Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Najtańsze Ogrzewanie


Gość szamanos

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy prześcignąłem Kol. Heso. Nie przypuszczam, bo on ma więcej doświadczenia w tym zakresie ode mnie. Jednak faktem jest to, że korzystałem z jego wiedzy. Mnóstwo czasu przegadaliśmy przez telefon. Więc nie mogę powiedzieć, że ta konstrukcja to tylko mój pomysł.

 

A automatyka - jak najbardziej. wykonuję prawie całkowicie zautomatyzowane systemy grzewcze i bardzo to lubię. Jednak moja instalacja nie wymaga automatyki. Wszystko zależy od potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczytem zautomatyzowania jest prawidłowe działanie instalacji bez żadnej automatyki :D , co do smaku wypieków z pieca opalanego drewnem, cuż żadna babka ziemniaczana czy kiszka, bułki czy chleb z piekarników elektrycznych czy gazowych nawet sie do nich nie umywają, tak jak sklepowe wędliny do własnych wędzonych olchą czy jałowcem. Amen. O mocniejszych trunkach już nie wspomnę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Można też powiedzieć że z pieca opalanego drewnem "ciepło jest lepsze"

Rozumiem też Piotrka.

Niedawno byłem u znajomego który rok temu wprowadził się do nowo wybudowanego dużego domu.Oczywiście zobaczyłem jego kotłownię - kocioł gazowy z najwyższej półki super oszczędny....5 pompek....zawory mieszające. Drogo - żeby było tanie ogrzewanie.

A w dużym wysokim pokoju salonie - wielki piec kaflowy z dużymi szklanymi drzwiczkami opalany drewnem.

Słowa tego znajomego "...ten piec to najlepsza rzecz zainstalowana w tym domu.Codziennie rozpalam, lubię to robić .Fajnie jest jak się pali.To najtańsze ogrzewanie"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przypadek jest indywidualny. Piotrek ma blisko las z dostępem do taniego drewna, ma czas i ochotę pracować przy jego pozyskaniu, ma dużą działkę aby to drewno wysezonować. I dla niego drewno będzie najtańszym źródlem energii. tak samo jak dla rolnika najtańszym źródłem energii może być owies czy słoma (pod warunkiem że będzie chciał zainwestować w odpowiedni kocioł czy zainwestować w brykieciarkę).Powtórzę co kiedyś już pisałem to co sprawdza się u "Kowalskiego" wcale nie musi sprawdzić się u "Nowaka". Bo Nowak mieszka w domu na działce 480 m2 nie ma bliskiego dostępu do lasu, nie ma gdzie składować drewna, a jedynym zajęciem jakie lubi po pracy wykonywać jest obsługa pilota TV. Zaproponowanie "Nowakowi" ogrzewania z drewnem jako paliwem będzie nieakceptowalne, i drogie. Tak samo jak z automatyzacją CO, są tacy którzy akceptują wydatek czasem tysięcy zł na sterowniki, czujniki, termostaty i inne zdobycze techniki, ale są również tacy którzy uważają że są to pieniądze wyrzucone w błoto i nie chcą uzależnienia od techniki. Podobna sytuacja jest ze środkami jakie przeznaczamy na budowę CO, u jednego inwestora wszystko ma być z najwyższej półki z 2 czy 3 źródłami ciepła, i pełną automatyzacją, a inny mówi że ma na całość 5000 zł i z tego chce kocioł grzejniki i instalację ( starcza przeważnie tylko na sam kocioł). Dlatego zawsze rozmawiając z inwestorem staram się pokazać wszystkie aspekty decyzji które podejmuje, niestety najczęściej słyszy się " u szwagra tak pięknie działa to i umnie będzie", a to niestety nie zawsze jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Laddomat to tylko do kotłów zgazowujących drewno, do prawidłowego ładowania bufora i ochrony kotła starczy trójdrożny zawór termostatyczny o zwiększonym przepływie.

