Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.o. Z Piecem Kondensacyjnym - Pomoc Laikowi


Northools

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Wybudowałem dom wolno stojący i tej zimy rozpocząłem ogrzewanie parteru, w związku z tym, iż poddasze nie było wykończone. Ogrzewanie zostało podłączone "na krótko", to jest bez pomp i mieszalników. W układzie zastosowałem piec kondensacyjny De Dietrich MCR II 24T i 100l zasobnik C.W.U. W budynku, z uwagi na "oszczędności" (dziś już wiem, że błędnie) zastosowałem łączony system ogrzewania podłogowego w korytarzu i kuchni, ubikacji na parterze i łazienkach na poddaszu. Pozostałe pomieszczenia posiadają instalację grzejnikową. Dom jest zbudowany z gazobetonu 24 Prefabet 600 i ocieplony styropianem 15 cm Termo Organika o podwyższonej przenikalności cieplnej. Na poddaszu zastosowałem wełnę mineralną Rockwool Megarock 15cm + 5 cm. W salonie 36 mkw, zastosowano po "dobrej radzie" dwa kaloryfery Perfexim V22 600/1200 zamontowane pod dwoma oknami na szczytowej ścianie. W salonie znajduje się jeszcze trzecie okno w drugiej ścianie i duże drzwi balkonowe w trzeciej ścianie. Moc grzewcza przy parametrach 75/65/20 - 1965 W a przy 55/45/20 - 985. Temperatura czynnika na piecu wynosiła 75 stC. Podczas zimowych mrozów od -20 do -30, w salonie osiągałem temperaturę 19-20 stC. Piec włączał się co 20-30 min. W małym pokoju mam taki sam kaloryfer. Powierzchnia 15 mkw, i tam było bardzo ciepło. Chcę uruchomić poddasze i przełożyć kaloryfery z salonu do dwóch sypialni umiejscowionych bezpośrednio nad salonem, po 17 mkw. Dodatkowo mam do zamontowania dwa kaloryfery w trzeciej, 30 mkw, sypialni na poddaszu. Chciałbym złożyć układ tak, aby możliwa była praca na jak najniższym parametrze czynnika. Mam możliwość zamontowania dwóch nowych kaloryferów w salonie (nawet 600/2000) i dwóch nowych w trzeciej sypialni na poddaszu. Chciałbym zastosować też, jeśli będzie to możliwe, stare kaloryfery 600/1200.

 

Poradźcie proszę, jak złożyć to wszystko do kupy, aby chodziło na jak najniższej temperaturze czynnika. Chcę wykorzystać zakupiony kondensat i obniżyć rachunki za gaz podczas najbliższe zimy. Co mi jest potrzebne, aby układ chodził bezproblemowo? Jakie pompy, czujniki, mieszacze, etc. Piec jest w piwnicy. W chwili obecnej zainstalowane są tylko rozdzielacze, dzielące układ na podłogowy i grzejnikowy. Wysokość pomieszczeń 2,7 m. Sterownik, to tradycyjny, cyfrowy termostat pokojowy. Nie mam zamontowanych głowic na kaloryferach w salonie. Jest tylko jedna głowica w małym pokoju na parterze, ze względu na to iż było tam bardzo ciepło. Podczas mrozów płaciłem 500-550 PLN/m-c. Parter ma powierzchnię 80 mkw (dom) + 30 mkw przyległy, będący częścią domu garaż (bez ogrzewania, z możliwością przyłączenia jednego kaloryfera). Poddasze to 130 mkw podłóg.

 

Z góry dziękuję za wszystkie porady i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proponuję zainwestować w projekt ogrzewania!

Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią moc grzejników zwłaszcza w przypadku kotła kondensacyjnego, który powinien pracować przy niskiej temp. zasialania. Jeżeli w kotłowni ma być rozdział na dwa obiegi (grzejnikowy i podłogówkę) to pompa w kotle będzie pracowała w obiegu kotłowym (kocioł - rozdzielacz). Każdy obieg od rozdzielacza musi mieć własną pompę obiegową, w obiegu dla ogrzewania obiegowego należy ograniczyć temp. zasilania (max. 50 stopni C). Budowa instalacji w domku jednorodzinnym nie jest problemem dla doświadczonego instalatora ale bez podstawowej wiedzy można popełnić wiele błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.