Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Kocioł Wybrać


lans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Stoję właśnie przed dylematem jaki kocioł wybrać do ogrzewania parterowego domu jednorodzinnego powierzchnia na dole 100m2 na poddaszu 43m2. Sciany ocieplone styripianem 15cm dach będę ocieplał na czasie tzn. przed zimą. Przeglądałem rynek i fora internetowe i w oko wpadły mi 4 kotły pierwszy to SAS GRO-ECO 17kW, następne to kotły firmy PRE-EKO KSR14kW, KSR17kW ewentualnie KSRM17kW. Proszę o opinie na temat tych kotłow może ktoś je uzytkuję i ma ochote podzielić się ze spostrzeżeniami z użytkowania tych kotłow z góry dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego tak się składa że ja mam piec SAS GRO ECO 17 KW.Co mogę powiedzieć o piecu, ja nie mam z nim żadnych kłopotów. Pale już 3 sezon i pale non stop lato zima.Wszystko jest OK,naprawdę nie mam nic żeby piec skrytykować. Ja ogrzewam nim 100m2, zardzewiał w nim lekko zasobnik od środka ale to moja wina bo paliłem mokrym opałem. Ja polecam ten piec.Nara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lans - skup się lepiej na 17-stakch, nie myśl zbyt intensywnie o 14. Mam podobny domek i 23, ostatnia zima pokazała, że nie przewymiarowałem zbytnio :) I na kiepskim opale było oki (oczywiście +CWU). Na tym forum były w minioną zimę dyskusje o "optymalnym" doborze kotła, nie wszystkim optymalnie się sprawdzało ;) Niby taka zima raz na 10 lat....., ale dziura w rurze też raz na 10 lat..., a się zdarza :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pewnie, kup se autobus bo może akurat wesele wypadnie i się przyda,

przewymiarowanie kotła to totalna porażka i zabójstwo dla kotła,komina i kieszeni, no ale jak widać próżne gadanie,Polak już nawet nie jest mądry po szkodzie ;)

Bez żartów, 14kW na 143m2 to jednak skromnie. Odliczyć sprawność, straty przepływu, CWU jak będzie podpięte, znając życie jakieś mostki, ile mu zostanie..... bez szaleństw. Dwa lata temu mój kociołek pracował na 66*C - bez problemu, ostatniej zimy doszedłem do 75. Na 14-stce będzie wodę gotował jak przyjdzie taka zima. Ale to jego wybór i decyzja, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów

Stoję właśnie przed dylematem jaki kocioł wybrać do ogrzewania parterowego domu jednorodzinnego powierzchnia na dole 100m2 na poddaszu 43m2. Sciany ocieplone styripianem 15cm dach będę ocieplał na czasie tzn. przed zimą. Przeglądałem rynek i fora internetowe i w oko wpadły mi 4 kotły pierwszy to SAS GRO-ECO 17kW, następne to kotły firmy PRE-EKO KSR14kW, KSR17kW ewentualnie KSRM17kW. Proszę o opinie na temat tych kotłow może ktoś je uzytkuję i ma ochote podzielić się ze spostrzeżeniami z użytkowania tych kotłow z góry dziekuje i pozdrawiam

 

Witam problem przewymiarowania kotła dotyczy tradycyjnego podłączenia wyjście powrót podłączenie przez zawór 4 drogowy ( obieg kotłowy i mieszkaniowy) rozwiązuje problem.

Temperaturą kotła nie reguluje się temperatury w mieszkaniu ;) do tego służy zawór 3D/4D lub inny sposób podłączenia.

 

 

Możesz podłączyć kocioł 35 kw na kotle trzymać 70 stopni poprostu będzie siedział w nadzorze przez większość życia. Na mieszkanie puszczasz tyle co potrzeba 20 , 30 itd.

 

Ja pelecam ci piece WEBERA 15 kw automatyczna regulacja od 5 -15 kw ale powyższa porada ma się do każdego producenta.

 

Jeżeli kupisz kocioł np 12kw to palnik rozwinie na pewno więcej ze 20 kw ale wymiennik nie będzie w stanie odebrać ciepła i pójdzie w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, producenci kotłów podają rozbieżności w ogrzewaniu m2 ich piecami. Np.. SAS GRO ECO 17 KW do 150m2 .WEBERA 15 KW też do 150m2. 15 a 17 kw to jednak jest różnica.A tak na marginesie to WEBER wygląda ciekawie.

 

Są firmy co przesadzają z możliwościami danego pieca wyliczona moc na styk.

Z tego co się dowiadywałem przed zakupem WEBER ma zapas tzn jak mi tłumaczyli na dom z lat 80 - 90 150m2 natomiast nowe budownictwo nawet do 200 m2.

 

Zgodzę się z tym bo nowe domy zapotrzebowanie tak ze 60 wat na m2 stare 100-120 i więcej. Przewymiarowanie pieca nie jest groźne np gdybyś miał 20 kw bo i tak steruje się jak 15 od 5 moc minimalna. Problem będzie jak kotłem chcesz regulować temperaturę w domu to wtedy musisz precyzyjnie trafić w moc optymalną. Kocioł ma wygrzać siebie i krótki obieg a mieszkanie wygrzewamy obiegiem mieszkaniowym z zaworem 4 D lub 3 D.

 

Pamiętaj że są przypadki że nie uwzględni się pewnych czynników strat ciepła: usytuowania domu braku drzew przenikalności cieplnej ścian itd.

 

Według mnie lekkie przewymiarowanie nie wpłynie na zwiększone spalanie jeżeli kocioł potrafi automatycznie zmieniać moc. Polecam pogodówkę jak dobierzesz właściwą krzywą grzewczą to nawet ustawianie temperatury cię nie będzie interesowało ;) ja ustawiłem 1,8 dla kotła i 1,2 dla mieszacza ale to zależy od domu.

 

Powodzenia z wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.