Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Dolnego Spalania


rallyman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Od kilku tygodni planuję wymianę kotła. W związku z tym zacząłem szukać różnych informacji odnośnie tego typu urządzeń. Jednym z ciekawszych źródeł okazało się ten to forum. Niestety żaden z wątków nie satysfakcjonuje mnie w pełni. Również inne źródła nie pomogły mi w podjęciu ostatecznej decyzji co do wyboru kotła. Dlatego postanowiłem zarejestrować się i szukać pomocy wśród forumowiczów.

Najpierw może przedstawię wymagania:

- kocioł na paliwa stałe, zasypowy, dolnego (ew. górno-dolnego) spalania o mocy ok. 24-27 kW,

- możliwość spalania kilku paliw głównie chodzi o węgiel orzech, miał lub mieszanina miału z węglem, każde inne paliwo mile widziane (ekogroch, drewno),

- kocioł powinien cechować się ekonomicznością, długopalnością oraz niezawodnością,

- ważna jest również jakość urządzenia, warunki gwarancji oraz serwis (mieszkam w okolicach Leszna),

- codzienna obsługa kotła nie powinna być zbyt skomplikowana i czasochłonna,

- czyszczenie kotła również powinno być w miarę nieskomplikowane,

- chciałbym aby kocioł optymalnie wykorzystywał paliwo, a nie służył jako przydomowa wytwornica sadzy (proszę oczywiście nie traktować tego jako jakieś zboczenie na punkcie sadzy, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku),

- przedział cenowy do ok. 4,5 tys. PLN.

 

Na chwilę moje zainteresowanie najbardziej wzbudziły kotły:

HEF 24kW

Kostrzewa Warmet 200 Ceramik

Cichewicz LOGICA II 17 - 20 kW

TAURUS TUR S 27 kW

TERMO-TECH KMS 28 kW

TERMO-TECH KWS Plus 25 kW

Per-Eko KSD 22 lub KSX 21

 

Chciałbym poznać opinie osób mających cokolwiek wspólnego z wyżej wymienionymi urządzeniami. Co mogą polecić, a co lepiej omijać.

Na dzień dzisiejszy najbardziej interesuje mnie zakup kotła HEF 24kW, dlatego opinie na jego temat będą dla mnie tym bardziej cenne. Chciałbym się dowiedzieć również czy w przypadku tego kotła możliwe jest wyposażenie go wentylator oraz sterownik.

 

Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zeszlego roku mam Cichewicz LOGICA II 17 - 20 kW i jestem bardzo zadowolony spalanie wegla przy mrozie do -5 st. 19kg na 21 godz a mialu 21kg na 17 godz palimy tez drewnem z pocietych palet pelen piec starcza na okolo 10 godz dom 120m ogrzewacz CWU 150 l, 5 osob temp w domu 22-23 st. czyszczenie troche skomplikowane piec polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Hydra1976

Z tych co podałeś oczywistym wyborem jest Logica. Ma nie tylko wezownicę schładzajaca do montażu w układach zamknietych - taka zewnętrzna kosztuje 700 zł gdybyś chciał dokupić ją potem np do taurusa. Logica jest klasykiem, wielopunktowy nadmuch powietrza zapewnia dopalanie każdego paliwa. ZObacz sobie w Niemczech - jest to jedyny polski kocioł sprzedawany w każdej dużej hurtownii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam rozumieć, że ten "Cichewicz LOGICA II 17 - 20 kW" też się sprawdzi w moim budowanym domu parterowym o powierzchni ok. 170 m2. Lekturę na temat CO dopiero rozpocząłem i nie mam o nim zielonego pojęcia. Zastanawiam się, czy całości nie zlecić jakiejś firmie (wcześniej rozmawiałem z domorosłym fachowcem), która jest dystrybutorem jakiegoś producenta.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termo-tech ... KWS to typowy górniak, a chciałeś dolniaka, KMS (mam UKN, ale to chyba tylko marketingowa zmiana nazwy, bo nie widzę różnicy poza kolorem) i o ile da się spalić wszystko co do niego się zmieści, to efekt nie jest zadowalający (słabe doprowadzenie powietrza), nie jest łatwy w obsłudze: brak ruchomego rusztu, niewygodne czyszczenie wymiennika przez niedużą wyczystkę blisko której jest wyprowadzony króciec wyjściowy ciepłej wody przeszkadzający w manewrowaniu narzędziami do czyszczenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.