Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wygaszanie Pieca Z Podajnikiem (piec Retorowy )


R2D2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam Kocioł Q Eko Duo 25kW firmy Heiztechnik. Jest to standartowy piec retorowy na paliwa stałe (ekogroszek, pellet), oraz posiadający ruszt wodny na drewno, węgiel. Chciałem się poradzić , czy podczas wygaszania pieca( np: na okres letni) w którym nie będę z niego korzystał istnieje jakaś specjalna metoda, czy po prostu wystarczy wyciągnąć wtyczkę z gniazda i dać się wypalić tamu co zostało w retorze. Nie jestem tylko pewien, czy nie doszło by wtedy do sytuacji, w której żar poprzez podajnik ślimakowy przedostaje się do zasobnika ze 100kg węgla, co mogło by być tragiczne w skutkach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zasyp piachem,

ale nie wyciągaj wtyczki, przełącz jak możesz na "STOP" i zostaw. Jeśli masz czujnik na podajniku, kocioł przypilnuje, żeby się nie rozpaliło, lub sterownikiem "ręcznym" wyrzuć większą ilość opału (bez dmuchawy), tak żeby cały żar znalazł się w popielniku i szczelnie pozamykaj kocioł, wygaśnie. Jeśli wszystko jest w porządku nie będziesz miał problemów, albo - piach :o

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zasyp piachem,

A ja niczym nie zasypuję, tylko wypalam paliwo całkowicie (u mnie akurat grzeje tłokowiec Opal) i robię przegląd+konserwację na koniec sezonu :o

Ślimakowe podajniki są b. wrażliwe na korozję (Brucer jest żeliwny to mniej) i wymagają oczyszczenia, wysuszenia, i nasmarowania np fluidolem ślimaka+koronki na lato, inaczej jesienią może być urywka...nie tylko zawleczki!

 

W tłokowcach mechanizm jest różnie uformowany, ale generalne uwagi o konserwacji są dla nich też istotne: tam wszystko zrobione jest ze stali węglowej, a paliwo zawiera siarkę - czyli potencjalnie kwas siarkawy! Należy szczególnie zwrócić uwagę na powierzchnie trące suwaka o prowadnicę - tam zużycie jest największe. Przy luzach rzędu 3mm mogą występować zakleszczenia i uszkodzenia całego układu nap. Trzeba wtedy zregenerować powierzchnie suwaka napawaniem i szlifowaniem, ew wymienić całe pary trące!

 

Dobry ślusarz poradzi sobie z tym doskonale - nie jest to z pewnością żadna 'kosmiczna technologia' jak zapewniają czasem marketerzy tych kotłów :) Przy okazji dobrze jest sprawdzić olej w przekładniach ślimakowych/ przekładni dwuślimakowej - i wymienić jeśli stary (2-3lata) lub mocno pociemniały, oraz ocenić ręcznie luzy w łożyskach napędu suwaka/ślimaka; gdy za duże - wymienić. Po paru latach wymiany wymaga też zwykle kondensator przesuwu fazy w silniku jednofazowym podajnika - silnik wtedy słabnie, grzeje się i buczy przy pracy; lepiej nie czekać aż stanie całkowicie :)

 

Piszcie Koledzy o swoich 'sposobach' na obecną przerwę w paleniu, bo to ważne dla 'podajnikowców' przed nowym sezonem!

 

Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , że to o retorcie, ale..........

Nie ma co przesadzać.

Ja mam tłokowca , nie ma on żadnych specjalnych zabezpieczeń przed cofaniem sie płomienia ( klapki , rozety , strażaki i inne cuda-wianki) .

Odpalam go co drugi dzień na dwie godziny po to aby podgrzać CWU . Po tym czasie podchodzę , przełączam włącznik na sterowniku na pozycję "0" i wychodzę z kotłowni.Po pełnym czasie żar na palniku sam wygasa ........

Bez żadnych kombinacji.Żar nawet nie wychodzi poza palnik.

