Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalcji Z Defro Eko Duo Do Oceny


lukaszf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Proszę o ocenę schematu ideowego kotłowni. Najbardziej ciekawi mnie czy podłogówka i CWU są wpięte w dobrym miejscu - zarówno zasilania (podłogówka za pompą obiegową, CWU przed pompą) i powrót ( oba z obejściem zaworu 3D).

Czy jest dużą różnicą czy pompę CWU dam na zasilaniu czy powrocie (powrót raczej mi bardziej pasuje z racji miejsca w kotłowni)?

Wszelki inne konstruktywne uwagi są równie mile widziane :o

 

post-13407-1281544372_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg CWU i naczynie OK, tak być powinno. Co do pompy obiegu CWU, to nie ma przeciwskazań do montażu na powrocie.

Dalej już bym pozmieniał. Jeśli dobrze rozumiem schemat, to wpięcie zaworu 3D na powrocie ma na celu zabezpieczenie kotła. Super, tylko dlaczego nie zawór 4D, którym nie tylko chronisz piec ale i obniżasz temp czynnika na instalacji?

O tem potem a teraz co do twojego schematu:

1. To pompa obiegowa obchodzi zawór różnicowy a nie na odwrót.

2. Nie widzę osobnej pompy do obsługi podłogówki, czyli wszystko pcha ta jedna pompa?

To złe rozwiązanie, w którym trudno będzie precyzyjnie wysterować temp i przepływy na obiegu podłogówki.

Pomyśl. Jeśli pozamykają się termostaty na grzejnikach, cała wydajność pompy zostanie przekierowana na

podłogówke i twoje nastawy zaworu 3D wezmą w łeb (no, chyba, że masz na nim siłownik i sterowanie do niego).

3. Jeżeli obieg podłogówki ma jednak swoją pompe to nie możesz jej wpinać szeregowo jak na schemacie, bo

jedna pompa będzie "zabierać" wodę drugiej. Pompa podłogówki powinna być włączona do obiegu przed pompą

CO.

4. Takie umiejscowienie zaworu 3D i pompy sprawia, że jaką temp ma wyjście pieca taką masz na grzejnikach

a kiedy termostaty się zamkną pompa częściowo "mieli" wodę, bo nie ma jej co odebrać.

 

Moje rady?

Dlaczego nikt nie czyta instrukcji? Producent Defro Duo podaje jasne wskazówki jak najlepiej ten piec zainstalować, więc nie wiem po co kombinować. Masz w instrukcji przykład sugerowany z zastosowaniem zaworu 4D i o ile pamiętam inne metody alternatywne.

Nie napisałeś czy to nowa instalacja, czy modernizowana i jeżeli nie ma możliwości zastosowania 4D to spróbuj tak:

 

W kolejności za piecem: naczynie, pompa cwu, pompa podłogówki, pompa CO.

Pompy cwu i CO z obejściem grawitacyjnym (jeżeli pompa cwu będzie sterowana czujnikiem podpiętym pod komputer pieca, to koniecznie zawór zwrotny na obiegu cwu).

Do tego zawór 3D do pompy podłogówki i drugi na pompe CO, ale podpięte wg metody jakościowej, czyli pompa za zaworem 3D. Dzięki temu przepływy w tych obiegach będą stałe, zapewnisz wysoką temperarurę pracy kotła i dowolnie obniżysz temperaturę zasilania podłogówki i CO. Pozostaje niestety efekt "mielenia" wody przez pompe CO kiedy zamkną się termostaty na grzejnikach i albo zostawiasz 1, 2 grzejniki na zwykłych zaworach albo inwestujesz w siłowniki do zaworów 3D i sterowanie z czujnikiem pogodowym.

 

Kotły Defro Duo są naprawdę dobre (montowałem dwa 50kW) i raczej będziesz z nich zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość instalacji nazwałbym modernizacją nowej instalacji. Instalacja już istnieje, ale nigdy nie był podłączony kocioł, co do zaworów 3D, 4D to już mam kupione 3D, więc nie ma co wracać do tego tematu

1. Faktycznie mój błąd w schemacie

2. Naturalnie, że do podłogówki będzie osobna pompka. Narazie chciałem się skupić jedynie nad tym czy mieszacz jest odpowiednio podłączony, dlatego nie widać żadnych elementów samego mieszacza w tym pompki.

3. Poprawione. Co do zaworu zwrotnego to chodzi o taki jak na załączonym obrazku? Dać przed pompą czy za?

post-13407-1281867189_thumb.jpg

BTW. Mam napowietrzną linię energetyczną i czasami się zdarza że nie mam prądu (dlatego m.in. wziąłem kocioł z palnikiem awaryjnym). Czy ma sens w taki przypadku zrobić obejście tej pompy i zaworu zwrotnego zwyczajnym zaworem kulowym, żeby w razie braku prądu chociaż trochę podgrzać wodę grawitacyjnie?

4. Nadal nie jestem przekonany do tego rozwiązania. Zabezpieczeniem powrotu jest termostatyczny zawór trójdrogowy ESBE VTC312. Także wydaje mi się, że nawet w zaproponowanej metodzie podłączenia nie uzyskam takiego efektu. Zakładając że temp powrtou osiągnie 55st to na grzejniki i tak pójdzie to co wyjdzie z kotła.

