Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec na ekogroszek Kotrem KWMP3-27


hubkar

Rekomendowane odpowiedzi

:rolleyes: Od grudnia 2007 r. użytkuję piec na ekogroszek KWMP3-27 firmy Kotrem ze sterownikiem Rapid 3z lub 3l firmy Compit. Dom ok. 200m, ocieplony, okna plastikowe. Stara instalacja grzewcza i grzejniki żeliwne, bojler 120l. Temperatura w domu podczas mrozów 20C, teraz 19,5C. Zuzycie węgla ok 50 kg, teraz 35kg. Moze ktoś z Państwa użytkuje taki piec i potrafi mi daradzić jak zmienić ustawienia pieca, aby był bardziej ekonomiczny. moje ustawienia to:

Temp. pieca 61C

podawanie 20, praca 60

moc wentylatora 20

przerwa 60min, 1 cykl w podtrzymaniu

temp CO 45C

Pozdrawiam. hubkar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy te podane powyżej parametry są stałe ? Czy piec je zmienia ??

 

Podawanie 20s ??? To bardzo dużo, ja mam 2s,

a przerwy też są długie mniej więcej od 30s jak piec podbija temp., do 120s.

Moc wentylatora mam ograniczoną pomiędzy 20-36 % (ust. fabryczne).

 

Rozumiem, że Pan czeka na wypowiedź kogoś kto ma taki sam piec.

ciekawy jestem czy te podane przez Pana parametry są cały czas stałe ??

 

A te moje nastawy może się przydadzą ??

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry są stałe. Ustawił mi je instalator. Takie same ustawienia sugeruje również instrukcja obsługi. Piec po włączeniu nagrzewa się w ok 30 min. Podczas pracy pompki temperatura pieca nie zmniejsza się. W tej chwili piec włącza mi się co ok. 2,5h. zastanawiam się na częściową zmianą kaloryferów na aluminiowe. Mniejsza ilość wody. mniejsze zuzycie węgla i krótszy czas nagrzewania się pieca. Takie jest moje zdanie. Dziś zmieniłem ustawienia: podawanie-17, przerwa 58, nadmuch 20%. Do tej pory gdy włączała się pompka temperayura na piecu malała, teraz się utrzymuje. Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. ponownie.

Od czasu kiedy kupiłem nowy piec Zębca na ekogroszek, temat ogrzewania trochę mnie wciągnął.

"parametry sa stałe" to trochę inaczej niż u mnie, bo mój sterownik cały czas zmienia swoje parametry pracy w zależności od potrzeb aby utrzymać temp. zadaną w na piecu i zarazem w domu. Z tego co widzę mój sterownik jet o wiele bardziej zaawansowany.

 

Jeżeli instrukcja sugeruje jakieś nastawy, to warto się ich trzymać, ale jest jedno ale.

Mój komin ma mniejszy przekrój niz zalecany w parametrach technicznych producenta, to ma swoje konsekwencje - nastawa fabryczna ilości powietrzna jest 80%, czyli oni robili pomiary przy kominie o przekroju 20x14, mój ma 13x15cm więc mniejszy, z tego powodu przy ust fabrycznych piec nie dopałał mi węgla, dlatego podwyższyłem ten parametr najpierw do 85% i do 90% i jest o wiele lepiej, z tego samego powodu wydłużyłem przerwy między podaniami.

Jednak duży nadmuch wentylatora to wypalony wegiel i jednczesnie ciepło wypchniete przez komin -straty, a za mały ciąg to wegiel niedopalony, czyli niewykorzystany, czyli też straty, optimum leży gdzieś po środku.

 

Mniejsza ilość wody w kaloryferach i tym samym w obiegu, to mniejsza inercja układu na grzanie pieca, czyli układ z mniejszą ilością wody jest lepszy dla pieców automatycznych.

Moja instalacja jest z miedzi, grzejniki aluminiwe, a w całej instalacji (rurki + grzejniki) ok 80 L wody, piec 48 L, czyli razem 130 L wody, wydaje się że to niedużo.

 

Poszedłem z nastawami w kier. zmniejszenia czasu podawania i wydłużenia czasu między-podaniami, do momentu kiedy widać że piec traci moc i nie daje rady nagrzać obiegu do temp zadanej, to jest dolna granica.

Czasy podawania można porównywać tylko jeżeli porównujemy piece o tej samej mocy, bo w piecu o dużej mocy na pewno ten czas musi być dłuższy.

Tak, że moje 2s podawania w piecu 15kW nijak sie ma do pieca o mocy 27kW.

 

Można spróbować, czas podawania zmniejszać poniżej 17s a ten drugi wydłużać coś ponad minutę, może w kier. 80s (stopniowo). Nadmuch ??, to zależy czy dopala węgiel czy nie, może na początek zostawić, do tego trzeba cierpliwości i obserwować.

Jeżeli w obiegu jest dużo wody, to może lepiej grzać dużą mocą a potem czekać na podtrzymaniu aż obieg odda to ciepło w dom. I tak w kółko w cyklach. Może należy sprawdzić kilka sposobów.

 

Jak się włącza pompa i wcześniej stała to oczywiste jest, że temp spadnie bo dopompowuje do pieca wodę z obiegu, która wcześniej stała w kaloryferach, a jeżeli teraz po włączeniu pompy piec zdoła utrzymać temp. to znaczy że ma zapas mocy i można poeksperymentować z ustawieniami patrametrów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam mam taki sam piec od maja 2007 i nie narzekam latem na sama wodę jak pali się to podajnik trzyma 1 Msc. Tamta zimę zasobnik trzymał mi ok 5 dni teraz 7.Poprzestawiałam sobie w ustawieniach E1.Moja powierzchnia domu do grzania to 150 metrów piec mam "KWMP3" a sterownik Rapid 3L.

d-podawanie mam na 20

O-czas wyłączenia podajnika na 50

U-wentylator zmniejszyłam na 18 a miałam na 20

b-czas pracy 60 (sekund)L-liczba przedmuchu na 1 a miałam na 2

L-liczba przedmuchu 1

Temperaturę jaką mam ustawiona na piecu to 52 stopnie a zalecane jest najmniej 55

a w domu mam 25 stopni trochę za gorąco ale przykręcam na termostatach na grzejniku na tych nowych ustawieniach pali sie już 1 msc grzejniki mam panelowe ale to nic nie znaczy że masz żeliwne mój wójek też je ma i nie ma problemów z piecem a ma taki sam jak ja bo on mi go polecił

 

Pozdrawiam może Ci coś podpowiedziałam . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam,

posiadam taki sam piec od 2 miesięcy do tej pory przepalałem drzewem ponieważ jeszcze tam nie mieszkam (dom na ukończeniu) oststnio pojawiły się duże mrozy więc zakupiłem eko groszek pieklorz natomist piec gaśnie nie potrafi utrzymać ognia. Ustawienia mam sugerowane przez marta8051 natomiast nie wiem co robić żeby trzymał ogień nawet deflektor przestawiłem niżej paleniska (teoretycznie zalecenie przez producenta) też nic to nie dało proszę o pomoc ewentualnie jakieś pomysły

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.