Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Proszę O Pomoc


Grisza00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam zamiar kupić piec na ekogroszek. Dom (dół ok120 m2), góra ok 80 m2 ale poddasze - mniej m3). Proszę o pomoc w doborze kotła. Dom jest ocieplony styropianem 10cm. Wiem, że jest dużo kotłów do tego typu instalacji (zamknięta), ale nie chce wdać 9000 zł na piec. Analizowałem oferty, ale część kotłów ma tzw. min. temp. wody w powrocie, lub na piecu w granicach 60 stopni. Nie wiem czy taki piec, gdy zadam temp. 40 (jak mnie nie nie ma w domu) to się zaraz nie zepsuje. Ogólnie pisząc, czy macie jakieś w miarę zdroworozsądkowe cenowo propozycje dla takiego ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce to możesz kupić każdy kocioł odpowiednio go zabezpieczyc i może pracować w układzie zamkniętym. A co do utrzymywania wysokiej temperatury na kotle to niestety powinieneś trzymać taką wysoką jest to dobre dla kotła i ekonomiczne ( zwykle kocioł w tym punkcie ma najwyższą sprawność) Po zamontowaniu układu mieszającego na instalacji możesz utrzymywać nawet 20 st ale na kotle 60-70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki za zainteresowanie. Ale o co chodzi z tym "mieszalnikiem". Nie bardzo rozumiem mam mieć 20 stopni i jednocześnie ok 60? Proszę jeszcze o pomoc i wyrozumiałość dla początkującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozglądaj się, zobacz co tobie odpowiada cenowo i wrzuć na forum, może ktoś ma już taki albo podobny - to pomogą.

Konkretny wybór czy podanie Ci modelów może zawierać listę w setkach pozycji.

Ten dom jest nowy? Łącznie ponad 200m2? Tak po opisie ciężko cokolwiek Ci doradzić. Moim zdaniem kociołek powinien przekraczać 20kW, (ale ja zawsze przesadzam ;) ) pytanie ile masz grzejników jakiej mocy, czy będziesz grzał ciepłą wodę (bojler - zasobnik) - czy masz inne rozwiązanie do podgrzewania?

Jaki opał - do jakiego masz łatwy dostęp czy niskie ceny? Chcesz zasypowy (dorzucasz opał w ciągu doby) czy z podajnikiem (zasypujesz co kilka dni zasobnik)?

 

4D o czym pisze Sanit to niewielki zawór zamontowany na instalacji (zwykle niedaleko kotła) posiadający 4 podłączania (2 wejścia i 2 wyjścia). Pozwala sterować ciepłą wodą - rozdzielać. Możesz ustawić (ręcznie lub elektronicznie) - wyższa temp. wraca do kotła (utrzymując jego temperaturę, np 60*C), chłodniejsza idzie na dom/instalację. Taka mała rozdzielnia ciepła :) (większość producentów kotłów wymaga takiego lub 3D). - tak na "chłopski rozum".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest stary. Remont generalny w 2000 r., ocieplony styropianem 10cm i dach wełną 15cm. Instalacja ma 10 lat (miedziana). Grzejniki normalne (nie żeberkowe). Powierzchnia jak w opisie. Kocioł z podajnikiem na eko-groszek. Zadawałem pytanie na forum, ale nikt nie zna tej firmy. Myślałem takich kotłach: http://www.fireeco.pl/fargo lub http://www.fireeco.pl/epos 19 KW.

Ma grzać też wodę w bojlerze (120l). Grzejników mam 19 szt. Ale jakiej mocy to nie mam pojęcia. Jeśli nie sprawi to kłopotu proszę o dalsze wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz.

Poczytałem na forum, że te piece są do niczego. Czy mógłbyś mi pomóc w wyborze kotła w podanych parametrach, tak aby nie wydać więcej niż 6.500 PLN?

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

A palnik w kotle lepiej aby był żeliwny czy retortowy? Czytam, czytam, szukam i dochodzę do wniosku, że łatwiej samochód wybrać niż piec co. Kiedyś to były inne czasy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja z kolei polecam piece z podajnikiem tłokowym, sam taki użytkuję już dwie zimy za mną i przy paleniu miałem wychodzi połowa kosztów, ewentualnie polecał bym piec z podajnikiem do ekogroszku, pelletu i owsa tak aby nie być uzależnionym od jednego rodzaju paliwa jakim jest ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Bardzo proszę o pomoc. Znalazłem nastęoujące kotły i nie wiem, który jest najbardziej optymalny:

- SEKO EKO-R 20-25kW cena 7.167pln

- DEFRO EKO DUO 19kW - cena 8.100pln,

- CICHEWICZ FUTURA ECONO 25 kW - cena 8.000,

- DEFRO AKM UNI 22 kW - cena 8.200 (ten ma jakiś palnik rynnowy i nie wiem co to oznacza),

- ŻYWIEC CARBON PLUS 22kW - za 8750pln.

Bardzo proszę o pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wiele pozytywnych opini widziałem na forach o piecach z podajnikiem firmy Witkowski z rusztem drugim wodnym ( zawsze latem możesz bele czym nagrzać wody na mycie ) i niedrogie mają . Sam myślałem o takim , bardzo mi się spodobały , ale niestety jedno wymiarami mi nie pasuje , drugie najmniejszy i tak za duży na mój dom , trzecie mam w stodole kupę drzewa po budowie . Nastawiam się na miał-orzech , zresztą tylko takie mają mniejsze moce .

Edytowane przez skiba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.