Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Domu - Prośba O Rady


Otyniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem tutaj nowy, przerzuciłem kilkaset stron na tym i innych forach o ogrzewaniu i już mi się wszystko pomieszało, dlatego zakładam nowy temat dla mojego przypadku i liczę na fachowe opinie oraz praktyczne wskazówki.

 

Jestem w trakcie budowy i dochodzę do momentu, w którym należy podejmować decyzję co i za ile kupić. W moim przypadku najbardziej liczy się ekonomia użytkowania, np. wolę troszkę więcej zainwestować, by później minimalizować koszty. A wygody typu, że nie trzeba do pieca chodzić, albo nic nie słychać - nie mają wielkiego znaczenia (niski priorytet).

 

Moje pytania:

- Jaki rodzaj kotła będzie najbardziej efektywny (ekonomiczny) do mojej instalacji? Chodzi mi zarówno o rodzaj paliwa, podajnika, paleniska, moc jak i konkretny model.

- Jaki zbiornik wody będzie najlepszy (2 zbiorniki czy 1 2-wężownicowy? / im większy tym lepiej? / zbiornik buforowy?)

- Czy dostosowanie instalacji solarnej do wspomagania C.O. da jakieś wymierne korzyści?

- Czy dodatkowe grzejniki w łazienkach (pod ręcznik) można zasilić wodą z podłogówki?

- Jaka jest przewaga instalacji grzewczej w układzie zamkniętym nad tą w układzie otwartym?

 

Dla chętnych zgłębiania tematu podaje kilka informacji o budynku:

- Dom wolnostojący z poddaszem użytkowym (bez podpiwniczenia)

- Powierzchnia użytkowa 115m2 + garaż 25m2 (z boku budynku - połączony 1 ścianą z bryłą)

- Kubatura netto 500m3

- Ściany: Keramzyt - pustak Alfa 25cm + styropian 15cm

- Dach dwuspadzisty - dachówka ceramiczna + wełna mineralna 25cm

- Posadzka na gruncie ocieplona styropianem 15 cm

- Ogrzewanie podstawowe - wodne, podłogowe (piec na opał stały lub olejowy) - nie ma gazu na działce

- Ogrzewanie dodatkowe - kominek z systemem DGP grawitacyjnym

- Instalacja solarna

- Okna PCV (raczej nie pasywne - nie stać mnie)

 

Wszystkie wskazówki będą bardzo cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytania:

- Jaki rodzaj kotła będzie najbardziej efektywny (ekonomiczny) do mojej instalacji? Chodzi mi zarówno o rodzaj paliwa, podajnika, paleniska, moc jak i konkretny model.

W tym przypadku kocioł na paliwo stałe z podajnikiem, olej jest strasznie drogi. Model –musisz sobie wybrać kilka które twoim zdaniem byś chciał a następnie daj ocenić forumowiczom którzy maja z nimi doświadczenia.

- Jaki zbiornik wody będzie najlepszy (2 zbiorniki czy 1 2-wężownicowy? / im większy tym lepiej? / zbiornik buforowy?)

Bojler w granicach 100 – 200l w zależności od ilości osób

- Czy dostosowanie instalacji solarnej do wspomagania C.O. da jakieś wymierne korzyści?

Tylko latem i w okresach przejściowych na potrzeby c.w.u.

- Czy dodatkowe grzejniki w łazienkach (pod ręcznik) można zasilić wodą z podłogówki?

Można

- Jaka jest przewaga instalacji grzewczej w układzie zamkniętym nad tą w układzie otwartym?

To zależy od kotła i ewentualnie kominka. Jeśli kocioł ma zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody (wężownica schładzająca) to może pracować w układzie zamkniętym. W innym przypadku i kominka jako otwarty. Podłączenie kotła w układzie zamkniętym z kominkiem w układzie otwartym wymaga wymiennika ciepła w celu separacji.

Dla chętnych zgłębiania tematu podaje kilka informacji o budynku:

- Dom wolnostojący z poddaszem użytkowym (bez podpiwniczenia)

- Powierzchnia użytkowa 115m2 + garaż 25m2 (z boku budynku - połączony 1 ścianą z bryłą)

- Kubatura netto 500m3

- Ściany: Keramzyt - pustak Alfa 25cm + styropian 15cm

- Dach dwuspadzisty - dachówka ceramiczna + wełna mineralna 25cm

- Posadzka na gruncie ocieplona styropianem 15 cm

- Ogrzewanie podstawowe - wodne, podłogowe (piec na opał stały lub olejowy) - nie ma gazu na działce

- Ogrzewanie dodatkowe - kominek z systemem DGP grawitacyjnym

- Instalacja solarna

- Okna PCV (raczej nie pasywne - nie stać mnie)

Wstępnie zapotrzebowanie na c.o. wyniesie ok.12kW + 30% na c.w.u. daje ok. 16kW

Czyli kocioł w granicach 16 – 20 kW byłby odpowiedni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Spotkałem się jeszcze z takimi sugestiami, ze ekonomicznie wychodzi zamontować np. kocioł na pellet z auto -zapłonem/-wygaszaniem, oraz duży zbiornik wody (np. 1000l) i zasosować taki cykl palenia, zeby nagrzewać wodę w bojlerze i wygaszać piec, czy takie rozwiązanie da wymierną korzysc? Poniesione dodatkowe koszty będą znaczne...

 

Jeśli chodzi o instalacje c.o. w układach otwartym i zamkniętym to mniej-więcej wiem jak i dlaczego działa, ale nie rozumiem przewagi zamkniętego na otwartym podczas użytkowania. Jakie ma zalety i wady jeden i drugi układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.