 

Piotr, a jaki układ bardziej polecałbyś do drewna, jeśli chodzi o rozwiązania ogólnodostępne: czy piec zgazowujący drewno (holzgas) ze wspomnianym osprzętem, czy do bufora ciepła starczyłby jakiś prostszy kocioł przeznaczony do spalania biomasy np. hajnówka albo ewentualnie wyeliminowanie bufora i zastosowanie litewskiego patentu a'la Stropuva czy czegoś w tym stylu.

 

Chodzi po prostu o to, żeby osiągnąć podobny efekt sprawności, ekonomiczności i stałopalności, a jednocześnie nie przepłacić za bardzo. Z tego, co zdążyłem się zorientować, budowa pieca na holzgas jest dużo bardziej skomplikowana, a na dodatek praktycznie odpada możliwość pracy bez prądu, na grawitacji. W hajnówce z kolei jest to możliwe; sama konstrukcja też jest interesująca: główny wymiennik ciepła w drugiej komorze, za komorą spalania gazów drzewnych, tam też następuje dopalanie tlenku węgla przy pomocy wtórnego powietrza, co teoretycznie ma wpływ na wyższą sprawność. Jak to jednak jest w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Najtańsze ogrzewanie:

 

Kocioł z dolnym spalaniem obudowany szamotem we własnym zakresie, bez sterowników, wentylatorów i innego syfu. Najlepiej wolne spalanie przy lekko uchylonych drzwiczkach, co najwyżej miarkownik ciągu. Instalacja - grzejniki w systemie grawitacyjnym. Do tego nie trzeba wbrew pozorom koszmarnych średnic rur. Ewentualnie grawitacja plus pompa. Opał - drewno mieszane i śmieci. Drewno zebrane w lesie w tzw. kupki po wycince lub przy uprzątaniu lasu.

 

Najniższe koszty.

 

Nie liczę własnej pracy przy zbieraniu i obróbce drewna oraz transporcie. I dokładanie co kilka godzin.

 

Ja tak właśnie palę. Kiedyś praca w lesie była dla mnie katorgą, teraz przyjemnością - popracować w lesie, świeże powietrze. Nie zgniję leżąc przed telewizorem. Mieszkam w okolicy, gdzie do lasu mam 3 km. Żadnych znajomości i kombinacji. Cały sezon grzewczy wynosi mnie maksymalnie 400-500 zł na 160 m2 z ciepłą wodą. Ciepła za dużo - to wada tego mojego systemu grzewczego. Jak coś tanio to zwykle sporo idzie.

 

Czyste, prawdziwie ekologiczne spalanie.

 

Nie liczę swojej pracy.

 

Inwestycja: piła łańcuchowa elektryczna - jest lżejsza od spalinowej. 2 siekiery - 750 g do lasu i 2 kg do grubszych spraw. Piła elektryczna, krajzega, cyrkulatka - zrobiłem sobie sam, silnik 2,8 kW, koła pasowe miałem, kątowniki na złomie. Trochę spawania, 3 deski na blat.

 

Sporo chęci. I wystarczy.

 

Można coś taniej?

 

jasne że można taniej - 300 m. kw. powierzchni + 130 m2 poddasze nieocieplone nieużytkowe (za nisko) = 2kondygnacje + warsztat 20m.kw. razem to daje spory odbiór ciepła, ocieplenie domu scian - 5cm styropian.

- spalanie sezon: od listopad 2010 do teraz 2,2T antracytu. Zużycie dobowe przy +7 (dzisiaj) ok 6,5kg. Piec tlokowy z podajnikiem + przerwy w podawaniu ok 20 do 30 minut (temp jak dzisiaj +7)

 

ubiegly sezon dla porownania - 5 ton czeskiego + 1 tona polskiego grochu, przed ociepleniem - 8 T węgla =ból.

Pozdrawiam

Edytowane przez montez
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne że można taniej - 300 m. kw. powierzchni + 130 m2 poddasze nieocieplone nieużytkowe (za nisko) = 2kondygnacje + warsztat 20m.kw. razem to daje spory odbiór ciepła, ocieplenie domu scian - 5cm styropian.

