Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ślimakowy Czy Tłokowy?


yasiu

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wyborem kotła do nowego domu o pow. 100m.

Po przeczytaniu wielu tematów na niniejszym forum, przekonuję się raczej do wyboru kotła firmy TAURUS.

Podobno są dość solidne i niezawodne a do tego są w rozsądnych cenach.

Proszę jednak o radę nad wyborem samego kotła czy więcej zalet ma ślimakowiec czy tłokowiec?

Podstawowym surowcem opałowym będzie jak sądzę eko-groszek, chociaż przy szalejących jego cenach nie chciałbym wykluczyć możliwości opału miałem. Tłokowy jest do tego nawet trochę tańszy. Czy wybór tłokowca wydaje się oczywisty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Troszkę jak z wyborem van-a czy sedana.

I jedno i drugie ma swoje plusy i minusy, głównie zależy co chcesz osiągnąć, czym palić.

W tłokowcu można spalić szerszy asortyment uziarnienia opału, i to największy plus. Minus to odrobinę mniejsza dokładność dozowania ilości i miejsca podania opału. Większość podajników ślimakowych ma mniejszą tolerancję rodzaju opału, ale dokładniejsze dozowanie, co często przekłada się na mniejszą "wielkość spalania".

Nie zazdroszczę, sam miałem taki problem, ostatecznie kupiłem z żeliwnym podajnikiem ślimakowym i spala od peletu, przez miał, eko-groszek i groszek na owsie kończąc (przynajmniej tak mi zeznał ostatnio producent, a w większości miał rację :o ). Dodatkowo podajniki ślimakowe są bardziej popularne, więc na przyszłość mniejszy kłopot z ewentualnym serwisowaniem.

Nie ma złotego środka, jest kompromis.

pzdr

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś .

Skoro jako główne paliwo stawiasz sobie ekogoszek lub groszek , a zastepcze miał to nie ma się nad czym zastanawiać.

Jak przedmówca powiedział, kocioł z podajnikiem retorotwym żeliwnym a przez to b.trwałym (ślimak, retorta ) np. brucer.Świetnie radzi sobie ze spalaniem miału i groszku.Retorta nie ma elementu obrotowego , więc nie ma się co zepsuć i nie bedzie kłopotu ze szczelnością. Wart uwagi kociołek tego typu to Ogniwo EKO + bezobsługowy sterownik .W najbliższym czasie ma się ukazać wersja zmodernizowana PLUS.

Sam posiadam tłokowca , ale ja palę miałem ( świadomie ) .

Dziś kupiłbym Kocioł z całkowicie żeliwnym palnikiem ( brucer) do spalania miału i groszku.

Ciekawą opcją są palniki rynnowe.Ale to dopiero czas pokaże czy są warte zainteresowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Hydra1976

Kolega ma racje, Brucera ma też Funke Econo z Buderusa , ma lepszą automatykę niż Ogniwo. Ale generalnie serce kotła takie samo. Ja bym kupił Buderusa- gwarantowany serwis, dobra automatyka oraz jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sam sobie odpowiedziałeś .

Skoro jako główne paliwo stawiasz sobie ekogoszek lub groszek , a zastepcze miał to nie ma się nad czym zastanawiać.

Jak przedmówca powiedział, kocioł z podajnikiem retorotwym żeliwnym a przez to b.trwałym (ślimak, retorta ) np. brucer.Świetnie radzi sobie ze spalaniem miału i groszku.Retorta nie ma elementu obrotowego , więc nie ma się co zepsuć i nie bedzie kłopotu ze szczelnością. Wart uwagi kociołek tego typu to Ogniwo EKO + bezobsługowy sterownik .W najbliższym czasie ma się ukazać wersja zmodernizowana PLUS.

Sam posiadam tłokowca , ale ja palę miałem ( świadomie ) .

Dziś kupiłbym Kocioł z całkowicie żeliwnym palnikiem ( brucer) do spalania miału i groszku.

Ciekawą opcją są palniki rynnowe.Ale to dopiero czas pokaże czy są warte zainteresowania.

 

Noel Map prośbę czy mógłbyś rozszeżyć temat palnika rynnowegocoś wiecej o nim napisać na jakie zasadzie on działa do jakich kotłów jest przeznaczony i na jakie paliwa i asortyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć noel , obejrzyj sobie kociołek Zębiec Neptun jest to nowość na rynku , a spalisz w nim wszystko po prostu miał też , natomiast na ruszcie stałym nawet koks można palić. Są w nim systemy gaszenia i osuszania kosza czujniki rchu ślimaka i przegrzania jego , programowanie godzinowe i tygodniowe, oczywiście współpraca z pogodowym itd. , itp. ... A, jak padnie prąd to może jechać na miarkowniku i na stałym, rzadko wychodzi u nich coś nowego, ale jak już wysmażą to jest to jak zwykle rewelka, no i jak kupujesz od nich kocioł, to on po prostu chodzi i tyle, moi znajomi mają stare KP i najmniejszych problemów, a wały mają lite nie tak jak co poniektóre inne firmy, jest to producent który nie oszczędza na materiale , zresztą blisko 60 lat tradycji, a ich blaszaki jak ogniwka potrafią po przeszło 20 lat chodzić. Mam małą kotłownie i jeszcze względy finansowe :P więc mam ich górniaczka KWP i jestem bardzo zadowolony, a poziom wykonania jest odpowiedni jak na tą firmę przystało.

neptun_przekroj.jpg

neptun_www_m.jpg

U mnie wiele osób posiada Zębca jest to marka kotłów uznawanych za niezawodne, obsługa klienta jest dobra i profesjonalna, a jak zadzwonisz to jest z kim gadać i komu Ci doradzić, po prostu są tam ludzie znający się na tym co robią i tyle, zaplecze techniczne i gwarancja 60 miesięcy na szczelność wymiennika wodnego, a na spawy 10 lat. Blachy Sędzimirskie no po prostu dobre kociołki, ale nie gadżety, a ja tak lubię bo kocioł to nie pokazówka nie stoi w salonie ma być funkcjonalny i trwały. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki kocioł ma sporo wspólnego z tłokiem, małe opory podawania.

 

Palnik rynnowy potrafi spalić groszki, ekogroszki, miały w granulacji 0-32mm, poza tym, pellet, zrębki

 

spalanie miału węglowego:

273092904dc94626d95d5.JPG

 

spalanie pellet:

20745288684dc945cf09742.JPG

 

ekogroszek węgla brunatnego:

100_13324815544dc945a9d1be9.JPG

 

Do takiego palnika trzeba dobrego wymiennika, daje on spore możliwości dla wykonania sprawnej konstrukcji.

W typowej retorcie musimy mieć miejsce na około paleniska, więc ogień jest dalej od płaszczy wodnych, ten palnik rynnowy pozwala na lepsze możliwości budowy wymiennik ciepła, miejsce musi mieć tylko z jednej strony na spadanie szlaki.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega tylko na tym że gdy mamy choć troszeczke wilgotniejszy miał to taki palnik rynnowy sobie nie radzi na ślimaku .

Czego nie ma na tłoku tylko powstaje lekka górka przed 1 dyszami a tłok dalej podaje bez problemu.

Tylko przy suchym jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.