Skocz do zawartości

Zdjęcie

Naczynie Przeponowe - Ciśnienie Gazu ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 16 lipiec 2010 - 09:45

Ponieważ nie mogłem sie doszukać informacji więc zakładam watek.
Mam instalację z wymiennikiem płytowym.
Na obiegu wtórnym ( zamkniętym) jest zbiornik przeponowy.
Chciałbym się dowiedzieć jakie ciśnienie gazu powinno być w takim zbiorniku i od czego ono zależy.
Jest wentyl , można sprawdzić i ewentualnie dopompować pompką ale najpierw trzeba wiedzieć jak ciśnienie jest optymalne.
I druga sprawa , dotyczy ciśnienia w instalacji w układzie zamkniętym.
Na zimnej nie pracującej instalacji mam w okolicach 0,2 atm.
W nagrzanej , pracującej ( temp CO - 50'C ) jest w okolicach 0,8 do 1 atm.
Tak powinnmo być ? Czy wszystko jest ok ?
  • 0

#2 OFFLINE   Mecenas

Mecenas

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 637 postów

Napisano 16 lipiec 2010 - 16:15

Typowo w CO stosuje się:
- ciśnienie początkowe naczynia 1,5[bar]
- zawór bezpieczeństwa 3[bar]
Ciśnienie w stanie zimnym powinno również utrzymywać się w granicach 1,5[bar], zaś w stanie gorącym nie przekraczać 2[bar]. Stan poniżej 1[bar] należy traktować jako ubytek.
  • 0

#3 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 16 lipiec 2010 - 20:10

Rozumiem ,że podana przez Ciebie wielkość ciśnienia w zamkniętej instalacji na poziomie 1,5 bar dotyczy wszystkich rodzajów instalacji grzewczych zamkniętych ?
Czyli maksymalna oscylacja ciśnienia przy sprawnym naczyniu przeponowym to ~0,5 bara.
U mnie jest ponad 0,8 bara oscylacji.

Właśnie zdemontowałem swoje naczynie w celu sprawdzenia - Reflex 18 L .Na zbiorniku pisze 1,5 bar.Natomiast po zmierzeniu manometrem do kół ciśnienie wynosiło 1,0 bar.Czyli 0,5 bara gdzieś uciekło.....
Z wentyla woda nie leciała , więc naczynie jest chyba sprawne.Niepokoi mnie tylko ten ubytek ciśnienia.
Dopompuję na 1,4 , a w instalacji ( zimnej) dobiję 1,2 bara.Zobaczę co się będzie działo.

Zapomniałem dodać że mam instalację na kotle z podajnikiem ( miał) a naczynie jest na stronie wtórnej z wymiennikiem płytowym.Zastanawia mnie tylko to czy aby napewno jest konieczność w tym przypadku utrzymywania tak dużego ciśnienia ( 1,5 bar) , czy nie wystarczy np 1,0 bar ?
  • 0

#4 OFFLINE   baca350

baca350

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 593 postów

Napisano 17 lipiec 2010 - 12:43

Ciśnienie powinno byc 0.3 bar wyższe niż ciśnienie statyczne słupa wody CO na zimno.
10 m h2o to 1 bar.
A to powie manometr po stronie wtórnej, czyli gdy najwyższy grzejnik jest 10 m powyżej kotła to na zimni wystarczy 1.1 bar a w nacz. wzb. 1.2bar.

A jak układ jest niższy to trzeba gazy upuścić. H.
  • 0
tłoczek Stalmark 17 miałowiec + Viadrus U 22

#5 OFFLINE   vernal

vernal

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6359 postów

Napisano 17 lipiec 2010 - 16:50

Rozumiem ,że podana przez Ciebie wielkość ciśnienia w zamkniętej instalacji na poziomie 1,5 bar dotyczy wszystkich rodzajów instalacji grzewczych zamkniętych ?
Czyli maksymalna oscylacja ciśnienia przy sprawnym naczyniu przeponowym to ~0,5 bara.
U mnie jest ponad 0,8 bara oscylacji.

Te oscylacje u Ciebie wynikają z faktu, że naczynie wzbiorcze pracuje od 1 bara! Wcześniej nie.
Czyli dopiero jak dojdzie do 1 bar to się stabilizuje. Świadczy to o tym, że zbiornik jest raczej w porządku.
Jednak jeśli go dopompujesz do 1,4 bar, to oscylacje wzrosną :D

Z podanych przez Ciebie danych wynika, że wysokość układu zamkniętego nie przekracza 2m (1 kondygnacja od naczynia wziorczego, a właściwie manometru :D ).
W takim przypadku stosując zalecenie Bacy, należałoby w naczyniu ustawić 0,5 bar a do układu napuścić 0,4 bar zimnej wody.

