Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Perfekt T podajnik tłokowy


derek

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze jedna sprawa: zabezpieczenie przed pracą na wygaszonym kotle to porażka - w starym st-77 było to rewelacyjnie prosto rozwiązane. W perfekcie w trakcie dobierania optymalnych ustawień już dwa razy wygarniałem groszek z popielnika i rusztu - chyba ze 25 kg. To i problem z rozpalaniem - nie dla mnie ale dla pozostałych domowników - zaczyna mnie przekonywać do powrotu do st-77. Gdyby ten sterownik miał jeszcze sterowanie zaworem 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety problem, o którym piszesz to bodaj najpoważniejsza wada Perfekta. Producent stał się już całkowiecie nieczuły na moje utyskiwania w tej kwestii. Zastanawiam się czy nie zmusić go do poprawy oprogramowania poprzez reklamację produktu. Przecież to zachowanie stoi w sprzeczności do opisu z instrukcji użytkowania. Mam co prawda również inną instrukcję do kotła z podajnikiem ślimakowym i tam jest wyraźnie napisane o przechodzeniu Perfekta w stan wygaszania poniżej 30st. z uwzględnieniem nastawy czasu wygaszania, ale właściwa instrukcja do wersji T wyraźnie "mówi" o przejściu w tryb wygaszania 10 st. poniżej temperatury nastawy z uwzlędnieniem czasu nastawy i... z blokadą samoczynnego przejścia do wygaszania przez czas ok. dwóch pierwszych godzin. W praktyce problem ten nabiera na sile w momencie niekontrolowanego wygaśnięcia i zawalenia paleniska i popielnika świeżym opałem. Ja tymczasowo poradziłem sobie z tym problemem dzięki zastosowaniu już wcześniej dodatkowego sterownika programowalnego, który odwala robotę za Perfekta w tej i innej kwestii. Mój sterownik oprócz okresowego w miarę potrzeb przewietrzania kotłowni, precyzyjnego sterownania pompą cyrkulacyjną cwu, kontrolą pracy zaworu trójdrogowego i pracą pomp, od wczoraj zajmuje się również zmuszaniem przejcia Perfekta do stanu awarii i zatrzymaniem jego pracy. Nie jestem zwolennikiem odcinania zasilania, bo to zawsze rodzi dodatkowe problemy. Mój sterownik otrzymuje informacje o załączeniu pompy co według nastawy na Perfekcie (55st) i czeka aż znów Perfekt wyłączy tę pomę przy spadającej temperaturze. Przy 50 st. na piecu przerywa obwód czujnika podajnika i wywołuje błąd podajnika, zatrzymując proces grzewczy. Komuś może się to wydawać skomplikowane, ale ja poruszam się w tym pewnie. Oczywiście rozwiązanie to jest półśrodkiem i należałoby raczej masowo zmusić producenta do zmiany softu. Ile osób podpisałoby się za takim wnioskiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wróciłem do st-77. Znowu dwa razy pic samoistnie wygasł i była zabawa z wybieraniem groszku. Przy grzaniu tylko wody do celów CWU nie stwierdziłem zysku z użytkowania Perfekta. Moje kiepskie wrażenie może być wynikiem tego, iż jednocześnie zmieniłem sterownik i byłem zmuszony do zmiany opału (z miału na eko-groszek). Ale wydaje mi się, że dokładając automatykę sterowania zaworem 4D w funkcji temp. zewnętrznej i regulatora pokojowego to i prosty st-77 powinien wystarczyć, zwłaszcza, że w jego przypadku żona nie ma problemów z ew. rozpalaniem kotła ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni podzielam Twoje rozterki, chociaż ja nie wyobrażam sobie powrotu do st-77. Irytowały mnie wciąż za duże pomimo najmniejszej nastawy, obroty wentylatora. Ciepło było wypychane z pieca przez komin. W Perfekcie istnieje dużo większa elastyczność pod tym względem. Ogólnie należę do zadowolonych użytkowników Perfekta jak i KMG. Choć przyznam, że okupione to było wieloma wysiłkami. W mojej konfiguracji uważam za najlepsze rozwiązanie połączenie sterownika pogodowego w pokoju sterującego zaworem mieszającym ze sterownikiem na piecu jakikolwiek niebyłby.

W Twoim przypadku niekontrolowane wygaszanie pieca na Perfekcie może mieć następujące przyczyny:

- zbyt długa nastawa przerwy w trybie pracy,

- zbyt częste przechodzenie w nadzór i długotrwałe utrzymywanie się w tym stanie bez przedmuchów i podania nowej porcji paliwa.

