Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jaki piec


mdubik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam jak w temacie poszukuje pieca do ogrzania mojego domku na poczatek bedzie mial jakies 60m do ogrzania plus bojler 110l. po remacie poddasza jeszcze jakies 20m. nie mam piwnicy wiec piec stanie w domu bedzie jakies 30cm obnizony od poziomu podlogi bedzie w malym zamknietym pomieszczeniu tak mala palarenia. zaden z znajomych instalatorow nie chce mi polecic dokladnie ktory mam kupic piec i spotkalem sie z sugestja ze piec z wentylatorem bedzie robil nieprzyjemny halas i lepszym rozwiazaniem bedzie piec z miarkownikiem ciagu no bedzie mniej spalal opalu. wiec prosze o jakies podpowiedzi jaki piec zastosowac chodzi mi miedzy innnymi o duza stalopalnosc pieca i o ekonomie zamierzam spalac wegiel wiec jaki wybrac piec. Myslalem o piecu defro optima 12 albo cos w tej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy oby na pewno nie ma możliwości zabudowy kotła poza docelowym budynkiem?. Zapewniam że przy największej dbałości o czystość zawsze coś „wyjdzie” na mieszkanie (zupełnie jak w kuchniach kaflowych i kominkach). To nieuniknione. Może warto jeszcze przemyśleć temat i coś do mieszkania dobudować. Jeśli fundusze i prawo ( np. brak projektu na rozbudowę) nie pozwala to jakaś prowizorka dobrze ocieplona. Próbuję Cię zniechęcić do tego pomysłu ponieważ wiem co może kocioł „nawywijać” w kotłowni. A co najważniejsze to rozwiązanie bardzo niebezpieczne dla domowników z kotła niejednokrotnie „cofa” są niekiedy gorsze dni na rozpalanie (nie ciągnie od razu). Jedynym w miarę rozsądny rozwiązaniem był by kocioł z podajnikiem, przy nich można pokusić się o czystość ale cena jest zaporowa. Kociołek o którym piszesz widziałem nie raz bo to lokalny producent ( do Strawczyna mam 25 km ) Są stosunkowo nie drogie za oferowaną jakoś a i reklamacje są stosunkowo rzadko. ( tak powiada lokalny sprzedawca – sprzedaje dużo). Piec zdecydowanie z miarkownikiem ciągu. Dmuchawa to zbytek który powoduje tylko straty i bałagan ( w kotle i kominie). Problemem rozwiązania które sugeruje może okazać się lokalizacja komina ( i piec pogrzebany ) Chyba że komin jest wybudowany w ścianie szczytowej domku. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czystość przy piecu z podajnikiem to generalnie w dużej liczbie przypadków fikcja. Niestety jakość opału już nie pozwala powiedzieć, że te piece są czyste.

 

Ja generalnie do mieszkania nie polecam pieca z wentylatorem - a tym bardziej z podajnikiem. To jednak hałasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatku dziekuje za zainteresowanie tematem niestety nie mam mozliwosci dostawienia palarni brak dobrej zgody sasieckiej a dokladnie brak zgody na dostawienie nowego komina a stary komin jest posrodku budynku wiec praktycznie nie ma innej mozliwosci i z braku podpiwniczenia piec musze postawic w domu a dokladnie w miejscu starej kuchni weglowej ktora ogrzewala dom przez wezownice. mam jeszcze male pytanka

1. piec bedzie stal w pomieszczeniu zamknietym wiec czy takie pomieszczenie musi miec wentylacje mam w kominie kanal

powietrzny czy wentylacja ma byc naturalna czy moze byc wymuszona.

2. pomieszczenie w ktory bedzie piec bedzie malych rozmiarow czy potrzebuje takie pomieszczeni naplywu swierzego powietrza. pomieeszczene to bedzie w srodkowej czesci budynku wiec brak okna

3. jaki mozna jeszcze zastosowac piec porownywaln z defro komfort w porownywalnej jakosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szkoda że masz tak uciążliwych sąsiadów ( myślę że to zadecydowało o kotłowni wewnątrz mieszkania). Czasami tak bywa a szkoda. Jeśli mogę odpowiedzieć i ewentualnie coś zasugerować.

1.Jeśli kanał w kominie jest wolny a nie widzisz potrzeby wykorzystania go w mieszkaniu to moim zdaniem warto założyć porządną kratkę.( wentylacja bez wymuszeń ze świadomością ze fuft kominowy jest „sprawny” ma ciąg.)