 

 

Mama jeszcze pytanie odnośnie podłączenia powrotów. Mianowicie co powinno być połączone za 3D a co przed. Dochodzę do wniosku, że wcześniej źle to narysowałem. Powinno być tak, że przed zaworem jest CO i podłogówka a za zaworem CWU? Wydaje mi się, że CWU musi być za zaworem bo inaczej w trakcie chociażby lata zawór się nigdy nie otworzy (z racji wyłączonej pompmy CO). Za to wpięcie podłogówki za termostatyczny 3D sprawi, że na podłogówkę dostanę zawsze więcej niż 45st i lipa.

post-13407-1281867217_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory trzydrogowe ESBE serii VTC 300 dedykowane są do instalacji CO współpracujących z z zasobnikiem buforowym, tak aby proces ich ładowania był maksymalnie efektywny (dopiero po osiągnięciu właściwej temp pracy kotła, w przeciwnym razie piec przez długi czas rozpalania byłby zasilany chłodną wodą powrotu, która po przejściu przez bufor (często 500l) jeszcze długo byłaby za zimna na powrocie).

Stosowanie ich w zwykłych instalacjach mnie nie przekonuje, bo po rozpaleniu kotła czekasz aż on sam się rozgrzeje i dopiero poda ci ciepło na instalacje. Fakt kocioł zabezpieczysz przed korozją niskotemperaturową idealnie ale wg mnie ten sam efekt można osiągnąć z zastosowaniem zwykłych 3D na rozprowadzeniu zasilania. Wówczas w czasie procesu rozpalania pracujące pompy CO i cwu pracują od razu, tłocząc wodę o aktualnej temp zasilania zarówno w instalację CO jak i cwu. Ponieważ pompa cwu pobiera wodę jako pierwsza i na pokonanie obiegu potrzebuje kilku sekunnd, to tak naprawdę proces rozgrzewania wody w kotle następuje stosunkowo równomiernie (podejrzewam, że masz zwykły boiler ok. 150l), a efekt niskotemperaturowy pojawia się tylko przy odpowiednio wysokiej różnicy temp zasilania i powrotu.

Twój schemat tak naprawdę obchodzi funkcje zastosowanego zaworu 3D.

post-18583-1281903749_thumb.jpg

Podejrzewam, że ma on temperaturę otwarcia 45 st. C, czyli przyłącza 1 i 3 są zawsze otwarte, co umożliwia cyrkulację w obiegu kotłowym, zaś przyłącze 2 otwiera się wraz ze wzrostem temp i całkowicie otwarte będzie przy temp o 10 stopni wyższej od zadanej (tu 55). Do tej pory zawory te wymagały dodatkowego zaworu regulacyjnego na wejściu 3, ale wg producenta ten typ go nie potrzebuje. Na wszelki wypadek lepiej go zamontować.

Ponadto jak się zastanowić to wg poprawionego schematu zanim kocioł się nie rozgrzeje nie poda ciepłej wody na obiegi CO i podłogówki (wejście 2 zamknięte) a pompa CO będzie ją zawracała do pieca. Jednocześnie masz odrębny obieg cwu, który pomija zamontowany zawór 3D. Pompa tego obiegu wg mnie działa jak zamontowany przez ciebie zawór 3D. Wprawdzie tłoczy wodę przez boiler gdzie spada jej temp ale wyrównanie jej na zasileniu i powrocie trwa naprawkę krótko.

Pomijając powyższe, instalacja z poprawionego schematu będzie funkcjonowała prawidłowo.

Będzie to coś w rodzaju priorytetu cwu.

 

Jeżeli zamontujesz pompe cwu na powrocie to obejście zaworem różnicowym oczywiście odpada i alternatywą jest tylko stały zawór odcinający obejście grawitacyjne (kulowy może być). Co do zaworu zwrotnego to lepszy by był dowolny zawór klapowy

1untitled.bmp

który łatwiej się otworzy gdy korzystasz z grawitacji. Na instalacji obiegu cwu załóż go na rurze dojścia tak, aby był w poziomie, grawitacja z łatwością go otworzy. Celem tego zaworu jest tak naprawdę zabezpieczenie przed zasysaniem wody z obiegu cwu przez pompe CO, gdy sterownik wyłączy pompę cwu (po osiągnięciu temp zadanej cwu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Hydraulicy właśnie poszli i zostawili mi instalacje niezgodną z instalacją. Powrót z bojlera został podłączony przed zaworem 3D

post-13407-1284104384_thumb.jpg

Wydaje mi się, że nie może tak zostać ponieważ chociażby w trybie priorytetu bojlera instalacja może przestać działać :/

Nie chce kazać hydrauliką całej kotłowni rozwalać (ciasno jest już za kotłem i ciężko będzie przerobić na instalacje zgodną ze schematem).

Mam dwa pomysły na rozwiązanie tego.

1. poprawadzenie powrotu z bojlera do zaworu spustowego (lub tak jak jest + zawór spustowy) - naturalnie zawór zostałby poprostu przełożeone.

2. opcja przedstawiona na rysunku - dospawanie rurki od powrotu bojera do przyłącza nr 3 w zaworze trójdrogowym, naturalnie to co jest już by zostało. Więc przy zimnym powrocie woda wracałaby wejściem 3, przy ciepłym nr 2.

Wydaje mi się, że druga opcja jest najlepsza w tym przypadku i łatwa technologicznie do wykonania. Wieczorem wrzuce zdjęcie jak to wygląda w kotłowni.

Proszę o szybką odpowiedź - chciałbym jak najszybciej poinformować hydraulików i zrobić poprawkę :/

post-13407-1284104399_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.