Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy To Prawda?


piokor1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Witam wszystkich.

Planuje budowę domu itd...

Kominek z pł., solary - sprzężone z buforem.

Bufor przeznaczony do zasilania tylko podłogówki (układ otwarty), (korytarz, kuchnia, łaź)

Całkowicie osobno piec gazowy + kaloryfery.

 

Dzwoniąc do różnych przedstawicieli i sprzedawców spotkałem się z opinią że podłogówka nie może pracować w układzie otwartym gdyż po paru latach się zapycha.

 

Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się zapycha ale zalecana jest praca w układzie zamkniętym. Przez ścianki rur przy instalacji otwartej może przenikać powietrze doprowadzając do napowietrzania wody instalacyjnej a co za tym idzie zapowietrzania. Można zapobiec temu stosując przewody grzejne podłogówki zapobiegające napowietrzaniu (szczelność tlenowa). Więc, aby nie mieć problemów lepiej stosować się do zaleceń producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę chyba nie przemyślałeś układu ogrzewania który chcesz wykonać. Z twoich postów wynika że chcesz wykonać dwa układy grzewcze, czyli kocioł gazowy z grzejnikami i kominek połączony z solarami przez zbiornik buforowy który ma ogrzewać podłogówkę i prawdopodobnie cwu, a układ otwarty ma być z powodu kominka. Trochę karkołomna jest ta kombinacja, i sugerowałbym Ci rezygnację z tych zamiarów. Dużo łatwiej będzie sterować podłogówką jeżeli podłączysz ją w układ kotła gazowego. Proponuję abyś wydał trochę więcej pieniążków na kocioł gazowy, ze sterownikiem obsługującym min 2 obiegi grzewcze (kondensacyjny będzie jeszcze droższy ale to twój wybór). A kominek z solarami podłączyć do podgrzewacza cwu z dwoma wężownicami (trzeba dobrać wielkość zasobnika do mocy kominka). Wtedy kominek może być w układzie otwartym, zamiast bufora i podgrzewacza wystarczy Ci sam podgrzewacz i podłogówkę będziesz miał w układzie zamkniętym, a układem grzewczym i podgrzewem cwu będzie łatwiej sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Dziękuje za zainteresowanie Panowie.

Cała koncepcja ogrzewania zrodziła przez dopłaty do solarów. Wersja podstawowa bazowała na : Piec kondensacyjny z zasobnikiem c.w.u oraz zwykły kominek odpalany rekreacyjnie.

 

W przypadku jak mam dofinansowanie do solarów to postanowiłem kupić już znacznie droższy bufor ok.1200l (w tym 200l c.w.u ) tak aby móc podpiąć do niego również kominek z płaszczem. I tu zaczynają się schody jak wykorzystać bufor oraz jak nim sterować.

Przejrzałem kilka rozwiązań kominek+bufor+solar+piec gazowy. Wszystkie cechowała skomplikowana automatyka, mase zaworów, ileś tam pomp itd.

 

Z tego powodu wydaje mi się że rozdzielenie układu na dwa całkowicie oddzielne ma swoje zalety.

 

1)układ grzewczy: Kominek, solar, bufor.

Kominek połączony z buforem grawitacyjnie (żadnych pomp żadnego sterowania). Dzwoniłem do producentów wkładów kominkowych nie ma problemów z takim połączeniem.

Do powolnego rozładowania bufora chciałem wykorzystać podłogówkę (dochodzi c.w.u). Nie chce do bufora wpinać grzejników gdyż rozładują bufor w jedną noc.

Podłogówka to niecałe 40m2. Proste sterowanie gdyż podłogówką nie reguluje temp. pomieszczeń włączam ją na początku sezonu grzewczego i wyłączam na koniec. Całe sterowanie to cykliczne załączanie podłogówki.

 

2)układ grzewczy: piec gazowy

Piec gazowy zasilający tylko kaloryfery.

Za pomocą tego układu steruje temp. w pomieszczeniach.

 

Zalety tego rozwiązania:

Nie jestem zmuszony do ciągłego palenia w kominku. Prostota sterowania. Możliwość magazynowania nadwyżki energii z solarów i kominka. Za utrzymanie zadanej temperatury w domu odpowiada klasyczny sprawdzony układ z piecem gazowym. Wadą wiadomo- dość duży koszt.

 

Panowie macie rację że wpięcie podłogówki w układzie zamkniętym do obiegu pieca gazowego jest sprawdzone.

Tylko wtedy cały bufor, kominek z płaszczem wodnym, solar i cały ten drogi cyrk służyłby tylko do podgrzania wody użytkowej. Dlatego sadze że 40m2 podłogówki jest dobrym sposobem na powolne rozładowanie bufora.

Problem w tym że nie wiem czy można zrobić podłogówkę w układzie otwartym kwestia zapychania, zapowietrzania.

