Skocz do zawartości
IGNOROWANY

KocioŁ Z Podanikiem - Proszę O Rady - Jaki Wybrać....


wumar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

na wstępie podam podstawowe informacje odnośnie domu, w którym ów piec niebawez stanie:

Do, o kubaturze 600 m3, powierzchnia użytkowa - ok. 115, powierzchnia całkowita - ok. 155 m2.

Ściany z silki, ocieplone styropianem o gr. 12 cm.

 

Trochę czytam juz o kotłach, ale nie wiem jaki wybrać:

Moje oczekiwania sa takie:

 

1. Z dodatkowym rusztem wodnym.

2. Z mozliwością spalania ekogroszku i pelletu jako pali podstawowych. Czytałem, że pomaga w tym obrotowa retorta?

3. Z ciekawym sterownikiem - najlepiej pogodówka, czujnik pokojowy, który np. po rozpalonym kominku z DGP nieco "spowolniłby" prace kotła. Możliwośc ustawienia różnych temperatur na różne dni tygodnia w różnych godzinach....

4. Żeby się łatwo go czyściło....:))),

5. W miarę duży zasobnik paliwa, żeby nie trzeba było co chwilke dosypoywać...( PS> DEFRO ma duże te zbiorniki....)

6. A ma jakiś piec zapalarkę automatyczną?

 

Czytałem coś o sterownikach Full logic.....ale ma to tylko RETO DUO Heiztechnik.....Ale firma nieznana, nie wiem jaki serwis, jak z gwarancją....

 

W grę chyba wchodzi: (choć wszystkich w/w parametrów nie spełniaja....:::rolleyes:(((

1. DEFRO DUO PLUS 15 KW

2. SAS GRO ECO 17 KW

 

A co sądzicie o właśnie o RETO DUO WEBER HEITZTECHNIK? Mieszkam na Dolnym Śląsku, gdzie ponoć nie ma żadnego serwisu...Wie Ktos coś na ten temat?

Myśłałem tez o Klimoszu.....

 

A wogóle to powinienem sie skupić na raczej 15 KW czy raczej 19 KW?

 

Będe Wam bardzo wdzięczny za wszelkie rady.

 

PS. jeśli ktoś mający doświadczenie i wiedzę w tym zakresie mieszka w okolicach Oleśnicy, Wrocławia, Trzebnicy, Sobótki, to mógłbym podjechać i zobaczyć jakiś piec, pogadać o nim spokojnie....Proszę o wiadomość na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z dodatkowym rusztem wodnym.

2. Z mozliwością spalania ekogroszku i pelletu jako pali podstawowych. Czytałem, że pomaga w tym obrotowa retorta?

3. Z ciekawym sterownikiem - najlepiej pogodówka, czujnik pokojowy, który np. po rozpalonym kominku z DGP nieco "spowolniłby" prace kotła. Możliwośc ustawienia różnych temperatur na różne dni tygodnia w różnych godzinach....

4. Żeby się łatwo go czyściło....:))),

5. W miarę duży zasobnik paliwa, żeby nie trzeba było co chwilke dosypoywać...( PS> DEFRO ma duże te zbiorniki....)

6. A ma jakiś piec zapalarkę automatyczną?

 

Czytałem coś o sterownikach Full logic.....ale ma to tylko RETO DUO Heiztechnik.....Ale firma nieznana, nie wiem jaki serwis, jak z gwarancją....

 

W grę chyba wchodzi: (choć wszystkich w/w parametrów nie spełniaja....:::rolleyes:(((

1. DEFRO DUO PLUS 15 KW

2. SAS GRO ECO 17 KW

 

Witam

 

ad1. Ruszt wodny to głupi pomysł - schładza spaliny uniemożliwiając całkowite spalanie

ad2. Moim zdaniem konieczne jest podjęcie decyzji na początku eko czy pelet - dedykowane dla peletu są lepsze nież eko+pelet (w przypadku spalania peletu) - w takim przypadku (eko+pelet)to zwykle to zwykle retorta albo szuflada - pelet powinien być spalany w innych warunkach - wyższa temperatura, więcej powietrza wtórnego, dłuższa droga spalin przed pierwszym spotkaniem z wymiennikiem.

ad3. z ostatnich sterownków które wpadły mi w oko to eco-max 800 lub e-coal

ad4. trudno powiedzieć - chyba lepszy w wymiennikiem pionowym

ad5. na specjalne zamówienie

ad6. jak będzie na pelet z buforem lub dużą pojemnością wodną w instalacji - inaczej lub dla groszku nie warto

