą minimalną w sterowniku kotła.

Uważaj, zazwyczaj są dwie temp. min oraz temp w trybie pracy - mogą być różne.

 

Po zamontowaniu regulatora ilość spalanego opału spadła o około 25-30% - opłacalna inwestycja. Oczywiście zależy jak jak ustawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey! :(

Mój kocioł to Bawaria Seko 25 kW. Do ogrzania ok. 200 m, dom ocieplony. Sterownik to ST 37 - nie ma w nim opcji temperatury minimalnej (także w menu serwisowym). Regulator pokojowy Salus działa na zasadzie styk rozwarty/zwarty. Jest opcja temperatury załączania się pomp - mam ustawione na 50, poniżej tej temp. pompa się wyłącza i kocioł nadrabia temperaturę bez obiegu. Kiedy ustawię priorytet bojlera to w przypadku długiego podczymania i kiedy woda w bojlerze się schłodzi to piec mimo pokojowki zaczyna pracować w celu dogrzania bojlera.

Pozdrawiam i wielkie dzięki za zainteresowanie tematem! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Przejrzałem już chyba wszystkie wątki dotyczące tzw. regulatora pokojowego :( Niestety tak jak u większości przypadków działa on u mnie w ten sposób, że po osiągnięciu temp. w pomieszczeniach (styk rozwarty) piec wpada w stan podczymania i jego temp. potrafi spaść do poziomu 30 stopni (trochę da się spowolnić ten proces dając częściej przepalania i priorytet bojlera ale to takie trochę bez sensu). Jeszcze nie wiem czy taka metoda będzie dawała jakieś oszczędności w opale ale jak to jest z żywotnością pieca? Czy będzie go zżerać rdza? W sumie zwykłe piece na węgiel codziennie wygaszały się, trzeba było wybrać popiół i rozpalać od nowa...

Pozdrawiam i czekam na jakąś radę w tym temacie.

 

Wszystkich wątków nie przeczytałeś, bo odpowiedź znalazł byś w wątku "Auraton 2005 Steruje Kotłem Retorowym".

Niestety jeśli podgrzewasz tez cWU to podniesienie temperatury minimalnej nie jest ostatecznym rozwiązaniem, ponieważ podajnik zaczyna przesypywać groszek.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Ten wątek akurat też przeczytałem :lol: W moim sterowniku nie ma opcji temperatury minimalnej tak jak w tamtym przypadku, z przesypywaniem groszku też nie ma problemu - temp. bojlera spada bardzo powoli i histereza jest ustawiona na 5 stopni... Ale moje zasadnicze pytanie to jak to się odbije na żywotności kotła? Pozdrawiam! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest?

"Jeśli temperatura pieca jest niższa od Temperatury zadanej, regulator

znajduje się w cyklu pracy, w którym nadmuch pracuje przez cały

czas, natomiast czas pracy podajnika paliwa jest ustawiany przez

użytkownika (ustawia się zarówno czas pracy jak i czas przerwy)."

 

To nie jest temp minimalna?

Powyżej cytat z instrukcji sterownika ST 37

http://www.kotly.com/sklep/tf/ekotech19_in..._sterownika.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michalcc - opał nie ma prawa się przesypywać. Jeżeli przesypuje się opał z palnika oznacza, że masz zbyt dużo lub zbyt często włączany tryb pracy w podtrzymaniu - zazwyczaj.

Kocioł ma w zasadzie podstawowy 1 tryb - tryb pracy, drugi to coś jak "stent bay" - czuwanie/podtrzymanie żaru - musi byc tak skonfigurowane żeby utrzymywać żar, ale nie wysypywać się z palnika niespalony opał. W trakcie podtrzymania do utrzymania żaru włącza się przedmuch lub po prostu tryb pracy (czas przerwy w podtrzymaniu).

Tak w dużym uogólnieniu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane jest TEMPERATURA ZADANA, a my szukamy TEMPERATURY MINIMALNEJ....