Podstawa to szczelny kocioł - zasobnik ( uszczelka ) , drzwiczki kotła ( uszczelka) , termionator ciągu w dmuchawie.

Czytając niektóre posty na forum zauważam , że niektórzy mają tendencje do utrudniania sobie i tak przeciez nie łatwego życia..... ;-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja swojego retorciaka wygasiłem raz bo pale w nim lato zima non stop.A wyglądało to tak- wypaliłem paliwo do zera,wyczyąciłem od środka,sterownik na ,0, i pootwierałem wszystkie drzwiczki żeby był przepływ powietrza, ale i tak po 2dniach skropliła się woda(sporo).A u kolegi widziałem wygaszony piec zamknięty szczelnie to ciekła normalnie rdza. Słyszałem że niektuży smarują olejem.NARA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Witam.

 

Posiadam Kocioł Q Eko Duo 25kW firmy Heiztechnik. Jest to standartowy piec retorowy na paliwa stałe (ekogroszek, pellet), oraz posiadający ruszt wodny na drewno, węgiel. Chciałem się poradzić , czy podczas wygaszania pieca( np: na okres letni) w którym nie będę z niego korzystał istnieje jakaś specjalna metoda, czy po prostu wystarczy wyciągnąć wtyczkę z gniazda i dać się wypalić tamu co zostało w retorze. Nie jestem tylko pewien, czy nie doszło by wtedy do sytuacji, w której żar poprzez podajnik ślimakowy przedostaje się do zasobnika ze 100kg węgla, co mogło by być tragiczne w skutkach.

 

Pozdrawiam.

 

Witam

 

Kolego, aby wygasić kocioł z palnikiem retortowym najlepiej byłoby przejść na tryb ręczny, włączyć podajnik na kilka minut w między czasie zgarniając żar do popielnika i po wszystkim, a tak an marginesie nawet jak nic nie zrobisz tylko go wyłączysz to i tak wygaśnie i nic się nie stanie pod warunkiem że automatyka będzie włączona (ochrona czujnika kosza i termostatu kotłowego) i jeśli nie palisz pelletem.

 

pozdrawiam

 

serwis heiztechnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam, mam pytanie związane z wygaszeniem ekogroszku w kotle retorowym z podajnikiem ślimakowym, teoretycznie niema mnie w domu, kocioł grzeje dom i nagle przerwa w dostawie energii  .... Ja poza domem, a co dzieje sie z kotłem ? Pompka CO sie wyłącza bo brak prądu a ekogroszek sie cały czas pali i kocioł nabiera temperatury, na podajniku czujnik temperatury nie działa, ekogroszek nie jest podawany przez slimak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie związane z wygaszeniem ekogroszku w kotle retorowym z podajnikiem ślimakowym, teoretycznie niema mnie w domu, kocioł grzeje dom i nagle przerwa w dostawie energii  .... Ja poza domem, a co dzieje sie z kotłem ? Pompka CO sie wyłącza bo brak prądu a ekogroszek sie cały czas pali i kocioł nabiera temperatury, na podajniku czujnik temperatury nie działa, ekogroszek nie jest podawany przez slimak...

jeśli jest przerwa w dostawie prądu to nie działa także dmuchawa, a jak nie działa dmuchawa to nie podaje tlenu potrzebnego do spalania.

Ważne jest żeby wszelkie uszczelnienia w zasobniku, drzwiczkach i innych miejscach gdzie się znajdują spełniały swoja role i zapobiegały dostawania się do kotła "lewego" powietrza (uszczelnienia zapobiegają tez wydostawaniu się z kotła spalin i ciepła)

w wielu dmuchawach znajduje się ruchoma (regulowana bądź nie) klapka która ma na celu odcięcie dopływu powietrza przez dmuchawę podczas jej postoju, klapka ta nie jest nigdy idealnie szczelna, ale zawsze ogranicza przepływ powietrza przez nie pracująca dmuchawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.