 

Osobiście mam Lazara i jestem zadowolony. Uważam jednak że kluczową kwestią jest poprawny montaż kotła (obieg kotłowy, mieszacz itp) i dobry wymiennik (żadne ruszta wodne lub bezpośrednie kierowanie płomienia na blachy) - sterownik to drugorzędna sprawa. Bardzo istotne jest również wcześniejsze podjęcie decyzji o podstawowym paliwie węgiel (eko, miał itp) czy pelet (ew. zboże - owies) - wymagania co do warunków spalania są zupełnie inne dla tych rodzajów paliw. Oczywiście pelet można ostatacznie spalić w retorcie - w drugą stronę to nie zadziała.

 

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witajcie,

 

zrobiłem rozeznanie i mam swojego faworyta. Tutaj jest LINK KLIK

Gość powiedział, że ten 10KW w nowym domku (specyfikacja poniżej) powinno wystarczyć.

 

Powierzchnia użytkowa: 117 m2

Powierzchnia NETTO: 164,2 m2

Powierzchnia dachu: 184,9 m2

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian (U): 0,25 W/m2K

Współczynnik przenikania ciepła dla dachu ocieplanego: 0,16 W/m2K

Technologia i konstrukcja: murowana ? beton komórkowy

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE: beton komórkowy YTONG ENERGO gr.36,5cm

ŚCIANY WEWNĘTRZNE: bloczki silikatowe SILKA gr.24cm i 12cm

STROP: żelbetowy

KONSTRUKCJA DACHU: drewniana, jętkowa

RODZAJ SCHODÓW: żelbetowe

 

Jednak idę w stronę pelletu. PIec jest dofinansowany z UE, nie będzie śmierdziało węglem, brak sadzy - wydaje się, że same plusy. A jak z kosztami? Czy paląc w piecu dedykowanym na pellet koszty będą dużo wy ższe niż na ekogroszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

[..]

 

Jednak idę w stronę pelletu. PIec jest dofinansowany z UE, nie będzie śmierdziało węglem, brak sadzy - wydaje się, że same plusy. A jak z kosztami? Czy paląc w piecu dedykowanym na pellet koszty będą dużo wy ższe niż na ekogroszek?

 

Jak chcesz wchodzić w pellety, to weź pod uwagę powierzchnię magazynową - duuużo takiej powierzchni.

 

Pellet trzeba kupować w okresie, kiedy jest tanio - wiosna - i przechowywać do zimy. Jest bardzo lekki i zajmuje mnóstwo miejsca, a jak go rzucisz na podwórku, to nie będzie nadawał się do palenia zimą.

 

Przemyśl to, bo koszty magazynowania mogą zadecydować o nieopłacalności takiego rozwiązania.

 

pozdr

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wchodzić w pellety, to weź pod uwagę powierzchnię magazynową - duuużo takiej powierzchni.

 

Pellet trzeba kupować w okresie, kiedy jest tanio - wiosna - i przechowywać do zimy. Jest bardzo lekki i zajmuje mnóstwo miejsca, a jak go rzucisz na podwórku, to nie będzie nadawał się do palenia zimą.

Hmmm... dobra uwaga, nie myślałem o tym wcześniej. Ale na szczęście przy odrobinie przychylności osób trzecich spokojnie będę miał gdzie to trzymać.

Teraz najbardziej interesuje mnie piec. Czy ktoś miał z nim do czynienia i czy 10KW styknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę doradzić od siebie to rodzaj sterownika. Żadne w których trzeba dobierać samemu czas podawania, przerwy i nadmuchu - bo jak taki wybierzesz to spokojnie spędzisz 2-3 miesiące przy kotle, a jak trafisz przy kolejnym kupnie opału na gorszą lub lepszą jego jakość to ........... powtórka z rozrywki wcześniejszej. No i kanały spalinowe pionowe. Reszta problemów to pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy pellecie potrzebny jest wsad kominowy z kwasiaka bo inaczej wykwit murowany. Wg mnie 10 kw to stanowczo za mało, co będzie jak przy -20 mocy nie wystarczy, drugi kociołek dostawisz? To, że kocioł ma większą moc nie znaczy że więcej pali, inaczej niż w samochodach. Poczytaj dobrze forum, zwłaszcza tematy ze słowami "jaki kocioł" w tytule, bo na rynku dużo producentów i łatwo wdepnąć.

Edytowane przez pascal141
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.