 

P.S. Uważacie to za poronione rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż niewiele ryzykujesz chcąc tak podpiąć jak myślisz. Zawsze możesz później przepiąć inaczej, tylko trzeba przemyśleć układ połączeń aby było to możliwe. Co do zapychania się instalacji, to nie znam powodu dla którego miałoby się coś takiego dziać, co do zapowietrzania to zależy od rur jak pisałem wcześniej. Trzeba tylko kupić kocioł gazowy który może pracować w instalacji otwartej. Poza tym wykonujesz to na swoją odpowiedzialność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że oprócz tego należy głównie przyjżeć się mocy -szybkości podgrzewu CWU

Jest to bardzo długi czas nagrzewania wody przy dużym wypływie naprawdę

mależy się zastanowić nad zwiększeniem mocy urządzenia podgrzewającego wodę

Taki zasobnik powinien mieć nonstop temp wody około 70C

co przy solarach kiepsko czuję podgrzaC 1000 dm3 wody i utrzymać jej temperaturę na tym poziomie non stop

Prosze to sobie uświadomić; Bufor tak jak na rysunku nie jest do takich zastosowań

Stosuje się go wtedy gdy mamy nadmiar mocy produkowanej bez przerw i brakuje nam jej w szczycie

A tu nie dość że nie mamy nadmiaru mocy to jeszcze na bieżąco rozładowywujemy system.

 

Tyle się mówi o Legionn... a tu będzie wylęgarnia zapewne nawet ameb a to zeby zniszczyć temperat

Trzeba 70C minimum

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor tak jak na rysunku nie jest do takich zastosowań

Stosuje się go wtedy gdy mamy nadmiar mocy produkowanej bez przerw i brakuje nam jej w szczycie

A tu nie dość że nie mamy nadmiaru mocy to jeszcze na bieżąco rozładowywujemy system.

 

Właśnie tak pracują solary: dają nadmiar mocy produkowanej non-stop oraz zazwyczaj brakuje jej w szczycie.

A więc o co kaman?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pomysł jest totalnym nieporozumieniem. Budować układ solarny z 1200 l buforem + kominek po to aby ogrzewać 40m2 podłogówki?. Gdzie tu jakakolwiek ekonomia. A co z podgrzewem cwu? Musisz zbudować jeszcze układ podgrzewu cwu ( dwufunkcyjny kocioł gazowy,lub gazowy kocioł jednofunkcyjny + zasobnik, lub gazowy kocioł jednofunkcyjny + zasobnik z 2 wężownicami z podgrzewem z bufora). Spójrz na problem trochę szerzej. Bo tak naprawdę na buforze będziesz miał nadmiar ciepła latem i czym ten nadmiar wtedy rozładujesz, chyba nie podłogówką? Bufor to nie podgrzewacz cwu, i wody do mycia z niego nie pobierzesz, co najwyżej możesz za jego pośrednictwem podgrzać ją w zasobniku. Zestaw solarny ma sens tylko wtedy gdy go stosujesz do podgrzewu cwu (nie chcę się wypowiadać na temat ekonomiki tego rozwiązania bo sporo gmin złożyło wnioski o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych i wtedy może być to inwestycja całkiem opłacalna), a CO z zestawu solarnego jest w naszym klimacie nieporozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak pracują solary: dają nadmiar mocy produkowanej non-stop oraz zazwyczaj brakuje jej w szczycie.

A więc o co kaman?!

Jak bedą rozbiory wieczorne wody to twoje solary nie beda działać i to by było na tyle a 40 m2 to schłodzi wode momentalnie bo w 1000 L bedziesz mmiał max ciapła n ok 7,5h podgrzania podłogówki

a musiałbyś mieć przynajmniej 4 razy tyle na podgrzanie wody uzupełniającej zład po rozbiorach wieczornych

A zbiornik buf podgrzany do 80C wymaga po godzinie bezwzględnie ładowania bo woda z zasobnika by go podgrzewała a tu nic nie grzeje

Tego nie zagrzejesz solarami ....

Twoje 1000l grzane przez 5h /max słońca/ w dzień daje min 9 m2 solarów

nie wiem czy cie stać /przy 2m2 - to ok. 7 tys więc razy 4,5 co daje 32 tys./

Czy to ekonomiczne odpowiedz sobie sam

/a musisz mieć takie 3 zestawy/ aby podgrzać wode

Najpierw zrozum o co chcodzi /bufor/ nie zawsze taki jak na schemacie

Mak ma 100% racje wiec nie bede go cytował

Tobie nie potrzeba wiedzy tylko projektanta - od niego zacznij jeżeli będzie to czuł to pomoże

