Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Zamknięta Dobór Naczynia


wierch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar oczywiście znając wymogi układów zamknietych przerobic swoja instalacje na ten układ

potrzebuje porady mianowicie w ktrórym miejscu instalacji "co" umiejscowic naczynei wzbiorcze?

Jaka srednica rurek stalowych 1/2" czy 3/4"?

czy koniecznie zaraz przy naczyniu odpowietrznik i zawór stosowac ?

Ile jest litrów w 10 elementowym grzejniku aluminiowym?

w kotle ma 55 litrów grzejników mam 10 szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe montuje do kotła z podajnikiem niby na kotle jest napisane 0.16Mpa ale kolega ma juz ok 5 lat ten sam kocioł na układzie zamkniętym i jak sie mu piec rozgrzeje to ma powyzej 2 barów .

Właśnie nie wiem jaki zawór bezp. kupić no i na jakie ciśnienie musze sie przygotowac

Zakładam

Mam na ok 6 metrze wysokości ostatnie grzejniki dodatkowo w celach odpowietrzenia grzejniki górne spięte wszystkie razem po zasilaniu w celach odpowietrzenia .

To też napewno ok 2 metry ma

wiec mam ok 8 metrów czyli 0,8 bara

Wyczytałem gdzieś na forum że dodaje sie do tego 0.3 bara wiec mam ok 1.1bar

Jakie ciśnienie wytworzy ciepła woda bo nie wiem jaki zawór bezpieczenstwa założyć

No a jak najlepiej ustawic naczynie zeby miec jak najmniejsze przeciążenie na instalacji?

Czy jak bym kupił np 35 litrowe i ustawił na 1 bar to bedzie ok?

nie chce niepotrzebnie przeciażac kotła

wole wieksze naczynie

Z góry dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe montuje do kotła z podajnikiem niby na kotle jest napisane 0.16Mpa ale kolega ma juz ok 5 lat ten sam kocioł na układzie zamkniętym i jak sie mu piec rozgrzeje to ma powyzej 2 barów .

Właśnie nie wiem jaki zawór bezp. kupić no i na jakie ciśnienie musze sie przygotowac

Zakładam

Mam na ok 6 metrze wysokości ostatnie grzejniki dodatkowo w celach odpowietrzenia grzejniki górne spięte wszystkie razem po zasilaniu w celach odpowietrzenia .

To też napewno ok 2 metry ma

wiec mam ok 8 metrów czyli 0,8 bara

Wyczytałem gdzieś na forum że dodaje sie do tego 0.3 bara wiec mam ok 1.1bar

Jakie ciśnienie wytworzy ciepła woda bo nie wiem jaki zawór bezpieczenstwa założyć

No a jak najlepiej ustawic naczynie zeby miec jak najmniejsze przeciążenie na instalacji?

Czy jak bym kupił np 35 litrowe i ustawił na 1 bar to bedzie ok?

nie chce niepotrzebnie przeciażac kotła

wole wieksze naczynie

Z góry dzieki za pomoc

Kotłów o ciśnieniu roboczym 0,16MPa nie wolno montować w instalacjach CO typu zamkniętego (!!! patrz DTR kotła). Kocioł do pracy w układzie zamkniętym dopuszcza producent, i przeróbka którą chcesz zrobić jest niezgodna z obowiązującymi przepisami, i robisz ją na własną odpowiedzialność. Chcesz kocioł do pracy w układzie zamkniętym to kup urządzenie przystosowane do takiej pracy (obowiazkowo wyposażone w urzadzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła poza zaworem bezpieczeństwa i naczyniem przeponowym). Wydasz kilkaset, może tysiąc, złotych więcej ale będzie bezpiecznie i zgodnie obowiązującymi przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam jasność pracy w takim układzie

a co sie stanie jak braknie wody żeby schłodzić Kocioł albo zawór odcinający nie zadziała?

Nie ma 100% ze bedzie ok

Dotychczas też miałem niezgodnie z przepisami gdyż rura awaryjna od kotła do naczynia przelewowego powinna iść przynajmniej 1 " a idzie z jednego pionu w dodatku z grzejnikami i na koncu jest 1/2"

i taki układ działal 25 lat i kilka razy wode zagotowało ale to na kotle zasypowym

Teraz bede miał kociol z podajnikiem zawór 4drogowy i jakims dziwnym trafem w okolicy znajomi mają założone przeponówki.

