Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co I Cwu Czy To Zadziała?


shadowgroup

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

 

Bardzo proszę o opinie na temat schematu który zrobiłem.

Powierzchnia ogrzewana to 140 m2.

Planuję zastosować rury PEX fi 16 do kaloryferów, od pieca jako pion do rozdzielacza i dalej do zbiornika wyrównawczego stalowa

rura 1''. Kaloryfery chciałbym zamontować typu PURMO o wymiarach wys 600 i długościach :

parter:

3x1200

2x1000

2x800

i jeden aluminiowy dł 1200 (15 żeber),

a z kolei piętro:

2x1200

2x800

i jedna drabinka w łazience.

Wszystkie kaloryfery dolnozaworowe (chyba typu "V"). Oczywiście na każdym głowica termostatyczna (w razie gdyby było za ciepło).

Nie nanosiłem zaworów, które planuję wstawić przy pompie oraz przy rozdzielaczu.

 

A teraz pytania:

Czy piec który planuję zamontować jest wystarczający (czy za duży)?

Czy średnice rur o których wspomniałem są wystarczające?

Czy kaloryfery są odpowiedniej wielkości (tzn czy wszystkie będą dobrze zasilone)

Czy wystarczy jeden rozdzielacz na cały dom(podłogówki nie będzie)?

Czy wystarczy jedna pompa?

Czy trzeba montować jakieś zawory typu 3d lub 4d?

 

Bardzo proszę o opinie i ew sugestie.

Pozdrawiam

Daniel

post-18349-1280314417_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O doborze grzejników wszystko napisał Ci kolega Guitar, a dodać można tyle że co niektórzy zamiast liczyć zapotrzebowanie wolą posługiwać się metodą uproszczoną przyjmując wskaźnik zapotrzebowania na m2 powierzchni lub m3 kubatury budynku. Jeżeli jest to nowy budynek to w dokumentacji budynku powinieneś znaleźć wszystkie konieczne informacje. Projekt instalacji to trochę matematyki i "na oko" ciężko jest dobrać urządzenia (pompa obiegowa, średnice rur, nastawy zaworów termostatycznych....). Montaż zaworu 3D lub 4D może być wymogiem producenta kotła (ochrona przed niską temperaturą powrotu), a temat i schematy były wielokrotnie zamieszczane na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok kolego quitar, a proszę powiedz co z instalacją czy to zadziała? załóżmy że kaloryfery są ok piec też jest odpowiednio dobrany to czy ten układ , rozdzielacz i rurki będzie ok?

A co do kaloryferów to 65/55. Ale kaloryfery na razie sobie odpuszczę bo instalacja jest dla mnie trochę ważniejsza

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A patrząc na schemat nie lepiej byłoby zamontować 2 osobne rozdzielacze? Jeden zasilający parter a drugi piętro?

Oczywiście od rozdzielacza do kaloryferów rurki Pex śr 16. Czy będą wystarczające? Najdłuższy odcinek od rozdzielacza do kaloryfera to będzie ok 7 mb (zakładając że będzie jeden rozdzielacz).

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej shadowgroup!

Interesuję mnie poruszony przez Ciebie temat instalacji z rozdzielaczem zasilającym grzejniki na rożnych kondygnacjach. Nie otrzymałeś konkretnej odpowiedzi a ciekawi mnie, czy taki system zadziała. Czy może uruchomiłeś już swoją instalację? Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Patrzę na schemat i już wiem, że będziesz miał mnustwo goracej wody cwu i zimne grzejniki. Jak u mnie. Gdyż ponieważ: pompa obiegowa na piecu PRZED rozgałęzieniem grzejniki- zwojnica wymiennika w bojlerze cwu, który jak zakładam wisi w kotłowni blisko pieca spowoduje, że większość wody obiegu CO będzie zasuwać przez wymiennik bojlera i wciąż gorąca z powrotem do pieca. Czyli krótka pętla. A do grzejników malutko. Albo pompa obiegowa CO trafi za rozgałęzienie, albo- jak to ja zrobiłem- ustawić trzeba będzie zawór odcinający zasilenie wymiennika przymknąć doświadczalnie, żeby grzało wodę CWU i gorąca szła też na grzejniki. Mam wrażenie, że podłączenie wymiennika bojlera w szereg tuż za piecem z dodatkowym obejściem też rozwiązało by sprawę, ale specjaliści na pewno mają obiekcje do takich rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja też zastanawiam sięczy moja instalacja zadziała.

Piony myślę wykonać z rurek miedzianych fi28mm odejściado rozdzielaczy fi15mm.

Rozprowadzenie podłogówki jak i podłączenie kaloryferów PEX 16.

Rozdzielacz podłogówki z systemem pompowo-mieszającym TECE

 

Najwiecej kontrowersji i obaw mam z zaworem 4drożnym.

Czy dobrze podłaczony, czy nie bedzie zadużo wody ciepłej w systemie CWU

 

Może trzeba właczyć go w inne miejsce?

 

Jak zawór wykorzystać czy sterowany automatycznie? Jeśli tak to jak on działa?

 

A może całkowicie z niego zrezygnować i wstawić 3drożny?

 

Czy zastosowanie pieca o dwóch wyjściach CW o dwóch powrotach wystarczy?

Może w systemie CWU wystarczy zawór termostatyczny ograniczający przepływ?

 

 

Proszę fachowców o poradę.

post-17589-1284216949_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jutra zabieram sie za instalację. Mam ca ly czas wątpliwości co do przekroju rurek od rozdzielacza. Postanowiłem że raczej zastosuję PEX-a fi 20 w systemie zaciskanym. Oprócz tego 2 rozdzielacze po jednym na każde piętro , a kolektory powrotne zamontuję w piwnicy nieco ponad piecem.

Co WY na to?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie kilka dni na forum. Sprawy osobiste. Aby przepływ przez wszystkie gałęzie instalacji był prawidłowy należy je odpowiednio wyregulować (zawory regulacyjne). Ilość rozdzielaczy w zależności od potrzeb, nie ma tu reguł. Najważniejsza jest regulacja instalacji i odpowiedni dobór armatury i urzadzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na schemat i już wiem, że będziesz miał mnustwo goracej wody cwu i zimne grzejniki. Jak u mnie. Gdyż ponieważ: pompa obiegowa na piecu PRZED rozgałęzieniem grzejniki- zwojnica wymiennika w bojlerze cwu, który jak zakładam wisi w kotłowni blisko pieca spowoduje, że większość wody obiegu CO będzie zasuwać przez wymiennik bojlera i wciąż gorąca z powrotem do pieca. Czyli krótka pętla. A do grzejników malutko. ..

 

Mozna to łatwo rozwiazac, poprzez przykrecenie zaworu na zaislaniu i powrocie wezownicy od bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.