 

Spróbuj zmniejszyć przerwę do 1000s w trybie pracy i 1800s w trybie wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ na parę dni wyjeżdżam to póki co pozostanę przy ST-77 - rodzina wie jak go obsłużyć. Po powrocie spróbuję się przeprosić z Perfektem ale mam prośbę o listę ustawień parametrów dla Perfekta z KMG-1. I jeszcze jedno: czy przy zastosowanych ustawieniach kocioł chodzi cały czas bez wchodzenia w tryb nadzoru?

Przez dwa dni testowałem takie ustawienie: sterownik st-77 ustawiony na 65 stopni, minimalny nadmuch, podawanie/przerwa 1/2 min, do sterownika zaworu 4D podłączony Euroster 1100M czujnik za pompą obiegową CO ustawienie temp 31 stopni. W domu (330 m2 z piwinicą) 21 stopni, wahania temperatury na zasilaniu za zaworem 4D +/- 1 stopień ale opału wyszło 2x tyle co przy pracy st-77 sterowanej sterownikiem pokojowym (włącz/wyłącz). Wniosek - trzeba w układ włączyć sterownik pokojowy. Włączyłem go w układ sterowania pompą CO. Poprawiło się ale jest problem z zabezpieczeniem przed przegrzaniem kotła. Wniosek 2 - trzeba zastosować kompleksowe rozwiązanie takie jak opisuje piotrek_automatyk z TCZ-25 lub z uwagi na "trudną" dostępność tego rozwiązania zrobić to samemu. Takie możliwości daje rozwiązanie proponowane na http://www.allegro.pl/item446615410_rewelacyjny_sterownik_do_pieca_co_zrobisz_go_sam.html. Po zapoznaniu się z dokumentacją uważam, że można na tym oprogramować podobny sterownik zaworem 4D z następującymi funkcjami:

1) dobór temperatury zadanej w obiegu na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej i krzywej grzewczej,

2) utrzymanie stałej temp. w obiegu,

3) zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła (pełne otwarcie zaworu 4D po przekroczeniu określonej temp. w płaszczu kotła),

4) wyłączanie pompy obiegowej CO (lub zmniejszanie zadanej temp. w obiegu) po osiągnięciu właściwej temp. w pomieszczeniu sygnalizowane przez sterownik pokojowy. - w tym przypadku trzeba byłoby przetestować, które rozwiązanie daje większe oszczędności w opale.

W tym tygodniu zamówię jeszcze płytkę testową i przymierzę się do napisania algorytmu sterowania. :(

Inna sprawa - jaki zastosuję docelowo sterownik kotła (st-77 czy Perfekt) - nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale logicznie myśląc:

Sadza to produkt niepełnego spalania. Niepełne spalanie następuje przy niedoborze tlenu. Wniosek - aby wyeliminować sadzę należy zwiększyć ilość powietrza. :(

Witam, ilosc sadzy chyba niekoniecznie ma zwiazek z iloscia powietrza, zalezy raczej od opalu, Moje ustawienia pieca: moc went 21%, przerwa na podajniku 240 s, czas calkowania(200) wsp pogo 50%,temp zadana 50st, zakres reg 0st, korekta ekonomiczna 1 st, przerwa nadz 12 min, moc dm nadzoru 14%, piec pracuje bardzo stabilnie nie wygasa, amplituda temp ok 4-5 st 47,5- 51,5. to tyle, piec mam od niedawna, jednak udalo mi sie zauwazyc ze zbyt wysokie obroty wentylatora nie tylko nie poprawiaja pracy pieca , ale powoduja wysokie temperatury ukladu kominowego oraz szybkie spiekanie mialu i powstawanie duzej ilosci szlaki. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ponownie ja. wczoraj podnioslem temperature zadana do 52st-1stE. wymagalo to podniesienia mocy went do 25 %, a obnizenia minimalnego czasu przerwy do 220 s, obr nadzoru 17%, przedmuch nadz 15 sek. zuzycie paliwa caly czas to samo(dluzszy tryb pracy, wiecej podan, ale dluzsze przerwy w nadzorze) zasobnik zasypany w poniedzialek ok 18, dzisiaj bylo jeszcze pol zasobnika(do piatku powinno starczyc). pozdrawiam , jezeli ktos testuje podobne ustawienia prosze o napisanie jakie efekty ( piec kmg 1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbawiła mnie Twoja wypowiedź. Ale zaszałałeś z tą temperaturą! Ja mam nastawę 70st, a przy 55 dopiero następuje załączenie pompy co. Do takiej jazdy potrzeba jednak zaworu mieszającego.

a po co ty tak szalejesz z temperatura? chyba wyzsza temperatura to wieksze straty spowodowane wieksza roznica miedzy kotlem a otoczeniem, czy moze jestem w bledzie?? pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Witam ponownie :).

Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby powiedzieć jakiego rodzaju czujnik (jaki układ) zastosowano w oryginalnym czujniku temperatury do sterowania pogodowego w Perfekt T (lub jaki można zastosować zamiennik)?

Pozdrawiam

 

Odpowiedź znajdziesz na tym forum na początku tego wątku w poście napisanym przeze mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź znajdziesz na tym forum na początku tego wątku w poście napisanym przeze mnie.

Ok. Zasugerowałem się opisem że zastosowałeś czujnik od CWU. Ale w takim przypadku wybacz pytanie laika: LM335 ma 3 nóżki (masa, wyjście i zasilanie), na sterowniku jest wejście na dwa przewody - jak podłączyć ten czujnik (które nóżki układu LM335)?

Poza tym jak widać ponownie przeprosiłem się z Perfektem T. Może dlatego że idą Święta i mam trochę więcej czasu na obserwowanie pracy kotła a może dlatego że na skład przywieźli taki "ekogroch", że nie byłem w stanie ustawić ST-77. Pomimo najkrótszego czasu przepalania piec wygasał (węgiel palił się jak suchy papier - zaczynam podejrzewać że mam nieszczelność przez którą ciągnie lewe powietrze). Teraz na tym samym opale walczę z Perfektem. Jeśli mógłbyś podzielić się ustawieniami to byłbym zobowiązany :) (kocioł KMG-1 30 kW)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nóżka Adjustment jest nieużywana, możesz ją odciąć. Musisz podłączyć zgodnie z polaryzacją i to wszystko. Ściągnij sobie pdf'a do tego scalaczka. Wolałbym, żebyś zapytał mnie które dokładnie parametry nastawy Perfekta intresują Ciebie. To te podam. Nie chce mni się tyle pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jeśli chodzi o parametry to nareszcie na skład przywieźli miał (słaby ale zawsze) i skończyły się problemy z gaśnięciem i sadzą.

W zasadzie interesuje mnie dobór mocy kotła i nadmuchu - miał trochę żużluje i skleja (tworzy się skorupa). Kocioł powoli dochodzi do zadanej temp. (np. 65 st) ale nie utrzymuje jej na zadanym poziomie i znowu temp. spada o 5-8 stopni i powoli wraca do zadanej.

aktualne parametry:

moc kotła: 45%

nadmuch: 45%

maksymalny nadmuch: 60%

minimalny nadmuch: 15%

minimalny czas podawania 20 sek (ale nie spada poniżej 45 s)

czas całkowania 100 s

zakres temp całkowania 5 st.