Ja bym w takim przypadku naczynie ustawił na 0,5 bar ale zimnej wody bym napuścił 0,6 bar (naczynie min. 10% ilości wody w układzie zamkniętym).

Pozdrawiam.
  • 0
7NTXX
Raining Blood

#6 OFFLINE   krisk

krisk

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 18 lipiec 2010 - 11:21

Załóżmy że masz dobrze dobraną wielkość
Spuść wodę z instalacji /żartowałem/ lub napompuj naczynie do cińnienia 1,5 bara
Odłącz naczynie.. i wypełnij instalacje i odpowietrz.
Zmierz ciśnienie w punkcie podłączania naczynia wzbiorczego np będzie 8 mh2O to jest 0,8bara
Teraz spuść ciśninie z naczynia i otwórz zawór do instalacji. Następnie napomuj je tak aby w instalacji osiąnąć 0,8 + 0,3 bara
W tym momencie jest juz wszystko w porządku.
Zapisz sobie ciśninie na naczyniu wzbiorczym i sprzawdzaj je 2 razy w sezonie - naczynia reflex sa kiepskie widziałem kilka badan i pozostawiam je bez komentarza
Jak będziesz dopuszczał wodę do instalacji kup sobie reduktor ciśnienia który nie napełni jej więcej niż do ciśnienia /po uprzednim sprawdzeniu ciśniniea na naczyniu wzbiorczym/ w instalacji - trzeba je odpowiednio ustawić wydatek 200 zł i jesteś zabezpieczony na wszystko
Miłej eksp. urządzenia
Pozdrawiam
  • 0

#7 OFFLINE   krisk

krisk

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 18 lipiec 2010 - 11:48

Na zimnej nie pracującej instalacji mam w okolicach 0,2 atm.
W nagrzanej , pracującej ( temp CO - 50'C ) jest w okolicach 0,8 do 1 atm.
Tak powinnmo być ? Czy wszystko jest ok ?

1bar = 10 mH2O=0,98atm
0,2 atm to 2 mH2O Nie mam poczucia Twoich wysokości ale normalnie powinno być
H /wysokość od punktu włączenia naczynia do punktu najw. poziomu przejnika w inst./ + 3mH2O
Póżniej napisze coś na temat ciśninie maksymalnych i zabezpieczeniach na instalacji
Pozdrawiam
  • 0

#8 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 19 lipiec 2010 - 06:59

Dzięki wszystkim za info.
Rozjaśniliście mi trochę temat.
Opiszę sytuację u siebie.
Dom bez piwnic , parter i piętro.
Kocioł stoi na parterze na poziomie podłóg.
Najwyższy grzejnik sięga sufitu na piętrze ( drabinka w łazience).

Mam więc możliwość w miare dokładnego zmierzenia odległości - od manometru przy naczyniu przeponowym ( parter )do najwyższego punktu grzejnika drabinkowego w łazience ( piętro).Odległość to 4 m
Czyli w przeliczeniu 4 metry wysokości to 0,4 bara

Czyli robię tak ( jeśli coś napiszę nie tak to prosze o korektę) :
- zdejmuję z instalacji naczynie przeponowe
- dobijam cisnienia do naczynia 0,4 + 0,3 = 0,7 bara
- przed załozeniem naczynia do instalacji , spuszczam ciśnienie z zimnej instalacji ( obecnie mam z założonym naczyniem 1,5 bar) do 0,4 bar.
- przykręcam naczynie do instalacji.
- odpowietrzam instalację ewentualnie dopuszczajac wody do 0,4 bar ( w trakcie odpowietrzania ciśnienie spada)

Tak na marginesie.
Nie bardzo wiem jak można zmierzyć ciśnienie statyczne słupa wody CO na zimno w instalacji zamkniętej ( bez naczynia przeponowego) .
Przecież w trakcie napeniania wodą tejże instalacji zamkniętej ,obserwując manometr możemy dolać wody na zero ( bez nadcisnienia) lub też dolejemy jej więcej tworząc w niej nadciśnienie ? Więc w jaki sposób po napełnieniu instalacji zmierzyć ciśnienie statyczne słupa wody CO ? W instalacji otwartej nie ma problemu ze zmierzeniem ciśnienia słupa wody z wiadomych względów.
  • 0

#9 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 19 lipiec 2010 - 07:58

Jeśli jest to instalacja z wymuszonym obiegiem to należy zapewnić w instalacji ciśnienie powyżej 1 Bar. Zapobiegnie to zjawisku kawitacji oraz podniesie granicę gotowania się wody. Mając ciśnienie wstępne 1 bar (gaz, zakładając je jako najniższe dla pracującej instalacji) napełniamy instalację wodą do ciśnienia 1bar + 0,3 bar. To taka uproszczona metoda ustalania ciśnienia w zbiorniku, ale wystarczająca.
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#10 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 19 lipiec 2010 - 08:19

Oczywiście , jest to instalacja z wymuszonym obiegiem ( instalacja na wymienniku ciepła , wtórny obieg napędzany pompą 25/6 , naczynie przeponowe 18 L )

Czyli odłączam naczynie od instalacji , pompuję je do np 1,2 bara.
Potem naczynie podłaczam z powrotem do instalacji , uzupełniajac wodę do instalacji do ciśnienia 1, 5 bar ?