Acha a znajomy robi kotły i widział 2 wydęte kotły ale tam była instalacja otwarta tyle że naczynie zamarzło

Wiec nie wiem co gorsze nie myślec i zgodnie z przepisami wylecieć w kosmos czy myślec co sie robi

i jakoś sobie radzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorosły jesteś i wiesz co robisz, dobrze że zdajesz sobie sprawę z konsekwencji. Chcesz igrać własnym bezpieczeństwem, możesz bo to twoje życie i zdrowie. To że przez 25 lat Ci się udawało nie znaczy że będzie się udawało przez kolejne 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha a znajomy robi kotły i widział 2 wydęte kotły ale tam była instalacja otwarta tyle że naczynie zamarzło Wiec nie wiem co gorsze nie myślec i zgodnie z przepisami wylecieć w kosmos

 

To co napisałeś wymaga sprostowania. Przepisy wyraźnie mówią, że jeśli naczynie jest narażone na zamarzanie to masz OBOWIĄZEK:

1) Wprowadzić w nim cyrkulację by nie mogło dojść do zamarznięcia w czasie pracy kotła

2) Rozpoczynać rozpalanie kotła od upewnienia się, że naczynie jest drożne (przelanie wody rurą sygnalizacyną)

 

Nie można więc doprowadzić do sytuacji jaką opisujesz postępując zgodnie z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze na forum wszyscy macie układy otwarte :lol: bo kto by tam kupował sporo droższy kocioł a do tego układ schładzajacy plus zbiornik na goraca wode gdyż tej nie można spuszczac bezpośrednio w kanalizacje. :(

Mecenas masz racje ale to jest jak z każdym postępowaniem z użądzeniami nie zawsze postepuje sie zgodnie z instrukcją gdyż wiem ze ludzie nie wiedzą nawet jak w piecu palić.

Sporo osób nawet nie wie ze ma naczynie wyrównawcze a co dopiero myśli o jego konserwowaniu

Gdybym miał zwykły zasypowy to bym sie nawet nie zastanawiał ale podajcie mnie przykład co by sie musiało stac żeby podajnikowy system zagotował wode

Jak przypadkiem sterownik oszaleje to mam zwykły czujnik termostatyczny który wyłączy dmuchawe

Więc tych zabezpieczen kilka jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierch - było przyjść do mnie jak zakupiłem i testowałem nowy opał w zeszłym roku. Mam wszystkie zabezpieczenia o których mówisz, a i tak zdołałem zagotować wodę :( odkręciłem wodę przez wężownicę kotła i spadałem z domu, aż się kurzyło :( Układ mieszany, kocioł na otwartym instalacja na zamkniętym.

Cuda jednak się zdarzają :lol:

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierch - było przyjść do mnie jak zakupiłem i testowałem nowy opał w zeszłym roku. Mam wszystkie zabezpieczenia o których mówisz, a i tak zdołałem zagotować wodę :( odkręciłem wodę przez wężownicę kotła i spadałem z domu, aż się kurzyło :( Układ mieszany, kocioł na otwartym instalacja na zamkniętym.

Cuda jednak się zdarzają :lol:

pozdro

Skoro układ otwarty to po co uciekałeś ? Jak się woda gotuje w czajniku to też ewakuujesz rodzinę ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do postu 13. Ja 1 zagotowałem wodę w kotle na eko z podajnikiem. Uszkodzeniu uległ czujnik temp. podajnika. Sterownik "widząc" podwyższoną temp podajnika zaczął wypychać węgiel na palenisko. W tym samym czasie panowały u nie wichury które spowodowały rozpalenie się wypchniętego węgla i zagotowanie wody. Niby mało prawdopodobne ale możliwe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dolot z zewnątrz do kotłowni jakieś 20x10 cm + rura 110mm i oczywiście wentylację grawitacyjną.

Też mnie to zdziwiło ale tak było i jest to jedyne wytłumaczenie tego co się stało. Z chwilą pojawienia się alarmu na sterowniku dmuchawa na pewno nie mogła się włączyć a sama w sobie musi przecież mieć jak powietrze wdmuchać do retorty - w tym przypadku zrobił to za nią wiatr.

W każdym razie woda zagotowana, przelewowe zadziałało jak trzeba a ja jestem bogatszy o kolejne doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem nad zaworem który wypuści nadmiar ciepłej wody a dopuści zimnej z instalacji wodociagowej

ciepłą wodę poprzez zawór termostatyczny oraz ustawiony kulowy upuszczał bym poprzez jakis stary grzejnik do kanalizacji a wyrównanie ciśnienia poprzez automatyczne dopuszczanie chłodnej wody z sieci

Trzeba by zastosować zawór zwrotny i regulator ciśnienia

Pytanie tylko jaki ?

skoro instalacje zrobie na zawór 1.5 bara to ciśnienie nie może byc dobijane powyżej

ALe cos nie moge znaleść regulatorów na nizej niż 1.5 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.