- spalanie sezon: od listopad 2010 do teraz 2,2T antracytu. Zużycie dobowe przy +7 (dzisiaj) ok 6,5kg. Piec tlokowy z podajnikiem + przerwy w podawaniu ok 20 do 30 minut (temp jak dzisiaj +7)

 

ubiegly sezon dla porownania - 5 ton czeskiego + 1 tona polskiego grochu, przed ociepleniem - 8 T węgla =ból.

Pozdrawiam

 

2,2T antracytu to ok 10700 kWh ciepła przy sprawności 60%

10700 kWh to 3,4T czeskiego groszku przy sprawności 60%

10700 kWh to 3,8T węgla do kotła zasypowego i sprawności 40%

i co byś nie spalił to na 1 m2 daje to 35W/m2/rok (300 m2 powierzchni)

a to by oznaczało, że masz bardzo energooszczędny budynek, piszesz natomiast że jest tylko 5mc styropianu i to nie wszędzie.

 

czy tylko mi się wydaje, że to się kupy nie trzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tylko mi się wydaje, że to się kupy nie trzyma?

 

No mnie też coś tu nie bardzo gra :-)

Może kolega dodatkowo spala z 1500 m3 gazu, albo z 10 mp drewna w jakimś piecu/kozie/kominku...? Tylko o tym nie wspomina :-D.

 

W nawiązaniu do wypowiedzi kilka postów wcześniej...

W nadchodzącym tygodniu zdun będzie mi stawiał piec kaflowy - kafle już mam na podwórku, drzwiczki też kupione :-), pozostaje kwestia jakichś tam drobiazgów i...

 

Chciałbym wiedzieć na co mam zwracać uwagę przy zaglądaniu zdunowi 'w robotę' :-)

 

Piec ma być duży - kafli zamówiłem coś około 150 elementów - ma on być opalany drewnem. Komin mam 20x20 cm. Piec będzie usytuowany tak, że zostanie podzielony na dwie części i stanie między dwoma pokojami. Palenisko będzie w salonie - większym z pokoi, a jakieś pół kafli będzie wystawało po drugiej stronie - w niewielkim pokoiku.

 

Piec będzie miał ławeczkę do zasiadania po stronie salonu, na wysokość ma mieć... 8 warstw plus cokół plus gzyms.

 

Czego dopilnować? Zdun się ponoć zna na swoim fachu, ale... ja tam wolę mieć jakąś wiedzę jak mi fachowiec coś robi :-)

 

Piec ma wyglądać jakoś tak:

post-23000-0-89937700-1302426290_thumb.jpg

 

 

pozdr

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10700 kWh to 3,8T węgla do kotła zasypowego i sprawności 40%

jest tylko 5mc styropianu i to nie wszędzie.

 

czy tylko mi się wydaje, że to się kupy nie trzyma?

Jak to, nie rozumiesz prostej zależności, że ocieplenie styropianem 5cm powoduje zmniejszenie spalania węgla z 8t do 3,8t ? :blink: B)

Ja mam 6cm i idzie ok. 3t a więc by się zgadzało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

przeoczyłem te straszne przeklamania i insynuacje nt mojej osoby i zuzycia opału :(

czas juz jakis minął i nie wdajac sie w niepotrzebne pyskówki, musze skorygowac ilosc opału - od 25wrz do 15maja 2012 zuzylem 2,75T antracytu.

 

jednak kijowe sa te obliczenia, dlatego proponuje swoje:

 

2,2T /3.6*33000=20166kWh przy sprawnosci 60% to już = 12100kWh jesli przy spr 72% to juz 14519kWh a to daje 48W/m2 czyli jest znaczaca roznica, ocieplenie 5cm ale mury okolo 50cm, wiec to oznacza 50% wiecej energii . dlaczego sprawnosc ma nie byc wyzsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.