a jeżeli poprze Twoje myslenie zmień adres...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pomysł jest totalnym nieporozumieniem. Budować układ solarny z 1200 l buforem + kominek po to aby ogrzewać 40m2 podłogówki?. Gdzie tu jakakolwiek ekonomia. A co z podgrzewem cwu? Musisz zbudować jeszcze układ podgrzewu cwu ( dwufunkcyjny kocioł gazowy,lub gazowy kocioł jednofunkcyjny + zasobnik, lub gazowy kocioł jednofunkcyjny + zasobnik z 2 wężownicami z podgrzewem z bufora). Spójrz na problem trochę szerzej. Bo tak naprawdę na buforze będziesz miał nadmiar ciepła latem i czym ten nadmiar wtedy rozładujesz, chyba nie podłogówką? Bufor to nie podgrzewacz cwu, i wody do mycia z niego nie pobierzesz, co najwyżej możesz za jego pośrednictwem podgrzać ją w zasobniku. Zestaw solarny ma sens tylko wtedy gdy go stosujesz do podgrzewu cwu (nie chcę się wypowiadać na temat ekonomiki tego rozwiązania bo sporo gmin złożyło wnioski o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych i wtedy może być to inwestycja całkiem opłacalna), a CO z zestawu solarnego jest w naszym klimacie nieporozumieniem.

Za szybko spojrzałem na załączony schemat i nie zauważyłem że chcesz zastosować bufor kombi, a opisywałem jak by tam był zwykły bufor (wzrok już nie ten a z mało powiększyłem załączone schematy), czyli pisałem głupoty za co przepraszam. Zastosowanie bufora kombi oczywiście zmienia sytuację. Przy bardzo dużym zużyciu ciepłej wody może ma to sens, ale cena urządzenia jest astronomiczna. Kominek na zimę też musi mieć solidną moc aby naładować bufor i podgrzać cwu. Ze względu na koszty twoja koncepcja nie bardzo mi się podoba. Również wizja że musiałbym zimą palić w kominku aby mieć podłogówkę i cwu (solary mogą wtedy nie wystarczyć) też mi jakoś nie przypadła do gustu. Decyzja oczywiście jest twoja i twoje pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem o mocy grzewczej 13kW (tylko dla płaszcza) podgrzewa wodę buforową do temp. 90 stopni w pięć godzin. Przyjmując że podłogówka oddaje 1,5kW rozładowanie bufora 1000l nastąpi po ok. 47h. Czyli palenie w kominku co dwa dni.

 

 

Nie rozumiem: „Bufor tak jak na rysunku nie jest do takich zastosowań

Stosuje się go wtedy gdy mamy nadmiar mocy produkowanej bez przerw i brakuje nam jej w szczycie. A tu nie dość że nie mamy nadmiaru mocy to jeszcze na bieżąco rozładowywujemy system

Przecież nadwyżka energii to w lecie solar, w zimie kominek.

Co do wody użytkowej to faktycznie nie wiem ile czasu będzie trwało zagrzanie jej przez wodę buforową. Zakładałem że jak podgrzeje bufor do t. 80-90 to przez noc temperatury zbiorników wyrównają co za tym idzie ginie bakteria.

 

Skąd ta cena za kolektor 2m2 -7 tyś?

Myślałem o pojedynczym kolektorze 5m2 – czas podgrzania bufora do temp 90 stopni - 18 godzin. W okresie letnim bufor nie jest rozładowywany przez podłogówkę, straty cieplne samego bufora są minimalne.

 

U projektanta na pewno się pojawię, ale wcześniej chcę mieć jakiekolwiek pojęcie. Obawiam się pseudo fachowców z pieczątkami.

 

Z waszych opinii wnioskuje iż uważacie te rozwiązanie za błędne. Dlatego prawdopodobnie zrezygnuje z dopłat i wrócę do wersji podstawowej: Piec kondensacyjny z zasobnikiem c.w.u oraz zwykły kominek odpalany rekreacyjnie.

 

Dziękuje za porady i komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się to rozwiązanie podoba jako 1 z niewielu efektywnie wykorzystujących solary. Solar przewymiarowany 2-krotnie w stosunku do dziennego poboru wody, bufor w zasadzie o nieograniczonej pojemności.

Koszt porządnych paneli, podgrzewających 400l wody o 40K dziennie, to 6k pln.

Jedyny ból to straty ciepła - trzeba na to zwrócić uwagę.

 

Jako alternatywę, rzeczywiście, widzę tylko układ bez solarów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do producentów bufrów z zapytaniem o czas ogrzania 250l wody użytkowej przez 1000l wody byforowej o temp 80 stopni. Nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć.

Jeden z przedstawicieli powiedział że ogrzanie do temp od 0 do 40 stopni przy temp. bufora 70 stopni trwa cztery godziny. Ciekawe ile trwałoby ogrzanie do temp powyżej 60C (temp w której ginie bakteria legionelii) przy temp bufora 80-90, i co jaki czas należałoby przegrzewać zbiornik z c.w.u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.