Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podstawowe Pytania O Kotły


Rekomendowane odpowiedzi

Ukłony. Forum czytam od dłuższego czasu, jednak nie wszystko jest dla mnie oczywiste. Mam kilka pytań. Niektóre mogą się wydawać śmieszne bo nowoczesne kotły widziałem tylko na wystawie :lol:

 

* Jak się steruje zaworami 4d? Jednorazowo przy "strojeniu" instalacji? Przy każdym rozpaleniu? Czy bez ustannie? Czemu właśniewie nie mają wbudowanego termostatu?

 

* Dlaczego kotły nie mają wbudowanego zaworu 4d?

To byłoby wręcz w interesie producenta żeby temperatura powrotu nie była zbyt niska. No i prostsza instalacja.

 

* Czy automatyka kotła działa poprawnie jeśli jest zawór 4d?

Woda w kotle szybko się nagrzeje a za zaworem może być jeszcze chłodnawo, więc czy sterownik nie "wrzuci na luz"?

Podejrzewam że czujnik temperatury można umieścić za zaworem (a może są oba czujniki?).

 

* Czy sterowniki kotłów biorą pod uwagę "przewidywane" zapotrzebowanie na energię?

Na chłopski rozum powinny brać pod uwagę

1. pojemność i temperaturę układu grzewczego

2. pojemność i temperaturę bojlera lub innego bufora

 

* Czy faktycznie tylko Defro ma płynną regulację obrotów wentylatora?

Tak mi powiedział sprzedawca. Prawda to? I czy w praktyce ma to znaczenie?

 

* Co się dzieje z kotłem (bez podajnika) jak prądu braknie? Wygasi się?

 

* O co pytacie producentów kotłów na targach/wystawach? Na co zwracać uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo pytań.

Sterowanie zaworem powinno odbywać się sterownikiem, ale ale często steruje się ręcznie.

sterować można dwojako

-ochrona kotła przed za niska temperaturą powrotu, czujnik na powrocie kotła-

-sterowanie temperaturą c.o. czujnik na instalacje c.o. - mogą występować różne kombinacje

Montaż zaworu wiąże się z podniesieniem ceny, ponadto można już posiadać zawór i taki wtedy byłby zbędny. Firmy zazwyczaj posiadają takie zawory (i siłowniki) i można je zamówić wraz z kotłem. Zazwyczaj współpracuje wtedy ze sterownikiem kotła.

kocioł sterowany jest temperaturą w kotle i stanowi niezależną regulację. Każda pętla jest w pewnym sensie niezależna. Ale w jakim zakresie są od siebie uzależnione (duży temat aby go rozpisać).

Przewidywanie to niestety nie jest domeną tego typu sterowników, zresztą nie ma specjalnie potrzeby, jedynymi regulacjami oprócz zadanej temperatury mogą być regulacja pogodowa i pokojowa.

Wiele sterowników posiada funkcje regulacji obrotów wentylatora, nawet w zależności od temperatury.

Bez prądu nie działa nic również pompa i wtedy jest różnie, temperatura może nie wzrastać, ale może dojść do zagotowania się wody.

Nie ma jednoznacznej i krótkiej odpowiedzi o zapytania. Generalnie trzeba przejrzeć DTR oraz dane kotła.

M.in. moc kotła,sprawność,paliwa, paliwa zastępcze,warunki gwarancji, budowa,stało palność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.