:lol:

dalsza część instrukcji:

"Jeśli temperatura pieca jest równa, bądź wyższa od Temperatury

zadanej, regulator znajduje się w cyklu podtrzymania."

 

Może to jednak jest temp minimalna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalsza część: :lol:

Do regulatora ST-37 można dołączyć regulator pokojowy. Ma on

wtedy wyższy priorytet. Podajnik i nadmuch pracuje do momentu

osiągnięcia temperatury zadanej na regulatorze pokojowym. Jednak

praca kotła jest ograniczona temperaturą zadaną na sterowniku

zamontowanym na kotle.

 

Nie będę dalej cytował sabon2000 przerzuć kartki instrukcji, może telnij do producenta. Temat z pewnością da się wyjaśnić pozytywnie.

I daj znać jak coś odkryjesz :(

 

 

Pozdro Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Do regulatora ST-37 można dołączyć regulator pokojowy. Ma on

wtedy wyższy priorytet. Podajnik i nadmuch pracuje do momentu

osiągnięcia temperatury zadanej na regulatorze pokojowym. Jednak

praca kotła jest ograniczona temperaturą zadaną na sterowniku

zamontowanym na kotle" - wynikałoby z tego, że w trakcie pracy temperatura kotła dochodzi do temperatury zadanej- a co w czasie gdy pokojówka wyłączy grzanie? tego już nie napisali. Instrukcja do tego sterownika jest napisana w tak beznadziejny sposób i zawiera tyle źle sformułowanych zdań itd. ,że po przeczytaniu jej chyba ze 100 razy mam poważne wątpliwości do różnych rzeczy. Już dzwoniłem do producenta i po przełączaniu mnie od gościa do gościa dali mi numer do jakiegoś technika, który sprawiał wrażenie jakby pierwszy raz o czymś takim słyszał. Ale cóż spróbuję jeszcze raz, może ktoś mi pomoże w tej kwestii. Na razie dziękuję wszystkim za pomoc!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście instrukcja to wybitne dzieło (tak samo jak ten sterownik).

Przez przypadek przeczytałem ją drugi raz w ciągu 2 tygodni i "drze mnie na..."

Pomysł sterowania paleniem w kotle na podstawie temp. pokojowej to totalna choroba (coś takiego jak pozszywanie części wygrzebanych z grobu i ożywienie ich za pomocą pioruna - dosłownie!)

Obniżanie temp. kotła do 30C grozi zniszczeniem kotła.

Jeśli ten sterownik tak robi, to jest WADLIWY i należy żądać, powtarzam ŻĄDAĆ od firmy Tech usunięcia tej wady - jeśli to oczywiście potrafią...

Ale jestem dobrej mysli - polecam interwencje u producenta sterownika.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tamtym roku dzwoniłem nawet do producenta sterownika - powiedzieli że ewentualnie jest szansa na przeprogramowanie albo kupno nowego sterownika z nowym oprogramowaniem. Np. St-37 w kotłach Defro od początku tego roku bodajże, mają znacznie rozbudowane menu serwisowe i tam chyba problem współpracy kotła z regulatorem pokojowym jest rozwiązany... nawet sterowanie tygodniowe chyba jest... Wiem, bo koledze szczęśliwie zepsuł się sterownik i w ramach gwarancji wymienili na nowy z nowszym softem...

Pozdr.

P.S.

A co do tych starszych ST-37 to lepiej dać sobie spokój - ja próbowałem rozwiązać to w taki sposób że AURATONA podpinałem do pompy CO a między nimi był przekaźnik sterowany przez pokojówkę, który w chwili zadziałania reg. pokojowego przejmował "władze" nad pompą CO i włączał ją cyklicznie co 3 minuty na 1 minutę... Rozwiązanie to jednak przydało by się rozbudować o jakiś czujnik temperatury z przekaźnikiem, który w chwili wystąpienia np temp większej niż 75st. załączy pompę CO aby "zbić" temperaturę...

Jednak od tego powinni być producenci sterowników, a nie użytkownicy kotłów...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.