2. Zdecydowanie dodatkowa dawka powietrza z zewnątrz ( to stanowi o prawidłowym spalaniu – efektywnym) W zupełności wystarczy rura 100 fi z PCV najlepiej umieszczona przy podłodze – lepsza recyrkulacja w pomieszczeniu i łatwiejszy przepływ powietrza z otworu do kotła.) Rurę należało by zaślepić odpowiednimi kratkami ( przed gryzoniami i np. liśćmi) Ja jeszcze zastanowił bym się nad wstawieniem takiego mini szybu w miejsce tej PCV ponieważ ten materiał nie posiada właściwości absorbcji wilgoci. A wiadomą sprawą że będzie tam powstawać zjawisko skraplania. Chyba że rura lekko ku górze w kotłowni i skropliny powędrują na zewnątrz budynku. Ważnym aspektem jest bezpieczeństwo domowników. Dlatego też polecał bym szczelne drzwi ( obite od wewnątrz blaszką 0,5) i ewentualnie czujnik sygnalizujący zadymienie ( czad ) w pomieszczeniu ( koszt 150 zł ). O ile można kupić wszystko do kotłowni czy do mieszkania zdrowia i życia nie kupimy za żadne pieniążki.

3. Kotłami podobnej klasy są kotły SAS ( Busko ) Zębiec ( Starachowice). Defro w porównaniu z nimi wypada najlepiej ze względu na grubość blachy wymiennika 6mm i cena za optimę 13 o której pisałeś trzeba zapłacić 1900 zł Sas i Zębiec tej mocy nie będzie wiele ale jednak droższy ( ok. 100 – 200 zł ) ale płaszcz cieńszy. Wybór należy do Ciebie. Pisząc o tych producentach mogę coś powiedzieć ponieważ większość kotłów które są w okolicznych kotłowniach to właśnie tych firm. ( rynek lokalny – do producentów mam od 25 do 80 km )

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek krakerss dzieki za odpowiedz procz tego ze znasz sie na c.o. to i jestes jasnowidzem chodzi mi o to rure fi 1oo ja mialem taki sam pomysl tylko nie chcialem o tym pisac zeby nie wyjsc na durnia no i z czujnikiem czadu dom ma drewniany podloga na legarach i jest jakies 20 cm przeswitu miedzy podloga a ziemia wiec tak rura PCV napewno sie zmiesci dzisiaj zagladalem do komina napewno trzeba go wyczyscic ma trzy kanaly jeden powietrzny i dwa dymne wymiary to cos 18cm na 20cm mysle ze pod piec z miarkownikiem to wystarczy, a jezeli to zamalo to czy mozna z dwoch zrobic jeden duzy??????? hydraulik zrobi mi instalacje w stali z PCV nie chce robic a w miedzi to mocno drogo wyjdzie rurka z goraca woda przy suficie powrod przy podlodze albo pod podlaga twierdzi ze bedzie grawitacja do tego grzejniki aluminiowe oblicza jedno zeberko na jeden m pomieszczenia czy ma racje i czy taki uklad bedzie bazpieczny czesto nie ma nas w domu a jak zabraknie produ zeby nie bylo przykrej niespodzianki. jak jest stalopalnosc takieg defro czy wystarczy 6-8godz zasyp.

Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nawiązując do powyższego. Pomyśl o maksymalnym ociepleniu tej rury którą masz zamiar zamontować pod dechami. Najlepiej na okrągło wełną a następnie jakąś folią ( np. strecz ). O czujnik można się pokusić mają na uwadze to że mieszkanie z drewna. Jeśli chodzi o komin to luft 18x20 w zupełności wystarczy ( u mnie na 18x18 kocioł 20 KW ). Jeśli chodzi o czyszczenie to zaczął bym właśnie wszystko od tej czynności a następnie sprawdził ciąg i szczelność ( czy nie mam rys pęknięć wykruszeń – komin to podstawa dla kotłowni). Jeśli chodzi o ułożenie rur. Jeśli będzie to układ pompowy nie grawitacyjny to polecał bym ułożyć jednak rury poniżej linii kaloryferów. Dzięki temu ciepło które będzie oddawane przez rury wykorzystamy w pewnym stopniu do ogrzania mieszkania ( inwercja – ciepło ku górze) Po co grzać sufit – strop. Myślę że rury nie będą izolowane więc może to względnie wyglądać i być jeszcze pożytecznie wykorzystane. Z tym bezpieczeństwem jest różnie nie wiem czy takie rozmieszczenie rur może wpłynąć na jego zwiększenie. Kociołek spokojnie wytrzyma 8 godzin ( zakładając dobre warunki). Ja proponował bym przemyśleć puki czas jeszcze dwie małe sugestie. Jedna z nich to odrobinę większe kaloryfery – dzięki większej powierzchni grzewczej będą pracowały na niższych temperaturach a przez to w domu będzie przyjemny mikroklimat ( jak w prawdziwym domu drewnianym). Drugi temat do przemyśleń to zawór 4d, koszt około 150 zł a efekty super. Dzięki zastosowaniu 4 d można zastosować jedną pompę ładującą zarówno CO jak i CWU. A latem paląc tylko na ciepłą wodę ( może być wyłączona zupełnie) Ponadto zwiększanie tem na kotle a taki jest podstawowy cel 4d prowadzi moim zdaniem do efektywniejszego spalania węgla ( pali się dłużej i mamy na pewno czystsze spalanie – kocioł i komin). Pomyśl jeszcze nad blaszką np. 0,5 na podłogę do tego pomieszczenia ( łatwiej o czystość i bezpieczeństwo w razie wyskoku żaru przez popielnik).