temperatura zadana 65 st

temp załączenia pomp: 50 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również palę miałem. Z komina dymu nie uświadczysz ale w piecu sadza przybywa już dość obficie. Czyszczenie pieca raz na 4 dni. Palę mieszanką miału z groszkiem i pelletem. Miał z groszkiem mam ze składu jeszcze sprzed dwóch lat i wciąż nie mogę pogodzić się z obecnymi cenami. Moje paliwo spala się kiepsko a raczej przechodzi w koks, który następnie wybieram i ponownie spalam na płycie paleniska. Znacznie lepiej jest w połączeniu z pelletem. Ten wypala się szybciej tworząc szczeliny do przepływu powietrza. Skorupa tworzy się mniejsza niż w przypadku samego węgla. Dodatkowo grzebienie z wolframu pomagają napowietrzać złoże. Moje nastawy są podobne do twoich: temperatura zadana 68st. czas całkowania 40s. zakres 5st. temp załączenia pompy CO 50st. Oscylacje są raczej duże, ale wynikają z używania wężownicy w piecu. To ponad 20kW mocy wieć jak pociągnie tę moc z pieca to nie ma zmiłuj - musi ostro spadać. Na samym co oscylacje są w granicach 3-5st. Moc kotła:45%, ilość powietrza także 45%. Moc maks. wentylatora mam na 35%, minimalną na 12%. Minimalny czas podawania 90s. W ciągu doby średnio ok 230 cykli ruchu podajnika (robię statystykę na zewnętrznym dodatkowym programatorze). Podajnik na 4 stopniu. Przedmuch nadzoru 30min na 30s. Ruszt mam przerobiony tak, że wysuwa się spod płyty i zawsze ustawiam go w połowie, tak że niedopalony węgilel dopala się lub jest łatwy do wyciągnięcia szufelką. Popioł jest dużo, ale bez zbytnich spieków. Co jeszcze chciałbyś wiedzieć? Zużycie paliwa? 20kg węgla zmieszane z peletem w proporcji 1:1 masowo. Pewnie możnaby mniej spalić, ale ja jeszcze z tego odzyskuję z 1/4 wiaderka koksu. Taki węgiel, co zrobić. Z pieca mimo wszystko jestem zadowolony. W perfekcie mam drobną przeróbkę. Przeciąłem ścieżkę od pompy cyrkulacyjnej cwu i połączyłem w szeregu z pompką cwu. Dało mi to możliwość periodycznego sterowania pompą cwu w zależności od pory dnia. Do pompki cyrkulacyjnej cwu używam zewnętrznego układu w cyklu 2min na 20 min przerwy w wybranych porach dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, trochę zmodyfikowałem moje ustawienia ale zauważyłem jeden problem - jak by się nie ustawiało kocioł powoli dochodzi do zadanej temp (czasami lekko ją przekracza (1-2 stopnie) nie wchodząc (lub wchodząc) w tryb nadzoru) ale nie jest w stanie utrzymać zadanej temp. i po krótkim czasie temp. spada nawet o 7-8 stopni i znowu pnie się do góry. Wydaje się że ideałem byłoby jakby sterownik przy obciążeniu kotła tylko CO tak dobierał parametry, żeby kocioł stabilnie pracował w zakresie +/- 1 stopień od zadanej temp. Na razie mi się to nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten problem może mieć podłoże w: primo - w opóźnieniu w odczycie temperatury z płaszcza. Ja zastosowałem tu pastę termoprzewodzącą. Secundo: jeśli stosujesz głowice termostatyczne tak jak ja, to zauważyłem cykliczne przepuszczanie wody i w efekcie okresowo napływa większa ilość chłodniejszej wody do pieca co musi spowodować wahania. Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nalałem do kanału w płaszczu kotła oleju i w nim zanurzyłem czujnik. Myślę że chyba trzeba jednak zwiększyć nieco minimalne obroty wentylatora. Na grzejnikach mam głowice (ustawione 4-4.5 w skali do 6). Zawór 4D ustawiony na utrzymywanie około 37 stopni przy temperaturze wody w płaszczu około 65-68 st. Na razie wyłączyłem sterowanie zaworem 4D (czyli utrzymywanie stałej temp. za nim). Miał jest niestety podłej jakości ale się jakoś pali i nie mam problemu z samoczynnym wygaszaniem kotła. Spróbuję dzisiaj włączyć w szereg z pompą obiegową CO regulator pokojowy (prosty włącz/wyłącz z zadaną histerezą) - na pewno nie pomoże ale może zmniejszy zużycie opału - na ST-77 w takich warunkach jak dzisiaj zużywałem 25 kg/dobę - teraz jest to 40-50 kg :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że olej nadaje się takiego układu pracy? Wątpię. Z pewnością polepsza przenikanie ciepła do czujnika, ale robi to w sposób dla siebie właściwy, czyli z bezwładnością, która jest niepożądana w tym układnie. Nam zależy na szybkiej reakcji na zmianę temperatury i tylko media szybko przewodzące są wskazane. Takim jest np silikonowa pasta termoprzewodząca. Ja wzbogaciłem ją o resztki pasty ze srebrem od procesora. Reakcja jest widoczna gołym okiem, bo różnice przy rozgrzewniu pieca po załączeniu pompy co, pomiędzy temperaturą na Perfekcie a termometrem na rurze zaraz za piecem nie przekraczają 5st. W ocenie szybkości reakcji czujnika w płaszczu bardzo istotna jest właśnie ta faza pracy pieca. Potem wskazania się wyrównują. Jak to jest u ciebie? Myślę, że clou problemów leży jednak w spiekaniu opału. Jak go ruszysz pogrzebaczem to temperatura skoczy do góry bardzo szybko. Stąd moje działania w kierunku zastąpienia pogrzebacza grzebieniami z wolframu. A Posiadasz wężownicę w piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że ideałem byłoby jakby sterownik przy obciążeniu kotła tylko CO tak dobierał parametry, żeby kocioł stabilnie pracował w zakresie +/- 1 stopień od zadanej temp. Na razie mi się to nie udało.
--to ci sie nie uda. Falowanie temperatury to rzecz normalna.

Bezwład paleniska + bezwład płaszcza kotła= falowanie temperatury.

Można by to wyeliminowac płynną pracą dmuchawy, komputerkiem i innymi bajerkami, ale koszty.....

Było by najlepiej aby palenisko pracowało stale ze zmiennz mocą. Udało sie to komuś??

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.