Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł retortowy+sterownik PiD+palnik + Palnik retortowy II-ej generacji


lucjans1

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

 

Nie sugeruję w żadnym wypadku że nie miałeś samozaparcia ani że nie wykazałeś dobrych chęci testując miał. Chciałem powiedzieć że może źle trafiłeś z tym opałem. Miał to trudny opał, ma zwykle dużo zanieczyszczeń i niższą kaloryczność w porównaniu z idącym w każdym podajniku i palniku ekogroszku. Miał kupiony dziś może palić się świetnie a z następnej dostawy będzie do niczego lub na odwrót. Na to nie ma reguły. A zaproponowałem worek 50 kg miału do testu żebyś jeśli byś chciał zobaczył, jak ten palnik pracuje na miale. Także na test kotłów albo rozruch przyjeżdżam z tym miałem bo wtedy nie muszę analizować składu chemicznego miału użytkownika i zastanawiać się nad zawartością węgla w węglu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako ze to mój pierwszy post to witam wszystkich B)

posiadam palnik brucera i ognik + pid który dołożyłem do pieca mialowego ze staporkowa .

pale miałem od września ( w między czasie testowałem co w ręce wpadło czyli owies pelet groszek), musze napisac że ogolnie miał jest spalany bardzo dobrze jedyne co mnie denerwuje to ilość popiołu :) (pod tym względem najlepiej wypadł owies) ale z tego co widze nie u wszystkich jest tak kolorowo i podejrzewam ze jest to tak czy inaczej problem z paliwem bo u mnie jest lux. palnik praktycznie bezobsługowy , przy tych temperaturach chodze do pieca raz na tydzień (ogrzewam też cwu). bardzo dobrze spala sie w nim owies do tego stopnia ze gdyby nie problem se składowaniem to juz dawno by zastąpił miał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś zadowolony z pracy sterownika PID ?

Kocioł cały czas pracuje w trybie pracy ( dmuchawa non stop) modulując tylko stopień mocy ? Czy wpada w przedmuch ? Jak z sadzą i czyszceniem kotła ?

 

Całkiem ciekawie wygląda nowy produkt Elstera - sterownik Elster Expert PID.( opis dostępny na stronie Galmetu w opisach kotłów - dokumentacja techniczna)

www.galmet.com.pl

 

Arthek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś zadowolony z pracy sterownika PID ?

Kocioł cały czas pracuje w trybie pracy ( dmuchawa non stop) modulując tylko stopień mocy ? Czy wpada w przedmuch ? Jak z sadzą i czyszceniem kotła ?

ze sterownika jestem ogólnie zadowolony , dmuchawa wieje non stop tak jak napisałeś , przedmuch jest co ileś tam cykli podajnika (chyba), co do sadzy to czyściłem kocioł na początku co tydzień ale znudziło mi sie i nie czyszcze go już od 3 miesięcy, troche zarosł i pozmniejszały sie przekroje ale temperatura czopucha na oko wydaje sie być mniejsza od temperatury wody wypływającej z pieca więc skoro nie widać różnicy... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu przymierzam się do przeróbki kotła miałowego zasypowego na retorciaka. Kocioł ma moc 20kw wersja boczna z Pleszewa Firma Grobelny, to typowy górniak. Mam trzech faworytów a mianowicie:

 

EKO-TOM spalanie eko-groszku, pellet

 

ARDEO z obrotowym rusztem miał, eko-groszek

 

Brucer miał, eko, itp.

 

Mam pytanko do szanownego forum. Jaki palnik jest optymalnym rozwiązaniem? Czy w tego rodzaju palnikach spalimy efektywnie i ekonomicznie pellet? Jak tam z tymi spiekami w ardeo. Z tego postu można wyczytac ze Brucer ma problemy ze spiekiem, jak dla mnie rozbicie spieku raz na dwa dni to nie problem tylko czy to ma uzasadnienie ekonomiczne spalanie miału w takich urządzeniach. Przy obecnych cenach węgla moze pellet jest alternatywą. Proszę o pomoc w wyborze.

 

Pozdrawiam wszystkich palaczy

Marek

 

 