Tylko proszę o wyjasnienie , ponieważ pojawiły się sprzeczne informacje :
Gdzie ma być wyższe ciśnienie o te 0,3 bar :
- gazu w naczyniu przeponowym ( np 1,5 bar naczynie i 1,2 bar wody ) czy wody w instalacji ( np 1,2 bar naczynie i 1,5 bar wody ) ?

Wstawiam załacznik który znalazłem w necie.Proszę o objaśnienie.
Załączony plik  naczynie_przeponowe.jpg   60,09 KB   73 Ilość pobrań
  • 0

#11 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 19 lipiec 2010 - 10:56

Gaz 1,2 bara woda 1,5. rys. ciśnienie statyczne w instalacji + 0,2 bar to ciśnienie gazu. Ponieważ tu ciśnienie statyczne jest niskie a ze względu na pompę obiegową jest wymagane ciśnienie napływu rzędu 1 bar to należy to ciśnienie podnieść do 1 (1,2) bar . Następnie napełniamy instalacje do ciśnienia o 0,3 bar wyższego tj. 1,5bar . Można je tak zostawić .
  • 0
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#12 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 19 lipiec 2010 - 11:09

Dziękuję.
Bardzo jasna i rzeczowa odpowiedź.

Zastanawiam się czego dokładnie dotyczy trzeci rysunek ( jest trochę niewyraźny - mała rozdzielczość) - ciecz po nagrzaniu .Są tam podane jakieś wartości ale sa nieczytelne.Mowa jest o "ciśnieniu końcowym".

Pozdrawiam
  • 0

#13 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 19 lipiec 2010 - 11:30

Chodzi o to,ze po odgazowaniu ciśnienie może się zmienić. Ale to stosuje się przy doborze naczynie przez program. Wyliczone zostaje max. ciśnienie jakie może pojawić się w instalacji przy max. temperaturze. Wtedy odejmuje się pewną wartość ciśnienia od wartości (max. pe [bar] ≤ pSV - 0,5 bar) (otwarcie zaworu bezpieczeństwa).
  • 0
adamzdro13@wp.pl

#14 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 19 lipiec 2010 - 11:52

Dziękuję za wyjaśnienie.

pozdrawiam
  • 0

#15 OFFLINE   slawek290785

slawek290785

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 15:50

Witam. Odswiezam temat. Koledzy mam zastosowany ukl. zamkniety i naczynie przeponowe25litr.podłączone w rure powrotna 1,30m wyzej od wejscia powrotu do pieca. Zmiezylem wysokość od podlaczenia naczynia w powrot do nawyzszego grzejnika i wyszlo mi 2,70m a po dodaniu tych 1,30m daje mi 4m. Kombinuje z tym cisnieniem w naczyniu przeponowym i ilosc wody w obiegu, ale nie wiem wlasnie jaka wartosc przyjac wysokosci slupa wody, czy w granicach 3m, czy 4m?.

• 0

#16 OFFLINE   vernal

vernal

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6359 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 19:32

Przyjmij w granicach 8m (tak jakby tyle było) - to będzie najlepsze.

• 0
7NTXX
Raining Blood

#17 OFFLINE   slawek290785

slawek290785

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 22:27

Dzieki kolego za informacje. Wedlug tych przeczytanych postow wywnioskowalem ze
8metrow. czyli 0,8+0,3=1,1bara gazu. i. 0,8bara wody w obiegu. Jesli cos zle wyliczylem to poprawcie mnie!!!. Z gory dzieki koledzy za pomoc.
  • 0

#18 OFFLINE   vernal

vernal

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6359 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 00:04

Daj 0,8 gazu, 1,0 zimnej wody i tyle.

Zawór bezpieczeństwa 1,5 bar

Jak naczynie nie masz za małe, to będzie ok.

• 0
7NTXX
Raining Blood

#19 OFFLINE   slawek290785

slawek290785

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 17:22

Dzieki. vernal za informacje. Naczynie przeponowe mam 25Litrow, i 13 grzejnikow aluminiowych. Z tym ze 4. najwieksze grzejniki po 20 zeberek maja. Wydaje mi sie ze wystarczy takie naczynie.
  • 0