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no witam tomek krakerss z tym zaworem 4d to nie wiem czy sie da zalozyc a chodzi mi o to ze moj piec bedzie jakies 30 cm nizej od podlogi no i jakies w sumie40cm od najnizszeg grzejnika bedzie powrod to i tak zasilenie grzejnikow bedzie wyzej nie wiem czy dobrze mysle ale patrzylem na schematy od podlaczenia tego zaworu i widze ze w moim przypadku woda z powrotu bedzie musiala plynac pod gore do tego zaworu a dopiero do pieca. moze mnie poprawisz bo ja sie na c.o. wogole nie znam a jak mozesz to podeslij mi schemacik jak to ma byc prawidlowa wloczone jaki zawor 4-d no i wyczytalem ze mozna podlaczyc silownik i termostat pokojowy co polecasz w rasadnej cenie. a moze jeszcze berdziej obnizyc pomieszczenie i kupic jakis piec niski a szeroki. Ja dopiero planuje co ma zrobic i jak zrobic i co kupuc wiec uzywam forum zeby skorzystac z doswiadczenia jakie maja ludzie na tym forum Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 słowa dotyczące siłownika i sterownika zaworu 4d. Jest to rozwiązanie, które możesz podłączyć później, gdyż działa zupełnie niezależnie od innych mechanizmów instalacji - wymagany jest tylko zawór 4d. Składa się właśnie z siłownika zakładanego na zawór 4d oraz "kawałka" elektroniki, czyli sterownika z dwoma czujkami. Do tego sterownika przypinasz też sterownik pokojowy.

 

I tutaj jest jeszcze jedna rzecz, którą warto przemyśleć wcześniej, jeżeli planujesz montować taki sterownik zaworu 4d. Warto wcześniej zaplanować umieszczenie takich czujek - ja mam przylgowo do rur i niestety nie bardzo zdaje to egzamin.

 

Co do oszczędności opału - cóż - tego nie mierzyłem, ale na pewno się nie zwiększyło - za to kaloryfery mam cały czas ciepłe i w domu jest naprawdę dużo przyjemniej (zwiększoną trwałość pieca ocenię za klika(naście mam nadzieję) lat).

 

Nie mogę się natomiast wypowiedzieć co do przydatności takiego rozwiązania w Twojej instalacji, gdyż posiadam piec z podajnikiem i generalnie mi ono posłużyło do zwiększenia komfortu cieplnego w domu poprzez wyeliminowanie efektu zimnych kaloryferów. Fakt, że woda w piecu ma non stop 70 st. a nie 70 lub 30 miał dla mnie drugorzędne znaczenie. Z tego co wiem w przypadku pieca "zasypowego" dużym plusem takiego siłownika jest możliwość podwyższenia temperatury na piecu i regulacji temperatury w domu za pomocą zaworu 4d.

 

Jako, że korzystam ze sterownika zaworu 4d Piotrka Automatyka pozwolę sobie na koniec polecić i Tobie to konkretnie rozwiązanie, gdyż dobrze się u mnie sprawdziło. O szczegóły i cenę możesz go w każdej chwili zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam gdzie znajdie schemat podlaczenia zaworu 4-droznego w budynku parterowym gdzie piec znajduje sie na tym samy paziowie nie mam podpiwniczenia i piec stanie w malym pomieszczeniu w domu i bedzie tylko ok. 30cm/40cm nizej od poziomu podlogi. moze juz ktos poruszyl taki temat na tym forum i sa jakies rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.