Polecam palnik ARDEO z obrotową retortą, sam palę w takim od 4 miesięcy miałem węglowym, testowałem też ekogroszek, nie mam z tym palnikiem żadnych problemów, zawleczka nigdy się nie zerwała i to chyba o czymś świadczy. A miał kupowałem luzem, nie jakiś kwalifikowany EKOFINS i ten miał którym palę na pewno nie ma więcej niż 20-22 MJ/kg bo z trzech wiaderek miału mam wiadro popiołu. Dodam jeszcze,że na dom około 200 m2 zużywam miesięcznie 1-1.2 tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego zwazylem kiedys sobie i mialem takie wiaderko w ktorym miescilo sie 10kg wegla wsypalem do niego popiol i zwazylem tez bylo 10kg okolo bo o deko nie lata i 1;3 to sobie policz 1 tona ;3 to jest okolo 333kg popiolu jak wiesz popiol to cos co sie nie spala czyli nie jest weglem niestety jak sa waskie poklady wegla to wpadnie skala do wegla i nikt jej nie sortuje w kopalniach a szczegolnie jak idzie na mial do zmielenia jak wiadomo popiol z powietrza sie nie bierze w kiedys za komuny mial byl czsty nie bylo tyle popiolu bywalo jak sie trafil super mial to 60 -70 kg z 1 tony ja wtej chwili od jakies 8 lat pale groch 35 to jest popiolu ok 50-60 kg z 1tony ale groch ten nie zawiera nic mialu bo jest przesiewany no na 5 ton to moze 50 kg mialu to max mam . Owies skały niema ale sa pierwiastki nie palne dlatego jest tak malo popiolu Jak by ci ktos zmielił skałe i dosypał do owsa to bys nie zauwazył takiej maki a popiolu by było znacznie więcej i kalorie by spadly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Miałem miał :huh:, który idealnie spalał się w "zwykłym" piecu - kupiony z drugiej (znajomej) ręki, na 99% pewny - może jakieś jego parametry wybitnie nie pasują do retorty - tego nie wiem.

 

Wiem, że miałem też kilka "sortów" eko-groszku - każdy z nich (ew. po lekkich korektach parametrów) spala się w tym palniku super - stąd wysnuwam wniosek, że miał dużo trudniej w tym spalić.

 

P.S. Nie mogę sobie także zarzucić braku samozaparcia i jak najlepszych chęci przy moich testach z miałem - gdyby się on dobrze spalał byłyby spore oszczędności, także dobrych kilka miesięcy na to poświęciłem... Niestety oszczędności na cenie z dużym nadmiarem pokryła robocizna i wyższe spalanie miału niż eko-groszku.

 

Nie podważam wcale faktu, że komuś pali się dobrze - także dziękuję za dobre chęci, ale nic mi taki worek nie da, gdyż ja potrzebuję na sezon 8 ton - mogę co najwyżej powiedzieć - tak - istnieje taki miał, który się w brucerze dobrze spala - ale co mi z tego B)

Marcin

Stoję przed wyborem palnika do kotła.Czy coś się zmieniło i mozesz powiedzieć że spalanie poprawiło się.Czy paliłeś już suchym miałem?

Bo powiem że zwątpiłem w brucera czytając ciebie i zaczynam patrzeć w stronę retorty obrotowej ardeo która ma możliwość zrywania spieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już gdzieś wcześniej pisałem miał "odstawiłem". Kiedyś po już blisko dwóch latach leżakowania w suchej piwnicy znowu spróbowałem - efekt taki jak poprzednio. Być może moje doświadczenia są związane z gatunkiem miału. Ja w każdym razie Brucera chwalę sobie, ale nie za spalanie miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, Przymierzam się do zakupu pieca z podajnikiem, ale waham się z jaką retortą czy zwykłą czy II generacji. Palić zamierzam ekogroszkiem i chciałbym do tego dosypywać owies. O takich mieszankach w zwykłych retortach to już coś słyszałem. A próbował ktoś palić owsem lub mieszanką z ekogroszkiem w tych nowych palnikach. Czy opłaca się kupować jeszcze zwykłą retortę czy ta nowa ją wyprze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika ,że generalnie 'tłokowce" gorzej dopalają paliwo i bardziej kopcą w porównaniu do retorciaków. Wynika to z konstrukcji paleniska. Miałem próbowałem palić w retortowych ale na ogół nie wychodziło - i to nie z powodu kotła tylko dennej jakości miałów - często maja zanieczyszczenia w postaci piasku podsypkowego, ziemi i po prostu śmieci . Niebagatelne znaczenie ma sam gatunek wegla . Zanieczyszczenia te i popioły spiekają sie w drobiny coraz większe i zapychają retorte z paleniskiem. Teoretycznie gdyby dorwać miał pochodzacy z tego samego pokładu co ekogroszek - czyli w gatunku o wysokiej temperaturze spiekania popiołów to nie powinn być problemów z jego spaleniem w zwykłych retorciakach.

Co do palenia owsem i jego mieszanką z groszkiem to może być problem z wydmuchiwaniem niespalonych ziaren owsa z paleniska - po prostu wegiel do spalenia potrzebuje więcej powietrza i silniejszy nadmuch. W praktyce może być kłopot z odpowiednim wyregulowaniem kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, z relacji użytkowników pieców retortowych (klasycznych) wynika że raczej z wydmuchiwaniem problemu niema a ze szlakowaniem się owsa.Ja raczej do miału się nie przymierzam a do ekogroszku z domieszką lub 100% biomasy. Czy polecicie mi coś odpowiedniego. Z opisów to widzę że Ling Duo by pasował no ale tak pisze producent.... Kontaktowałem się z jednym z producentów kotłów z palnikiem Brucera i biomase mi odradzał i raczej prób to oni też żadnych nie robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.