Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Esbe Vtc312 Jak Zabepieczenie Powrotu Defro 25kw


lukaszf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nie znalazłem nic na forum o powyższym zaworze dlatego pytam. Chciałbym takowy http://www.esbe.pl/pliki/Dokumentacja%20-%20VTC%20300.pdf VTC312 1" zastosować jako zabezpieczenie powrotu defro duo plus. Wychodzi zdecydowanie taniej i wg mnie bardziej niezawodnie niż zawór z siłownikiem. Proszę o opinie co do takiego rozwiązania.

Rozumiem, że powinienem użyć zaworu z całkowitym otwarciem przy 55C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też podobne Regulus (czeskie) o przyłączkach 1,5" i 2" na 55 i 60stC - znacznie tańsze (poniżej 300) i podobno też skuteczne!

Niestety termostat jest typu cieczowego czyli zadziała w ciągu 15-20min, czujnik z siłownikiem+4d jest szybszy, ale parokrotnie droższy :lol:

Pozdr Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SanitSystem

Chcę kupić ESBE 1" konkretnie VTC312 55C http://allegro.pl/item1100624385_zawor_tem..._55c_od_ss.html

Odnośnie montażu to na szczęście mam hydraulika - któremu tylko muszę wytłumaczyć co i jak ma być :lol:

Jaki zawór regulacyjny i gdzie się montuje? jakie jest jego przeznaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zawór regulacyjny i gdzie się montuje? jakie jest jego przeznaczenie?

 

Chodzi o regulację dławienia małego obiegu na tym zaworze (aby VTC nie ciągnął za dużo z zasilania - wtedy w domu zimno bo kocioł 'zabawia' się z sobą samym ;) ).

Kol.Guitar zaproponował wykorzystanie w tej roli po prostu solidnego zaworu grzejnikowego z regulacją (tzw kryzowanie) - i ja własnie takie coś zakładam u siebie :lol: Montuje się go na łączniku pomiędzy zasilaniem z kotła i VTC (a jeszcze przed nim wypadałoby założyć kulowy, aby można dławik/VTC wyczyścić/wymienić bez odwadniania instalki!

 

Pozdr Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w takim przypadku chyba poprzestane na zaworach kulowych - żeby można łatwo czyścić zawór - instalacja trochę stała bez wody, więc pewnie tej rdzy trochę się na początku wypłucze...

Jeszcze jedno pytanie o obejście - zrobić za pompć CO (tak wydaje mi się sensoweniej) czy przed pompą (jeżeli tak to dlaczego?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o tym że ten zawór będzie Ci regulował tylko temp. powrotu do pieca pozostawiając stałą wysoką temp. zasilania CO. Chociażby ze względu na możliwość regulacji temp. CO stawiałbym na zawór 4-D a jeśli za drogo to sterownik do niego dokup "w drugiej turze"- nie odczujesz finansowo a komfort nieporównywalny. Ja osobiście używam układu z zaworem 3-D i z pompą kotłową( która pełni funkcję pompy ładującej zasobnik CWU ). Daje mi to możliwość pełnej regulacji temp. CO przy zachowaniu bardzo wysokiej ( prawie takiej jak na wyjściu z pieca ) temp. powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie o obejście - zrobić za pompć CO (tak wydaje mi się sensoweniej) czy przed pompą (jeżeli tak to dlaczego?)?

Ad VTC - faktycznie wg producenta nie wymaga regulacji na obejściu...

Ad obejście po mojemu:

- pompa na powrocie: nie ma sensu tłoczyć wody z powrotu do obejścia, raczej zasysać gorącą z obejścia - pompa ZA obejściem i VTC na powrocie

- pompa na zasilaniu: tłoczysz do obejścia tyle ile puści VTC na powrocie - pompa PRZED obejściem

ESBE poleca jednak zawsze pompę NA POWROCIE - wg katalogu VTC - i co Wy na to ???

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.